חלום בשתי קומות: דירת גן או פנטהאוז בשחקים?

שני סוגי הדירות הן משאת נפש של ישראלים, אז בדקנו את ההבדלים העיצוביים בין דירת גן לבין פנטהאוז, מה הקשר של מיתוג ויכולת תקציבית לעניין ואצל מי הדשא ירוק יותר והשמיים כחולים יותר

שולחן אוכל  מודרני פנטהאוז של "נאות שירן". צילום באדיבות נאות שירן
בעשור האחרון אין כמעט בניין שנבנה ללא פנטהאוז ודירת גן גם יחד. היזמים והקבלנים הבינו כנראה שלצד הפנטהאוזים, מוצר יוקרתי שמאז ומתמיד מקסם את הרווח על הפרויקט, יוכלו להרוויח יפה באמצעות ניצול שטח הקרקע של הבניין. אבל יש גם את הצד השני, הדיירים, כפי שמסביר מאיר מנחם, מבעלי "נאות שירן", המומחים למגורי יוקרה: "אנשים שאין להם תקציב לרכוש בית פרטי, התאהבו במוצר הביניים של דירה בקומת קרקע עם גינה פרטית".
בית פרטי מעוצב עם צמחייה אדריכלות ועיצוב פנים: (Egue y Seta (Daniel Pérez + Felipe Araujo. צילום: Victor Hugo
בעבר שימשה הגינה והשטחים הציבוריים את כלל תושבי הבניין הן לפנאי והן למקומות חנייה, אולם מאחר שמקומות החנייה עברו במקרים רבים לחניונים תת קרקעיים והשימוש בגינת הבניין הלך ופחת, נבנו יותר ויותר גינות גן. "הפנטהאוז, המשתרע בדרך כלל על חלק נכבד מהמפלס העליון של הבניין, נחשב למוצר יוקרה ואף נדיר יחסית, תלוי בגודל, במיקום ובקהל היעד", אומר מנחם, ומדגיש כי קשה להגדיר את דירות הגן כמוצר יוקרה, אלא כפתרון דיור יצירתי לקהל יעד מוגדר, ובראש וראשונה משפחות מהמעמד הבינוני הרוצות במחיר דירה רגילה, או בפרמיה של כ-20 אחוזים יותר, להגשים את החלום של דשא, עצי פרי, מלונה לכלב, עמדת ברביקיו והכי חשוב, יציאה היישר מסלון הבית אל מרחב פתוח. "זהו בהחלט בונוס רציני למאות אלפי ישראלים, אולם עדיין מכאן ועד למיתוג הגבוה של פנטהאוז, המרחק רב למדי", הוא אומר.
גינה בתוך בית אדריכלות ועיצוב פנים: (Egue y Seta (Daniel Pérez + Felipe Araujo. צילום: Victor Hugo
כדוגמה למיתוג היוקרתי של הפנטהאוזים מציין מנחם חמישה אזורים מובילים בתל אביב: רצועת חוף הים, מתחם שדרות רוטשילד והסיטי של תל אביב, "הצפון הישן", פארק צמרות וכן פנטהאוזים במסגרת התחדשות עירונית ותמ"א 38. היתרון המובהק של הפנטהאוזים בבניינים חדשים ובמגדלים הם בכך שהם משדרים יוקרה, מעניקים פרטיות והרבה בטחון אישי שכן לרובם יש חברת אבטחה ושמירה, כולל שומר בכניסה, מצלמות ועוד. מאחר שהם גבוהים באופן משמעותי, נהנים הפנטהאוזים מנוף יפה ואוויר טוב – נכס נדל"ני שערכו רק עולה, וערך לא פחות מכך נותן מיקום בקו הים, הימצאות בבניין לשימור או קרבה לאזורים מרכזיים.
פנטהאוזפנטהאוז בפרויקט "שרת" ברמת גן, עיצוב: גיא בוכהלטר. הדמיה באדיבות "כ.כוכב הנגב"
