נפתחים לעולם הרחב: שיפוץ בית ישן שהפך לחדש

בעלי הבית, היא אדריכלית והוא איש עסקים, החליטו להגשים חלום של רכישת בית ישן במטרה להתאים אותו לעצמם. הם ראו בכך מסע חוויתי מרתק, כי בשיפוץ בית ישן ניצבים מול אתגרים שגורמים ליצירתיות מיוחדת במינה

350 מ"ר
1500 מ"ר
שי אפשטיין
שירלי מגד ונורית בן יוסף
שירלי מגד ונורית בן יוסף

 

חשיבה מחוץ לקופסה – תרתי משמע

בתקופה שזוג ההורים לשתי בנות רכשו את הנכס, שנבנה בשנות ה-60, שהתה המשפחה בחו"ל. עם חזרתם ארצה, כאשר ניצבו מול הבית החשוך, שקומת הקרקע מנותקת מהקומה העליונה, תקרות נמוכות ומפתחים צרים, היה ברור להם שבחרו באתגר לא קטן וכי הבית חייב לעבור מהפך רציני.

האדריכליות מגד ובן יוסף שלקחו על עצמן את המשימה בידיעה ששיפוץ בית ישן לו מתכוונים להעניק מראה מודרני ועכשווי מחייב חשיבה מחוץ לקופסה, במובן כפול, גם חשיבה מקורית שלא מובנת מאליה וגם לפרוץ את גבולות "קופסת" הבית ובכך לחבר בין חוץ לפנים. זה מה שהן עשו ותוצאה מעידה על כך שהן עמדו באתגר.

סלון עם פתחים גדולים

תוכננו חלונות ופתחים גדולים, ותקרה גבוהה

תוכננו חלונות ופתחים גדולים, ותקרה גבוהה

 

פותחים את הבית לאורחים, לחצר ולבריכה

כבעלי בית חדש שאוהבים לארח במרחבים גדולים, הקשר בין פנים לחוץ היה מאוד משמעותי, לפיכך, חזית הבית באורך של כ 20 מטרים, שפונה לכוון מזרח, נפתחה כולה לחצר הקדמית ולבריכה. ריצוף הבטון המוחלק שבתוך הבית ממשיך גם כמשטח החיצוני, מטשטש את הגבול בין החוץ לפנים.

סלון פונה לבריכה

בעיצוב הבריכה חושב האורך כדי שיתאים לשחיה של בעל הבית

בעיצוב הבריכה חושב האורך כדי שיתאים לשחיה של בעל הבית

קווים ישירים מתחת לשיפוע חדש

גג הרעפים הישן הוחלף ונוסף לו גובה. חלונות שנקבעו בו ובסביבתו מעצימים את תחושת הגובה וממלאים את הבית באור טבעי. המטבח, שנמצא במרחב הציבורי, עוצב כשני קווים מקבילים וארוכים, קיר ארונות גבוהים באורך של 7 מטר והאי שמקביל לו באורך חמישה מטרים. מהמטבח יציאה ישירה לפינת אוכל חיצונית, האהובה במיוחד על בני המשפחה.

דלת כניסה שקופה

גם דלת הכניסה לבית שקופה

גם דלת הכניסה לבית שקופה

פס התאורה הישר שממשיך את הקו המקביל, ממשיך לסלון ומעל האי. באזור דלפק האכילה, שממשיך את משטח העבודה, הורדו שני גופי תאורה ממוקדת יותר. מעל קיר הארונות הגבוהים, נפער חלון מרובע וגדול ממנו ניתן להשקיף אל החצר ובריכת השחייה גם מקומת חדרי השינה.

אי גדול במטבח

האי הגדול חולק בין שטחי עבודה לבין דלפק אכילה משפחתי

האי הגדול חולק בין שטחי עבודה לבין דלפק אכילה משפחתי

הכי כיף שאפשר זה להיות בפנים ולהרגיש בחוץ

לצורך כך, בנוסף לקיר החלונות הארוך שנמשך לכל אורכו של הבית, לצד פינת הישיבה בסלון, עוצב חלון גדול עם אדן רחב, שמשמש כספסל ישיבה ומצדדיו ספרייה.

חלון גדול

הצמחייה שחודרת פנימה דרך החלון נראית כיצירת אומנות גדולה

הצמחייה שחודרת פנימה דרך החלון נראית כיצירת אומנות גדולה

טיפול במעטפת הבית – חלק מהאתגר בשיפוץ בית ישן

בחלקה הפנימי של קומת הקרקע, מול קיר החלונות האדריכליות נאלצו לטפל באופן מסיבי בחלקה האחורי של הקומה. לצורך כך, בגב פינת האוכל, תוכנן אלמנט נגרות באורך של שבעה מטרים, שמורכב מסרגלי עץ אלון אנכיים. בקיר המעוצב חבויים ארונות אחסון ושתי דלתות סמויות: האחת לשירותי אורחים והשנייה לסטודיו של בעלת הבית.

לצד פינת האוכל, עוצב גרם המדרגות לקומת חדרי השינה. מולו נפתח חלון גדול במעטפת הבית שמגיע עד גג הרעפים, דרכו חודר אור לכל הקומה ולמהלך המדרגות.

גרם מדרגות מעץ

גרם מדרגות לקומה השניה הפתוחה

גרם מדרגות לקומה השניה הפתוחה

מתחת לגג ומעל קומת הקרקע

כל המרחב הציבורי הגדול והמרווח שמשתרע על פני קומת הקרקע מתגלה לעיני העומדים בגלריה המדהימה, שעוצבה כפינת עבודה ויצירה לבנות.

שולחן עבודה

שולחן העבודה נראה כאלו הולבש על מעקה הגלריה.

שולחן העבודה נראה כאלו הולבש על מעקה הגלריה.

יעילות ויופי משולבים באלמנט נגרות אחד

בתכנונה ובעיצובה של פינת העבודה לבנות, אפשר למצוא כמה רעיונות פונקציונליים שמתחברים בהרמוניה מלאה לאסתטיקה. פתחי אוויר חוזר למזגן שולבו בעבודת הנגרות במדף העליון של הספרייה, כשבחלקה העליון פתחי יציאה לאוויר הממוזג.  חזית הארון שגם הוא עשוי סרגלי עץ אנכיים ממשיך למראית עין  את קיר העץ שעוצב בקומה תחתיו, להארת הגלריה במקסימום האפשרי, בגג הרעפים נפתח עוד חלון גדול דרכו גם השמים חודרים פנימה.

פינת העבודה

פינת העבודה עם הספריה המעוצבת

פינת העבודה עם הספריה המעוצבת

מחלון פנימי שעוצב בחדר הטלויזיה, אפשר להציץ לכיוון גלריית העבודה של בנות ולעוד חלון, הפעם בצורת משולש שעוצב בהתאם לצורת גג הרעפים החדש.

חלון בתוך החדר

מסגרת חלון רחבה שעוצבה בתוך החדר שמקביל לגלריה

מסגרת חלון רחבה שעוצבה בתוך החדר שמקביל לגלריה

רשימת ספקים חלקית:

מטבח: הביטאט

חלונות בלגיים: עוז גלעדי

תאורה: אסף ויינבראום, לייט אין

 

 

 

 

בודק...