מה חשוב שתדעו לפני שאתם לוקחים משכנתא?

אם אתם מרגישים שהגיע הרגע לעשות צעד חשוב בחיים שלכם ולקנות דירה וכמובן, יש לכם את ההון ההתחלתי הנדרש – בשלב הבא, חשוב שתערכו את כל הבירורים המקדימים לגבי הלוואת המשכנתא.

למעשה, עוד לפני שאתם מתחילים בחיפוש אחר דירה, ההמלצה היא להיוועץ עם מומחים בתחום המשכנתא, על מנת שיסייעו לכם בהבנת פרטים לגבי גובה ההלוואה, לגבי חישוב ההחזרים שאתם יכולים לעמוד בהם ולגבי פרטים אחרים הנוגעים להלוואה הגדולה והמשמעותית הזאת.
הלוואת המשכנתא מהווה כהלוואה גדולה ומשמעותית, אשר תחייב אתכם לאורך שנים רבות – ולכן, חשוב שתאספו תחילה את כל המידע הרלוונטי לגבי ההלוואה – כולל הפרטים הקטנים שהם לא פחות חשובים.

היכרות עם כל הפרטים החשובים
לפני שאתם לוקחים את הלוואת המשכנתא, חשוב שתבינו מהם העקרונות אשר יאפשרו לכם ליהנות בסופו של דבר מהלוואה נוחה ומתאימה.
ראשית כל עליכם לשאוף להחזר התשלומים הקטן ביותר בניתן וליציבות בהחזרים – כידוע, החזרים כוללים גם ריביות וככל שהחלוקה של ההחזרים תהיה לטווחי זמן ארוכים יותר, כך תדרשו להחזיר בסופו של דבר סכום גבוה יותר.
יש לבחור בתוכנית משכנתא גמישה עם אפשרות לסילוק – אתם אף פעם לא יודעים מה צופן לכם בעתיד ואולי הוא צופן העלאה בהכנסות או סכומי כסף אשר יכולים להגיע ממקומות כאלו ואחרים.
כדאי לשים דגש גם על פרמטר כמו ביטוח משכנתא (ביטוח מבנה וביטוח חיים) ואף להבין בצורה מעמיקה את המונח מיחזור משכנתא – ומה הוא אומר מבחינתכם.
דגש והיכרות עם כל הפרטים הללו, יסייע לכם בקבלת ההחלטות הנכונות בכל מה שקשור להלוואת המשכנתא.

1600X1200-אורך.jpg

גובה הריבית של הלוואת המשכנתא
אחד הפרמטרים עליהם חשוב לשים דגש נוגע לגובה הריבית של הלוואת המשכנתא – מה שישפיע במידה רבה על גובה ההחזרים.
יש לקחת בחשבון צפי לשינויים עתידיים אשר עלולים לקרות ובין היתר: הצמדות למדד, שינויי ריבית, שינוי בשער החליפין ועוד..
פרמטר נוסף נוגע לנושא ההצמדה לשינויים במדד המחירים לצרכן.
בשורה התחתונה יש לא מעט מושגים שחשוב להבין לגבי ריביות, מכיוון שהיכרות עם מושגים אלו תשפיע במידה רבה על בחירת מסלול הלוואת המשכנתא.
לכן, אם משהו לא ברור לכם, חשוב שתכניסו לתמונה יועץ משכנתאות, על מנת שיספק לכם את כל הפרטים וישלים לכם את כל המידע.
חשוב לציין שהריביות זה נתון שתצטרכו לעקוב אחריו גם אחרי שתיקחו כבר את הלוואת המשכנתא. מכיוון שהריביות חשופות ללא מעט שינויים, אשר יכולים להשפיע במידה רבה על גובה ההחזרים.

חשיבות של פיזור סיכונים
הלוואת המשכנתא מצריכה תכנון מקדים ובמסגרתו, עליכם לבנות תמהיל משכנתא, אשר אמור לשלב בין מספר מסלולים שונים – אשר יאפשרו לכם לפזר סיכונים.
שוב גם כאן מדובר בפעולה אשר מצריכה ידע והבנה בתחום, מהסיבה הזאת, ההמלצה היא או לאסוף באופן עצמאי את כל המידע הנדרש לגבי עולם המשכנתאות.
אפשרות נוספת היא כאמור, פשוט לפנות לאיש מקצוע (ההמלצה היא להכניס לתמונה איש מקצוע חיצוני ואובייקטיבי ולא להסתפק רק ביועץ משכנתאות מטעם הבנק).

לסיכום, ניתן לומר שהלוואת המשכנתא היא עולם ומלואו ויש לא מעט פרטים ומידע שחשוב שתאספו לפני שאתם עושים את הצעד הזה ולוקחים את ההלוואה – שכידוע, יש לה לא מעט השפעה על העתיד הקרוב והיותר רחוק שלכם (בהתאם לתקופת הפריסה של ההחזרים).
מיותר לציין שגם קבלת ההלוואה טומנת בחובה לעיתים דרך לא פשוטה לכן, גם במקרה הזה, חשוב שתדעו איך להתנהל מול הבנקים ומה לעשות בדרך לקבלת ההלוואה.

 

בודק...