בחזרה לשנות ה-30: עיצוב דירה ישנה ביפו

מרצפות מקוריות, צינורות שאינם מוסתרים בקיר ותקרה גבוהה במיוחד - הצצה לדירה יפואית משנות ה-30 שעברה שיפוץ מודרני בעיצוב של פעם

שי בן אפרים

מיקום: מתחם נוגה, יפו

אדריכלות ועיצוב פנים: שלומית ממון זרצקי, דני מקוב, ארז יצחק

כבר שנים שאנחנו עדים להתעוררות אדריכלית ותרבותית של מתחם נגה ביפו ובכלל ברחבי העיר. המבנים החדשים מנסים לשחזר את ניחוחות העבר והמבנים הוותיקים עוברים שחזור לפי כל הכללים. היום אנחנו מבקרים בבניין שנבנה בשלהי שנות השלושים, ובו דירה ישנה שהייתה זקוקה נואשות ליד מודרנית שמצד אחד תעצב ותשפץ את המקום לפי הסטנדרט הנהוג כיום, ומצד שני תשמר הרבה מרוח העבר. פינות מוזנחות, מוסכים ובתי מלאכה לצד בוטיקים של מעצבים וחנויות ובעצם כל מה שמגדיר את יפו הכי טוב, הוכנס לתוך עיצוב הדירה הזו.

בדירה שולבו אלמנטים תעשייתיים שלא יופו, חלק מהרצפה המקורית של הדירה נשאר כפי שהייתה, כולל תיקוני ריצוף שנעשו בתקופות מאוחרות יותר. הדלתות שגם הן מאותה תקופה פורקו, שופצו ונקבעו חזרה במקומן. דלת חדר האמבטיה נמצאה זרוקה בנווה צדק, שופצה והובאה לדירה. החשמל עובר בצינורות ברזל ישנים ובשקעים תעשייתיים חיצוניים. אלמנט בולט בדירה הנו, ללא ספק, קיר הכורכר שנחשף מתחת לשכבות טיח שהתעבה עם השנים. אחד מהדברים האופייניים לבנייה באותה תקופה היה גובה התקרה. כדי להדגיש זאת ובמטרה להחדיר לדירה אור, נקבע חלון עגול מעל המשקוף. המגמה לפתוח את הדירה לאור טבעי וליצור בה תחושת מרחב הייתה אולי השינוי המשמעותי שנעשה בדירה ונתן לה נופך עכשווי.

 

לאחר שהסתיים חידוש המעטפת הפנימית של הדירה, החל השלב של הריהוט והסטיילינג. כל הרהיטים ואלמנטים נוספים, כמו מנורות ואביזרים, נמצאו ברחוב או נקנו בשווקים בעולם, שופצו והותאמו לדירה. היעד היה לעצב את הדירה, כך שכל מי שיכנס יחווה שילוב של עוצמה אסתטית, טקסטורה, משחקי אור וצל, והמון אהבה.

 

הכניסה לבית

דלת כניסה לבית ביפו

 

מטבח מודרני וקירות חשופים

בית עם קירות חשופים

 

דלת תכלת לכניסה לבית

 

פינת אוכל תכלת

 

מטבח אפור ביפו

 

הסלון עם הקיר המקורי מאחור

קיר חשוף

 

בית מעוצב ביפו

 

פינת עבודה שצמודה לסלון עם פרקט חדש

פרקט חדש לבית

 

חדר השינה עם הדלתות המקוריות וכך גם המרצפות

דלת פנים בצבע תכלת

 

כניסה לחדר שינה

 

חדר רחצה עם הדלת שנמצאה זרוקה, שופצה והובאה לדירה

דלת וינטג' כניסה לשירותים

 

ריצוף שחור לבן לאמבטיה

 

צינורות חשופים על הקירות

צינורת לעיצוב הבית

 

רשימת ספקים חלקית:

ריהוט – ביתילי

חלונות – קליל

ריצוף – זליז' מקורי

פרקט – מטרופרק

מטבח – איקאה

חיפוי וריצוף – חלמיש

DSC_1734a
DSC_1765a-403
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...