המדריך לעיצוב בסגנון אתני

5 סודות מעולם מלא תרבויות
מאת רפאל גורביץ'

עיצוב אתני מתייחס לשילוב של אלמנטים תרבותיים, מוטיבים מסורתיים ואסתטיקה מאזורים שונים ברחבי העולם בעיצוב הפנים. עיצוב אתני מתאים לאנשים שמעריכים וחוגגים גיוון תרבותי, בעלי חשיבה גלובלית. סגנון העיצוב פונה לאלה המבקשים ליצור סביבה חמה, מזמינה וכובשת חזותית המשקפת את הערכתם לתרבויות שונות ואת רצונם להציג את הסגנון האישי שלהם.

01

איך הכל התחיל?

הרעיון של עיצוב אתני מושרש בפרקטיקות התרבותיות, המסורות והביטויים האמנותיים של קבוצות אתניות שונות ברחבי העולם. היא הופיעה כתגובה לגלובליזציה הגוברת וההומוגנית של העיצוב, בשאיפה לחגוג ולשמר את הזהויות והמורשת התרבותית הייחודית של קהילות שונות.

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

מקורות העיצוב

ניתן לייחס את מקורותיו של העיצוב האתני לתרבויות המוקדמות ולתרבויות הילידים שפיתחו סגנונות אומנות ואומנות מובהקים.

תרבויות אלו שילבו לעתים קרובות את האמונות, הערכים והסיפורים שלהן ביצירותיהן האמנותיות, כולל אדריכלות, טקסטיל, כלי חרס, תכשיטים ואומנות אחרת.

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

ממשיך להתפתח

התרחבות החברות האנושיות, חילופי מסחר, חקר, קולוניזציה והשפעות תרבותיות היוו גורמים משמעותיים בהתפתחות העיצוב האתני.

שילוב טכניקות אמנותיות, מוטיבים וחומרים הובילו להופעת סגנונות חדשים ואסתטיקה עיצובית. במהלך המאה ה-20 גבר העניין בגיוון תרבותי ובהערכה, שתרמו עוד לפופולריזציה של עיצוב אתני.

ככל שאנשים הפכו מודעים יותר לתרבויות שונות וביקשו לחגוג את הייחודיות שלהם, העיצוב האתני זכה להכרה והחל להשפיע על תחומים שונים כמו אופנה, עיצוב פנים ועיצוב מוצרים.

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

מה קורה היום

כיום, עיצוב אתני מקיף קשת רחבה של סגנונות והשפעות, החל מאפריקה, אסיה, ילידים, מזרח תיכוני, דרום אמריקאי ועוד רבים.

הוא חוגג את השפות החזותיות המגוונות, הדפוסים, הצבעים, החומרים והטכניקות הנבדלות לקבוצות ואזורים תרבותיים ספציפיים.

עיצוב אתני ממשיך להתפתח ולהסתגל, תוך שהוא משלב אלמנטים מסורתיים בהקשרים עכשוויים תוך כיבוד המקורות והנרטיבים התרבותיים שהיוו אותו השראה.

02

איך נזהה עיצוב אתני?

הכרה בעיצוב אתני כרוכה בזיהוי מאפיינים ויזואליים מסוימים, מוטיבים, חומרים והשפעות תרבותיות הקשורות לקבוצות אתניות ספציפיות. להלן כמה תכונות מפתח שיכולות לעזור לך לזהות עיצוב אתני.

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

מוטיבים ודפוסים תרבותיים

עיצוב אתני משלב לרוב מוטיבים ודפוסים מובהקים המשקפים את המורשת התרבותית של קבוצה אתנית מסוימת.

דפוסים אלה יכולים להיות גיאומטריים, פרחוניים, מופשטים או פיגורטיביים, והם עשויים לשאת משמעויות סמליות או לייצג סיפורים, מסורות או אמונות דתיות. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

צבעים מרהיבים

עיצוב אתני חובק לעתים קרובות פלטות צבעים עזות ותוססות. הצבעוניות נוצרת לרוב בהשראת הסביבה הטבעית, הסמליות התרבותית או טכניקות הצביעה המסורתיות של הקבוצה האתנית המתאימה.

