שומרים על הישן ומוסיפים חדש: הצצה לבית מעוצב בשרון

אמנם הבית הזה נראה כאילו הוא מעבר לים, אבל הוא מחכה לכם ברמת השרון אחרי שעבר שיפוץ יסודי, תוך שמירה על הקיים ויצירה בתוכו. תראו

220 מ"ר
520 מ"ר
אביב קורט
עמית לאומי

דיירים: הורים ושני ילדים בגיל העשרה

מקום: רמת השרון

שלוש מדרגות אפורות הבנויות בקווים ישרים, יוצרות מראה של אמפיתיאטרון קטן. זו הכניסה לבית, המעבר הישיר לגינה ורחבה קטנה להתכנסות ולמשחקים. חיפוי העץ הבהיר שמחפה את הקיר ברחבת הכניסה מסתיר את דלת הכניסה החבויה בו ויוצר תחושה מודרנית של פעם. נשמע פרדוקסלי אולי, אבל זה הרושם המתקבל תוך כדי ביקור בבית שבו נתנה האדריכלית כבוד לדברים שנעשו בעבר. "כשהגעתי אל הבית עמדה בפניי האפשרות להרוס אותו ולבנות מחדש, לתכנן מהיסוד או לשפץ" מסבירה האדריכלית עמית לאומי, "החלטתי לשמר את הקיים ולייצר בתוכו".

 

 

 

 

התייחסותה של האדריכלית למבנה הישן שולב בארגון החללים הפנימיים שהותאמו לאופי המשפחה המתגוררת בבית. היחס האישי לכל אחד מבני הבית, מתבטא הן בחדרי השינה שבהם לכל אחד שירותים צמודים ומרפסת קטנה, והן בחלל החברתי המשותף לכולם, שגם בו מודגשת התייחסות כללית לצורכי המשפחה בתוספת נגיעות אישיות.

 

חלונות לבית: לכל העסקים ובעלי המקצוע

אדריכליםלכל העסקים ובעלי המקצוע

אלמנט דומיננטי בחלל החברתי שיוצר תחושה עכשווית הנו המטבח, ובו בולטים במיוחד שני דברים. הראשון הוא תקרה מונמכת שמבחינה פונקציונלית נוצרה לשם העברת מערכת המיזוג, ומבחינה ויזואלית תוחמת את אזור המטבח ומשרה בו אווירה אינטימית. הקיר האחורי, שעל פי רוב נהוג למצוא בו את ארונות האחסון, נשאר גלוי, להוציא שלוש גומחות שבהן נקבעו מכשירי החשמל. ארונות המטבח הוסתו לצדי המטבח, ומראה הבטון החשוף של הקיר במטבח מקרין ממראהו המודרני אל פינת האוכל והחוץ הנשקף ממנה. מלבד הנמכת תקרת המטבח, נמנעה האדריכלית ככל האפשר מהנמכות תקרה לצורך העברת מערכות מיזוג, וכך נוצר מצב שחלק ממערכות המיזוג מוסתר בתוך יחידות ריהוט.

 

 

 

 

אחד הדברים שסייעו לאדריכלית בחיבור בין הישן לחדש היה השימוש בחומרים טבעיים אשר נותנים הרגשה כאילו היו פה מאז ומתמיד. לחומרים אלה, שתכונת החמימות בולטת בהם, נוספו חומרים חדשים המקרינים קרירות מסוימת, כמו אלומיניום ונירוסטה. ליצירת תחושת מרחב וקלילות נעשה שימוש באלמנטים מבריקים ושקופים, כמו תקרת סטוקו מבריקה ומחיצות זכוכית.

 

 

 

 

בבית מורגשת ההתחשבות בפרטים קטנים. התחשבות זו באה לידי ביטוי בפרטי אלומיניום מורכבים, ניתוקים בין התקרה לקירות ובין מדרגות העץ לקיר הבטון החשוף, פאנלים שקועים וגופי תאורה שפוזרו בבית על פי צורכיהם של הדיירים. בנוסף מודגשת בפרטים ההתייחסות הפרקטית, כמו קיר טפט רחיץ המחפה את הקיר שאליו צמוד גרם המדרגות, קיר שלרוב מתלכלך ממגע ידי המשתמשים במדרגות.

 

 

 

 

תוספות ושינויים אדריכליים שנוספו לבית הקנו לו יתרונות עכשוויים. לדוגמה, מראה הבריכה שהוצמדה לבית חודר פנימה ומשרה אווירה שלווה ורוגע, גג הרעפים הישן שהוחלף בגג אלומיניום המאפשר בידוד טרמי ואקוסטי טוב יותר וכן מראה חדשני לבית מבחוץ. לעומת זאת קורות הבטון בחדר השינה נוצלו לתקרה דקורטיבית, ודגש מיוחד ניתן לצמחייה המקורית שנשמרה בקנאות לאורך תקופת השיפוץ.

תוספת משמעותית של פריטי אמנות, ציורים פרי ידי האדריכלית, מקנה לבית אווירה משפחתית נעימה, כמו הטלסקופ הניצב בחדר השינה, כלי המשמש את הדיירת הלומדת אסטרונומיה בשעות הפנאי.

 

 

 

מימין: תוכנית קומה א' | משמאל: תוכנית קומת קרקע

 

 

רשימת ספקים חלקית:

תאורה – אלי לגזיאל

דלתות – דוראל

מטבח – שולר

ברזים – איטל חרס

גג – עילית אלומינים

טפטים – גולדשטיין

 

Leumi_010_f2-234
Leumi_010_f2-403
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...