פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

מתחילים מאפס: DIY, וינטג' ופשפשים ב-67 מ"ר

למעט תשתיות שבוצעו על ידי אנשי מקצוע, יוצרה הדירה הזו בסנט פטרסבורג באמצעים ידניים, ממוחזרים ובעיקר זולים. החל מטיח על הקירות ועד נגרות השולחן והמדרגות בדרך לקומה השנייה

מאת: לימור קלר

01/12/2018
צילום: INT2architecture

בית מחו"ל זה משתתף בנבחרי השנה של אתר בניין ודיור 2018-19 - הצביעו כאן

 

הדירה נרכשה עם חלוקת פנים בלבד וללא גימורים כלשהם

 

 

מיקום: סנט פטרסבורג, רוסיה

השטח: 67 מ"ר

אדריכלות ועיצוב פנים: Alexander Malinin ו-Anastasia Sheveleva, סטודיו INT2architecture

 

 להצבעה לכל הפרויקטים המשתתפים בנבחרי השנה של בניין ודיור 

 

דירה דו מפלסית הממוקמת בפרברי סנט פטרסבורג נרכשה עם חלוקת פנים למחיצות, תקרות בטון וללא גימורים כלשהם. בקומה הראשונה נעשתה חלוקה למטבח, חדר מגורים, חדר אורחים וחדר כביסה, ובשנייה חדר שינה מרווח שניתן לחלקו וליצור חדר שינה נוסף בעתיד.

 

 

עוד עיצובים ברחבי רוסיה:

הרבה צבע עם נגיעה של לבן: עיצוב דירה בסנט פטרסבורג

שיעור בגיאומטריה: הצצה לדירה מעוצבת במוסקבה

הכי חם במוסקבה: מתחם הבילוי הזמני של עשירי רוסיה

 

 

לאחר טיפול בתשתיות החשמל והאינסטלציה על ידי אנשי מקצוע, יוצרו מדרגות, סולם, ארונות מתכת ומדפים בבית מלאכה פרטי בקרבת מקום תמורת תשלום סמלי, וכל שאר הפריטים בדירה הוכנו במקום באופן עצמאי - טיח וצביעה של הקירות, ניקיון וליטוש תקרת הבטון, הנחת ריצוף, הרכבה של מיטת הלופט מתחת לתקרה, וכן ריהוט, מנורות ומוצרי דקורציה.

 

ארונות מתכת ומדפים יוצרו בבית מלאכה תמורת תשלום סמלי

 

לבלוגרי DIY הייתה השפעה עמוקה על עיצוב הדירה

 

ניתן לומר שהדירה היא דוגמה ליצירה של בית כמעט שלם עם אפס מיומנויות בתיקון או ייצור רהיטים ובכלים פשוטים. עובדה זו מתיישבת עם המגמה הגוברת ברוסיה בשנים האחרונות ליצור דברים לבד וללמוד מבלוגרי DIY כיצד להכין רהיטים מקוריים או פריטים מעוצבים מחפצים ישנים ללא השקעה כספית גדולה. 

 

מגירות הספה משמשות כשולחנות קפה

 

אחסון מתחת למדרגות הוכן מלוחות עץ אורן 

 

הקירות בדירה טויחו בדומה ל"בקתות בוץ", שהם בתי חרס מסורתיים עם קירות לא מסוידים, הנפוצים בדרום רוסיה ובאוקראינה. האפקט הוויזואלי הושג על ידי שכבת שטיח דקה עם כף טיח ללא יישור, ולאחר מכן צביעה במברשת - פעולות מהירות יחסית, שלא דורשות מיומנויות מיוחדות, וניתנות לחידוש או תיקון בקלות בעתיד. בניגוד לקירות, הושארו התקרות כמו שהן, למעט ניקוי ומריחת לכה, ולתאורה שימשו כבלים חשופים שכוסו בטבעות נחושת.

 

חדר שינה מרווח בקומה השנייה

 

דלתות ההזזה מאפשרות חלוקה של החלל לשני חדרים

 

בשל עלויות גבוהות ומורכבות התקנה לא נבחרה רצפת פרקט, אלא עץ טבעי ידידותי לסביבה ובעל טקסטורה דומיננטית. המדרגות ורוב הרהיטים עשויים מלוחות של עץ אורן שנצבעו בלכה או בצבע, ביניהם הספה, שולחן האוכל, משטחי המטבח וחדר הכביסה, המדפים, הבר ושולחן הכתיבה, ואפילו דלתות ההזזה, אדני החלונות, סף המרפסת ומסגרת החלון הדקורטיבית באמבטיה נעשו באותו אופן. המטבח וארונות חדר הכביסה נקנו מאיקאה, אולם החזיתות והידיות נצבעו מחדש בגוון ירוק כהה.

 

שולחן הכתיבה עשוי לוחות עץ אורן

 

דליים כשידות לצד המיטה

 

בקומה השנייה אפשר גובה התקרה לבנות אזור שינה נוסף במעין גלריית לופט, שתשמש אורחים או תיועד בעתיד לילדים. גם המיטה עשויה קורות עץ אורן, הצבועות כצבע הקירות בלבן. המעקה והמדרגות עשויים מתכת ומחוזקים על ידי קורת הבטון של הבית.

 

גובה התקרה אפשר בניית אזור שינה נוסף בגלריה

 

מתחת למיטה קולב ארוך לתליית בגדים

 

בסלון אלמנט האחסון העיקרי הוא גרם המדרגות, שכולל מערכת אחסון סגורה עם מקרר, ארון בגדים, מכשירי חשמל ביתיים וכלים. גם מתחת לספה משמשות שלוש מגירות לאחסון מצעים, מסמכים ופריטים קטנים. הוצאה שלהן החוצה הופכת את המגירות לשולחנות קפה. במטבח מדפים פתוחים וארונות מתכת מתחת לחלונות, שבהם מגוון כלי שולחן וכלי בישול. גם חדר הכביסה כולל אחסון נכבד עם קיר של ארונות לאחסון מגבות, כלי ניקוי ועוד. בקומה השנייה הבגדים מאוחסנים מתחת למיטה, כמו גם על הקולב הפתוח מתחת למיטת הלופט. על הקיר ליד הכורסה מאוחסנים בארונית תלויה קטנה ספרים, כוסות ומשקאות.

 

אביזרים רבים בדירה נרכשו במכרזים ובשווקי פשפשים 

 

 

לא מעט חפצי וינטג' בדירה נרכשו במכרזים ובשווקי פשפשים. על הדלתות מותקנות ידיות משנות ה-30-20 שנמצאו בדירות ישנות בסנט פטרבורג. הכורסה בקומה השנייה ניצלה מידיהם של מנקי רחובות במרכז העיר, חודשה ונצבעה, ומתחתיה שטיח קילים טורקי משנות ה-70. לצד המיטה משמשים דליים גדולים כשידות לילה, ובמטבח פריטים ישנים כמו קרש לחיתוך לחם דני, פחיות מצרפת, צלחות פורצלן מפינלנד, סכו"ם סקנדינבי או כיסאות אוכל ישנים, חלקם עם מושבי עור בסגנון אירופאי וחלקם עץ בסגנון צ'כי.

 

ארונות על קיר שלם בחדר הכביסה

תוכניות הדירה. משמאל קומה ראשונה, מימין קומה שנייה