ALL IN חדרי נוער: חדרים לגילאי 21-16

איך מעצבים חדר מותאם גיל ? התייעצנו עם פסיכולוגית, מעצבת פנים ויועצת פאנג שוואי כדי להגיע לתמהיל הנכון. הפעם: עיצוב חדר נוער לגילאי 21-16

איך הוא כבר גדל כך? 

חדר הילדים הוא כנראה החדר הדינמי ביותר בבית, שכן כל כמה שנים צריך לערוך בו בשינויים, בהתאם לגדילת הילד או הילדה. לאחר התייעצות מעמיקה עם פסיכולוגית, מעצבת פנים ויועצת פאנג שוואי, הגענו למסקנה שהשינויים הנדרשים לא תמיד מצריכים שיפוץ מקיף.

יש אלמנטים עיצוביים בסיסיים המלווים את הילד, מתקופת הינקות והילדות ועד לנעורים והבגרות. כך למשל, המליץ צוות החשיבה על ריצוף פרקט, שיכול להתאים בכל גיל. כמו כן, המליצו המומחיות לוותר על טפטים, ובמקום זאת לצבוע את הקירות, שכן צבע הוא דבר שקל לשנות. באשר לתאורה, תמיד מומלץ לדאוג לתאורה מרכזית, ובנוסף אליה לתאורה ממוקדת ליד המיטה וליד שולחן הכתיבה. בנוסף, המליצו היועצות ליצור מקומות אחסון, ולדאוג מראש לאזור שישמש לשולחן כתיבה.

חדרי ילדים 16-21

עיצוב: גילה מנחם, צילום: שי אפשטיין

עיצוב חדר ילדים לפי גיל – והפעם חדרים לגילאי 21-16

אז מה עושים עכשיו?

אחרי שהבנו את האלמנטים הבסיסיים שיש לכלול בעיצוב של כל חדר ילדים או נוער, הגיע הזמן לרדת לרזולוציות קטנות ולבדוק איך מעצבים חדר ילדים לפי גיל ספציפי. בכתבה הראשונה בסדרה נעסוק בחדרי ילדים המתאימים לתקופת הינקות – גילאי 21-16.

לעוד כתבה בנושא עיצוב חדרים >>>

חדרי ילדים 16-21

עיצוב: נרקיס ברזני, צילום: אלעד גונן

עיצוב חדר ילדים לפי גיל – והפעם חדרים לגילאי 21-16

שם המשחק: אינדיבידואליות

הפסיכולוגית דנה לירן מסבירה שהמשימה ההתפתחותית העומדת על הפרק נעה בין גיבוש זהות ונפרדות לשמירה על שייכות. החדר מהווה טריטוריה סמלית וקונקרטית של המתבגר, והצורך בפרטיות הופך למרכזי. ניתן לראות כתהליכים מקבילים את עיצוב החדר ואת עיצוב זהותו העצמית של המתבגר, ומכך לאפשר ביטוי אישי בתהליך.

חדרי ילדים 16-21

עיצוב: איזבלה עפר ישי, צילום: אלעד גונן

עיצוב חדר ילדים לפי גיל – והפעם חדרים לגילאי 21-16

100% נוער ובוגרים

"השפעתם של ההורים בעיצוב חדרם של בני הנעורים המתבגרים צונחת למינימום, וברוב המקרים אינה קיימת כלל" אומרת המעצבת רונית טל.  ראיית הבוגרים מובילה אותם לבחירות אישיות המושפעות מעולם המבוגרים. פונקציונלית ועיצובית משתנה החדר בהתאם לצרכים שלהם.

צבעים:

במקום הצבעוניות הרגועה המומלצת לגילאים הצעירים, מתעוררת דרישה לגוונים מבוגרים יותר הנעים מגוונים בהירים של בז' ואפור בהיר, ועד צבעים עזים, כולל שחור.

מעטפת:

עיקר השינוי במעטפת מתבטא בחומרים המיועדים לחיפוי הקירות. מדובר בטקסטורות ובמראה של חומרים שלרוב לקוחים מהטבע, כגון: בטון, בלוקים, לבנים חשופות, עץ וברזל. לצד קירות בהירים בגוונים המוזכרים, על קיר אחד או יותר אפשר לראות יישום של אחד מהחומרים שנבחרו. את קיר המגנט יכול להחליף לוח קיר צבוע בגוני פחם כהה שעליו אפשר לצייר או לכתוב בגיר בסגנון גרפיטי, או סתם משפטים המאופיינים עם הבוגר הגר בחדר.

