פנינה ירוקה בלב סואן: חיים חדשים לבית בשכונה תל אביבית ותיקה

בית צנוע וצר בשכונת רמת ישראל נבנה מחדש בבנייה קלה, והפך לווילה משפחתית בת שלוש קומות המשלבת בתוכה נגיעות בצבעי חוץ וטבע

רונן קוק
185 מ"ר
רונן קוק
אורלי ערן

מספר נפשות בבית: זוג + 2

מיקום: תל אביב

סיפור הבית מתחיל בשכונת רמת ישראל בתל אביב, שנבנתה בשנותיה הראשונות של המדינה, והכילה אז בתים צנועים על מגרשים ארוכים וצרים, שגודלם פחות מ-200 מ"ר. דיירי השכונה היו עולים חדשים, ניצולי שואה וגם "פליטי הספר" – על שמם נקרא עדיין הרחוב הראשי בשכונה, כשהספר היה הגבול בין יפו לתל אביב. בעבר נחשב מסוכן לגור בגבול תל אביב יפו, ולכן פונו הפליטים לשכונת רמת ישראל הרחוקה.

היום שינתה השכונה פניה, העיר גדלה וזכויות הבנייה הורחבו, ואט אט הפכה השכונה לנחשקת למגורים, שכן היא מאפשרת חיים בבית פרטי עם גינה קטנה, קרוב למרכז הסואן של תל אביב.

בית פרטי בתל אביב

בית גדול בתל אביב

מתוך מחשבה על שיטת הבנייה הירוקה, העדיפו בעלי הבית, זוג עם שני ילדים, לשפץ את ביתם באמצעות בנייה קלה. משמעות הדבר היא ליצוק מרתף מבטון בבנייה קונבנציונלית, ולבנות את שלד הבית מעץ המחופה לוחות משני צדדיו וביניהם שכבת בידוד.

עם סיום הבנייה נשאלו הדיירים אם הם מרוצים מהחלטתם זו, וענו כי הבית עונה על הציפיות משום שאין סדקים והבידוד התרמי מיטבי, אולם משך הבנייה ועלותה דווקא אינה מיתרונות השיטה. הם הסבירו כי העלויות שוות לבנייה רגילה, ומשך הבנייה, שהיה אמור להיות קצר בהרבה, לא היה שונה מהמקובל.

כדי להדגיש את הדרך המיוחדת שבה נבנה הבית, הושארו בחלל הכניסה ארבעה עמודי עץ חשופים, הנושאים ארבע קורות עץ. עמודים אלה מהווים מעין חציצה למדרגות. מימין לכניסה נמצא הסלון, כשהוא מופרד חלקית בעזרת קיר ספרייה, ועליו נמצאת גם הטלוויזיה.

פרקט בבית פרטי פרקט: הרקולס, נגרות: נועם חגי

דלת כניסה כחולה

משמאל לאזור זה נמצאים המטבח ופינת האוכל, הפונים לכיוון הרחוב. ארון מעילים חוצץ בין פינת האוכל ובין הכניסה, וכך מתחברים כל אחד מאזורי קומת הקרקע זה לזה, ויחד עם זאת מופרדים זה מזה, כשלכל אחד מהם אינטימיות מסוימת ואופי משל עצמו. "זאת הייתה מטרתנו", מסבירה האדריכלית, "המבנה ההנדסי, האדריכלות, הפונקציונליות והאסתטיקה מתמזגים ליצירת התחושה אותה ביקשנו להשיג".

פרקט בבית

קומת הכניסה חופתה בפרקט אלון טבעי, למעט המטבח, שרוצף באריחי בטון מעוטרים בצבעי אפור וירקרק. אותם צבעים חוזרים גם בחזיתות המטבח ובמדפים.

מטבח מחופה ריצוף וחיפויים: המומחה, חלונות: קסטן תריסים, מטבח: מטבחי זיו

רצפת מטבח עם חיפויים

מכיוון שבעלי הבית אוהבים להיות בחוץ, ההתייחסות לגינה הקדמית הזעירה הייתה כאל המשך של המטבח. קשר זה בין פנים לחוץ בא לידי ביטוי באריחי בטון אפורים עם דוגמה חרוטה למניעת החלקה, שבהם נעשה שימוש גם בשביל הכניסה בצד הבית. חומרים נוספים שנועדו למזג בין פנים הבית וחיצוניותו הם מדרגות מאבן אפורה, חלונות ומעקות ירוקים ומיקום מדויק של צמחייה.

