המדריך לעיצוב חדרי רחצה

מאת בן רייצ'וק

בעיצוב חדר הרחצה בולט ההיבט החיוני של יצירת חלל פונקציונלי ואסתטי כאחד. בחדר רחצה צריך להיות איזון בין פרקטיות, נוחות וסגנון. עיצוב חדר הרחצה ניתן להתאמה אישית, לצרכים, להעדפות ולטעם אישי. אספנו עבורכם מספר שיקולים עיקריים שבוודאי יעזרו להם בעיצוב החדר הרחצה, הנה הם לפניכם

01

רצפת חדר רחצה

רצפה בחדר הרחצה מהווה אלמנט עיצובי ופרקט רב משמעות, כי המשטח שמשתלב בעיצוב חייב להיות בטיחותי. לבחירה קיימים כמה סוגים של חומרים וסגנונות. לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות. לפניכם כל מה שצריך לדעת על רצפת חדר הרחצה:

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: נילי חביב. צלם: מאור מויאל

אריחי קרמיקה ופורצלן

הם הבחירה הנפוצה ביותר, בשל עמידות האריחים למים וללחות, קלות התחזוקה והמגוון הרחב של דוגמאות, צבעים ומרקמים.

לעוד רעיונות והשראה לחדרי רחצה לחצו כאן>>

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: בן רזניאלי. צלם: אורן עמוס

אבן טבעית

שיש, גרניט, טרוורטין וצפחה הם בין האפשרויות הפופולריות למראה יוקרתי ומתוחכם. עם זאת, לחלק מהאבנים הטבעיות, אלו מהן שסופגות מים ולחות, נדרשות מידי פעם פעולות תחזוקה ואיטום למניעת נזקי מים.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: דיקלה פנירי. צלם: מאור מויאל

פרקט למינציה

אמנם עמיד פחות למים בהשוואה לאפשרויות אחרות, אבל פרקט למינציה הוא פתרון סביר וקל להתקנה. עם זאת, ייתכן שזו לא הבחירה הטובה ביותר עבור חדרי רחצה בהם יש רמות לחות גבוהות.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

עץ מתועש

ריצוף באמצעות עץ מתועש, מקנה מראה יוקרתי ומיוחד לצד עמידות מרשימה בפני לחות. חשוב לבחור את הסוג המיועד במיוחד לחדרי רחצה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: מיכל אנגל. צלם: עומרי הכט

בטיחות

החלקות ונפילות הן תאונות נפוצות בחדרי רחצה במיוחד כשהרצפה רטובה. לכן, מומלץ לבחור אריחים שמרקמם מעט שונה והם יוצרו במיוחד למקומות מיועדים להחלקה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

שעם

הפקק ידידותי לסביבה, רך למגע רגליים יחפות ועמיד בפני עובש וטחב. עם זאת, הוא פחות מקובל כי הוא דורש איטום תקופתי כהגנה ממים ומלחות.

02

חיפוי קירות

בבחירת חיפויי הקירות לחדרי הרחצה חשוב למצוא את האיזון בין פרקטיקה ובין מראה תוך התחשבות בתקציב, סגנון עיצוב, רמת תחזוקה וטעם אישי.

החיפויים מגינים על הקירות מרטיבות ועודף לחות שהופכים לעובש. הם חייבים להיות נוחים לניקוי וגם ליצור את המראה הרצוי בחדר הרחצה. לפניכם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני בחירת חיפוי הקירות בחדר הרחצה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: מיכל אנגל. צלם: עודד סמדר

עמידות במים

חדרי הרחצה חשופים למים וללחות גבוה. הן בסביבת הכיור, האמבטיה, המקלחת ובחלל החדר כולו. לכן, כדי למנוע נזקים, התפתחות של עובש וקילופים. חשוב לבחור חיפויי קיר עמידים במים.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: מורן בר אור. צלם: אודי גורן

