פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

לחדש, לחדש, לחדש: רהיטי וינטג' שעברו מייקאובר מטורף

אם יש לכם בבית רהיט ישן שכבר מזמן לא נראה כמו שהוא אמור להיראות, אל תוותרו עליו בקלות. רגע לפני שאתם בועטים אותו לרחוב, תראו מה אפשר לעשות עם קצת תושייה, נייר שיוף וצבע

מאת: לימור קלר

11/12/2014

קחו כמה כלים, ניירות ליטוש, צבעים, מברשות והמון סבלנות - ויש סיכוי שתצליחו לשייף ולצבוע רהיט שאתם אוהבים, אולי אפילו לרפד אותו בבד שבחרתם בעצמכם. טרנד שיפוץ הרהיטים תופס תאוצה עם סדנאות עשה זאת בעצמך נפתחות וקבוצות פייסבוק שחולקות מידע, כי לשייף זה אולי מעייף אבל כיף. לעומתם, יש כאלה שלקחו את חידוש ושיפוץ הרהיטים כמה צעדים קדימה. הם הקצו להם ולכלי העבודה המתאימים מקום מיוחד ובחרו בו כמקצוע לחיים. הנה כמה רהיטים שהם הרבה יותר מריפוד וצביעה:


ארונית חדר רחצה


במקור: ארונית מעץ מלא יציבה ובמצב טוב, מלאה בשכבות של אבק. 


הביאה עד הלום:
 אורלי לוין - "סיפורי סבתא"הארונית לפני השיפוץ (צילום: אורלי לוין)
 

תהליך העבודה: הארונית נאספה משכנים שרצו לזרוק אותה, והוצבה על ידי דיירי הבית בסלון. המעצבת לילך למפל הציעה להעביר אותה לחדר הרחצה של הילדים, אבל מאחר שהייתה כל כך כבדה, לא ניתן היה להוציא אותה מהדירה ולהעבירה לשיפוץ בידיה של אורלי לוין. אז אורלי הגיעה בעצמה לבית וניסרה את החלק העליון לגובה שיתאים לשמש כארונית אמבטיה.הארונית אחרי הניסור (צילום: אורלי לוין)


נעשה שיוף ראשוני כדי להוריד את שכבת הלכה העליונה ולהגיע לעץ הטבעי. המדף העליון הוחזר למקומו, ואת הרווח הצר שנוצר בין שני המדפים העליונים סגרה לוין באמצעות פס עץ. בגב השידה נפתחו שני פתחים שהותאמו למיקום הצנרת, ובחלק העליון - שני פתחים לחיבור הכיורים. לאחר ניסיונות צביעה שונים שנעשו בצד האחורי של הארונית, נפלה החלטה על טכניקת צביעה של צבע על צבע בכמה גוונים: תכלת ולבן במראה מתקלף. הצביעה נעשתה יחד, כשלוין "לכלכה" את הארונית ואז שייפה כדי לשמר את המראה הקיים.


כמה תשלמו:
 1,700 שקלים (על עבודת השיפוץ בלבד)הארונית אחרי השיפוץ (צילום: אורלי לוין)שידה צרפתית מהמאה ה-19


במקור: הגיעה לארץ עם משפחה משווייץ, כשהרבה חלקים היו חסרים או שהתרוממו בדרך


הביא עד הלום:
ירמי זטלנד


תהליך העבודה:
השידה הגיעה לזטלנד, מומחה לרסטורציה, שעובד באותן שיטות הנהוגות במערב ומרכז אירופה כבר מאות שנים. סדר העבודה כלל בניית מצע יציב לשכבת הפורניר העבה, שהעידה על ייצור משנת 1850 בערך. מבנה האורן של השידה, שבלט דרך שכבת הפורניר, חוזק. עץ חסר נשתל במקומות הנדרשים, והחיבורים תוקנו.


השידה לפני (צילום: ירמי זטלנד)


לאחר מכן הותאמו המגירות למסילות העץ. הפורנירים שעדיין נמצאו על המבנה הודבקו היטב למקומם בעזרת דבק עצמות, שמקובל בעבודות שימור רהיטים. לאחר מכן נמצאו עצים מתאימים מהם ניתן לייצר פורנירים בעובי 2 מ"מ להשלמת הצורות הגיאומטריות שמצפות את הרהיט. העץ החדש והישן עבר תהליך הכנה לגמר, כלומר ליטושים. לבסוף נעשו התאמות צבע בין פורנירים חדשים לישנים, ושעות רבות של פוליטורה בעבודת יד יושמו על הכל. פרזול הפליז עבר ניקוי והברקה. 


כמה תשלמו:
כ-12 אלף שקלים (על עבודת הרסטורציה בלבד)


השידה אחרי השיפוץ (צילום: ירמי זטלנד)

 


כיסא משנות ה-30


במקור: כיסא מוזנח וחבול עם ריפוד קרוע


הביאה עד הלום:
נויה כרמל שטראוס - וינטג' רהיטיםהכיסא לפני השיפוץ (צילום: נויה כרמל שטראוס)


תהליך העבודה:
את הכיסא קיבלה כרמל שטראוס, שעוסקת בעיצוב ורַפָּאוּת (רסטורציה), במתנה כשהוא חבול וחבוט, ברמה של שרידים עלובים מעבר מפואר משנות ה-30. הכיסא פורק לגורמים והוסרו כל שכבות הריפוד מכל השנים. גם הקש שהיווה את חומר הריפוד לפני הספוג, הרצועות המתפוררות, הקפיצים החלודים והמסמרים פורקו והוסרו ממנו לחלוטין, וסיכות שהיו על הבד נשלפו אחת אחת. בתהליך הושמדו חורי תולעים בעץ ושוחזרו חלקים חסרים.הכיסא במהלך השיפוץ (צילום: נויה כרמל שטראוס)