שולחן אוכל מעץ

מכיוון שהחזית הצידית ארוכה, הודגשה הכניסה לבית בעזרת נישה שקועה מתחת למרפסת הקומה העליונה עם שני עציצים גדולים ודלת כחולה בצבע עז, שאי אפשר להתעלם מקיומו.

דלת כניסה כחולה נייבי

החצר האחורית הקטנה תוכננה בפשטות באמצעות אריחי בטון אפורים, שטיח מאריחים מעוטרים במרכז וצמחייה בכל מיני גוונים וטקסטורות.

חצר אחורית של בית

בקומת המרתף תוכננו שלושה חדרים. במבואה שבין החדרים הוטבע שטיח מאריחים מעוטרים, הפעם בצבעים התואמים את דלתות הבית התכולות.

גרם מדרגות

בקומה העליונה מודגש שוב מבנה העץ של הבית, כשקורות העץ של גג הרעפים נותרו חשופות. החדרים, בעלי תקרה משופעת, גבוהים מאוד ולכן זוכים למנה מכובדת של מרחב, ולכל אחד מהם מרפסת קטנה, המוסיפה לאיכות החיים בו. חלונות צרפתיים מגיעים עד הרצפה, אלמנט שנותן לכל חדר תחושה ייחודית המעצימה את החוץ. בחלקו החיצוני התחתון של כל חלון הותקן סורג, שתחתיתו מעוגלת כדי לאפשר הנחת עציצים. ארונות הבגדים בנויים בנישות שתוכננו מראש, כך שישתלבו בחלל ולא יפגמו בו.

חדר שינה עם תקרה גבוהה

ארון בגדים בתוך הקיר נגרות: נועם חגי, ריצוף וחיפויים: המומחה, פרקט: הרקולס, חלונות: קסטן תריסים

חדרי האמבטיה מרוצפים באריחי בטון צבעוניים בצבע טורקיז, הקירות לבנים והריהוט בצהוב עז.

חדר רחצה צבעוני

תוכניות הבית:

תוכניות בית

רשימת ספקים חלקית:

פיקוח: יוחאי קאירי

נגרות: נועם חגי

ריצוף וחיפויים: המומחה

פרקט: הרקולס

חלונות: קסטן תריסים

מטבח: מטבחי זיו

מרכזית
23 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מקסים. דלת כניסה בתורקיז היה מתאים יותר .
בית צעיר אוורירי ומואר תהנו

מקסים!

פשוט מדי לטעמי. יכלו להתאמץ קצת יותר
עייפנו מהגישה המאוסה הזו של ״רואים? אנחנו- ממש-לא-התאמצנו-חלילה-יתר-על-המידה-כי-אצלנו-הכל-פשוט-פשוט-פשוט״... אמבטיה שירותים לקוחים היישר משנות החמישים, עת הצנע שלט ביד רמה. מה הרעיון? אין צורך להגזים עם גישת הכלום הזו. גם במטבח היה אפשר לעשות מקצה שיפורים בעיצוב ובבחירת הסגנון, הצבעים והאריחים. סה״כ מבחינת מבנה ובחירת אזור ואפשרות מגורים, זו בהחלט נראית בחירה ראויה והחלטה נכונה שממצה את כל אפשרויות המטראז׳ ורעיון המגורים השפויים בתל אביב.

מספר הרל צבע החלונות.
הבית ירוק מקסים. מה מספר הצבע?

מספר הצבע
שלום אשמח לקבל את מספר צבע האלומינים

עדין ומקסים בפשטותו ובחוסר היומרנות

סוף סוף צבעים ולא שחורבז'לבןקרםאפור

אורלי ערן
בעבר התייעצתי איתה והיא עשתה פרוייקטים לחברים. אורלי קשובה וחכמה. יודעת לשים את האצבע על הנקודות החשובות לטווח ארוך.יש לה טביעות אצבע במרצפות מפתחים של החללים וחלוקה נכונה. היא יוצרת בתים בשביל לחיות בהם בנעימים.

