המדריך המלא לעיצוב בסגנון כפרי

כל הסודות במקום אחד
מאת ניצן גורן

רובנו חוזרים מחופשה מפנקת ורוצים להביא את האווירה הכפרית הנעימה אלינו הביתה. קצב החיים המהיר מעלה רצון לעצב את הבית באוירה שתאפשר לנו להגיע בסוף יום העבודה אל בית בו הלחצים ישארו בחוץ. העיצוב הכפרי מעניק את התחושה הזו בדיוק. אספנו עבורכם טיפים שיעזרו לכם לעשות את זה נכון.

01

איך הכל התחיל?

מקורו של עיצוב בסגנון הכפרי בתים ישנים באירופה ובארצות הברית המאופיינים בבנייה המבוססת על משאבי טבע קיימים ועל יכולת עיבוד ידנית ושימוש בחומרים בצורתם הגולמית.

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי
עיצוב: מורן רוזנברג | צילום: מאור מויאל

במה זה מתבטא?

עיצוב פנים כפרי מתבטא בעיקר במראה חמים ומזמין המורכב מחומרים הנמצאים בסביבה הטבעית כגון סוגי עץ שונים, אבן טבעית, וטקסטיל מעוטר ומחוספס.

אליהם מצטרפים צבעים בגווני שמנת, בז', גוונים עדינים של חום ושילוב דקורטיבי של גווני אדום, צהוב וירוק, המתאימים לחומריות, בשילוב של מתכות דומיננטיות כמו ברזל ונחושת.

 

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי
עיצוב: שרה ונירית פרנקל | צילום: איתי בנית

למי זה מתאים?

העיצוב הכפרי מתאים בעיקר לחללים גדולים, מרווחים ובעלי כמות גדולה של אור, בעיקר בגלל השילוב של אלמנטים דומיננטיים בעלי חומריות מחוספסת וגוונים חזקים שבולעים אור ומכבידים באופן טבעי על החלל.

02

איך נזהה עיצוב כפרי?

בעת הכניסה אל בית המעוצב בסגנון כפרי ניתן להבחין בתחושה נוחה של חוסר רישמיות, המאפשרת  להשתרע באזורי ישיבה מרווחים ולהבחין בפתיחות והשפע של החומרים והצבעים שהסגנון מאפשר. המטרה בעיצוב כפרי היא ליצור בית מואר בסגנון מרגיע עם תחושה ביתית חמימה ומרגיעה.

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי
עיצוב: מור ורד | צילום: אורן עמוס

שימוש בחומרים טבעיים

עיצוב כפרי ידוע בחיבורו ההדוק לחומרים טבעיים, הדגש עץ, אבן ולבנים. קורות עץ חשופות, רצפות עץ או הדגשות אבן יכולים להביא תחושה של אותנטיות וחמימות לחלל.

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי

לוח צבעים חמים

פלטת צבעים חמה המשקפת את גווני האדמה המצויים בסביבה כפרית. חומים אדמתיים, אפורים חמים, לבן שמנת וירוקים רכים משמשים בדרך כלל בעיצוב כפרי. צבעים אלו יוצרים אווירה מרגיעה ונוחה.

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי

פיתוחים, ידיות וחזיתות

אחד המאפיינים העיקריים המבדיל את הסגנון הכפרי מסגנונות אחרים הוא השימוש בפיתוחים על גבי חזיתות שונות. בדרך כלל דלתות החדרים, דלתות ארונות ואפילו קירות רגילים מקבלים תוספת של פיתוח המשדרג את המראה השטוח שלהם.

מאפיין נוסף הוא שימוש בידיות חיצוניות המשלבות את החומרים המאפיינים את המראה כפרי.

03

דגשים לעיצוב כפרי של חללי הבית

אחרי שהבנו באופן כללי מהם המאפיינים של  בתים מעוצבים בסגנון כפרי הגענו לחללי הבית השונים. העיצוב הכפרי בא לידי ביטוי בדגשים עיצוביים שניתן לשלב בכל חלל, על מנת להעניק את התחושה הכפרית הרצויה. איך מעצבים את החדרים בבית בסגנון כפרי? בואו נמשיך.

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי
עיצוב: קרן ניב טולדנו | צילום: איתי בנית

דגשים לעיצוב מטבח כפרי

מטבח בסגנון כפרי יכלול חזיתות ארונות עם פיתוחים ועיטורים, בדרך כלל בגוון עץ עם ידיות חיצוניות. ארונות המטבח בעיצוב הכפרי לעולם לא יגיעו עד התקרה אלא ישאירו חלל שיכול לקבל אליו אלמנטים דקורטיביים או צמחייה עדינה.