אריחי קרמיקה ופורצלן

בשל עמידותם למים ולחות, אריחי קרמיקה ופורצלן בגדלים, צורות, ומרקמים שונים, הם הבחירה הפופולרית ביותר.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: רועי לוי. צלם: אלעד גונן

צבע

אם החלטתם להשתמש בצבע על קירות חדר הרחצה, חשוב להקפיד על בחירה של צבע איכותי, עמיד בפני רטיבות ומיועד במיוחד לחדרים רטובים בהם כלולים חדרי רחצה.  מרקם בגימור חצי מבריק או סאטן עדיף, כי מעצם היותו חלק הוא פחות רגיש ללחות ומים.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

טפט ויניל

טפט ויניל הוא אופציה נוספת לקירות חדר הרחצה. טפטים המסומנים כ"ציפוי ויניל" מיועדים להבטיח עמידות למים. עם זאת, חשוב לדעת,שהתפרים והקצוות של הטפט עשויים להיות רגישים לחדירת לחות ועם הזמן להתחיל להתקלף.

לעוד רעיונות והשראה לחדרי רחצה לחצו כאן>>

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: דנית רוטמן. צלם: אורן עמוס

אבן טבעית

אבן טבעית, כמו שיש או גרניט, יכולה להוסיף מראה יוקרתי לחדר הרחצה. עם זאת, שימו לב שיש לאטום אותה כראוי ומידי פעם יש לחדש את פעולה האיטום. בעת האטימה חשוב להקפיד על החיבורים שבין לוחות האבן הטבעית.

03

מקלחון או אמבטיה

הבחירה בין אמבטיה למקלחון עבור חדר הרחצה תלויה במספר גורמים, כולל העדפות אישיות, אורח החיים, גודל חדר הרחצה והתקציב. לפניכם כמה נקודות מידע שצריך לשים לב אליהם בטרם מקבלים החלטה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: בזלת אדריכלים. צלם: אלעד גונן

גודל החדר

יש לבדוק את גודל חדר הרחצה. אם הוא קטן, מומלץ לוותר על אמבטיה ובמקום זאת לעצב מקלחון נוח ויעיל. או לחילופין, אם מאוד רוצים אמבטיה, משלבים בה גם את המקלחת. בחדרי רחצה גדולים, אפשר לשלב בעיצוב גם מקלחת וגם אמבטיה מפנקת.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: נופר ביטון מזיג. צלם: גדי יוסף

תדירות השימוש

לפני שאתם מחליטים על תוספת אמבטיה בחדר הרחצה, תחשבו על תדירות השימוש בה והזמן שאתם מוכנים ויודעים שתקדישו לשהות בה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: לירז עמר. צלם: אלעד גונן

הרכב דיריי הבית

במשפחות בהם ילדים קטנים אותם נוהגים לרחוץ באמבטיה, חשוב לתכנן את חדר הרחצה כך שניתן יהיה לשלב בו אמבטיה שלא בהכרח תהיה גדולה. לעומת זאת בעיצוב מקלחונים רצוי ואפשר לשים לב על רמת בטיחות, נוחות ונגישות מתאימה למבוגרים, ילדים ובעלי צרכים מיוחדים.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

תקציב

בחלוקת התקציב של עיצוב חדר הרחצה אפשר לבחור בין תוספת אמבטיה או שדרוג המקלחון ושאר האלמנטים העיצוביים שתבחרו לחדר הרחצה.

04

ברזי אמבטיה

הברזים בחדר הרחצה, מעל הכיור, במקלחון ו/או באמבטיה, לא רק שהם שימושיים, הם גם מהווים חלק בלתי נפרד מהעיצוב.  כמה דברים חשובים שצריך לדעת על ברזים בחדר הרחצה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

ברז ידית אחת

להתקנת ברז ידית אחת נדרש חור אחד בכיור או במשטח שלצידו. הם קלים לשימוש ואידיאליים גם עבור כיורים קטנים יותר.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