הכיסא חובר מחדש על ידי לחץ ודבק נגרים, ולאחר לילה שויף כך שלא יוסר מהנפח שלו. השלב הבא היה ליטוש עדין תוך שמירה על חריטות ותבליטים וכן ניקוי במברשת עדינה לקראת צביעה. הכיסא נצבע בחומרים שמשמרים את העץ ומעמיקים את גווניו. רצועות נמתחו בשתי וערב כדי לשמש מצע לקפיצים חדשים, ומעל הכול הונחו ספוג ואקרילן. הריפוד שנבחר נותן לכיסא טוויסט עכשווי וכן הגימור בצורת שרשרת ניטים שמטרתם להסתיר את הסיכות.

כמה תשלמו: 1,750 שקלים


הכיסא לאחר השיפוץ (צילום: נויה כרמל שטראוס)


כוננית עץ צהובה במראה וינטג' 


במקור: כוננית עץ במצב רעוע


הביאה עד הלום:
יונת אור, סטודיו AYUNA


תהליך העבודה:
הכוננית נקנתה אצל סוחר עתיקות מחיפה. בשלב ראשון שייפו יונת אור ושותפה לסטודיו, גיא ברוך, את השידה ולאחר מכן החלו בהדבקה וחיזוקים של המדפים. בעזרת שפכטל עץ סתמו את החורים ואת החריצים שנחרצו בה עם השנים, והעניקו לשידה את הקוסמטיקה הנדרשת שבלעדיה הצביעה לא תהיה אחידה. לאחר שיוף נוסף שנועד לאחד את המראה והמגע, פנו השניים לבניית פריטי הנגרות.הכוננית לפני השיפוץ (צילום: יהל בטיטו)


בפתח המרכזי שעמד ריק נבנתה דלת עם צירים בעלי פתיחה מלמעלה למטה כדי לשמור על הטאץ' הווינטג'י. לדלת חוברה זכוכית סבתא כדי להעניק מראה מחודש ושונה. לבסוף נצבעה השידה, נחשף העץ התחתון ונמרחה לכה לגימור. לצד השידה ממוקמים מעין סולמות עץ, שאת גובהם הוחלט לנצל ונוספו ידיות מעוצבות שישמשו כמתלים, כטוויסט לתקופה של היום עם זיכרון של פעם.


כמה תשלמו:
2,300 שקליםהכוננית אחרי השיפוץ (צילום: יהל בטיטו)


הכוננית אחרי השיפוץ (צילום: יהל בטיטו)


רדיו ישן


במקור: פורניר מתקלף ומתפורר


הביא עד הלום:
מיכה בר-און ברוורמן, סטודיו "מראה חדש לעץ ישן"

 


הרדיו לפני השיפוץ (צילום: מיכה בר-און ברוורמן)


תהליך העבודה:
הרדיו, שעבר בירושה מבית הוריה של הדיירת, פורק כדי להקל על השיפוץ וקולפה ממנו שכבת הפורניר. הדיקט שמתחת לפורניר תוקן, ולאחר מכן הודבק פורניר חדש מעץ אגוז אמריקאי בצורת פסים שהוצמדו זה לזה. השלב הבא היה שיוף והכנה לצביעה בצבע ביץ אגוז. בסופו של דבר נמרח הרדיו בפוליטורה טבעית.


כמה תשלמו:
1,000 שקלים (על עבודת השיפוץ בלבד)


הרדיו במהלך השיפוץ  (צילום: מיכה בר-און ברוורמן)הרדיו אחרי השיפוץ (צילום: מיכה בר-און ברוורמן)


האינסטלטורים החדשים: מה שאפשר לעשות עם צינורות מתכת ישנים
מג'אנק לסחורה לוהטת: 12 שולחנות שעשויים מחומרים ממוחזרים

 
גוף ישראלי: 10 גופי תאורה שיפתיעו אתכם


 • 6.
  רסטורציה
  גילה שרון | (11/27/2016)    
  אפשר לקבל המלצה,כתובת,שם,טלפון של משפץ ורפד ריהוט עתיק? |תודה
 • 5.
  זה לא חייב להיות יקר
  טלולה | (03/01/2015)    
  יש כל מיני אתרים של מפני דירות שמקבלים את הרהיטים האלה מהפינויים ומוכרים מציאות לפעמים באמת בזול- http://www.pinuy-dira.co.il/%D7%A8%D7%99%D7%94%D7%95%D7%98-%D7%A2%D7%AA%D7%99%D7%A7-%D7%95%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%92/
 • 4.
  במחירים האלה, מי יכול להרשות לעצמו?(ללא טקסט)
  מיכל ש.ב. | (01/10/2015)    
 • 3.
  וינטג' רהיטים גבעת ברנר
  נויה כרמל שטראוס | (01/08/2015)    
  הגלריה והסטודיו ממוקמים בגבעת ברנר.
 • 2.
  וינטג' רהיטים בגבעת ברנר
  נויה כרמל שטראוס | (01/08/2015)    
  תודה על הכתבה . בנוסף לכתוב עלי , וינטג' רהיטים ממוקם בקיבוץ גבעת ברנר . נויה כרמל שטראוס סטודיו לשיחזור רהיטים וגלריה לגופי תאורה ריהוט וינטג' ואביזרי פנים . יעוץ וליווי בעיצוב פנים. 050-935137
 • 1.
  דומיניק- https://www.facebook.com/dominodecoration העבודות שלה מדהימות!