המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

כל מה שרציתם לדעת על העיצוב היוקרתי
מאת רובי ארז
עיצוב: פרח ריזק. צילום: עודד סמדר

עיצוב בסגנון קלאסי הוא סגנון עיצוב יוקרתי ודרמטי המשלב חומרים עשירים ושכבות של מרקמים וחומרים נבחרים, המתחברים יחד למראה דומיננטי, בוגר ומלכותי.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

איך הכל התחיל?

שורשיו של הסגנון הקלאסי בעיצוב הבית ביוון העתיקה וברומא. ההישגים הארכיטקטוניים והאמנותיים של תרבויות אלה השפיעו רבות על התפתחותם של עקרונות עיצוב קלאסיים שעדיין נערצים כיום.

ביוון העתיקה הושם הדגש על הרמוניה, פרופורציה ואיזון בעיצוב. האדריכלות היוונית הציגה עמודים, חזיתות ותוכניות קומה סימטריות.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

קצת תרבות

הרומאים, בתורם, קיבלו השראה מהעיצוב היווני ושילבו חידושים משלהם. הם הרחיבו על אלמנטים אדריכליים יווניים והציגו תכונות חדשות כגון קשתות, כיפות ותקרות מקומרות.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

התפתחות וסימטריה

הסגנון הקלאסי המשיך להתפתח ולהסתגל לאורך מאות השנים. במאות ה-18 וה-19 צברה התנועה הניאו-קלאסית פופולריות, ושאבה השראה מיוון ורומא העתיקה וכן מתקופת הרנסנס.

אדריכלות ניאו-קלאסית כללה קווים נקיים, סימטריה ותחושת סדר. הוא שימש לעתים קרובות למבני ציבור, כמו מוסדות ממשלתיים ומוזיאונים.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי
עיצוב: ריזק פרח | צילום: עודד סמדר

בחירה ניצחית

כיום, הסגנון הקלאסי בעיצוב הבית נותר בחירה נצחית ופופולרית. הוא מאופיין באלגנטיות, סימטריה ותשומת לב לפרטים. חללי פנים קלאסיים כוללים לרוב פיתוחים מעוטרים, מוטיבים דקורטיביים וסידורים מאוזנים של רהיטים ואביזרים.

ניתן לייחס את המשיכה המתמשכת של הסגנון הקלאסי לתחושת העידון שלו וליכולתו ליצור תחושה של יופי נצחי בכל בית.

01

איך נזהה עיצוב קלאסי?

לעיצוב פנים בסגנון קלאסי יש מספר מאפיינים בולטים המייחדים אותו. סגנון עיצובי אלגנטי ועדין, בעל צבעוניות רגועה והרמונית ההיוצרת איזון והרמוניה בין החומרים, המרקמים והבחירות העיצוביות השונות. אז מהם המאפיינים של עיצוב קלאסי בעיצוב הבית? רכזנו עבורכם את העיקריים שבהם

עיצוב: מושיק חדידה. צילום: עודד סמדר
המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי
עיצוב: ריזק פרח | צילום: עודד סמדר

סימטריה

עיצוב קלאסי מדגיש איזון וסימטריה. החדרים מסודרים לעתים קרובות עם נקודת מיקוד מרכזית ופריסה של תמונת מראה משני הצדדים. פריסה עיצובית זו יוצרת תחושה של הרמוניה וסדר.

לעוד רעיונות והשראה על עיצוב קלאסי לחצו כאן>>

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי
עיצוב: שרון מעיין | צילום: עודד סמדר

ריהוט אלגנטי ונצחי

עיצוב קלאסי מעדיף רהיטים עם פרטים מעודנים וקווים חינניים. חלקים עשויים לרוב מחומרים איכותיים כמו עץ, שיש או עור. הריפוד נוטה להיות בבדים עשירים.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי
עיצוב: שירלי דן | צילום: שי אדם

פרטים מעוטרים

עיצוב קלאסי משלב פרטים מעוטרים ואלמנטים דקורטיביים. זה יכול לכלול פיתוחים מורכבים, עבודות עץ מגולפות, מדליוני תקרה נוי ועבודות גבס דקורטיביות. פרטים אלו מוסיפים תחושת פאר ותחכום לחלל.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי
עיצוב: שרון מעיין | צילום: עודד סמדר

לוח צבעים ניטרלי

חללי פנים קלאסיים כוללים בדרך כלל פלטת צבעים ניטרלית. צבעים כמו שמנת, בז', שנהב ולבן יוצרים אווירה רגועה ואלגנטית. גוונים ניטרליים אלה משמשים רקע לריהוט ומאפשרים לפרטים האדריכליים לבלוט.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי
עיצוב: שירלי דן | צילום: שי אדם

פריסה פורמלית

עיצוב קלאסי כולל לעתים קרובות פריסה פורמלית יותר, עם חללים מוגדרים בבירור ואזורים ייעודיים לפעילויות ספציפיות. לחדרים עשויה להיות מטרה ברורה, כגון סלון רשמי, חדר אוכל או חדר עבודה.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי
עיצוב: ריזק פרח | צילום: עודד סמדר

וילונות וטקסטיל

עיצוב קלאסי מתאפיין בוילונות מהרצפה עד התקרה, תוך טקסטורות שונות, ואלמנטים שונים של פתיחת הוילנות , עיצוב טקסטיל זה מוסיף תחכום קל לחדר הקלאסי.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

אומנות מעודנת ומאופקת

עיצוב קלאסי מעריך איכות על פני כמות בכל הנוגע לעיצוב. ההתמקדות היא בכמה יצירות שנבחרו היטב ומשמעותיות.

