פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

דילמה עיצובית: איך פותרים בעיות בעיצוב המרפסת?

איך לשלב אחסון סמוי במרפסת, כיצד לבחור צמחיה נכונה מבלי להקטין את השטח ועוד - הדילמות הכי קשות בעיצוב המרפסת והפתרונות שלנו

מאת: בר אילוטוביץ

31/12/2013

המרפסת מהווה חלק חשוב ובלתי נפרד מחללי הבית, היא משמשת לאירוח ובילוי, ובמזג אוויר הנוח במדינתנו ניתן להשתמש בה במשך רוב ימות השנה. בגלל החשיבות הרבה של המרפסת, היא מהווה מקום למספר אתגרים עיצוביים הנוגעים לתפקוד ולתכנון שלה כחלק בלתי נפרד מהבית כולו.

 

הדילמה: שילוב של אחסון סמוי במרפסת

למרות שלרוב המרפסת אינה בעלת שטח גדול במיוחד, לא תמיד ניתן להימנע מלאחסן בשטחה חפצים מסוימים. כדי לעשות זאת בדרך סמויה ואלגנטית ניתן לתכנן ספסלי ישיבה המסתירים ארונות, בצורה זאת ניתן להרוויח מקומות ישיבה נוחים ומקום אחסון מוסתר ושימושי.

 
מה מסתתר בתוך הכורסאות? (צילום: אלעד שריג, תכנון: הפטל-ורזגר אדריכלים)
 

הדילמה: התאמה של עיצוב המרפסת לעיצוב שאר הבית

מכיוון שהמרפסת מהווה המשך ישיר לחלל הסלון שהוא חדר האירוח העיקרי בבית, חשוב לשמור על רצף עיצובי שיחבר את החלל, ניתן לעשות זאת על ידי בחירה של גוונים המשכיים ושימוש באותן צורות גיאומטריות. ניתן לייחד את חלל המרפסת על ידי שימוש בריצוף וחיפויי קיר שונים, ניתן לבחור במרפסת מחופה בדשא סינטטי או בדק עץ למראה מעוצב. חשוב לזכור כי העיצוב והרהיטים במרפסת הם חלק בלתי נפרד מעיצוב הפנים של החלל הציבורי ולכן כדאי להקפיד על מראה מתוכנן ומוקפד.

 

הדילמה: שילוב של פתרונות בידור ואטרקציות במרפסת

כדי לנצל את חלל המרפסת היטב כדאי ורצוי להוסיף לה אטרקציות שיעזרו לכם לבלות בה זמן איכותי. ניתן לתכנן על אחד מקירות המרפסת נקודות חשמל ותקשורת עבור טלוויזיה חיצונית, את הנקודות הללו חשוב לכסות בכיסויים עמידים בפני מים. ניתן לרכוש טלוויזיה קבועה שתישאר במרפסת ולבנות לה ארגז כיסוי דקורטיבי או להוציא את אחת הטלוויזיות מתוך הבית בעת הצורך.

 

במידה והמרפסת גדולה ומרווחת ניתן להוסיף לה אזורי פעילות נוספים כמו פינת ברביקיו בנויה, אזור בר עם ישיבה גבוהה ופינת משחקים מחופה בפרגולה.

 ברביקיו במרפסת, מישהו? (צילום: שי אפשטיין, עיצוב פנים: אורלי פיק)
 

הדילמה: בחירה של צמחייה

שילוב צמחייה בעיצוב המרפסת הוא חלק חשוב ובלתי נפרד מהמראה הכללי, הדילמה העיקרית היא מהי הדרך הנכונה לשלב צמחייה מבלי לפגום בשטח הרצפה של המרפסת?

 

ניתן לעשות זאת בכמה דרכים:

1.      מיקום אדניות על גבי מעקות – למעקה אלומיניום וזכוכית קיימים כיום מספר אדניות חכמות המתלבשות על גבי המעקה בצורה בטוחה, אפשרות נוספת היא לאבטח אדניות על גבי מעקות בנויים.

2.      ניצול שטח הקיר – ניתן לשלב עציצים על גבי מדפים המחוברים לקיר או על ידי פתרונות גינון אנכיים אותם ניתן לשלב בכל מרפסת.

3.      ניצול פינות החלל – לרוב פינות המרפסת אינן מנוצלות ולכן ניתן למקם בהם עציצים גדולים או לבנות אדניות מרובעות המשלבות ספסלים קטנים.

 

אם אין מחסור של מקום במרפסת, ניתן למקם את הצמחיה בכדים מעוצבים על הרצפה (עיצוב פנים: הדר הארט, צילום: שי אפשטיין)

 

שיפור התנאים במרפסת לימי הקיץ החמים

בחודשי הקיץ לא תמיד נעים לבלות במרפסת, במיוחד לא במרפסות הפונות לכיוון הדרום ולא כשרגילים לטמפרטורה הנוחה במזגן. ניתן לשפר את התנאים במרפסת על ידי שילוב של מאוורר תקרה חיצוני ודקורטיבי המשלב גם גוף תאורה. פתרון נוסף הוא מצנן נייד שיכול להקל על עומס החום.

 

מציאת פתרון מתאים לכל סיטואציה יעזור לכם להפוך את המרפסת מחלל סתמי לחלל שימושי, נוח ומזמין, בצורה זאת תוכלו להפיק את המרב מהחלל הקיים.

 

עוד דילמות עיצוביות:

בעיות בפינת האוכלבעיות בעיצוב הסלון |  בעיות בעיצוב המטבח