המדריך המלא לעיצוב בסגנון מודרני

מאת רפאל גורביץ'

עיצוב פנים מודרני הוא עיצוב המתאים מאוד לחללים פתוחים וכולל שימוש בריהוט מרחף, מעקות זכוכית ופתרונות אחסון חכמים המעניקים לבית מראה מדוייק ועדכני. ריכזנו עבורכם טיפים שיעזרו לכם להבין איך יוצרים אווירה מודרנית בבית. בואו נתחיל

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: הילה אלטר | צילום: אלעד גונן

איך הכל התחיל?

עיצוב מודרני הופיע כתגובה למהפכה התעשייתית ולנוף החברתי והתרבותי המשתנה של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.

הוא ביקש להתנתק מסגנונות מקושטים מסורתיים ולאמץ פשטות, פונקציונליות וייצור המוני.

את שורשי העיצוב המודרני ניתן לייחס לתנועת האומנויות והאומנות בסוף המאה ה-19, שדגלה בשילוב של אמנות ותעשייה.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני

תל אביב, העיר הלבנה

בתחילת המאה ה-20, בית הספר הבאוהאוס בגרמניה מילא תפקיד מרכזי בהגדרת העיצוב המודרני. הבאוהאוס, שנוסד בשנת 1919 על ידי וולטר גרופיוס, ביקש לאחד אמנות, מלאכה וטכנולוגיה.

הוא קידם את הרעיון של עיצוב לייצור המוני, תוך שימוש בקווים נקיים, צורות גיאומטריות ודגש על תפקוד.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני

העיצוב המודרני משתלט

במהלך שנות ה-20' וה-30', העיצוב המודרני התפשט ברחבי אירופה והשפיע על אנשים שונים בתחום העיצוב, תרבות ואומנות שונות, לרבות אדריכלות, ריהוט, עיצוב גרפי ועיצוב תעשייתי.

מעצבים ואדריכלים בולטים כמו לה קורבוזיה, מיס ואן דר רוהה ומרסל ברויאר אימצו עקרונות מודרניסטיים ויצרו עיצובים איקוניים שעדיין נחגגים היום.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: טל אוחיון | צילום: עודד סמדר

מה קורה היום?

כיום, העיצוב המודרני ממשיך להתפתח ולהסתגל לטכנולוגיות משתנות ותרבות מתפתחת ומתקדמת.

ההשפעה המשמעותית בדיסציפלינות העיצוב השונות, תוך שימת דגש על פשטות, פונקציונליות ושימוש בחומרים וטכנולוגיות חדשות, נותנת את הטון וממשיכה להוביל את קו העיצוב המודרני אל העתיד.

01

איך נזהה עיצוב מודרני?

הכרה בעיצוב מודרני יכולה להיות חוויה מרגשת ומעשירה, שכן היא משקפת את האסתטיקה החדשנית והחושבת קדימה של זמננו. בין אם אתם בוחנים אדריכלות עכשווית, עיצוב פנים, רהיטים או עיצוב גרפי, הנה כמה אלמנטים מרכזיים שיעזרו לכם לזהות עיצוב מודרני.

עיצוב: רועי לוי. צילום: אלעד גונן
המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: בזלת אדריכלים | צילום: אלעד גונן

קווים נקיים

עיצוב מודרני חובק פשטות ומינימליזם. חפשו קווים ישרים וחלקים עם קישוט מינימלי. בדרך כלל נעשה שימוש בצורות גיאומטריות כגון מלבנים, ריבועים ומעגלים.