חדרי ילדים 16-21

עיצוב: טלי לוזון, צילום: מאור מויאל

עיצוב חדר ילדים לפי גיל – והפעם חדרים לגילאי 21-16

מיטה:

בגיל ההתבגרות נדרשת מיטה זוגית. רוחב מינימלי של 150 ס"מ. הרוצים במיטה רחבה יותר חייבים להתחשב בממדי החדר ובמגבלות הרווח שנדרש בכל צד. אורך המיטה המיועדת לגיל ההתבגרות מגיע ל-200 ס"מ. ראש המיטה עם מדפי כוננית הלילה, מותאמים לאופי החומרים והטקסטורות שנוספו לחדר. בעיצוב המיטה ניכרת חשיבה בוגרת יותר, החל בגודל המיטה, גובהה, שנעשה נמוך יותר, עיצוב המסגרת סביב המזרן, אם היא קיימת בכלל, ועד מראה של מיטה מרחפת שאותו אפשר להדגיש באמצעות תאורת לדים.

שולחן:

בהתאמה לסגנון חייו של המתבגר, ההתייחסות מנוגדת. למתבגרים המשתייכים לקהילת הגיימרים, נדרש שולחן גדול במיוחד היכול להכיל שלושה צגי מחשב הפועלים בו זמנית. אחרים מוותרים על שולחן בדרך כלל או מעדיפים להקטין את ממדיו למינימום לטובת פינת ישיבה קטנה שנועדה לאירוח.

 

חדר למתבגרת

כל מה שצריך החדר אחד מלא אווירה

חדר למתבגרת

אחסון:

ארון הבגדים גדל על חשבון המדפים שהיו לצדו בתקופת הילדות וגיל העשרה. את דלתות החזית שלו ניתן להחליף לדלתות בגון עץ טבעי או דלתות מראה. אל מול המיטה אפשר להוסיף כוננית סגורה או ספרייה פתוחה אשר עליה ניצבת הטלוויזיה ובמקרים רבים גם מערכת סאונד.

פינת ישיבה:

בהתאם למקום המצומצם שנועד לה, פרטי הריהוט חייבים להיות קטנים, כגון: הדומים, פופים, ספה דו מושבית או כורסות קטנות. ממדיו של שולחן קפה, אם מצורף, חייבים להיות בפרופורציה מתאימה. קיימת אפשרות של פריט שהוא דו תכליתי, גם שולחן וגם מקום אחסון, לדוגמה: תיבה נפתחת, מזוודת וינטג' או קופסת פח גדולה.

סטיילינג:

הסטיילינג בחדרי מתבגרים הרבה יותר מסוגנן, מחושב ומותאם לטעמם האישי של המתגוררים בחדר. בחדר שהמרחב הפנוי שלו הצטמצם, הן בשל גודלם של הרהיטים, במקרים רבים נוכחותו של חבר או חברה, או תוספת רהיטים, כמו פינת ישיבה, והן בשל בחירת חומרים שעצם הימצאותם בחדר מהווה סוג של סטיילינג, התוספות האישיות שמוצאות את מיקומן על מדפי ברזל או עץ טבעי חייבות להיות מינימליסטיות על מנת לא ליצור עומס נוסף על החדר. מתחום הטקסטיל-כיסוי המיטה ושטיח בהתאמה, וילון וכריות על המיטה מוסיפים למראה החדר.

 

חדרי ילדים 16-21

ריהוט: B.teen, סטיילינג: לינוי לנדאו, צילום: דרור קליש

עיצוב חדר ילדים לפי גיל – והפעם חדרים לגילאי 21-16

עצמאות, פרטיות והתרחקות מההורים

לדברי יועצת הפאנג שוואי סאלי שירלי גלפר, המתבגרים צריכים מרחב שבו השפעת אנרגיית ההורים פחותה ואנרגיית החברים גדלה, לכן חשוב שתהיה בחדרם פינת אירוח. לגבי עמדת המחשב, חשוב שלא תהיה צמודה לאזור המיטה. בכל מקרה, בלילה, מומלץ לכבות את כל מכשירי החשמל מאחר והם פולטים קרינה, ובוודאי לא לישון עם סלולרי ליד המיטה.

עוד כמה טיפים בנושא עיצוב חדרי ילדים מחכים לך >>>

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...