כיוון ברור: הבית שנבנה לפי תורת הקבלה

מה המקום הכי טוב לסלון ופינת האוכל ולמה כדאי שחדר השינה יהיה בכיוון צפון? הצצה מיוחדת לבית שנבנה תוך הסתכלות והתייעצות עם תורת הקבלה

305 מ"ר
רויטל רייך בשיתוף הילה אפרים

דיירים: זוג הורים ושלושה ילדים
מיקום: צפון הארץ

יש אנשים שמגיעים לבנות את ביתם ומנסים לעשות זאת לפי מדריך מסודר או תורה כלשהי, למשל לפי סולם צבעים מסוים או לפי תורת הפאנג שווי. המעצבת רויטל רייך, אוהבת לתכנן את הבתים שלה לפי תורת הקבלה. בפועל המשמעות היא שכל בית שנבנה, הוא כבר בית טוב, אבל כדי שהוא יתאים לקבלה, רצוי לשאוף בתכנון לכיווני אוויר נכונים, כמובן אם תנאי השטח מאפשרים זאת.

 

כך למשל בתכנון ועיצוב של מתחם מגורים שלם, שכולל בית פרטי למשפחה של חמישה ועוד בית דו-משפחתי עם שתי יחידות דיור, סה"כ 750 מ"ר. מדובר במשפחה אחת גדולה שביקשה ליצור עבורה מתחם מגורים גדול, אך גם לשמור על פרטיות לכל משפחה. כך נוצרה חצר משותפת לכולם, ובתים נפרדים בעלי מפלס אחד. בחרנו לבקר בבית המשפחתי הגדול ולבדוק היכן נטמעו הרעיונות הקבליים.

 

מתחם מגורים גדולחלק ממתחם מגורים גדול

 

גינה מרווחתגינה מרווחת

 

חצר בית פרטיפתוח לרווחה

המטבח ממוקם בחזית המזרחית של הבית המשפחתי (מקביל לספירת התפארת לפי הקבלה), כדי לתת השראה להתחדשות ואנרגיה. על פי הקבלה, מדובר במיקום אידיאלי למטבח, כי המקום מואר היטב בשעות הבוקר וזוכה לאנרגיה חזקה במיוחד. פינת האוכל מוארת ופתוחה לחלל המטבח והסלון. ממנה ניתן לראות בקלות את המרפסת והחצר כשהיא ממוקמת בכיוון מערב, בו זרימת אוויר טובה ודרום – כיוון שמקביל לספירת החסד – כיוון האהבה, נתינה, פתיחות ושפע.

 

הסלון, מרווח פתוח ומואר, פונה לכיוון דרום ומערב – גם הוא כמו פינת האוכל נמצא באזור הפתוח של הבית – איזור ספירת החסד. תקרת החלל הציבורי מגיעה לגובה של ארבעה מטרים, עם חלונות גדולים ומוארים שמקיפים את התקרה, מעניקים אור נעים ומדגישים את החלל המרווח.

 

עיצוב כניסה לביתהכניסה לבית

 

פינת אוכל מעוצבתמבט על פינת האוכל

 

סלון ליד פינת אוכלהסלון שצמוד לפינת האוכל

 

תקרה גבוהה בבית פרטיתקרה גבוהה במיוחד

 

חדר ההורים ממוקם בכוונה בכיוון צפון – מקביל לספירת הגבורה – שמסמלת התכנסות, שקט ומופנמות, ובכיוון מערב המקביל לספירת היסוד, המסמלת חיבור בין איש לאשתו. שוב, מדובר בכיוונים אופטימליים, על פי הקבלה, לחדר הורים.

 

חדר שינה זוגיחדר השינה שמשדר התכנסות ושקט

 

חדר רחצה מרווחחדר רחצה מרווח

 

שני חדרי ילדים ממוקמים בכיוון מזרח – כיוון ההתחדשות והנעורים. אבל בגלל דרישת בעלי הבית להפרדה בין חדרי הילדים לחדר ההורים, לא היה ניתן למקם את חדרי הילדים במקום האידאלי שלהם לפי הקבלה (כיוון צפון מזרח). לכן, את ההעצמה של הספירות וההשראה שהן נותנות, יצרה המעצבת באמצעות שילוב של צבעים אדומים בחלל, שנועדו להעצים את החדר ולפצות על החוסר בכיוון צפון. חדר נוסף, של הבן נבצע דווקא בשחור ולבן ניטרליים, אך גם בו שולבו נגיעות של אדום.

 

חדר ילדים בצבע ניטרליצבעים נייטרליים בחדרו של הבן

 

חדר לילדהחדר של אחת הילדות

 

חדר ילדים בגוונים אדומיםשימוש בסקלה של גוונים אדומים בחדר של אחד הילדות

 

את הבית הזה הוחלט לבנות מתוך מודעות יהודית, בתהליך שדווקא הופך את העבודה למאתגרת יותר, אבל לטענת השותפים לדרך גם מרתקת יותר ומאפשרת להתבונן בתהליך תכנון הבית – המקדש הפרטי של כל אדם – מזוית אחרת.

 

תוכנית של בית פרטי

רשימת ספקים חלקית:

פרגולות פלדה ושערים: ויקי חכמון
גינון: יעקב סיגאווי
קרמיקה וסניטריה: חסון קרמיקה

חדר-שינה1-553
חדר-שינה1-403
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...