לעוד רעיונות והשראה על עיצוב אורבני לחצו כאן>>

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: מיכאל אוחיון | צילום: אלעד גונן

דגש על פונקציונליות

עיצוב מודרני נותן עדיפות לפונקציונליות ולמעשיות. הצורה עוקבת אחר עקרון הפונקציה כפי שבאה לידי ביטוי ברהיטים ובעיצובים אדריכליים, כאשר כל אלמנט משרת מטרה מסוימת ללא קישוטים מיותרים.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: דיקלה פנירי | צילום: מאור מויאל

חללים פתוחים

עיצוב מודרני מדגיש לעתים קרובות פריסות פתוחות ומרווחות, ומטשטש את הגבולות בין אזורים פנימיים וחיצוניים. חלונות גדולים, קירות זכוכית ותוכניות קומה פתוחות יוצרים תחושה של קלילות וחיבור לסביבה שמסביב.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: שרון יגיל | צילום: אורית ארנון

שימוש בחומרים

עיצוב מודרני חובק מגוון חומרים, כולל זכוכית, פלדה, בטון ועץ. לעיתים קרובות המעצבים משתמשים בחומרים אלה במצבם הטבעי, המציגים את היופי הטבוע בהם. עיצובים מודרניים עשויים לשלב גם חומרים חדשים וחדשניים, כגון אפשרויות ממוחזרות או בר קיימא.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: סטודיו A

פלטות צבעים ניטרליות

עיצוב מודרני נוטה להעדיף פלטות צבעים ניטרליות, כולל גוונים של לבן, שחור, אפור וגווני אדמה. הצבעים השולטים בעיצוב המודרני מבטאים תפישה נועזת בפשטותה המאפשרת נקודות צבע שעשויות להיות מוצגות במשורה, כדי ליצור עניין ויזואלי ונקודות מוקד.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: דנית רוטמן | צילום: אורן עמוס

דגש על טכנולוגיה וחדשנות

עיצוב מודרני משלב התקדמות טכנולוגית וחומרים חדשניים פורצי גבולות. הוא חובק צורות, חומרים וטכנולוגיות חדשות.

לעתים קרובות מאתגר את הנורמות והמוסכמות המסורתיות של עיצוב מעצם התעקשותו על חומרים חדשים המאפשרים התקדמות יצירתית וקידמה טכנולוגית.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: טלי ופלורינה | צילום: אייל תגר

השראה וזרימה

זכרו שעיצוב מודרני אינו סגנון נוקשה אלא חשיבה שמתפתחת עם הזמן. הוא שואב השראה מהשורשים ההיסטוריים שלו, ובמקביל מאמץ את הצרכים והאסתטיקה המשתנים ללא הרף של החברה העכשווית.

02

עם איזה חומרים נשתמש בעיצוב מודרני?

עיצוב מודרני מאפשר שימוש במגוון רחב של חומרים המשקפים את האופי החדשני והמתקדם של האסתטיקה העכשווית. מבחירות מסורתיות ועד לחידושים מתקדמים, הנה כמה סוגים נפוצים של חומרים המשמשים בעיצוב מודרני.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: איתן כהן | צילום: גדעון לוי

מתכות

מתכות כמו פלדה, אלומיניום וכרום נפוצות בעיצוב מודרני. הן מציעות עמידות ותחושה של אסתטיקה תעשייתית. חומרים אלו משמשים לרוב למסגרות רהיטים, גופי תאורה ואלמנטים אדריכליים.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: אושיק אסבן | צילום: איתי בנית

זכוכית

זכוכית היא חומר רב תכליתי המוסיף שקיפות, קלילות ותחושת מרחב לעיצוב המודרני. הוא משמש בדרך כלל עבור חלונות, דלתות, מחיצות ומשטחי שולחן.

ניתן גם להשתמש בזכוכית חלבית או בעלת מרקם כדי להוסיף פרטיות או ליצור עניין ויזואלי.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: איציק ניב | צילום: אלעד גונן

בטון

בטון ידוע בזכות המשיכה הגולמית והמינימליסטית שלו בעיצוב מודרני. הוא משמש לעתים קרובות בריצוף, משטחים וגימורים לקירות. ניתן להשאיר בטון במצב האפור הטבעי שלו או ללטש כדי להשיג מראה חלק ומעודן יותר.

