המדריך לעיצוב גינות

5 כללים שחייבים לדעת בתכנון גינה
מאת ליטל אהרוני

עיצוב גינה ביתית חייב להתחיל בתכנון מקדים, התכנון מורכב מכמה וכמה גורמים שבאמצעות ההתייחסות אליהם, הגינה תפרח ותשגשג. רק אחרי שמודעים למבנה השטח שמיועד לגינה ומכשירים את הקרקע, אפשר לבחור את סגנון העיצוב המועדף, ומה רוצים לגדל בה צמחי נוי, צמחי תבלין ומאכל וכדומה. גינה מתוכננת נכון מאפשרת עיצוב מושלם שייצור מקום לבילוי והנאה מרובה.

01

בדיקת שטח יסודית

 לפני שמתחילים בעיצוב גינה, תערכו בדיקת שטח יסודית. קחו בחשבון גורמים כמו גודל וצורת הגינה, חשיפה לשמש, סוג הקרקע, ניקוז, עצים קיימים או כל גורם אחר אותו רוצים להעלים או לשלב אותו בגינה.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

מידות הגינה

במדידת שטח הגינה. מתחילים בצורתו של השטח אם הוא מלבן, או ריבוע במידות אורך ורוחב שוות או שצורתו אינה אחידה. אם צורתה של הגינה אחידה מודדים אורך ורוחב מכפילים זה בזה מקבלים את שטח הגינה, שממנו יש להפחית אלמנטים בנויים. תרשים סכמתי של שטח הגינה יועיל לאחר מכן בהקצעת מקום לאלמנטים שונים בגינה. אם צורת הגינה לא אחידה מודדים כל שטח הנפרד ומחברים.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

חשיפה לשמש

יש לתצפת על תנועת השמש לאורך היום כדי לקבוע את האזורים של שמש מלאה, צל חלקי וצל מלא. לצמחים שונים דרישות אור שמש שונות, ולכן הבנת החשיפה לשמש חיונית לבחירת הצמח המתאים.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

רוח

שימו לב למשטר הרוח בגינה. יש אזורים שחשופים יותר לרוחות, בעוד שאחרים עשויים להיות מוגנים, אם בזכות מיקום הגינה או מבנה שחוסם את עוצמת הרוח.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

סוג אדמה וחלחול

את  סוג הקרקע כדאי ומומלץ לבדוק בעומקים ובמקומות שונים בגינה כי עשוי להיות שבגינה כמה סוגים של אדמה, בין אם זו אדמה חולית, חרסית, אדמת חמרה, אדמה שחורה וכדומה. בנוסף, חשוב לבדוק את מצב חלחול המים לאחר גשם או השקיה. תנאי הקרקע הם גורם משפיע על הצמיחה.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

מקורות מים וניקוז

לבדוק מה הם מקורות המים הזמינים להשקיה, ברזים, טפטפות, וממטרות.  כמו כן יש לבדוק את מבנה השטח כשהוא מותאם לניקוז המים. על ידי כך נמנע מגשמים להציף את הגינה, או לגרום לסחף שיהרוס את הגינה. לכן, למים חייבת להימצא דרך ניקוז.

02

סגנונות גינה

ישנם סגנונות גינה רבים, כל אחד עם מאפיינים ואלמנטים עיצוביים ייחודיים משלו. בחירת סגנון הגן תלויה בהעדפות האישיות, בנוף שמסביב, בצריכת המים ובמידת האחזקה הנדרשת.  לפניכם כמה סגנונות גינה פופולריים

מדריך לעיצוב גינה ביתית

גן עם צמחיה מעוצבת

עיצוב צמחים מתאפיין בקווים סימטריים וגיאומטריים. לעתים קרובות הם כוללים קווים ישרים, קטעים מוגדרים של צבעוניות אחידה בצורות מדויקות וגדר חיה מטופחת היטב. גנים בהם הצמחייה מעוצבת הם אלגנטיים ומעודנים. בגנים מהסוג הזה נהוג גם להוסיף מזרקות, פסלים ובריכות נוי.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