הבית בשכונת רמת ישראל
הבית נבנה בטוב טעם, עדינות ונוחות. יש מרחבים אין ציפות ונוח להתגורר בו. הצבעים מדהימים ומשקפים את האופי של האדריכלית אורלי ערן. אנשים לא מסתכלים על מה היה קודם ולא מוכנים להעריך את מצבו היום. ראיתי את התגובות של חלק מהקוראים וחוץ מקנאה והתלהמות אין בתגובות כלום. אורלי ערן, כל הכבוד, שאפו... אל תיתני לאנשים קטנים לייאש אותך. את מדהימה, אנושית ובעלת מקצוע מהזן שהולך ונעלם.

הייתי רק מוסיפה מקלחון למטה

בית מקסים ועיצוב מופלא
הבית מקסים ורואים שלאדיכלית אורלי ערן יש פשוט ידי זהב בכל הקשור לעיצוב ותיכנון יישר כוח

בית ברמת ישראל
מסכימה מאוד עם תגובה מספר 3! מבנה שמנצל בחכמה וביעילות את נתוני השטח הבעייתי. עיצוב הפנים עלוב

נראה נהדר. פשוט, נעים. תענוג
צבעים רגועים, בית כזה באמצע הכרך זאת איכות חיים אמיתית. אחת הפעמים הבודדות שמעורר את קנאתי.

מאוד יפה והעיצוב מושלם
איזה יופי ממש!! בית מעוצב עם טאצ רואים שהאדרכלית השקיעה את הנשמה והלב בבית הזה הדלת פשוט מהממת ??

בית חם ומזמין
ומלא צבע וחיות

מקסים, חמים ונעים! כל הכבוד

מאוכזבת לקרוא ששיטת הבניה לא חסכה זמן ועלויות
בזמנו התלבטנו אם לבנות בצורה זו. אמור להיות מהיר וזול יותר. אם זה לא מהיר ולא זול אז לדעתי אין הצדקה לסוג בניה זה. בעיקרון אמור להיות אקולוגי אבל מכיוון שישראל אינה משופעת בעצים אזי בניה בעץ אינה אקולוגית. גם חללים מאוד גבוהים אינם נחשבים אקולוגיים כי עלויות חימום/קירור כפולות. מעניין אם הבידוד מוסיף עלויות או זהה לבלוק איטונג למשל. עכשיו כשסיימתי לחפור ולחוות דעתי על שיטת הבניה- הבית חיצונית נאה, גינה עציצים ריצוף וכו הכל נראה נהדר. מטבח ופינת אוכל יפים. אזור ארבעת העמודים לא הרשים אותי במיוחד אבל אם נבחר להשאיר את האלמנט אז למה לשים שם שידת עץ שלא נראית מתאימה ומפריעה לראות אותם? מקומה לא שם... אחלה כניסה. לפי התוכנית אזור הסלון בעייתי בגלל סוג פתיחת הדלתות (צריך היה להיות דלתות הזזה לדעתי) אך אין תמונות ואין לי מושג אם הסתדר מהקצת שרואים בתמונה נראה שישנה בעיה..

מקסים
פרקטי. יפה. מזמין. שיהיה להם בהצלחה

עיצוב בית- רוני ערן
מדהים. מדהים!! פנינה של ממש. אהבתי >3

וילה משפחתית
בית יפהפה. הסגנון הכפרי המעודן, השילוב בין הגוונים והאריחים המצויירים מזכירים את דירתנו שגם היא עוצבה על ידי אורלי. ואנחנו ואורחינו שנתיים אחרי ממשיכים ליהנות מיופיה של התוצאה.

מאוד יפה
שימוש נכון בחלל. עיצוב פנים שמשי ושמח, מתאים לעיר.

מענה למגיב 3
למה לפקפק בכנותם של דיירי הבית? אני מכירה הרבה אנשים שמאד אוהבים "פשוט פשוט פשוט" ... כפי שכתבת בזלזול מופגן. נראה לך שאנשים ישפצו לעצמם בית בסגנון מסויים בהרבה כסף רק כדי להראות לאחרים שהם אוהבים "פשוט". איך שלא יהיה, יכול להיות שאת/ה אכן פועל/ת רק כדי להרשים או "לעשות פוזה", אבל זה לא אומר שגם אחרים נוהגים כך. ולסיכום: הבית מאד יפה, לא מנקר עיניים, נעים ונוח, וכל טוב לדייריו.

מקסים! חבל שהדלת כניסה היפיפיה לא כחולה גם מבפנים.

בודק...