לעוד רעיונות והשראה על עיצוב מודרני לחצו כאן>>

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: רונית תקן | צילום: אבי תקן

עץ

השימוש בעץ מעניק חום, יופי טבעי ואיכות נצחית לעיצוב מודרני. עצים בהירים או כהים, כגון אלון, אגוז או ליבנה, משמשים בדרך כלל לריהוט, ריצוף, ארונות וציפוי קירות. עיצובים מודרניים מציגים לעתים קרובות את המרקם הטבעי של העץ.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: אלה פלד | צילום: יונתן תמיר

פלסטיק ואקריליק

עיצוב מודרני מחבק את הרבגוניות של פלסטיק ואקריליק. חומרים אלה מציעים מגוון של צבעים, שקיפות ויכולת עיצוב, מה שהופך אותם לאידיאליים עבור רהיטים, תאורה ואביזרים דקורטיביים.

הם יכולים לשמש גם עבור מאפיינים אדריכליים כמו לוחות שקופים או מסכים.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: דיקלה פנירי | צילום: מאור מויאל

בדים

עיצוב מודרני משלב לרוב בדים טבעיים כמו כותנה, פשתן, צמר וקנבוס. חומרים אלו מביאים מרקם, נוחות ותחושת קיימות לריפודי רהיטים, שטיחים, וילונות וחיפויי קירות.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני

חומרים היברידיים

עיצוב מודרני מעודד ניסויים ושילוב של חומרים. זה לא נדיר לראות שילובים כמו עץ ​​ומתכת, זכוכית ובטון, או בד ואקריליק. שילובים אלו יוצרים שילובים, ניגודים ועניין ויזואלי בעיצוב מודרני.

03

כל הצבעים והגוונים שמתאימים לעיצוב מודרני

 עיצוב מודרני מאפשר ביטוי אישי והתנסות בכל הנוגע לבחירת צבעים בעיצוב מודרני. הדגש מושם לרוב על יצירת אסתטיקה נקייה, מינימליסטית ומתוחכמת. הנה כמה גוונים שעובדים היטב בעיצוב מודרני.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: ליעד יוסף | צילום: אלעד גונן

צבעים ניטרליים

צבעים ניטרליים הם מרכיב יסוד בעיצוב מודרני, היוצרים רקע נצחי ורב-תכליתי. גווני לבן, שמנת, בז' ואפור מספקים מראה נקי ולא עמוס. צבעים אלו מקדמים תחושת פתיחות ומאפשרים לאלמנטים עיצוביים אחרים לתפוס את מרכז הבמה.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני

מונוכרומטיות

רק צבע אחד בכל הבית. עיצוב מודרני חובק לעתים קרובות ערכות צבעים מונוכרומטיות, שבהן נעשה שימוש בווריאציות של גוון בודד. לדוגמה, גישה זו מוסיפה תחושת עניין ותחכום.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: טל מאיו הלוי | צילום: אורן עמוס

הצד השני – צבעים נועזים

בעוד שהצבעים הנטרליים שולטים בעיצוב המודרני, שילוב של צבעים נועזים יכול ליצור אמירה עוצמתית.

שימוש אסטרטגי בגוונים מרהיבים כמו אדום, צהוב, כחול או ירוק יכול להוסיף אנרגיה ונימה אישית לחלל מודרני.

ניתן להציג את נקודות הצבע הללו באמצעות אביזרים, יצירות אמנות או רהיטים כדי ליצור נקודות מוקד.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני

דווקא כחול וירוק

גוונים קרירים של כחול וירוק מביאים תחושה של שלווה לחללים מודרניים. כחול בהיר, צהבהב וירוקים רכים יכולים לשמש כצבעי יסוד או כהדגשים כדי ליצור סביבה מרעננת ומרגיעה.