ברז משולש

לברזים אלה יש שלושה חלקים נפרדים: שתי ידיות הפעלה ופיה מרכזית. להתקנתו על המשטח הצמוד לכיור נדרשים שלושה חורים במרווח קבוע.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

ברז צמוד קיר

ברזים אלו מותקנים על הקיר מעל הכיור או האמבטיה, ומעניקים מראה נקי ומודרני. הם דורשים שסתום קיר נפרד לבקרת מים.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

ברז ברבור

אלו ברזים עם פיה מעוגלת וגבוהה. מתאימים לכיורי קערה, חלקם מעוצבים עם ידית הפעלה אחת ולחלקם שתי ידיות.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: מיכל אנגל. צלם: עומרי הכט

ברזים מחומרים

ברזים מחומרים שונים, כולל פליז, נירוסטה, אבץ ופלסטיק. ברזי פליז הם העמידים ביותר בפני קורוזיה, מה שהופך אותם לבחירה פופולרית עבור חדרי רחצה. טיפ חשוב, כל ברז שיבחר על ידכם, מכל חומר שימצא חן בעיניכם, על תתפשרו על מנגנון פנימי מעולה שישרת אתכם במשך שנים ארוכות.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: יקירה בן אפרים. צלם: עידן גור

גימורים

הברזים מגיעים בצורות גימור שונות: כגון כרום, ניקל מוברש, ברונזה או נירוסטה חלקים או משוייפים, פליז וצבועים בשחור לבן ואף צבעים אחרים. תתאימו את גימור הברז לסגנון העיצוב של חדר הרחצה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

ראש מקלחת

בדרך כלל ראשי המקלחונים קבועים בתקרת המקלחון ולהם צורות שונות: עגולים, מרובעים קטנים, מרובעים גדולים ונותנים תחושה של גשם, ועד. יש גם אפשרות לשלב ברזים נוספים בגובה קיר המקלחון מעין ג'טים של ג'קוזי, כמו כן שימו לב אם לפי הצרכים שלכם רצוי לשלב גם ראש מקלחת נייד, מה שמכונה מקלחת טלפון.

05

אחסון בחדר רחצה

בכל הנוגע לאחסון בחדר הרחצה, ישנם מספר שיקולים חשובים שבאמצעותם ניתן להפיק את המרב מהשטח הנתון. חדרי רחצה נוטים להיות חללים קטנים יותר, ולכן פתרונות אחסון חייבים להיות יעילים. לפניכם כל מה שאתה צריך לדעת על אחסון בחדר הרחצה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: שירלי דן. צלם: שי אדם

ארונות

ארונות סגורים בחדרי רחצה הם האפשרות המקובלת ביותר. הם מעוצבים בגדלים, סגנונות וצורות שונים. ארונות קיר עם דלתות הם אמצעי מצוין לניצול שטחו האנכי של הקיר. ארונית תלויה יכולה לשמש מקום אחסון לפריטים קטנים, תרופות ופירטי עזרה ראשונה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: אביה אלתר סובלמן. צלם: אלעד גונן

מגירות

מעוצבות לצידי הכיור ו/או מתחת למשטח שלידו, הם פתרון נהדר לתרופות, עזרה ראשונה, קוסמטיקה ופריטים נוספים קטנים. לניצול מרבי של השטח הפנימי של המגרה מומלץ להשתמש בחוצצים שבעזרתם הסדר והארגון נשמרים.

לעוד רעיונות והשראה לחדרי רחצה לחצו כאן>>

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

מדפים

את המדפים הגלויים ניתן לשלב במקומות שונים בחדר הרחצה, לדוגמה: מדף ארוך מתחת לארון עליו או בתוכו מותקן הכיור, יכול לשמש מקום למלאי נייר טואלט, מגבות וכדומה. אפשר גם לשלב מדפים לצד או מעל האסלה. מדפים לשמפו וסבונים בתוך המקלחון ליד הכיור ו/או האמבטיה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