גם גוונים בהירים, שילובי צבעים מנוגדים וצבעוניות מורכבת הם נפוצים. 

לעוד רעיונות והשראה – עיצוב אתני>>

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

טכניקות בעבודת יד

עיצוב אתני מציג לעתים קרובות את השליטה בטכניקות בעבודת יד ובאומנות מסורתית. זה יכול לכלול אריגה, רקמה, בטיק, הדפסת בלוק, עבודת חרוזים, כלי חרס, סלסלות ותהליכים ידניים מורכבים אחרים שעברו במסורת הדורות. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

חומרים טבעיים ואורגניים

עיצובים אתניים רבים משלבים חומרים טבעיים ומקומיים הנמצאים בשפע באזור.

אלה יכולים לכלול חומרים כגון עץ, חימר, עור, במבוק, ראטן, סיבים טבעיים כמו כותנה או צמר, צדפים, נוצות או אבנים.

השימוש בחומרים אלו מדגיש חיבור עם הסביבה הטבעית. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

סמליות וחפצים תרבותיים

עיצוב אתני עשוי לשלב סמלים תרבותיים, חפצים או חפצים מסורתיים בעלי משמעות לקבוצה האתנית. אלה יכולים לכלול מסכות, פסלים, טוטמים, סמלים דתיים או פריטים ייחודיים המייצגים את הזהות התרבותית וההיסטוריה של הקהילה. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

השפעות אזוריות

עיצוב אתני מושפע לרוב מהאזור הגיאוגרפי והאקלים שבו מתגוררת הקבוצה האתנית.

לדוגמה, עיצובים מאזורי מדבר עשויים לשלב גווני אדמה, דוגמאות גיאומטריות וחומרים העומדים בתנאים צחיחים, בעוד שעיצובים מאזורי חוף עשויים לכלול מוטיבים ימיים, צבעים אוקיינוסים וחומרים הקשורים לדיג או ים. 

03

באילו חומרים נשתמש בעיצוב אתני?

משנה: בחירת החומרים בעיצוב אתני תלויה במסורות התרבותיות, במשאבי הטבע ובאומנות הקשורים לקבוצה אתנית מסוימת. להלן כמה חומרים בשימוש נפוץ בעיצוב אתני.

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

סיבים טבעיים

עיצובים אתניים רבים משלבים סיבים טבעיים כגון כותנה, פשתן, משי, צמר. סיבים אלו לרוב ארוגים ביד או משולבים ידנית  בטקסטיל, שטיחים או סלים. הם לרוב שמישים ומוערכים בזכות העמידות וחיבורם לטבע. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

עץ

עץ הוא חומר רב תכליתי המשמש בעיצובים אתניים שונים. ניתן לגלף, לחרוט או לעצב אותו לרהיטים, אלמנטים אדריכליים, פסלים, כלים או חפצי נוי.

ניתן להשתמש בסוגי עץ שונים, כגון עץ טיק, מהגוני, במבוק או הובנה, בהתאם לזמינות ולמשמעות התרבותית. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

חימר וקרמיקה

חימר וקרמיקה הם חומרים נפוצים בעיצוב אתני, המשמשים לרוב עבור כלי חרס, קרמיקה, אריחים ועבודות פיסול.

חומרים אלה מעוצבים בעבודת יד או על גלגל קדרים, וניתן להשאיר אותם ללא זיגוג או לעטר אותם במוטיבים מסורתיים ובדוגמאות מורכבות. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

אבנים טבעיות

אבנים טבעיות כמו שיש, גרניט, צפחה או אבן חול משמשות בעיצוב אתני, במיוחד באלמנטים אדריכליים, פיסול וחפצים דקורטיביים. האבנים עמידות, והמרקם שלהם מתחבר לאדמה. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

מתכות

מתכות שונות משמשות בעיצוב אתני, כולל נחושת, פליז, ברונזה, כסף או ברזל. ניתן לעצב מתכות אלו לתכשיטים, כלים, קישוטים או פרטים אדריכליים.  

