בית בלי חלונות: כמו בכפר נופש גדול

איך נראה בית ענק ומעוצב שכל חלון בו הופך לדלת גדולה? סיור במקום שמלמד לא מעט על האדריכלות הישראלית של היום

600 מ"ר
1000 מ"ר
שי אפשטיין
לוי חמיצר אדריכלים

לפעמים מספיקה דלת אחת בבית פרטי אחד במרכז הארץ כדי לפתח סיפור שלם ונסתר על האדריכלות הישראלית העכשווית. "מדהים מה הקהל הישראלי דורש מחלון אחד", מסכמת מעצבת הבית, עדי עיני חמיצר, כשהיא מצביעה על אחד הפתחים בבית שאין בו אף חלון אלא רק דלתות שבנויות מחמש שכבות: תריס עץ על ציר כדי ליצור רומנטיקה כפרית, תריס גלילה מאלומיניום למניעת פריצות, רשת יתושים נגללת, זכוכית שקופה בפרופיל ברזל ווילונות לבנים חצי שקופים לאינטימיות כשהתריסים פתוחים. ממש כמו ארוחת בוקר ישראלית עשירה, כמו נופש הכול כלול, כמו טיול לשמונה מדינות בשלושה ימים, גם בחלונות ובדלתות שלו הישראלי רוצה הכול מהכול – ישן וחדש, פתוח וסגור, קליל וכבד.

בבית הזה כל הריהוט, השטיחים, החלונות, הדלתות, גג רעפי השינגלס מזפת, המטבח, העציצים, המגבות, מסגרות המראות – אפילו הכלים במטבח ובחדר הרחצה – כולם לבנים, אפורים-כסופים או שחורים. אפילו חיפוי חדרי הרחצה לא צבעוני וללא קרמיקה כלל, אלא שיש בהיר לילדים או טדלק (חומר מריחה אטום דמוי בטון) שחור אצל ההורים. אבל אל תטעו, בתוך השקט המאופק הזה, הצבע נכנס פה ושם, גם אם לא ממש מתפרץ. בסלון ובגלריה מתגנבות שתי כורסאות, האחת בצבעי כחול והשנייה אדמונית, בחדר של אחד הילדים יש מיטה אחת צהובה, בחוץ יש פריחה נהדרת ובריכה כחולה לתפארת, בפנים אגרטל פרחים סגולים, והספרים והחפצים בספריות השחורות שבסלון ובגלריה – כולם מכניסים נקודות של צבע לחייהם של הבעלים – זוג עם ארבעה ילדים.

 

בית פרטי קלאסי מעוצב
מבט כללי על הבית מאחור

 

סלון חוץ בבית פרטי
נגיעות צבע קלות בחלל. הסלון

 

סלון
כולם באותו איזור. הסלון ופינת האוכל

מדובר בבית ענק ואחד האתגרים בתכנון היה שלא לגרום לו להרגיש גדול מדי ולאפשר חמימות משפחתית ולכן חולרו החללים בו לחדרים מגובשים. חדר המשפחה והמטבח הם לב הבית, ולכן מוקמה ליד המטבח פינת מחשב, כדי להשאיר את כל המשפחה באותו חלל. בעל הבית הוא ספורטאי וחדר העבודה שלו צופה אל הבריכה ואל פינת המשפחה, בדיוק בגלל אותו רצון של כולם להרגיש יחד.

 

פינת אוכל וסלון מעוצב
הבריכה נשקפת מכל פינה

 

חדר עבודה
חדר העבודה

 

סלון
חיבורים איכותיים בין פנים לחוץ

בעלי הבית ביקשו לעצמם סוג של כפר נופש לגור בו, ולכן תוכנן הבית כך שהחצר הפנימית עם הבריכה והגינה הגדולה נשקפת מכל החדרים בבית, שסובבים סביבה – ההורים בקומת הקרקע והילדים בקומה השנייה. כדי לאפשר מבטים מלאים על הנוף, הפכו הפתחים מחלונות לדלתות מהרצפה עד התקרה, אפילו בחדרי הרחצה האינטימיים יותר, שבהם נהוג להסתפק בחלון. התוצאה היא בית ללא חלונות.

 

חדר שינה
חלון שהפך לדלת. חדר השינה

 

חדר שינה מושקף לבריכה
תאילנד או ישראל? שאלה טובה

 

אמבטיה
גם המקום הכי אינטימי פתוח לחוץ. חדר הרחצה

 

הניקיון הצורני של הבית מתבטא גם במשטח העבודה במטבח, שעשוי כולו מחתיכה אחת של נירוסטה באורך 5.30 מטרים, במשקופי הדלתות בחדרים אין הלבשות, ובמזגנים פתחי היציאה הם חריץ עדין ופתחי כניסת האוויר החוזר מוסתרים בריהוט. התוצאה הסופית היא בית מאופק ומוקפד, שקריאות ההתפעלות ממנו מגיעות הרבה בזכות התכנון, הפרטים והביצוע המושלם.

 

מטבח נירוסטה
מטבח נירוסטה ענק

 

חללים מחוברים
חללים מחוברים יחד בחוכמה

 

מסדרון בבית פרטי עם וילון לבן

 

בריכה בבית פרטי

234
403
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...