חיפוי הקיר יהיה בדרך כלל מאבן טבעית או משיש שיוצר מראה אחיד וחלק. להשלמת המראה מומלץ לשלב באי המרכזי משטח בוצ'ר ואפילו לתלות מעליו מתלה סירים כבד ממתכת.

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי

להעצמת המראה הכפרי

מומלץ לבחור במוצרי חשמל המשתמשים באותם עקרונות, בעיקר מומלץ לבחור בתנור וכיריים עומדים המשלבים מתכת וצבע עדין למראה חם ושימושי.

העיצוב הכפרי כולל הצגה של כל הכלים השונים, כלי האוכל והבישול הופכים לאלמנט דקורטיבי בפני עצמו ולכן מומלץ להשאיר מקום על משטח העבודה למשקל מעוצב, מספר סירים עם מראה עתיק או לדאוג לסלסלה ססגונית של פירות.

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי
עיצוב: קרן ניב טולדנו | צילום: איתי בנית

דגשים לעיצוב סלון בסגנון כפרי

שלבו בסלון הכפרי מערכת ישיבה נוחה, מזמינה ומעוטרת עם כריות רבות בשלל טקסטורות ושמיכת התכרבלות זרוקה ברישול.

לזה מומלץ להוסיף שולחן קפה מעץ חשוף וגולמי בשילוב פיתוחי מתכת ואלמנטים דקורטיביים טבעיים, יחד עם צמחייה רבה.

שילוב בריקים בצבע העיצוב הכללי או טיח דקורטיבי מחוספס וחמים יוצרים אלמנט מושך על אחד הקירות. ליצירת מראה ביתי ונוח מומלץ לתכנן גופי תאורה צמודי קיר או גופי תאורה עומדים עם תאורה חמה.

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי
עיצוב: שרה ונירית פרנקל | צילום: איתי בנית

דגשים לעיצוב חדר שינה בסגנון כפרי

חדר שינה בסגנון כפרי תמיד יכלול מיטת עץ גדולה. ניתן לתכנן מסגרת ובסיס מיטה נמוכים או להעצים את המראה על ידי שימוש במסגרת מוגבהת היוצרת אלמנט מרכזי מרשים.

מומלץ לשלב טקסטיל בעל מאפיינים טבעיים כמו כותנה מחוספסת, קנבס ובדים בעלי טקסטורות נעימות, שיתחברו לדומיננטיות של העץ בחלל. את שאר הריהוט בחלל כמו ארונות, שידות צד או שידת מגירות, מומלץ להתאים לאותו גוון עץ ולשלב מעטפת שקטה יותר ליצירת איזון.

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי
עיצוב: כנרת צידון | צילום: אורית אלפסי

דגשים לעיצוב חדר רחצה בסגנון כפרי 

ליצירת חדר אמבטיה בסגנון כפרי מומלץ לשלב חיפוי קיר דומיננטי מאבן טבעית יחד עם צביעה עמידה במים ליצירת איזון בחללים שהם קטנים בדרך כלל.

מומלץ לשלב משטח כיור מעץ מלא עם כיור מונח וארון אחסון עם עיטורים, פיתוחים וידיות. ניתן להוסיף משטח עץ נוסף מעל הניאגרה הסמויה או על אדן החלון ליצירת המשכיות בין כל מרכיבי החדר.

המדריך לעיצוב פנים בסגנון כפרי

גופי תאורה שיתאימו לעיצוב כפרי

גופי תאורה ותכנון תאורה לחלל הבית יכולים להשפיע על מראה הכפרי של הבית. בבחירת גופי תאורה יש לשים לב כי בגופים משולבים מתכות כגון פליז, ברזל חלוד נחושות או כל מתכת אחרת שתיצור מראה ואוריה רומנטית. צבע האור בעיצוב כפרי תמיד יהיה צהוב וחמים.

תצורותיהם של גופי התאורה הכפרים מתאפיינים בקווים עגולים, במראה אהילים ותליה הגופים בגבהים שונים לפי הצורך.

העיצוב הכפרי הוא עיצוב קסום, מזמין, נוח וביתי. כדי ליצור עיצוב כפרי נכון המתאים לחלל שלכם ובכדי להבטיח תוצאה נעימה ושימושית חשוב לאזן בין הצבעוניות, החומרים ומספר האלמנטים ביחס לגודל החלל הקיים.