פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

אתגר קטן גדול: איך מגדילים דירות קטנות

את האתגר שעיצוב הפנים מביא איתו, כולנו מכירים, תוסיפו לאתגר הזה דירה קטנה, ממש קטנה, שכל מה שנכניס לתוכה מצריך מאיתנו יצירתיות ומחשבה רבה. באמצעות טריקים קטנים נוכל גם "להגדיל" אותה ויזואלית

24/10/2017
יוספה קמחי, מערכת בניין ודיור
הקיר המדורג הפך לפנינת אחסון. עיצוב: שרה שטיינר ונעמי קיל. שטיח: שטיחי איתמר. צילום: אורן קאן
 
 
"יש קסם בדירות הקטנות, הן חמימות ומאוד אינטימיות" אומרת המעצבת תהילה גור, מטעם דלתות פנדור, שגם מנדבת כאן טיפים לעיצוב חללים קטנים: "דבר ראשון ואולי החשוב ביותר, הוא להשתמש במשאב הטבעי והזמין ביותר, אור, גם להיות "ירוקים" וגם להיות כלכליים ויעילים. בידקו כמה אור טבעי נכנס לדירה  ומהיכן האור מגיע ונצלו את זה, תנו לאור לשטוף את הדירה וכמובן בהיעדרו הוסיפו עוד אור כנדרש, בצורת תאורת ספוט לד הממוקדת באיזור פונקציונאלי מתאים, ומנורה עומדת גם לאווירה".
 
עיצוב פנים: תהילה גור צילום: ליז שקולר
 
 
חדר מגורים עם קיר מודגש. צבעי טמבור. צילום: אסף פינצוק
 
"כולם יודעים שמראות מגדילות את החלל" ממשיכה גור "איפה תמקמו מראות? אפשר במסדרון, אפשר על ארונות הבגדים ואפילו בארונות המטבח. המראה מייצרת אשליה אופטית של חלל גדול. כך גם בבחירת הגוונים. "צביעה של קיר אחד בחלל בצבע נועז וחזק ושמירה על שאר הקירות ניטרלים, יוצרת אשליה אופטית של חלל מרווח יותר" מסבירים בטמבור. "לכן בחרו גוון אחד כללי לדירה, וצבעו את מרבית הקירות באותו גוון. המשיכו באותו גוון גם אל המשקופים והדלתות וגם התקרה, ועל ידי כך תצרו חלל אחד, אחיד, ללא הפרדה. העין שלנו תופסת כל אלמנט מפריד (הקו בין הקירות לתקרה, משקופים, דלתות) כ'הפרעה' – ומתעכבת עליו. כשכולם צבועים באותו גוון העין אינה מזהה הפרעות ומתקבלת תחושה של חלל מרווח יותר. כדי לחזק את תחושת המרחב עוד יותר, ניתן להשתמש לגוון הכללי בצבע משי או מבריק. ככל שדרגת הברק של הצבע גבוהה יותר – הוא יחזיר אלינו את האור, והתחושה שתתקבל תהיה של חלל מוצף אור".
 
"מומלץ לבחור בפלטת גוונים שקטה ומונוכרומטית כדוגמת הלבן על גווניו, ובכל זאת להוסיף קיר אחד בגוון בולט על מנת לייצר עניין ולמשוך את העין לחלל הרצוי" אומרת גור "לדוגמא בפינת האוכל. גם בבחירת הריצוף נבחר בריצוף אחיד , אני ממליצה על פרקט שמחמם ומוסיף טאץ' עיצובי וגם מטשטש את הגבולות הקיימים".
 
 
ניצול מקסימלי של השטח

"נצלו את החלל בצורה נכונה" מוסיפה גור. "פתרון נגרות בפינות ובנישות לא מנוצלות הוא מומלץ מאד, ופתרונות אחסון הם דבר שתמיד כדאי שיהיה עוד ממנו. כמו כן, רכשו רהיטים שיש להם מספר שימושים, כגון קונסולה שנפתחת לפינת אוכל ולמספר רב של סועדים או מיטה עם אחסון פנימי.
וחשוב מכל - שמרו על סדר. הקפידו שלכל דבר יהיה את המקום שלו, תלו מדפים ואחסנו בארונות את מה שלא משרת אתכם בשוטף. עיצוב דירה קטנה הוא אכן מאתגר, אבל כאשר שומרים על הקונספט העיצובי ולא מערבבים סגנונות, מקבלים דירה הרמונית שמכילה פתרונות אחסון והרבה שיק".
 
 
ספסל אחסון שהוא גם פינת ישיבה. עיצוב: שרה שטיינר ונעמי קיל. צילום: אורן קאן
 
מעצבת הפנים שרה שטיינר גאה בפרויקט שהסתיים ממש לפני החגים, משותף לה ולחברתה, האדריכלית נעמי קיל. מדובר בעיצוב דירה בת 4 חדרים ברמת גן בבניין מתחילת שנות ה-90 בגודל של כ-70 מטרים סך הכל, עם מקלחון הורים קטן מאוד. "גולת הכותרת של הפרויקט היא הקיר הראשי שהיה הקיר הראשון שרואים כשנכנסים לדירה, ובנוסף להיותו מדורג, מצידו הימני היה מעוגל" מספרת שטיינר. "החלטנו ליישר את הקיר באמצעות בנייה בגבס וליצור מקומות אחסון גם מהחלק הקדמי וגם מהצד. הדלתות של הנישות נצבעו בתנור בצבע הקיר. בכך יצרנו קיר ישר והרווחנו בו מקום אחסון. מקום אחסון נוסף יצרנו על-ידי בניית ספסל שהמושב שלו ניתן להרמה, מתחת לויטרינה בסלון". 
 