צבעים אלו מתאימים במיוחד לחדרי אמבטיה, חדרי שינה או אזורים בהם יש עדיפות לרגיעה.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני

הצבע שחור

שחור הוא בחירת צבע רבת עוצמה בעיצוב מודרני. הוא מוסיף דרמה, תחכום ותחושת אלגנטיות לכל חלל. בשימוש במשורה, שחור יכול ליצור ניגודיות ועומק, במיוחד בשילוב עם צבעים ניטרליים בהירים יותר.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני

נגיעה של זהב

עיצוב מודרני משלב לעתים קרובות הדגשים מתכתיים כדי להוסיף מגע של זוהר ומודרניות. ניתן להשתמש בגווני כסף, זהב ונחושת בגופי תאורה, חומרה או אלמנטים דקורטיביים כדי להביא איכויות רפלקטיביות וליצור עניין ויזואלי.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני

משהו חשוב

בחירת הצבעים בעיצוב מודרני צריכה להשלים את הקונספט העיצובי הכללי ואת האווירה הרצויה.

חשוב לקחת בחשבון גורמים כמו אור טבעי, גודל החלל ומצב הרוח הרצוי בעת בחירת גווני הצבע.

בסופו של דבר, עיצוב מודרני מאפשר פרשנות אישית ויצירתיות, אז אל תהססו להתנסות ולמצוא את פלטת הצבעים המשקפת בצורה הטובה ביותר את הסגנון ואת החזון שלכם.

04

תכנון תאורה בעיצוב מודרני

תכנון התאורה לבית בסגנון מודרני כרוך בשילוב של פונקציונליות ואסתטיקה כאחד. עיצוב מודרני שם דגש על קווים נקיים, פשטות ואיזון בין אור טבעי ומלאכותי. להלן כמה נקודות עיקריות שכדאי לקחת בחשבון בעת ​​תכנון תאורה לבית בסגנון מודרני.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: טל מאיו הלוי | צילום: אורן עמוס

שילוב אור טבעי

עיצוב מודרני שואף למקסם את השימוש באור טבעי. חשוב להעריך נכון את המיקום ואת הגודל של החלונות כדי לייעל את חדירת אור היום. במידה ותוסיפו וילונות לחלונות אלה, קחו בחשבון בדים רכים ושקופים.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: מני סייג

תאורת הדגשה

תאורת הדגשה מדגישה מאפיינים אדריכליים, יצירות אמנות או אלמנטים דקורטיביים. ניתן להשיג זאת באמצעות זרקורים, תאורת סטריפ ליין או פמוטים לקיר.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: בן רזניאלי | צילום: אורן עמוס

גופי תאורה מינימליסטיים

עיצוב מודרני מעדיף גופי תאורה נקיים ומינימליסטיים. כאשר באים לבחור גופי תאורה יש לשים לב לגופים בעלי צורות גיאומטריות פשוטות וגימורים מלוטשים כמו מתכת מוברשת או שחור מט.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: איריס סוכר | צילום: אורן עמוס

טכנולוגיית בית חכם בתאורה

שילוב מערכות תאורה בטכנולוגיית בית חכם. מאפשרות שליטה מרכזית ברמות התאורה, תזמון וגישה מרחוק. ניתן לתכנת מערכות תאורה חכמות להתאמה אוטומטית על סמך שעה ביום, מה שמוסיף נוחות ויעילות אנרגטית.

המדריך לעיצוב בסגנון מודרני
עיצוב: שרית ואלעד גיחון | צילום: מאור מויאל

 עוד דבר אחד

לתאורה יש תפקיד מכריע בשיפור האסתטיקה והפונקציונליות הכללית של בית בסגנון מודרני.

על ידי תכנון קפדני והתחשבות בשכבות השונות של תאורה, גופים, בקרות ויעילות אנרגטית, אפשר ליצור חלל מואר היטב שמאמץ את עקרונות העיצוב המודרני תוך מתן נוחות ומשיכה ויזואלית.