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

חומרים צמחיים

עיצוב אתני משלב לרוב חומרים צמחיים כמו במבוק, קש, קנים או עלי דקל. חומרים אלה משמשים ברהיטים, סלים, מחצלות ופריטים ארוגים או קלועים אחרים. הם מהווים אלטרנטיבה טבעית ובת קיימא לחומרים מתועשם. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

צדפים, נוצות וקישוטים טבעיים

עיצובים אתניים עשויים לשלב עיטורים טבעיים כמו קונכיות, נוצות, זרעים או חרוזים. חומרים אלה משמשים בתכשיטים, טקסטיל, מסכות או חפצי נוי, ומוסיפים מרקם, צבע וסמליות תרבותית. 

04

הגוונים והצבעים שמתאימים לעיצוב אתני

הגוונים והצבעים המתאימים לעיצוב אתני משתנים בהתאם להשפעות התרבותיות והאסתטיקה הספציפית של הקבוצה האתנית המדוברת. הנה כמה שיקולים כלליים בכל הנוגע לגוונים וצבעים בעיצוב אתני.

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

גווני אדמה

עיצוב אתני מתקשר לרוב לגווני אדמה בהשראת הסביבה הטבעית. אלה יכולים לכלול חומים חמים, אדומים עמוקים, טרקוטה, כתום שרוף, אוקר, צהוב חרדל, ירוק זית וגוונים של חול או חימר.

צבעים אלו מעוררים חיבור לאדמה ומשקפים את הנופים והחומרים הרווחים באזור הקבוצה האתנית. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

צבעים נועזים ותוססים

עיצובים אתניים רבים משלבים צבעים עזים ותוססים המשקפים את האנרגיה, הסמליות התרבותית והביטויים האמנותיים של הקהילה.

אלה יכולים לכלול כחולים עשירים, סגולים עמוקים, כתומים לוהטים, צהובים בהירים וירוקים עזים. צבעים אלה נושאים לעתים קרובות משמעות ועשויים לייצג אמונות רוחניות, חגיגות או לבוש מסורתי. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

צבעים טבעיים ונייטרליים

עיצוב אתני משתמש גם בצבעים טבעיים ונייטרליים ליצירת מראה מאוזן והרמוני. אלה יכולים לכלול גוונים שונים של בז', שמנת, שנהב, אפור או שחור.

צבעים אלה מספקים רקע לאלמנטים אחרים ומאפשרים לדוגמאות מורכבות, טקסטורות ואומנות לתפוס את מרכז הבמה. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

משמעות תרבותית

צבעים בעיצוב אתני עשויים לשאת משמעות תרבותית. לדוגמה, אדום קשור לעתים קרובות למזל, שגשוג או חגיגה בתרבויות אסייתיות רבות. לבן עשוי לסמל טוהר או אבל בתרבויות מסוימות, בעוד שכחול יכול לייצג רוחניות או אמצעי הגנה.

הבנת ההקשר התרבותי והסמליות מאחורי צבעים ספציפיים חיונית בעיצוב אתני. 

לעוד רעיונות והשראה – עיצוב אתני>>

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

טכניקות צביעה מסורתיות

עיצובים אתניים משלבים לעתים קרובות צבעים שמקורם בטכניקות צביעה מסורתיות.

צבעים טבעיים העשויים ממקורות צמחיים, כגון אינדיגו, כורכום, זעפרן, יוצרים צבעים וגוונים ייחודיים המשקפים את המורשת התרבותית והאומנות של הקבוצה האתנית.

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

שילובי צבעים מנוגדים

עיצוב אתני עשוי לכלול שילובי צבעים מנוגדים כדי ליצור עניין ויזואלי ולהדגיש דפוסים או מוטיבים ספציפיים. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

השפעות אזוריות

האזור הגיאוגרפי והאקלים יכולים להשפיע על בחירת הצבעים בעיצוב אתני. לדוגמה, עיצובים מאזורי מדבר עשויים לשלב גווני אדמה חמים, בעוד שעיצובי החוף עשויים לכלול שילוב של כחולים, לבנים וצבעים חוליים המזכירים את הים והשמים. 