גן יפני

גנים יפניים יוצרים סביבה שלווה והרמונית. לעתים קרובות הם משלבים אלמנטים כמו: משטחי חול מגורפים, בריכות מים, פנסי אבן, גשרים, עצים ושיחים גזומים בקפידה. הגנים היפניים ידועים בתחושת השלווה השוררת בהם.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

גן ים תיכוני

בגנים הים תיכוניים אותם ניתן למצוא במדינות השוכנות לחופי הים התיכון, הצמחייה מותאמת לאקלים חם ושטוף שמש. עצי זית, ברוש ואורנים, שיחי לבנדר, רוזמרין ודומיהם,​​ הם המרכיבים הנפוצים בגנים ים תיכוניים.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

גן טרופי

גנים טרופיים, מצטיינים בעלווה שופעת של שרכים, צבעים מרהיבים ותחושה של אקזוטיות. הם כוללים בדרך כלל מגוון של עצי דקל, פרחים טרופיים וצמחי עלים נועזים. גנים טרופיים משגשגים באקלים חם ולח.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

גן מודרני או עכשווי

לגנים מודרניים יש קווים נקיים, מאפיינים מינימליסטיים והתמקדות באלמנטים אדריכליים. לעתים קרובות הם משלבים חומרים בטון, פלדה וזכוכית, ויוצרים מראה מלוטש ומתוחכם.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

גן סלעים

בגינות המבוססות על  מסלעות למעשה יוצרים שילוב בין סלעים וצמחייה. לעתים קרובות גן סלעים עשוי להתאים למקומות בהם שוררים תנאי קרקע פחות טובים לגידולי צמחים.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

גן גג

גינות גג מעוצבות על גגות בניין. גינות הגג יכולות להיות מבוססות על מכלי שתילה גדולים, כמו: חביות, אדניות בנויות או ניידות עשויות מחומרים שונים. ו/או גינות אנכיות, המכונות קירות ירוקים, שבאמצעותם ניתן לנצל את שטח הקירות סביב גינת הגג.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

גן פירות, ירקות וצמחי תבלין

בגינות ביתיות אפשר לשלב בין צמחי נוי וצמחים מיועדים לאכילה. ואפשר לתכנן את כל הגינה רק למטרת גידול עצים וצמחים של פירות, ירקות, וצמחי תבלין.

03

בחירת צמחים

אחרי בדיקת סוג הקרקע, שעות וכיוון אור השמש והניקוז, הגיע שלב בחירת הצמחים.  בהתאם לתנאים שנמצאו, נבחרים הסוגים המתאימים. ליצירת נוף מרהיב הכולל בין היתר גם שילובי צבעים, חייבים לדעת מראש לאיזה גובה ורוחב הצמחים יגיעו בבגרותם, מתי מתרחשת עונת הפריחה שלהם והאם הם רב שנתיים או עונתיים.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

סוגי צמחים

לפני שמגיעים למשתלה כדי לקבל החלטה אילו סוגי צמחים מועדפים עליכם, כגון:  רב שנתיים שאין צורך להחליף אותם בכל עונה, או עונתיים, שלרוב הם הצמחים הפרחוניים, האם אתם מעדיפים נוף של שיחים נמוכים, או עצים, גדר חיה, ועד כמה חשובה לכם רמת האחזקה של הגינה.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

סגנונות גינה

הצמחים הם אלה שיקבעו בסופו של דבר את סגנון העיצוב של הגינה. יש לבחור צמחים שהשילוב ביניהם, אם זה מבחינת הגוונים שלהם, הגובה והשטח שהם תופשים יהוו מראה מושלם שיקנה לגינה מראה הומוגני.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