 
ספסל אחסון שהוא גם פינת ישיבה. עיצוב: שרה שטיינר ונעמי קיל. צילום: אורן קאן
 
"מעבר ליצירתיות ביישור הקיר ניצלנו ומחזרנו רהיטים" היא מוסיפה "למשל בחדר הרחצה הראשי השתמשנו בשידה שהייתה בעבר בסלון ועליה הונח כיור מבית הוריה".
 
אתגר למעצבים

למעצב ניצן הורוביץ היה אתגר אף יותר קשה, דירה תל אביבית בת 38 מ"ר בלבד, אותה עיצב בגאוניות רבה. "בעל הדירה ,רווק תל אביבי, מצא דירה בת 35 מטרים רבועים בבניין ישן בשכונת פלורנטין בתל אביב. הדירה בזמן הרכישה התאימה לתקציב, אולם היתה מוזנחת ובלתי ראויה למגורים, כאשר הבעיה המרכזית שלה בחלוקה לשתי קומות, בחלל שגובהו הכולל 5.8 מטר. מפלס אחד בגובה מטר וחצי מעל פני הרחוב והשני נמוך במטר שמונים ממנו.
 
מעצב ניצן הורוביץ, צילום: עודד סמדר
 
במקור הדירה שימשה כחלל מסחרי. לאורך השנים הוסבה למגורים, כך יצא שחלל ששימש כמפעל, הפך לדירה. "הקירות הפנימיים נהרסו והעמוד תומך שהחזיק את הגלריה הוחלף בקורה. גרם המדרגות מוביל לקומת המרתף, שבה נמצאים חדר השינה ואזור הרחצה, והשני עולה בארבע מדרגות אל קומת הגלריה, שם ממוקמים הסלון, מטבח עם פינת אוכל ואפילו חדר שירותים קטן. 
 
 
קיר הארונות מכיל את ארון החשמל, המטבח, הטלוויזיה, ומערכת הקולנוע הביתית. עיצוב: ניצן הורוביץ, צילום: עודד סמדר
 
בחלל המרכזי מתחיל קיר הארונות והוא משמש כמטבח עם מקרר, שבמרכזו נישה עם משטח עבודה. זאת ועוד, קיר זה מכיל את הטלוויזיה הגדולה, ומאחוריה מוסתר ארון חשמל ומערכת קולנוע ביתית. בקומת המרתף ממוקמת המיטה הזוגית, שידות לילה, מכונת כביסה וייבוש,  מקלחון שקוף ומחסן קטן. לצד המקלחון מוקם שולחן עץ שמתפקד גם כשולחן לכיור רחצה, וגם כשולחן עבודה קטן. המדרגות שמהוות מוטיב חשוב, רוצפו באריחי פורצלן ושאר הרצפה כוסתה בפרקט אלון טבעי. שלושה חומרים עיקריים מככבים בבית – פרקט, אריח אפור ופורמייקה לבנה. המטרה היתה מינימום חומרים ופשטות בעיצוב.
"למרות מימדיה הקטנים של הדירה, זוהי דירה "אמיתית" לכל דבר ולא מודולרית" אומר הורוביץ "זו פשוט דירה שמגיעה בקטן".
 
 מעצב: ניצן הורוביץ, צילום: עודד סמדר
 
קיר האחסון הפך להיות מרכיב בולט בדירה ומחבר בין שתי הקומות. מעצב: ניצן הורוביץ. צילום: עודד סמדר

  • 1.
    אני שמח שזכיתי לעבוד עם המעצבת שרה שטיינר ולבצע עבורה מספר פרויקטים ואת הדירה המצולמת בכתבה. שרה משקיעה מחשבה מכל הלב בכל פינה עם המון מקצועיות ולא מוותרת לא לעצמה ולא לאף אחד אחר ואפילו לא ללקוח כי אצלה אין פחות ממושלם. תכונה שמאוד בולטת אצל שרה : כשהגברת בתוך פרויקט היא פשוט לא רואה בעניים!! לא מעניין אותה שעות עבודה ולא ימי עבודה! הייתה מתקשרת אלי בשעות בוקר מוקדמות, ערב ולילה מאוחרות, שישי , מוצ"ש..הפרויקט הכי חשוב והלקוח מעל הכל..לבסוף , איך אפשר שלא להנות מהתוצאה המדהימה אותה תוכלו לראות ממש על קצה המזלג ב3 התמונות שצורפו לכתבה וחבל שלא היה ניתן לצרף תמונה לכל פינה בדירה המדוברת ברמת גן. ממליץ לכל מי שמעוניין לשפץ את הדירה או לעצב דירה חדשה לנסות ולהנות משרותיה של המעצבת הום סטיילינג הגברת שרה שטיינר