כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  אלכסון זה אסון? אלכסונים שעושים טוב לעיצוב הבית

אלכסון זה אסון? אלכסונים שעושים טוב לעיצוב הבית

בריצוף, על הקירות, דרך הטקסטיל או פשוט בצורת ההעמדה של הריהוט – עיצוב עם אלכסונים לוקח את הבית לכיוון אחר

מאת: מורן לוי מוזס צילום:


אנחנו נוטים לתכנן ולעצב את הבית עם קווים אנכיים ואופקיים, אבל שוכחים שגם אלכסונים הם קווים לגיטימיים. עיצוב עם אלכסונים יכול להעניק לבית דינמיות ועניין, ולעיתים אף לפתור בעיות של העמדה וחוסר מקום. אז איך אפשר לשלב אלכסונים בעיצוב? הנה כמה רעיונות שיעניקו לבית זווית חדשה.

אלכסונים במבנה
יש בתים שבהם האלכסונים הם כבר אינטגרלי מהמבנה. זה ניכר במיוחד בבתים פרטיים שבהם יש תקרה משופעת או גרם מדרגות חד במרכז החלל. במקום לטשטש את האלכסונים האלה בעזרת בניית גבס או אי-אלו פתרונות אחרים, אפשר דווקא להבליט אותם.
הוספה של קורות עץ לתקרה המשופעת, או יצירת חלונות, ימשכו אל התקרה תשומת לב רבה וידגישו את האלכסוניות שלה. באופן דומה, ניתן לתכנן דלת מחודדת שתתכתב עם הצורה של התקרה. באשר לגרם המדרגות, ניתן לבדל אותו משאר האלמנטים בחלל מבחינת הצבע או החומר – ובכך להפוך אותו לאלכסון נוכח במיוחד.

קורות עץ ודלת מחודדת ידגישו את התקרה | מהאתר: Hickersonfloorandtile

גם חלונות יעצימו את התקרה האלכסונית | מהאתר: Otthonokeskertek

הבליטו את גרם המדרגות האלכסוני | לקוח מ- Pinterest

אלכסונים בקירות
דרך נהדרת ליצור עיצוב עם אלכסונים, היא באמצעות הקירות. מעצבות הפנים ליז זומר וחגית גולן, יצרו שתיהן קיר כוח מעניין שמבוסס על צורות אלכסוניות. מעצבת הפנים דלית ונגרובסקי השתמשה גם היא באלכסונים, והעמידה באחד הפרויקטים שלה מחיצה צהובה שבנויה מקווים מוטים.
אפשרות נוספת, היא לצבוע את הקיר בצורה אלכסונית. ניתן לחצות את הקיר באמצעות קו אלכסוני אחד, ולצבוע כל חלק בצבע שונה. לנועזים שבכם, אפשר ליצור על הקיר מגוון צורות אלכסוניות, ובכך להוסיף צבע לחלל.

קיר כוח עם אלכסונים | עיצוב: חגית גולן, צילום: עודד סמדר

קיר עם חירוצים אלכסוניים | עיצוב: ליז זומר, צילום: יואל אליווה

קיר מחיצה מלוכסן | עיצוב: דלית ונגרובסקי, צילום: אלעד גונן

אפשר לצבוע את הקיר עם אלכסונים | מהאתר: Homedeco

אלכסונים ברצפה
עוד שיטה להחיל בבית עיצוב עם אלכסונים, היא להשתמש ברצפה. אפשרות אחת היא להשתמש במרצפות עם דוגמאות אלכסוניות, כפי שעשתה המעצבת חגית גולן. אפשרות אחת היא לבחור דווקא במרצפות רגילות, אך להניח אותן בצורה אלכסונית.
בשנים האחרונות צורת הריצוף פישבון חזרה ובגדול, והיא מעניקה שפע של אלכסונים. צורת הפישבון אמנם אופיינית בעיקר ברצפות פרקט, אך יכולה להתאים בהחלט גם כשמדובר במרצפות.