תוכנית שתילה

לפני רכישת צמחים, יש לחלק את שטח הגינה בתוכנית שתילה.  כולל המרווחים בין שתיל לשתיל ובין סוגים שונים של צמחים. כדאי לקבץ יחד צמחים בעלי צרכים דומים של מים ואור.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

גיוון

ליצירת עניין בגינה לאורך כל השנה, כדאי לבחור צמחים עם צבעים, מרקמים, גבהים וזמני לבלוב ופריחה שונים

מדריך לעיצוב גינה ביתית

צמחים מקומיים ומסתגלים

כדאי להשתמש בצמחים מקומיים או כאלה המותאמים היטב לאזור הגינה. צמחים מקומיים נוטים להיות עמידים יותר, דורשים פחות תחזוקה ותומכים במערכות אקולוגיות מקומיות.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

איזון ופרופורציה

ליצירת פרופורציה נכונה בגינה, חשוב לאזן בין צמחים גבוהים, בינוניים ונמוכים, לצורך כך יש לקחת בחשבון את הגודל הבוגר של הצמחים אותם תבחרו לגינה.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

עונות

הקסם שטמון בעיצוב גינה הוא גורם ההתחדשות בכל עונה. כשמעצבים גינה כדאי לחשוב על כל אחת מהעונות. שילוב של צמחים עונתיים עם זמני פריחה שונים, לצד עצים ושיחים ירוקי עד, בתוספת דשא ו/או שיחים זוחלים צמודים לקרקע יבטיחו את יופייה של הגינה לאורך כל השנה.

04

תאורה לגינה

עיצוב הגינה משתנה בצורה משמעותית בין היום והלילה. תאורת גינה מעוצבת כהלכה יוצרת אווירה מזמינה, מאפשרת הנאה מהגינה גם בלילה ומדגישה מאפיינים מרכזיים. מעבר לכך לתאורה בגינה יש גם היבט בטיחותי ופונקציונלי. גינה חשוכה או לא מוארת מספיק מאבדת מיופייה ולא בטוחה לתנועה.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

אור שבילים

בין גושי הצמחים, בין פינות שונות בגינה, בכניסה ובגישה למבנים, משולבים בגינה שבילים. אלה חייבים להיות מוארים הן מבחינת יופייה של הגינה ובעיקר מטעמי בטיחות והכוונת תנועה בחשיכה.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

זרקורים

זרקורים (אפ לייט) אלה משמשים להדגשת מאפייני גן ספציפיים, כגון עצים, פסלים או אלמנטים אדריכליים. אפ לייט מותקנים על הקרקע והאור שלהם מכוון כלפי מעלה. דאון לייט הם גופים המורכבים בגובה ומאירים כלפי מטה. אלה יוצרים ריכוזי אור על הקרקע, הצמחייה שעליה, שבילים או משטחים.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

אורות מחרוזת (גרלנדה)

אורות מחרוזת מוסיפים אווירה חגיגית וקסומה לגינה, אפשר לשלב אותם בפרגולה, בין ענפי העצים, על קיר הבית או על הגדר.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

תאורת מדרגה

אם יש מדרגות בגינה חשוב מאוד להאיר את מדרכי המדרגות, זה נכון הן מבחינה בטיחותית והן מבחינת יופי.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

אורות מתחת למים

אורות בתוך בריכת השחייה או בריכת הדגים יוצרים אפקט מרהיב ושובה לב.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

תאורה שכבתית

תכנית תאורת גינה מעוצבת היטב משלבת מספר שכבות של אור. אור שמציף את כל שטח הגינה, אורות שמדגישים אלמנטים מסוימים ואורות השבילים והמעברים, החיבור בין כל שכבות האור יוצרים עומק ויזואלי ועניין רב.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