02

עם איזה חומרים נשתמש בעיצוב בית בסגנון קלאסי?

בחירת החומרים לעיצוב בסגנון קלאסי מאפשרת שילוב חומרים עשיר בשכבות של מרקמים ובפלטת צבעים רגועה ועדינה, היוצרים יחד מראה אלגנטי, נעים ועל זמני.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

חומרים לרצפה

ריצפת עץ קשה: חללי פנים קלאסיים כוללים לרוב רצפות עץ עם גוונים עשירים וחמים כמו אלון, מהגוני ואגוז. ניתן להשאיר את העץ טבעי או מוכתם כדי להעצים את צבעו וגווניו.

שיש: ריצוף שיש מוסיף נופך של יוקרה ואלגנטיות ומשמש בדרך כלל בכניסות מפוארות, מבואות או חדרי אמבטיה. הבולטים הם שיש קררה או קלקטה עם דפוסי הוורידים המובהקים שלהם.

טראצו: ריצוף טראצו הוא חומר מורכב העשוי שיש או שבבי גרניט המוטבעים במטריצת מלט או שרף. ניתן ללטש אותו לברק גבוה.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

חומרים לשימוש בעיצוב תקרה

גבס: תקרות גבס עם פיתוחים מעוטרים, כרכובים ומדליוני תקרה הם איקוניים בעיצוב קלאסי ומוסיפים עניין אדריכלי ותחושת הוד לחלל.

תקרה דקורטיבית כוללת לוחות שקועים עם גבולות דקורטיביים המוסיפים עומק ועניין ויזואלי לחדר, במיוחד בחללים רשמיים כמו חדרי אוכל או ספריות.

תקרת מגש היא חלק שטוח או מוגבה מעט מהתקרה היוצר אפקט שכבות. ניתן לשפר עם דפוס כתר או עיטור דקורטיבי, הוספת אלגנטיות ופרטים אדריכליים לחלל.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

חומרי חיפוי

טפטים: בתים בסגנון קלאסי משלבים לרוב טפטים עם דפוסים נצחיים ומסורתיים כגון טפט פרחוני.

בד: חיפוי טקסטיל מבד או שטיחי קיר מוסיפים מרקם, חמימות ומגע של שפע לקירות. בד יכול לשמש גם עבור לוחות קיר מרופדים או ליצירת וילונות.

קרניזים: אלמנט עיצובי בולט בסגנון הקלאסי לעיטור קירות ותקרות וליצירת חלוקה בין שטחי קיר שונים היוצרים מראה מתוחכם ואלגנטי.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

חומרים לפרופיל חלון

עץ: בתים בסגנון קלאסי כוללים לרוב מסגרות ואבנטים לחלונות מעץ המספקים מראה חם ומסורתי. ניתן להשאיר אותו בצבעו הטבעי או לצבוע בצבע המשלים את פלטת הצבעים הנבחרת.

יציקה דקורטיבית: אלמנטים דקורטיביים ופרטי עיטור סביב חלונות נפוצים בעיצוב קלאסי. פיתוחים אלו יכולים להיות עשויים מעץ או חומרים מרוכבים ולהוסיף מגע מעודן ואלגנטי.

ויטראז': ניתן לשלב חלונות ויטראז'ים או לוחות בעיצובים קלאסיים, במיוחד באזורים רשמיים יותר כמו כניסות או חדרי אוכל.  חלונות הויטראג' מוסיפים תחושה של אלגנטיות וצבע לחלל.

03

כל הגוונים והצבעים שמתאימים לעיצוב בסגנון קלאסי

בעיצוב פנים קלאסי, פלטת צבעים המועדפת והנבחרת תהיה בדרל כלל פלטת צבעים מעודנת ומתוחכמת. להלן כמה גוונים וצבעים המתאימים ליצירת פנים בסגנון קלאסי

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי
עיצוב: ליאת הראל | צילום: עודד סמדר

שנהב: גוון אופווייט רך וחם, שנהב מספק רקע נצחי ואלגנטי לחלל פנים קלאסי. השנהב משתלב היטב עם צבעים אחרים ומאפשר לפרטים אדריכליים ולריהוט להתבלט.

בז': צבי נייטרלי ורב תכליתי, המציע תחושת חמימות ויוצר אווירה נעימה. זה יכול לנוע בין גווני חול בהירים לגווני חום עמוקים יותר, המספקים בסיס ניטרלי לחלל.

