המרתף עייף וזקוק לרענון? כך תשדרגו אותו בקלות, צעד אחר צעד

ממחסן זנוח אי שם למטה למרתף החלומות האולטימטיבי. כך תמצו את הפוטנציאל שטמון בחלק הכי פחות פוטוגני בבית, ותהפכו אותו ליחידת דיור מעוררת קנאה

יח"צ

קיר אבנים בגרם מדרגותריהוט ואבזור פנטהאוז רהיטים. אדריכלות: נסטור סנדבנק. צילום: איתי סיקולסקי

 

המרתף נחשב בעיני רבים לבן החורג של הבית, וכפועל יוצא מכך משמש לעיתים רבות כמחסן זנוח. המחסור באור טבעי ובפתחים הופכים את החלל החשוך והטחוב הזה למאתגר, אך חשוב שתדעו כי המשימה לגמרי אפשרית. הדור החדש של המרתפים כולל חללים מעוצבים למשעי עם מגוון אפשרויות פנאי, החל מחדר קולנוע ביתי ועד אזור משחקים ובר ביתי. השינוי בתפיסה הגיע ממעצבים ואדריכלים אשר למדו להתמודד עם אילוצי השטח הייחודיים באזור המרתף. ואכן, תפיסת התכנון כיום מתייחסת אל המרתף כאל חלק אינטגרלי מהאזורים הציבוריים בבית, המשמש כאזור נוסף לבילוי ואירוח, כיחידות דיור, כקליניקות ביתיות ועוד. בכתבה הבאה תלמדו כיצד למצות את מרב הפוטנציאל שטמון בחלל הייחודי הזה ולהפוך אותו לפנינה של ממש.

 משרד ביתי במרתףמאפשר שקט ופרטיות, משרד ביתי במרתף. עיצוב: דן והילה ישראלביץ, צילום: עודד סמדר

 

ספא בסגנון מרוקאי מודרניספא בסגנון מרוקאי מודרני. עיצוב: יוליה סטרוסלסקי. צילום: יח"צ

כל מה שצריך לדעת, רגע לפני


לפני הכול בואו נדבר על עלויות. המרתף נחשב לתענוג לא זול. עלות מ"ר של מרתף מתומחרת סביב ה-6,000 שקלים, כך שמדובר בהליך לא זול. גם מבחינת תכנון מקדים, חשוב שתצטיידו בסבלנות, היות שתהליך התכנון כולל הליכים פרוצדוראליים רבים, ביניהם בחינה מעמיקה של הקרקע והאזור והכנות קונסטרוקטיביות. אז למה בכל זאת להשקיע בו? עיצוב נכון של המרתף ישדרג את ערך הנכס כולו, ובד בד יאפשר לכם ליהנות מאזור המאפשר חוויית אירוח ופנאי ייחודית. אם אתם נמצאים בשלבי תכנון או תחילת הבנייה, ואינכם מעוניינים לייצר קומת מרתף, כדאי לשקול זאת שוב, היות שחפירת מרתף בשלב מאוחר יותר תהיה כמעט בלתי אפשרית. לכן מומלץ להשקיע בהכנת המעטפת בלבד, כך שאם תחליטו בהמשך לבנות מרתף, תוכלו להשלים את המשימה.

  

חסר אור טבעי – השקיעו בתאורה נכונה


אלמנט המחייב התייחסות מיוחדת הוא התאורה, היות שמדובר באזור החסר באור טבעי. אם אתם מעוניינים לקצץ בעלויות ולתכנן את המרתף לבדכם, מומלץ להתייעץ עם איש תאורה אשר יביא בפניכם את כל הגורמים שעליכם להביא בחשבון בטרם תכנון ובחירת גופי תאורה. את סוגי התאורה מומלץ לבחור כבר בשלב התכנון הראשוני על מנת שתוכלו לתכנן את מערך הריהוט וכן את נקודות החשמל והשקעים. בחרו בגופי תאורה המדמים הארה טבעית כמה שיותר, והקפידו על נורות לד שאינן מחממות את החלל. אם מדובר במרתף רחב ידיים, בחרו בתאורה צמודת תקרה, שתאפשר לכם להתפרס על פני שטח גדול במיוחד ובכך לשמור על רוב האזורים מוארים.

 

אם מתוכנן במרתף אזור ייעודי המוקדש לפעילות ספציפית, כמו בר ביתי או שולחן ביליארד, מומלץ להדגיש ולייחד אותו באמצעות תאורה שונה, למשל למקם בסמוך גוף תאורה מרכזי שתהיה לו הדלקה נפרדת שתייצר אווירה אינטימית. את הקירות עצמם כדאי להאיר באמצעות גופי תאורה צמודי קיר בתאורה  אורכית שתמנע סנוור.

 

תאורה אורכית לטובת הארת הקירות מומלץ לבחור בתאורה אורכית, על מנת למנוע סנוור. עיצוב: שירלי דן, צילום: גלעד רדט

גם בחירה נכונה של חומרים וצבעוניות תסייע לכם ליצור תחושה של חלל מואר יותר, לכן מומלץ לעשות שימוש בגוונים בהירים אשר ייצרו תחושת מרחב. אם חשקה נפשכם בהדפסים מקושקשים, עשו בהם שימוש מושכל והימנעו ממראה עמוס מדי.

תענוג לא זול, אך משתלם בטווח הארוך. עיצוב: אריאלה עזריה ברקוביץ'. צילום: עודד סמדר

אפשרות להארה נוספת של המרתף מגיעה דווקא בצורת אור טבעי, המתאפשרת באמצעות תכנון של חצר אנגלית, המשמשת ליצירת פתחי אוורור. גם כאן מדובר בעבודת תכנון מורכבת, אך בסיומה תיהנו מכניסה של אור טבעי ואוויר לחדרים שנמצאים מתחת למפלס הקרקע, ובחלק מהמקרים תוכלו אף לייצר דלת לחצר הבית, אשר תעלה את ערך הבית.

חצר אנגליתחצר אנגלית תאפשר כניסה של אור טבעי לחלל המרתף. עיצוב: שרה ונירית פרנקל. צילום: שי אדם

חוויית אירוח ייחודית – תכננו בהתאם


אחת המגמות הבולטות כיום משתמשת במרתפים כסלון אלטרנטיבי בנוסף לחלל האירוח העליון, הנחשב לפורמלי יותר. בשונה ממנו המרתף משמש כאזור פנאי ואירוח אלטרנטיבי וקליל יותר. בנוסף, העובדה כי המרתף מנותק משאר חלל הבית מאפשרת להתפרע ולתכנן בו אזורים רועשים יותר, אשר דורשים גם אקוסטיקה מורכבת, כמו אזור מוזיקה, חדר קולנוע ביתי ועוד. גם כאן יש צורך בתכנון מקדים היות שמערכות סאונד ורמקולים שונים מוטמעים בתוך הקירות, כך שיש לשלבם עוד בשלב הבנייה.

חדר מוסיקהריהוט ואבזור: פנטהאוז רהיטים. אדריכלות: נסטור סנדבנק. צילום: איתי סיקולסקי

553
1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רעיונות טובים
הכל יפה , המשרד מקסים, רק איך אפשר לעשות ספא במרתף , מה עם האוורור , טחב , רטיבות ? פרט לכך זה מוסיף הרבה אם יש אפשרות למרתף

בודק...