אזורי תאורה

חשוב שתהיה שליטה על התאורה בגינה אם היא מחולקת לאזורים. לדוגמה: אזור משחקים, אירוח, סביב הבריכה ובתוכה, אזור התרגעות ובנוסף תאורת הדגשת אלמנטים מסוימים. תבטיחו לכם אפשרות לבחור בין הארת הגינה כולה או רק חלקים ממנה.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

עמידות בפני מזג אוויר

מבחינה בטיחותית, בגינה מושקת ומטופחת יש לחות תמידית, לכן, חשוב לבחור בגופי תאורה המיועדים לשימוש חיצוני ויכולים לעמוד בפני לחות, מים ולהיות גם עמידים בתנאי מזג אוויר שונים.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

תאורה סמויה

שילוב גופי תאורה סמויים כשהם חבויים בתוך הצמחייה או אלמנטים עיצוביים המשולבים בגינה, יעניקו למראה הלילי של הגינה נופך דרמטי מלא יופי שיגרום להתפעלות.

05

תחזוקת הגינה

קחו בחשבון את רמת התחזוקה שתידרש  בהתאם לעיצוב הגינה שתבחרו. רמת התחזוקה נקבעת ברובה לפי הצמחים שיבחרו על ידכם. בכל מקרה, בין אם העדפתם גינה בתחזוקה נמוכה ובין אם יש לכם נכונות להשקיע זמן ומאמץ בתחזוקת הגינה.  שמירה על יופייה של גינה מחייב טיפול שוטף ותשומת לב , זאת כמובן אחרי שנעשה תכנון נכון ומתחשב ברצונות ובנכונות שלכם.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

בחירת צמחים

להבטחת גינה שתראה במיטבה כל השנה מבלי להשקיע יותר מדי עבודה, כדאי לבחור בצמחים שמתאימים היטב לאקלים בו נמצאת גינה, לסוג הקרקע לצורת ההשקיה וכמות האור שנדרשת. מבחינת מראה כדאי לשלב צמחי עד ונשירים כדי להבטיח עניין לאורך כל השנה, שמשתנה בהתאם לעונה.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

גיזום

יש לגזום את הצמחים באופן קבוע כדי לשמור על צורתם, לעודד צמיחה בריאה ולמנוע צפיפות. גם הסרת ענפים מתים או חולים מקדמת גם את בריאות הצמח.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

השקיה

חשוב מאוד לדאוג למערכת השקיה מתוכנתת שתבצע השקיה עקבית. מערכת השקיה יעילה ומתוכנתת תבטיח שהצמחים יקבלו את כמות המים הנכונה  ללא בזבוז.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

הדברת עשבים

יש לעקור באופן קבוע עשבים שוטים כדי למנוע מהם להתחרות עם צמחי הגינה על חומרים מזינים ומים. חיטוי יכול גם לעזור לדיכוי צמיחת העשבים.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

דישון

שימוש בדשנים מתאימים כדי לספק חומרים מזינים חיוניים לצמחים.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

מעקב אחר מזיקים ומחלות

לבדוק סימנים של מזיקים ומחלות בגינה. גילוי מוקדם ופעולה מהירה יכולים למנוע התפשטות של בעיות וקמילה של צמחים.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

שתילה ותחזוקה עונתיים

שתילה עונתית בגינה תגרום להחלפת צמחים חד-שנתיים והוספת צמחים עונתיים כך תשיגו גינה שנראית רעננה ומזמינה לאורך כל השנה

מדריך לעיצוב גינה ביתית

דילול וחלוקה

לצמחים מסוימים נדרש לעשות דילול מידי פעם, הדילול מונע צפיפות ומעניק לצמחים אפשרות של צמיחה מחודשת ורעננה.

מדריך לעיצוב גינה ביתית

ניקוי

אחד מהדברים החשובים בשמירה על יופייה של הגינה, הוא הניקיון, בגינה מצטברים עלים שנשרו, זרדים ועוד. ניקיון קבוע של הגינה ישמור על המראה האסתטי שלה ויגביר את יופייה.