קרם: קרם הוא צבע אוף-וויט קלאסי וקרמי המשדר תחכום ופשטות. זה עובד היטב בעיצובים קלאסיים מסורתיים ועכשוויים, ומוסיף נופך של יוקרה מאופקת.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

אפור רך: גוון אפור רך ומעודן יכול להיות בחירה מצוינת עבור עיצוב פנים בסגנון קלאסי. האפור מספק בסיס ניטרלי ומשתלב היטב עם צבעים אחרים, ומאפשר לפרטים האדריכליים ולריהוט לזרוח.

חום חם: גוונים חומים עשירים וחמים, כמו שוקולד, מהגוני או ערמון, יכולים להוסיף עומק ועושר לעיצוב קלאסי. גוונים אדמתיים אלה באים לידי  היטב עבור ריהוט וריצוף עץ.

ירוק זית: גוון ירוק זית עמוק יכול להביא מגע של אלגנטיות מסורתית לחלל הפנים הקלאסי. זה משתלב היטב עם מבטאים זהב או פליז ומשלים גוונים טבעיים וארציים אחרים.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

בורדו: גווני בורדו או יין עמוקים מוסיפים תחושה יוקרתית ומלכותית לחלל קלאסי. הם פועלים היטב כצבעי הדגשה בריפוד, וילונות או אביזרים, ויוצרים תחושה של שפע.

כחול כהה: כחול כהה עשיר יכול להוסיף עומק ודרמה לפנים קלאסי. זה עובד היטב כצבע מבטא ברהיטים, כיסויי קיר או אביזרים דקורטיביים.

זהב ומתכתי: מבטאים מתכתיים זהב, פליז או ברונזה מוסיפים נופך של זוהר ועידון לעיצוב קלאסי. ניתן לשלב גוונים מתכתיים חמים אלה באמצעות גופי תאורה, חפצי נוי או חומרה.

לעוד רעיונות והשראה על עיצוב קלאסי לחצו כאן>>

 

04

הדגשים לתכנון תאורה בעיצוב קלאסי

לתאורה מרשימה יש תפקיד מכריע בעיצוב בסגנון קלאסי, בשיפור האווירה הכללית וביצירת תחושה של  אלגנטיות ותחכום. להלן כמה הדגשים עיקריים לתאורה בפנים בסגנון קלאסי

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

נברשות

נברשות הן פריט אייקוני הנחשב לרוב למרכז התאורה הקלאסית. הנברשות מגיעות במגוון סגנונות וחומרים, כגון קריסטל, פליז או ברזל יצוק, ויכולות להכיל פרטים מקושטים וזרועות מרובות עם נרות או אורות חשמליים.

נברשות ממוקמות בדרך כלל בכניסות מפוארות, בחדרי אוכל או בחדרי מגורים רשמיים, ומוסיפות נופך של יוקרה.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

מנורות שולחן

מנורות שולחן תורמות לסכימת התאורה הכוללת ובמקביל משמשות גם כאלמנט דקורטיבי.

מנורות שולחן בסגנון קלאסי כוללות לעתים קרובות בסיסים מעוטרים עם עיצובים מורכבים או פרטים פיסוליים, בשילוב עם אהילי בד או משי.

ניתן להציב אותם על שולחנות צד, קונסולות או שידות לילה, ולהוסיף להן גם תאורת סביבה וגם תאורת משימות.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

מנורות רצפה

מנורות רצפה מספקות גם תאורת סביבה וגם תאורת הדגשה בחללי פנים קלאסיים.

הן מגיעות בסגנונות שונים, כגון פנסים או מנורות משימה מתכווננות. ניתן להציב מנורות רצפה באזורי מגורים, פינות קריאה או לצד סידורי ישיבה ליצירת אווירה נעימה ומזמינה.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

פמוטים

נרות מעוררים תחושה של קסם מהעולם הישן ומשמשים כאלמנט דקורטיבי בחללי פנים קלאסיים.

הם יכולים להיות מונחים על מדף, מזנונים, או שולחנות אוכל, הכוללים מספר פמוטים מסודרים בעיצוב סימטרי או מעוטר.

הם אמנם לא מספקים תאורה מעשית, אבל הם מוסיפים נופך רומנטי ונוסטלגי לחלל.

המדריך לעיצוב בסגנון קלאסי

פמוטים לקיר

פמוטים לקיר הם גופי תאורה צמודי קיר, המעניקים זוהר רך וחם.

בחללי פנים קלאסיים, פמוטים משמשים לעתים קרובות לאגף מראות, יצירות אמנות או מאפיינים אדריכליים כמו קמינים.

הם יכולים להיות מעוטרים באלמנטים דקורטיביים כמו פרטים מגולפים או הדגשות קריסטל, מה שמשפר עוד יותר את האסתטיקה הקלאסית.

בעת בחירת הדגשי תאורה לעיצוב קלאסי, חשוב לקחת בחשבון את הסגנון הכללי, קנה המידה והפרופורציות של החדר. גופי התאורה צריכים להשלים את הפרטים האדריכליים, הריהוט וערכת הצבעים, תוך יצירת אווירה הרמונית ומזמינה