מרצפות עם דוגמא אלכסונית | עיצוב: חגית גולן, צילום: עודד סמדר

תנועה דרך הרצפה | מהאתר: Ant.tile

פרקט פישבון | עיצוב: TFad Architects, מהאתר: Apartmenttherapy

מרצפות בדוגמת פישבון | מהאתר: Houzz

אלכסונים בריהוט
גם הרהיטים יכולים לקחת חלק בעיצוב עם אלכסונים. מעצבת הפנים ליז זומר תכננה ספריה שחלק ממדפיה מחולקים באמצעות קווים אלכסוניים. בכך הפכה זומר את הספרייה לאלמנט מסקרן שמושך את העין.
אלכסונים יכולים להופיע גם בפרטי ריהוט נוספים. בשולחנות או בכיסאות ניתן לשלב, למשל, רגליים אלכסוניים, ובכך להפוך אותם לפריט מעניין שנבדל מהשאר.

ספרייה עם אלכסונים | עיצוב: ליז זומר, צילום: אלעד גונן

האלכסונים יעניקו לרהיט אופי אחר | מהאתר: Verticallineininteriordesign

גם רגליים אלכסוניות יעשו את העבודה | מהבלוג: Elisabeth NL

אלכסונים בהעמדת הריהוט
גם רהיטים שמעוצבים בקווים ישרים יכולים להיראות דינמיים – אם רק מעמידים אותם בזווית הנכונה. שולחן או מיטה שמוצבים על העוקם, מיד ייראו שונים גם אם העיצוב שלהם שגרתי למדי. העמדה אלכסונית גם יכולה להוות גם פתרון מצוין במקרה שבו אין די מקום בחלל.

שולחן אוכל באלכסון | מהאתר: Houzz

מיטה שמוצבת בזווית | מהאתר: Domino

אלכסונים בטקסטיל
עוד דרך קלה ופשוטה לשלב בבית עיצוב עם אלכסונים, היא באמצעות הטקסטיל. הכנסה של שטיחים, וילונות, כריות או מצעים עם דוגמאות של זיג-זג ואלכסונים, יכולה להעניק לבית מראה מלוכסן בלי יותר מדי השקעה.

שטיח מעוינים | מהאתר: One Kings Lane

כריות עם קווים אלכסוניים | מהאתר: Huffpost

עוד בנושא

רעיונות והשראה

זה זה או זה זה? דילמות בעיצוב הבית


עיצוב סימטרי או אסימטרי? לשים טלוויזיה בסלון או לא? אריחים מצוירים או חלקים? ומה עדיף - פינת אוכל עגולה או מרובעת? השאלות הגדולות של עיצוב הבית נפגשות לקרב ראש בראש

רעיונות והשראה

בוהו, סקנדינבי או אקלקטי? מדריך סגנונות העיצוב הגדול


בעידן של היום, כשאנחנו מוקפים בתמונות וברעיונות מכל עבר, קצת קשה להיסגר על סגנון העיצוב שמתאים לנו. בשביל זה ריכזנו עבורכם את המדריך הבא שיעזור לכם לנווט בין הסגנונות השונים

רעיונות והשראה

מנורות זה לא הכול: דרכים מקוריות להאיר בית חשוך


התאורה הטבעית היא לא הצד החזק של הבית? תמיד קיימים חומרים בהירים, גימורים מבריקים ורהיטים נמוכים שיעזרו לכם להאיר את החלל חשוך

רעיונות והשראה

איך עיצוב נולד? המדריך לעיצוב בהשראת קונספט


יש תמונה שאתם אוהבים במיוחד? חפץ שמדבר אליכם? רעיון שמשפיע עליכם? כך תוכלו להפוך את הדברים האלה לקונספט וליצור עיצוב בהשראה שנוגעת לכם באופן אישי

תגובות

כתיבת תגובה