כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מדריכי עיצוב פנים  //  בראש זקוף: טיפים לעיצוב עם תקרה נמוכה

בראש זקוף: טיפים לעיצוב עם תקרה נמוכה

גם אם אתם נאלצים להתמודד עם עיצוב תקרה נמוכה, אין צורך להתהלך בראש שפוף. תאורה עליונה, רהיטים נמוכים ומשחקים של צבע ועין יעניקו את אשליית הגובה הנכונה

מאת: לימור קלר צילום:


עיצוב: קרן ניב טולדנו. צילום: איתי בנית

 

תקרה היא לא הדבר הראשון ששמים אליו לב בבית, אלא אם היא גבוהה או נמוכה במיוחד. גובה התקרה משפיע על האופן שבו אנשים מרגישים בחלל. בעיצוב עם תקרה גבוהה התחושה תהיה מרווחת ומוארת, בעודשעיצוב עם תקרה נמוכה, התחושה בו עלולה להעיק ולגרום למצב רוח ירוד. לא רק מרתפים מהווים מקור לתקרות נמוכות, כי אם גגות משופעים או אילוצים תכנוניים שונים. במצבים כאלה יש להתאים את עיצוב הבית והלבשתו לתקרה, לבחור אלמנטים בגדלים ובגבהים לא סטנדרטיים ולנקוט אמצעים שונים כדי לטשטש תקרה נמוכה מדי ולגרום לתחושה נוחה ונעימה בחלל שלא תעיק ו"תחנוק" את הנוכחים.

עיצוב וצילום: אורנה עדן

תאורה כלפי מעלה

גובה התקרה היא מצב קיים שלא ניתן לשינוי, אבל אפשר ליצור אשליה של גובה אם גופי התאורה שבוחרים לחלל יהיו בעלי אור עילי: גופים הצמודים לקיר שהאלומה שלהם תאיר כלפי מעלה או גופים מרכזיים הצמודים לתקרה, שהאור שלהם מופץ כלפי התקרה ולא כלפי הרצפה. כשגופי התאורה מאירים כלפי מטה, גם התקרה תיראה נמוכה יותר מכפי שהיא. בכל מקרה של עיצוב עם תקרה נמוכה, יש להימנע מנברשות וגופים תלויים, ואם יש צורך במאווררים, עדיף שיונחו על הרצפה ולא יאווררו מהתקרה.

תאורה גם כלפי מעלה. עיצוב: מלי לוי אלבוים. צילום: שי אפשטיין

 

רהיטים נמוכים

בבחירת הרהיטים לחלל שתקרתו נמוכה יש להקדיש מחשבה לא רק לנראות שלהם ולהתאמה העיצובית שלהם לשאר הפרטים, אלא לבחור אותם פחות מסיביים, נמוכים מהרגיל או ללא משענות גב גבוהות מדי. רהיטים מותאמים יעניקו מראה מרווח יותר, והרווח בין הרצפה לתקרה ייראה גדול יותר. אם יש לידם חלונות גדולים או קירות זכוכית, תחושת המרחב ביצוב עם תקרה נמוכה תגבר והאור שיציף את החלל יתרום אף הוא לתחושה.

עיצוב: שירלי דן. צילום: שי אדם

בעיצוב עם תקרה נמוכה בה גג משופע נפתחו פתחים עבור חלונות מתוחכמים שנפתחים על מנת להכניס אוויר ומתהפכים לצורך ניקוי. החלונות, שבוצעו על ידי חברת "עליית גג", הם בעלי זכוכית כפולה שמכילה וילון הצללה וכן וילון האפלה. הנגרות, שתוכננה על ידי המעצבת שמרית אוחיון, כוללת ארון בגדים וארון לימוד, שביניהם שולחן דו שימושי לאיפור וללימודים.

עיצוב וצילום: שמרית אוחיון

 

משחקי צבע

לא רק לחלון יש אפקט חיובי על חלל בעל תקרה נמוכה, כי אם גם לצבע הנבחר לחדר. כשהקירות צבועים בצבע כהה, תודגש התקרה בצבע בהיר, מה שיעניק לה מראה גבוה יותר. אפשר גם לצבוע את הקירות מעט גבוה יותר מהמקובל, כשהצבע תופס נתח של סנטימטרים בודדים מהתקרה, ובכך להשיג אשליה של קירות גבוהים יותר.

קיר בשחור, תקרה בלבן. עיצוב: עדי אדליס. צילום: טל ניסים

בחלל שתקרתו נמוכה יחסית נצבע הקיר בשחור בחלקו התחתון, כך שהוא מסווה את השידות. החלק העליון נותר בהיר ומתחבר ויזואלית לתקרה הנמוכה. גופי תאורה מלבניים מפיצים הילה סביבם ומסייעים בהעצמת הגובה, כמו גם וילונות שמוקמו במפגש התקרה והקיר.

