מחסרונות ליתרונות: בית שעושה חשק לצאת לשיפוץ

הבדלי גובה ברצפה, גרם מדרגות לא תקני, מחסן בכניסה ועמוד באמצע החלל: זו הייתה נקודת הפתיחה בשיפוץ הבית. איפה המהלך הסתיים? שאלה טובה

214 מ"ר
עודד סמדר
לפעמים רק אחרי שרוכשים בית, מגלים את כל הבעיות התכנוניות שהוא מחביא בתוכו. זה בדיוק מה שקרה לדיירים בבית בו אנחנו מבקרים וכשפנו אלה לאדריכלים מיקי כתר ומירב ברמן התגלו מחדלים שונים שעמדו ביניהם לבין השיפוץ וכך נותר לבחור בין הריסה של הקיים ובנייה מחדש או ניסיון להתמודד עם הקיים. האפשרות הראשונה ירדה מיד מהפרק מסיבות תקציביות, כי בחישוב גס הסתבר במקרה הספציפי הזה, כי בנייה מחדש הייתה מייקרת את הפרויקט בצורה משמעותית וכך לא נותרה ברירה אלא להפוך את החסרונות ליתרונות ובתוך תקופה לא ארוכה הפכו דווקא אותן בעיות מבניות בולטות לנקודות מרכזיות ומשמעותיות בתכנון הבית מחדש.
סלון ופינת אוכל בשני מפלסים

בית בשיפוץ עם הרבה התמודדיות

בית בשיפוץ עם הרבה התמודדיות

לצד השימור של אותן הבעיות וגיוס שלהן לטובת הבית החדש הוחלט לשנות דבר אחד בבית מהיסוד ולהפוך אותו מבית סגור בקירות שמנעו מאור טבעי להיכנס פנימה לבית פתוח כלפי חוץ עד כמה שאפשר, וכולו נמלא אור שהיטיב עם הצבעוניות והאמנות ששולבו בתכנון החדש.

עיצוב צעיר

להפוך את הבית לפתוח עם פחות קירות

להפוך את הבית לפתוח עם פחות קירות

בטיפול נקודתי, אך מתוך הסתכלות על תוכנית כללית ומקיפה, טופל כל אחד ממחדלי התכנון שהתקיימו בבית הישן תוך התאמה מדויקת לצורכי ודרישות הלקוחות. הבדלי הגובה בקומת הקרקע נוצלו ליצירת קו הפרדה פתוח-סגור בין הסלון ובין חדר המשפחה ופינת הטלוויזיה ובדרך זו ניתן להשתמש בשני החללים בו זמנית בהפרדה מסוימת, ויחד עם זאת לשמור על קשר עם הנעשה בסמוך. לצד אלה, היציאה אל החצר שצמודה לשני המפלסים תוכננה מחדש בהתאם לגובה.

פינת אוכל גדולה

משחק עם הגבהים של התקרה ושל הריצפה

משחק עם הגבהים של התקרה ושל הריצפה

וספת נוספת בבית הייתה גרם מדרגות לא תקני וכך הוחלט להשאיר את מיקום המדרגות כפי שהוא, אך במקום מדרגות טרפזיות מסובבות ובלתי נוחות הפכו המדרגות לאלמנט עיצוב מרכזי שצבעו האדום משפיע על כל קומת האזור החברתי. כהשלמה לאדום הבולט של המדרגות חופה העמוד שבמרכז החלל בטפט טיפוגרפיה שחור שמתקשר עם פינת העבודה ממול, ויוצר חיץ ויזואלי לאזור המטבח ופינת האוכל ועוד שינוי מבני מעניין היה בצירוף של המחסן וחדר השירות שבכניסה, אזור שהופרד למעשה מהוויית החיים המרכזית בבית, אל החלל המרכזי עם הברקה מעניינת שמשאירה את המטבח כחלק בלתי נפרד מהאזור החברתי, כשהכיריים והתנור מוסתרים בגומחה ששימשה בעבר כמחסן

עמוד מחופה בטפט

חופה העמוד שבמרכז החלל בטפט טיפוגרפיה שחור

חופה העמוד שבמרכז החלל בטפט טיפוגרפיה שחור
החלוקה לחדרי שינה בקומה הפרטית נשארה כפי שהיא. בחדר השינה של ההורים נוצל המקום בצורה מקסימאלית וחצי קיר שנבנה כגב למיטה משמש בצדו השני לפינת איפור וקוסמטיקה, ומאחור, לאורך כל הקיר נבנה ארון הבגדים. מגמת פתיחת הבית כלפי חוץ ניכרת גם בחדר השינה ועיצוב הפנים מבוסס על גווני אדום ושחור המודגשים במיוחד בזכות רקע הקירות הלבנים העובר כחוט השני בין כל החדרים. בפינת העבודה שבקומת הקרקע מלבן שחור מהווה אלמנט עיצובי, ויחד עם זאת הוא משמש כדלת לגומחה שנבנתה בקיר ובה למעשה חבוי המשרד כולו, מלבד השולחן הלבן החוצה את המלבן במרכזו.
מדרגות אדומות

הפכו המדרגות לאלמנט עיצוב מרכזי שצבעו האדום

הפכו המדרגות לאלמנט עיצוב מרכזי שצבעו האדום
ועם כל זאת אמנם עמדה תקרת תקציב שהוגדרה מראש אבל הוחלט שלא להתפשר על איכות מערכות התפעול בבית, על בנייה איכותית ושילוב של אמנות בחללים אלא לחסוך דווקא בבחירת הסניטריה, האריחים ובעבודות הנגרות. וכך השילוב של פריטים כמו גרם המדרגות האדום, המלבן השחור שבפינת העבודה, העמוד המחופה טיפוגרפיה והכיסאות המרופדים בשלל גוונים; כל אלה מוכיחים שאפשר לחבר בין פרקטיקה ואסתטיקה ללא פשרות.
חדר שינה הורים

חדר שינה הורים

חדר שינה הורים
רשימת ספקים חלקית:
אלומיניום: אלפק מוצרי אלומיניום
תאורה: קמחי תאורה
צבע: טמבור
מדרגות: קו נבון
משטחי מטבח: פרביטל
תמונות: גלריית עדן – דגנית בלייכר
ריהוט חדרי ילדים: שרית שני חי
בודק...