הגודל כן קובע: הצצה לבית בגודל של מגרש כדורסל וחצי

הבית שנבנה על נחלה כפרית גדולה, הותאם בצורתו לקווי המתאר של המגרש עליו הוא עומד - צר וארוך. פנים הבית תוכנן גם הוא בהתאם. בואו תראו

500 מ"ר
אלעד שריג
אודי כרמיל
משה קסטיאל

המקום: מושב במרכז הארץ

הדיירים: הורים ו-4 ילדים

אדריכלות נוף: איתמר שחר-ברודסקי "סטודיו איתמר עיצוב בנוף"

כשמגיעים אל המשק הזה באחד מהמושבים במרכז הארץ, ברור לחלוטין שמאחורי הגדר הנמשכת לכל רוחבו של המגרש, מתגוררים בני משפחה המרבים לארח. עובדה זו מתבטאת כבר בחוץ, במקומות חנייה שסומנו במפרץ קטן היוצא מהרחוב. כיאה לבית המתוכנן במשק חקלאי, עוד בטרם החלה הבנייה, נשתל כרם זיתים על שטח של תשעה דונמים. תקופת הבנייה שימשה שהות מספקת לקליטה עבור העצים, והיום מהזיתים שמניב הכרם מפיקים שמן זית.

 

עיצוב בית פרטי במושב

 

עיצוב חוץ בית פרטי

 

בריכה פרטית בבית פרטי

 

שני תנאים עיקריים הועמדו בפני המתכננים בנוגע למבנה המגורים – הבית צריך להתאים פרופורציונאלית למבנה המגרש, ויהיה בן קומה אחת בלבד. דברים אלה הכתיבו מבנה צר וארוך עם מסדרונות המקשרים בין החדרים אשר נועדו לזוג הורים ולארבעת ילדיהם. בעידוד הדיירים, שיתוף הפעולה בין האדריכל למעצב הפנים החל בשלב תוכניות הבנייה, וכך נולד הרעיון של שבירת הציר המרכזי הבלתי נמנע באמצעות חצרות פנימיות קטנות הממוקמות בין כל שני חדרים. את יופיו של הפטיו רואים מכל חדר ודרכו חודר אור טבעי לחדרי השינה. בזכות חדירות הפטיו שפוזרו באופן שווה לאורך 40 מטר של הציר המרכזי, השווה לאורך של מגרש כדורסל וחצי, אורכו של הבית לא מפריע ליצירת אווירה ביתית נעימה, גם באזור חדרי השינה המוארך.

 

ויטירנה בבית פרטיפטיו שמפריד בין החדרים

 

פינת בריכת נוי בבית

 

מסדרון בבית פרטימסדרונות ארוכים

 

תמונות בבית פרטי

הרעיון של שילוב החוץ עם הפנים בתכנון מראש בא לידי ביטוי בבית הזה בכמה דרכים. בנוסף לחצרות הקטנות הצמודות לחדרי השינה, נפערו באזור החברתי פתחים רחבים הפונים צפונה לכיוון כרם הזיתים. הפתח הגדול בסלון הפונה צפונה מאפשר כניסת אור טבעי רגוע, ללא קרינה ישירה של קרני השמש אשר מחממות מאוד, מסנוורות ומאלצות שימוש באמצעי הצללה. כדי להשאיר שדה ראייה פתוח ומבט רגוע למרחק, בריכת השחייה תוכננה בצד הבית. כיוון נוסף הפתוח אל החוץ במטרה להחדיר אור טבעי הוא מעל משטחי העבודה במטבח הגדול הנמצא במרכז אזור הפעילות המשפחתית, בין פינת אוכל אינטימית וחדר הסבה ובין הטלוויזיה. אזור האירוח, שבו שולחן אוכל גדול ופינת ישיבה מרווחת, מופרד מהמטבח והאזור המשפחתי באמצעות קיר מונמך המהווה חיץ ברור, ויחד עם זאת שומר על תנועה נוחה וזורמת בין שני האזורים.

ביתם הקודם של הדיירים, שבו הם חיו שנים רבות, היה מעוצב בסגנון כפרי טוסקני. בבניית הבית החדש הם חפצו בשינוי אך לא דרסטי מדיי. הסגנון הטוסקני מוצה על ידם, ולבית החדש הם ביקשו לעצמם קווים נקיים, עם נגיעות מודרניות. בבחירת החומרים והגוונים השולטים בבית ניכרת כמיהתם לתחושה של חמימות ביתית.  כל תכולת הפנים נועדה ליצירת אווירה משפחתית נינוחה המתאימה לסגנון החיים של המשפחה.
כוורת אחסון ארוכהשורה ארוכה של כוורות ושולחן אוכל ארוך במיוחד

 

כוורת שחורה בבית פרטי

 

סלון משקיף לנוף הגינההסלון שמשקיף על הנוף שבחוץ

 

המטבח שממוקם מאחורי סלון החוץהמטבח ממוקם מאחורי שולחן האוכל והסלון

 

מטבח עם פינת ישיבהבמטבח יש פינת ישיבה נפרדת עם ספות וכורסאות וטלוויזיה שממוקמת למטה בתוך האי במטבח

 

מטבח מודרנימטבח מאובזר ושולחן אוכל קטן יותר לארוחות יומיומיות

 

עיצוב חדר שינה של ההוריםחדר שינה של ההורים

 

חדר שינה של מתבגרתחדר שינה של אחת הילדות

 

חדר רחצה גדול ומרווחחדר רחצה גדול ומרווח

 

חדר רחצה עם שני כיוריםחדר רחצה נוסף, עם שני כיורים

 

רשימת ספקים חלקית:

תכנון חשמל ותאורה – אסף בן אשר

קבלן – אוסטק שמיר

ריהוט, פינת האוכל ושטיחים – קסטיאל

תאורה – יאיר דורם

מיזוג – מיזוג פלוס

אלומיניום – אלום טכניק

וילונות – ברק לוי

בית חכם – טופ אודיו

בריכה – גיורא נקש

פרגולות ומסגרות – חגי יבלונקה

 

Udi-Carmil-Arch_-03-234
Udi-Carmil-Arch_-03-403
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...