05

תכנון תאורה בעיצוב אתני

בעיצוב אתני, לתאורה יש תפקיד מכריע ביצירת אווירה המעצימה את האסתטיקה התרבותית ומביאה לידי ביטוי את המאפיינים הייחודיים של החלל. להלן כמה שיקולים לעיצוב תאורה בעיצוב אתני.

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

תאורה חמה ורכה

עיצוב אתני מעדיף לרוב תאורה חמימה ורכה שיוצרת אווירה נעימה ומזמינה. ניתן להשתמש בנורות לבנות חמות או בגווני ענבר כדי להשיג האפקט הרצוי.

יש להימנע מתאורה לבנה קשה וקרירה שעלולה להתנגש עם הגוונים החמים והחומרים הטבעיים בעיצוב אתני. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

אור טבעי

וויטרינות גדולות, חלונות בכל דופן אפשרית, כולל גג,  הם מקור להכנסת  שפע של אור טבעי שמאפשר בין היתר, משחק של אור השמש והצללים להעצמת החלל.

אור היום שחודר פנימה יוצר חיבור אותנטי והרמוני עם האלמנטים שמרכיבים את העיצוב האתני. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

תאורה מפוזרת רכה

במקום תאורה בהירה וישירה, מומלץ לבחור בתאורה רכה ומפוזרת שיוצרת זוהר עדין. ניתן להשיג זאת באמצעות אהילי בד, פנסי נייר או גופי תאורה תלויים עם זכוכית חלבית או מרקם מרכך.

תאורה מפוזרת עוזרת ליצור אווירה חמה ומזמינה המשלימה את האסתטיקה התרבותית. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

תאורת הדגשה

שימוש אסטרטגי בתאורת ממוקדת מדגישה אלמנטים או פינות ספציפיים בחלל. כדי למשוך תשומת לב לחפצי תרבות מסוימים, יצירות אמנות, ופרטים אדריכליים או מעוצבים.

ניתן להשתמש בספוטים מכוונים, פסי תאורה או גופי תאורה צמודים על הקיר תאורה ממוקדת ומכוונת ספציפית מוסיפה עומק ועניין ויזואלי לעיצוב. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

גופי תאורה מסורתיים

גופי תאורה מסורתיים או בהשראה תרבותית שמשולבים בעיצוב, מזוהים עם האסתטיקה העיצובית האתנית.

גופי תאורה אלה עשויים להיות עשויים מחומרים טבעיים כמו עץ, במבוק, בד או מתכת. לרוב הם כוללים דפוסים או מוטיבים מורכבים שהם סמליים לקבוצה האתנית.

גופי התאורה האלה יכולים להפוך לנקודות התמקדות ולהוסיף אותנטיות לעיצוב הכללי. 

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

אור נרות

נרות קשורים לעתים קרובות לעיצוב אתני. הם יוצרים הילה של זוהר שמוסיפה לאווירה חמה ואינטימית. אורם הרך של נרות שווים בגודלם או בגדלים וסגנונות שונים מוסיף לתחושת שלווה ואותנטיות תרבותית.

את הנרות, כחלק מהסטיילינג, ניתן להניח כמות שהם על שולחן, מדפים, אדן חלון או כוננית או להתאים לנרות פמוטים פתוחים או סגורים שנראים כפנסים.   

המדריך לעיצוב בסגנון אתני

תאורה לתצוגה אמנותית

אם החלל כולל חפצים תרבותיים, יצירות אמנות מסורתיות או מלאכת יד, מומלץ להשתמש בטכניקות תאורה ספציפיות כדי להציג אותם ביעילות.

זו יכולה להיות תאורה מכוונת, פסי תאורה, או רהיטי ויטרינות עם תאורה פנימית שמדגישה את החפצים התרבותיים ומגבירה את תשומת הלב ליופי ולאומנות.