דירות גן ממוקמות מתחת לקומות רבות של אותו בניין, מה שהופך אותן לחלק מהקולקטיב, אומר המעצב הרב תחומי גיא בוכהלטר, ואם ניכנס לתוך הדירה עצמה, נבחין שפנטהאוז מעניק פרטיות מרבית לדיירים. מיקומו הגבוה מאפשר לכלול בו אלמנטים המשדרים יוקרה, כמו חלונות מסך מרצפה ועד תקרה, שדרכם ניתן לצפות אל נופים אורבניים, ים או שטחים ירוקים, ובמקרים רבים יש מקום גם לבריכה עם מרפסת ברביקיו, יתרון מובהק של דירת גן, אבל גם מרפסות היקפיות או מרפסת עמוקה וגדולה המעניקה תחושה של מרחב, פרטיות ויוקרה.
דירות הגן, מסביר בוכהלטר, מהוות פתרון מצוין עבור משפחות מוגבלות תקציב ומעניקות תחושה של בית פרטי ומרחב, ללא הזדקקות למרפסות כמו בפנטהאוזים. במהלך השנים הן הוכיחו את עצמן כמוצר מבוקש וכדאי, אולם  חשוב לבדל אותן מהפנטהאוזים בשל מרכיב חוסר הפרטיות. בשונה מבית פרטי, במרבית המקרים צופים אל הדשא שלהן עשרות שכנים מלמעלה, ולעיתים ישנם מטרדים כמו זריקת אשפה מלמעלה, שכנים שמתלוננים על העשן והריח מעמדת הברביקיו או רעשים של אורחים. כמו כן, למרות שאין צורך במעלית, דייר בדירת גן חייב להשתתף בהוצאות המעלית כמו שאר הדיירים.
פנטהאוז מרווח לופט פנטהאוז מפרויקט "יערית" בשלומי של "יסודות איתנים". הדמיה: סטודיו AA
"לעיתים קרובות הדירה שלך ממש צמודה לעמדת האשפה הכללית של הבניין ולמטרדים אחרים משכנים או סתם עוברי אורח", מוסיף בוכהלטר, "ולכן הייתי ממליץ לבעלי דירות גן לעצב את דירותיהם באופן שישדרג, לפחות חלקית את נושא הפרטיות. לדוגמה, פרגולה בשטח האירוח שתאפשר פרטיות מרבית, עמדת ברביקיו בפינה מוכמנת ככל האפשר, או על מרפסת פנימית היוצאת לגינה, מה שיבליט אותה פחות וימנע מטרדים, ולהימנע מקירות מסך, שלא מתאימים בדירות בגובה הקרקע".
חדר רחצה עם צמחייה פינה מוכמנת בדירת גן. אדריכלות ועיצוב פנים: (Egue y Seta (Daniel Pérez + Felipe Araujo. צילום: Victor Hugo
היזם עופר זרף, בעלי חברת "יסודות איתנים", מציע לא לנקוט חלוקה דיכוטומית בין פנטהאוזים ודירות גן, אלא לאפיין אותם לגופו של עניין, שכן לעיתים מדובר בדירות גן בבניין דו קומתי, המאפשרת לדיירים ליהנות מכל העולמות – גם מרחב של בית פרטי, גם מחיר כמעט זהה למחירה של דירה רגילה, גם גישה ישירה ונוחה לדירה ללא צורך להיעזר במעלית או מדרגות וגם היעדר כמעט מוחלט של בעיית שכנים מלמעלה.
מרכזית
1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

היזם צודק
יש דירות גן בבנינים קטנים, חלקן אפילו דירות דופלקס, וחלקן עם גינות ממש גדולות - כך שלמעשה מדובר בבית פרטי. יש פנטהאוזים שמשווקים ככאלה אבל רחוקים מאוד מהדימוי שאתם מייחסים להם - כך שבפועל מדובר בגג שחולק ל-4 דירות, יש יחידת הורים על הגג עם מרפסת קטנה מסביב שאין מה לעשות בה, ובקומה התחתונה של הפנטהאוז מרפסת ארוכה וצרה שגם היא לא נותנת יותר ממרפסת שמש רגילה.

בודק...