סלים ותיבות

השתמשו בסלסילות או תיבות דקורטיביות כדי לאחסן ולארגן פריטים כמו מגבות, נייר טואלט וחומרי ניקוי. ניתן להניח אותם על הרצפה, על מדפים, מתחת לכיור או בארונות כדי לשמור עלסדר.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: ליאת הראל. צלם: אעלד גונן

מתלים

ווים בצורות, עיצובים וחומרים שונים יעילים מאוד בחדרי רחצה. הם משמשים לתליית מגבות, חלוקים ובגדים. המתלים יכולים להיות בצידה הפנימי של דלת הכניסה לחדר הרחצה או בכל מקום אחר שיהיה נוח ועם זאת מספיק רחוק מהתזת מי המקלחת או האמבטיה.

גם מתלה למגבת ידיים צמוד לכיור ומתלה לנייר טואלט ליד האסלה מאוד שימושיים. בחלק מהמתלים המיועדים למגבות משולב גוף חימום ומזרז את ייבושם ומחמם אותן.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

ארונות מראה

מאוד מקובל ושימושי היא תוספת של ארון עם חזית עשויה ממראה, ארון דו תכליתי זה התלוי מעל הכיור, הפנים שלו משמש כמקום אחסון תרופות ועזרה ראשונה, ואילו החזית שלו היא מראה שנדרשת מעל הכיור.

06

תאורה בחדר הרחצה

לתאורה בחדר הרחצה יש חשיבות גדולה הן מבחינה פונקציונלית והן בהיבט האסתטי. תאורה נכונה בחדר האמבטיה מבטיחה בטיחות, נוחות ויצירת אווירה הולמת את חדר הרחצה. לפניכם כל מה שכדאי לכם לדעת על תאורת אמבטיה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: מיכאל אוחיון. צלם: אלעד גונן

תאורה כללית

בחדר הרחצה שחייב להיות מואר היטב, על פי רוב גוף התאורה המרכזי קבוע בתקרה, או מפוזר בין כמה גופי תאורה על קירות חדר הרחצה, בהתאמה לגודל החדר והעיצוב שבו.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

תאורת ממוקדת

בחדר הרחצה מתבצעות פעולות יומיומיות להן דרושה תוספת של אור. כמו: גילוח, איפור וכדומה. לצורך כך מוסיפים גופי תאורה ייעודיים ליד המראה והכיור. גוף תאורה ממוקד נוסף, בדרך כלל בצורת ספוט, אפשר להתקין בתקרה שמעל האסלה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

תאורת הדגשה

משמשת להדגשת מאפיינים מסוימים או אלמנטים דקורטיביים בחדר הרחצה, כמו יצירות אמנות או פריטים אדריכליים ועיצוביים. זה מוסיף עומק ועניין ויזואלי לחלל.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: שרית ואלעד גיחון. צלם: מאור מויאל

בטיחות והתמצאות

חדרי רחצה כלולים בהגדרה של חדרים רטובים. לפיכך חשוב לבחור בשקעים המיועדים למקומות בהם יש רטיבות ולחות.. כמו כן יש להימנע מהצבת גופי תאורה ניידים קרוב מדי לכיור, מקלחת או אמבטיה. אותו כלל נכון לתוספת תנורי חימום שמקומם הנכון הוה

כדאי ומומלץ לשלב בתכנון התאורה של חדר הרחצה, גוף תאורה חסכוני בחשמל שנשאר דולק לאורך כל שעות החשיכה. אלמנט חשוב מאוד הן לילדים והן למבוגרים.  א מעל משקוף הדלת כשההדלקה שלהם היא מחוץ לחדר הרחצה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

עיצוב

כתוספת לתאורה הכללית שנועדה להציף את חדר הרחצה באור בהיר שמקנה תחושה של ניקיון וצחות, אפשר לשלב גופי תאורה מעוצבים שידגישו, ישלימו  ויבליטו את סגנון העיצוב שנבחר לחדר הרחצה.

