איך תכנון שיפוץ עוזר לכם לחסוך כסף

גם מי שיודעים עד כמה שיפוץ הבית משדרג את איכות החיים ואיתה גם את ערך הנכס, חוששים לצאת לדרך.

המשפצים בישראל

גם כשכבר ברור לחלוטין שאין ברירה אלא לשפץ את הדירה, עדיין ישנם מכשולים שמעכבים את מימוש הצורך. החסם העיקרי הוא ההיבט הכספי: שיפוץ דירה הוא פרויקט יקר, ותמיד ישנו הפחד שהוא אפילו יתייקר עוד יותר, שלא לצורך, ויוביל למצוקה כלכלית.

מנורה מתוך הקיר

גוף תאורה מעוצב

מנורה מתוך הקיר

החשש הנ"ל טבעי ומובן. איך בכל זאת מתגברים עליו, וחשוב יותר, גם חוסכים סכומי כסף משמעותיים וגם נהנים מדירה יפה יותר עם תשתיות חדשות והתאמה מלאה לצרכים העכשוויים שלכם? על-ידי יישום העצה החשובה של חז"ל, סוף מעשה במחשבה תחילה, ותכנון השיפוץ על בסיס הטיפים הבאים:

1. תכנון מקצועי כדי לא לבצע פעולות לא נכונות

אחד הגורמים העיקריים להתייקרות של שיפוצים הוא ביצוע פעולות שאינן הכרחיות, או כשיש סתירה מהותית בין פעולות שונות – ובעקבות זאת צורך לבצע תיקונים כשהפרויקט כבר בעיצומו. כשמקפידים לעבוד רק עם קבלני שיפוצים מומלצים אפשר להיות בטוחים שלא יתרחשו טעויות מהסוג הנ"ל.

בנוסף תכנון מקצועי מייצר לוז אופטימלי, כך שכל יום עבודה יתנהל בשיא היעילות. בדרך זו גם מתקצר משך הפרויקט, וגם נחסך אחד המרכיבים החשובים בו – שכר העבודה (בגלל שיש פחות ימי עבודה).

בית בשיפוץ

בית בשיפוץ

בית בשיפוץ

2. שינויים קטנים שלא משפיעים על התוצאה – ומקטינים את ההוצאה

לקראת שיפוץ דירות מתקבלות החלטות עיצוביות רבות: חיפויי רצפות, חיפויי קירות, צבע, דלתות ועוד. מצד אחד לרוב בני האדם יש בראש תמונה מדויקת מאוד של הבית אחרי השלמת הפרויקט, ולא מעט חלומות שהם רוצים להגשים. מצד שני, גמישות מסוימת מאפשר לחסוך כסף, והרבה.

לדוגמה, טווח המחירים של מרצפות עשוי להיות נרחב במיוחד. לפעמים אותו דגם בדיוק יעלה לכם הרבה פחות אם תבחרו בגודל של 40X40 במקום 60X60, וההבדל בהיבט האסתטי יהיה לא משמעותי במיוחד. גם שינוי קל של הגוון של חיפוי הקיר במטבח יכול להוזיל את העלות שלו אפילו ב-10-15%, וכך לגבי כל מרכיב בעיצוב – ולכן חשוב לשמור על ראש פתוח.

3. חדר רחצה מושלם בלי לשלם סתם

חלק ממרכיבי השיפוץ מחייבים איזון עדין ומדויק בין הפן הפרקטי, הפן האסתטי והפן הכלכלי. במיוחד כך שיפוץ אמבטיה שמהווה הזדמנות לשדרג את התשתיות השונות וגם לעצב מחדש את החלל.

כשמחליטים איזו צנרת תותקן לא כדאי לחסוך. כל ניסיון להפחית את העלות של המרכיב הזה עלול להוביל לתקלות שהתיקון שלהן יהיה יקר מאוד, ועוד סיבה טובה היא שצנרת איכותית מחזיקה מעמד שנים רבות כך שבטווח הארוך היא גם הבחירה המשתלמת ביותר. לעומת זאת ויתור על אמבטיה לטובת מקלחון עשוי לחסוך לא מעט כסף, מה גם שממילא ברוב רובם של המקרים מועדפת רחצה קצרה יחסית. גם ברכיבים העיצוביים אפשר "להתפשר" – ישנם חיפויי קיר ורצפה שאולי אינם הטרנד הנוצץ ביותר אבל הם בהחלט יפים ומייצרים חדר רחצה נעים במחיר אטרקטיבי. הכלל הנ"ל תקף גם לגבי הכיור והמראה.

אסלה רגילה ולא אסלה סמויה היא עוד דרך לצמצם את עלות השיפוץ, אם כי גם האופציה השנייה אינה יקרה מאוד. הוספת אקססוריז ייחודיים תקנה לחדר את המראה הרצוי גם בלי השקעה כספית משמעותית.

קיר בטון מעוצב
קיר בטון מעוצב

4. פתרונות עיצוביים במקום פתרונות הנדסיים

אחד המרכיבים היקרים ביותר בכל שיפוץ הוא ביצוע שינויים הנדסיים. בחלק מהמקרים הם בלתי נמנעים, למשל כששינויים באורח החיים מכתיבים שבירת קירות, אבל בכל מצב שבו אפשר לוותר על הפעולות המורכבות, מומלץ לעשות זאת – ולהעדיף פתרונות עיצוביים. לדוגמה, אם יש קורה חשופה בחלל מסוים אפשר לנסות לטשטש אותה באמצעות עיצב מתאים, או אפילו להפך – להבליט אותה ולהפוך את הלימון ללימונדה.

אריחי שיש לבית
אריחי שיש לבית

5. בלי נקודות חשמל לא הכרחיות

תכנון נכון של המרחבים השונים כולל כמובן גם תשומת לב לפרטים קטנים – שמייצרים הוצאות לא גבוהות מאוד אבל כן כאלה שמצטברות לסכומים בלתי מבוטלים.

נקודות חשמל הן דוגמה טובה מאוד לכך. המחיר של כל נקודה אולי לא נראה משמעותי ביחס למרכיבים אחרים בשיפוץ, אבל כשיש מספר נקודות מיותרות התוצאה היא הוצאה של כמה מאות שקלים ואפילו אלפים – שלא לצורך. תכנון יעיל יאפשר לכם גם מקסימום נוחיות עם נקודות חשמל במיקומים החשובים וגם מינימום השקעה בסעיף זה.

המאמר באדיבות חברת המשפצים בישראל: https://www.renovations-israel.co.il

בודק...