עיצוב: סורנה כפיר. צילום: שירן כרמל

במה בלבן וצביעה שיוצרת אשליית מרחב. עיצוב: טל מידן, "דירתי-לי". צילום: אורית ארנון

במרתף נמוך שגובהו 2.10 מטר נוצרה אשליית גובה על ידי עיצובו עם תקרה נמוכה בסגנון "man cave" –  הארון תוכנן עם דלת אחת שלמה מלמעלה עד התקרה; הקיר והתקרה נצבעו באותו גוון שמנתי כדי לטשטש את הגבולות; נבחר גוף תאורה גדול ויחסית לא פרופורציונלי לחלל עם תאורה היקפית לבנה. הגוף עצמו מרחף מעט ואינו צמוד לתקרה. "שלושת האלמנטים האלו גרמו לכך שהחדר נראה הרבה יותר גבוה ממה שהוא באמת", אומרת הראל, "משום שהצלחנו 'לעבוד' על המוח שלנו. יש למוח זיכרון קודם, ודברים מסוימים גורמים לו לפרש סיטואציות כגדולות או קטנות יותר ממה שהן באמת".

עיצוב: מירב הראל, קפסולה עיצוב פנים. צילום: אלי גילטמן

מדרגה שמצמצמת את גובה החלל מוקפת בהירות. עיצוב: טל אגא. צילום: גלית דויטש

 

קווים אנכיים

אחד הקווים המנחים בעיצוב הבית הוא הולכה של העין למקומות רצויים באמצעות רהיטים, אביזרים או אלמנטים עיצוביים שמתוכננים במיוחד. לפעמים יוצרים ציר ברור שמוביל לחלון עם נוף, ולפעמים משתמשים בקווים אנכיים כדי לייצר תחושה של גובה, במיוחד בעיצוב עם תקרה נמוכה: טפט או צביעה עם דוגמת פסים, ארונות גבוהים, אחסון שמנצל את כל גובה הקיר, תמונות שתלויות מעט גבוה מהרגיל, מנורות עומדות ועוד.

עיצוב: יוסי שאול. צילום: שי אפשטיין

 

וילונות במלוא האורך

וילונות מוסיפים לעיצוב החלל, אבל בחללים נמוכים יש להם תפקיד חשוב נוסף. במקום לתלות אותם בהתאם לרוחב וגובה החלון, כדאי לתלות אותם כמה שיותר קרובים לתקרה ובאורך מלא עד הרצפה. כך, כשהם "נוגעים" בנקודת המפגש עם התקרה, הם יוצרים תחושת גובה. באופן דומה גם חלונות או דלתות שישיקו לתקרה נמוכה ישיגו אותו אפקט.

עיצוב: לירון אוטמזגין. צילום: יוגב עמרני

 

למשוך את העין לרצפה

גם לרצפה יש תפקיד חשוב בטשטוש התקרה הנמוכה, וזאת כשמשתמשים בריצוף מושך עין או כשפורסים עליה שטיח בעל דוגמה עזה, שממקדת אליו את העיניים ואת תשומת הלב.

עיצוב: עדי שגב. צילום: הילה עידו

 

ניצול מקסימלי

לבסוף, לא פחות חשוב: אם התקרה נמוכה ואין אפשרות למשחקים של צבע, תאורה או כל הנזכר לעיל, לפחות כדאי לנצל את המקום ולא להותיר אותו מיותם וללא שימוש. בחדר ילדים נוצל השטח שמתחת לשיפוע לחלל משחקים ומחבואים, בו הם נהנים לשהות ולשחק.

עיצוב: מיכל סמץ. סטיילינג: רעות פרידמן ברוכי. צילום: אורית ארנון

בתוך המחבוא. עיצוב: מיכל סמץ. סטיילינג: רעות פרידמן ברוכי. צילום: אורית ארנון

עוד בנושא

מדריכי עיצוב פנים

סודות מהמזווה: כך תסדרו נכון את אחד המקומות הכי חשובים במטבח


אמנם מדובר בחדרון קטן, ולעיתים רק בארון - אבל המזווה הוא אזור חשוב בהחלט. האופן שבו המזווה מאורגן משפיע על העבודה ועל ההתנהלות במטבח כולו, אז הנה כמה טיפים לסידור מזווה נגיש ונוח במיוחד

מדריכי עיצוב פנים

החיים הם לא ולנטיין-דיי: שלושה משברים זוגיים סביב עיצוב הבית


דווקא ביום האהבה הבינלאומי חשוב לזכור שלא הכל תותים מצופים שוקולד, במיוחד לא כשניגשים לעצב את הבית. מעצבת הפנים שחר הכט משתפת בשלושה סיפורים על משברים זוגיים ותהפוכות משפחתיות, כדי שעיצוב הבית הבא לא יסתיים על מדרגות הרבנות

מדריכי עיצוב פנים

הכול פתיר: עיצוב בתים לאוכלוסיות מיוחדות


תכנון בית לאדם או למשפחה עם צרכים מיוחדים יכול להיות עניין מאתגר למדי, אך לכל הבעיות ניתן למצוא פתרונות ראויים - ובכתבה הבאה נציג לכם כמה מהם

מדריכי עיצוב פנים

ראש בראש: מה עדיף - אריחים חלקים או מצוירים?


אריחים חלקים במראה קלאסי או אריחים מצוירים בסגנון מקושקש? יצאנו לבדוק אם יש מנצח בוויכוח הזה, או שאולי צריך לבחון כל קיר לגופו

תגובות

כתיבת תגובה