07

אקססוריז לחדר הרחצה

אביזרי נוי בחדר הרחצה יכולים להיות גם פרקטיים ונוחים וגם אסתטיים ויוצרי אווירה. החל ממתלים דקורטיביים, סבוניות מעוצבות, מתקנים לנייר טואלט ומגבות מיוחדות ועד פריטי עיצוב ייחודיים, צמחייה ואומנות. לפניכם כל מה שיכול להוסיף לכם  בכל מה שקשור לסטיילינג בחדר הרחצה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: מיכאל אוחיון. צלם: אלעד גונן

נייר טואלט וספרים

בנוסף למתלה עליו תלוי גליל אחד של נייר טואלט אפשר להוסיף בסביבת האסלה מוט עליו משולבים גלילים נוספים, סלסלה גדולה מכילה מלאי נוסף, או כוננית מעוצבת ספציפית למטרה זו. ואם מדברים על אזור האסלה, כדאי לחשוב גם על מתקן או מדף מיועד לספרים, עיתונים, מגזינים או תשבצים.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

סבוניות ומברשות שיניים

את הסבוניות מחלקים לשני סוגים בהתאם להרגלי הרחצה של בני הבית, סבוניות שמיועדות לסבונים מוצקים או לתחליבים. הסבוניות יכולות להוות חלק מעיצוב הקיר כשהן משולבות בין האריחים או לוחות השיש. ויכולות להיות פרט עיצובי נפרד שניצב ליד הכיור, בתוך המקלחון או צמוד לאמבטיה

כמו הסבוניות, גם מתקנים למברשות השיניים יכולים להיות חלק מחיפוי הקיר, או כיחידות נוי נפרדות המוצבות בסמוך לכיור.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה
עיצוב: שני קרמבלו. צלם: יניב חג'ג'

פח אשפה

פחי אשפה בחדרי רחצה הם שימושיים מאוד. האחד הכרחי ביותר הוא זה שממוקם ליד האסלה. אפשר להתאים את העיצוב שלו לפרט האחסון של נייר הטואלט או כל עיצוב אחר, אמצעי נהדר להוסיף נקודת צבע או פרט היתולי בחדר הרחצה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

צעצועים

בחדרי רחצה של הילדים, הצעצועים שנועדו למשחקים שלהם באמבטיה כולים להוות גורם דקורטיבי משמח, יוצר אווירה ומפתה אותם להתרחץ. אלה יכולים להיות אלמנטים שנדבקים על הקיר, שורה של ברווזים צבעונים וכדומה.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

שטיחים

שטיחים שעשויים מחומרים טבעיים או סינטטיים שמתאימים למקומות לחים, מעבר להיותם יעילים ביציאה מהמקלחת או מהאמבטיה, הם מוסיפים לחדר הרחצה צבעוניות ותוספת של מרקם נעים למגע ודריכה ברגליים יחפות. חשוב להקפיד שבחלקו האחורי של השטיח תהיה שכבה שמונעת החלקה ויש לדאוג ליבש את השטיחים לעיתים תכופות.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

אומנות, צמחים ונרות

אומנות מוסיפה נופך אישי לעיצוב חדר הרחצה. אפשר לשבץ בחלל ציורים, הדפסים או צילומים עמידים ללחות ורטיבות או פסלים מקרמיקה או מחומר אחר.

חדר רחצה מתאים לגידול צמחיה טבעית. הצמחים אוהבים לחות וחום וחדר הרחצה נהנה מיצירת אווירה רעננה.

לאווירה רומנטית מומלץ לפזר נרות בחדר הרחצה, ליד הכיור, מסביב לאמבטיה ואפילו על הרצפה, בהתאמה לגודל הנכון של הנרות.

המדריך לעיצוב חדרי רחצה

הומור

חדרי רחצה הם המקום האידיאלי להוסיף לעיצוב נימה אישית מאוד שיש בה מההומור, כמו לדוגמה: מסגור כל התעודות שצוברים במהלל החיים, גרפיטי או כתוביות עליזות, קריקטורות ממוסגרות, פסלונים בדמות דמויות מסרטים מצוירים וכדומה.