שקוף ואטום: בית בהרצליה שמצא את האור!

כשמסתכלים על הבית כבר מהמבט הראשון, ברור לחלוטין מה היו הרצונות העיקריים של הדיירים. האדריכלית הקשיבה, התחברה אליהם, מיקסמה אותם וביצעה אותם בתוספת רעיונות מקוריים משלה כמו פטיו, קיר זכוכית ופינה שקופה

260 מ"ר
770 מ"ר
עודד סמדר
ענת קרטיס
רעיון אדריכלי מעניין בולט לעין כשמגיעים למבואת הכניסה של הבית שלפניכם. לשמאלה של הדלת ממוקם חלון זכוכית גבוה העולה מהרצפה עד לתקרה. מעבר לעובדה שחלון זה מהווה מקור אור טבעי למטבח הנמצא מאחוריו, הוא מאפשר לבאים להציץ פנימה והנמצאים בתוך הבית יכולים לשלוט על הנעשה בשביל הכניסה לבית. בהתאם לרצון הדיירים ניתן לבטל את האפשרות להציץ פנימה על ידי הורדת וילון. עם היפתח הדלת, חוזר אותו אלמנט בפעם השנייה, כאשר מתגלה לעיני הנכנסים קיר זכוכית שקוף המיתמר לגובה כפול, והפעם המבט מופנה החוצה.
הקיר תוחם מובלעת שהיא למעשה פטיו המתחבר אל החוץ ובמרכזו נטוע עץ נוי. לפטיו תפקיד כפול: האחד – הוא מסמן בצורה מובהקת את החלוקה בין שני חלקי הבית. בקומה התחתונה, קומת הכניסה, המישורת המשתרעת בין הכניסה לבין הפטיו מגשרת בין האזור החברתי ובין האזור הפרטי, שכולל יחידת שינה, ממ"ד וחדר שירות. במפלס העליון, הפטיו, בתוספת גשר ברזל ועץ, מפרידים בין יחידת ההורים לבין חדרי הילדים. תפקידו השני של הפטיו מתבטא בהיסח הדעת. הקיר השקוף והגבוה מטשטש לכאורה את ממדיו הצרים של המגרש ומבנהו המלבני והמוארך של הבית. במקום הצר של הבית שקיפות הקיר הגבוה יוצרת תחושה של מרחב.
מבואת כניסה לבית
מדרגות עץ רחבות
מבואת כניסה לבית פרטי
מבואת כניסה לבית
לדיירים, הדוגלים בארגון וסדר מופתי, היו חשובים שני דברים. הראשון הוא שהבית יהיה מוצף באור טבעי בעיקר האזור החברתי, ושכל הבית יהיה מאוורר. לכך גם מוסיפים החלונות שנקבעו בחלקו העליון של הפטיו בכך שהם מסייעים לסירקולציה טובה של אוויר. דבר שני – שכל אזור בבית יוגדר בצורה ברורה.
כך שבנוסף לחלוקה לשני אזורים בשני המפלסים – קומה תחתונה חברתי ופרטי, ובקומה העליונה הורים וילדים – יש עוד אלמנט אדריכלי המשותף לשתי הקומות. פינת הבית הפונה לכיוון דרום מזרח תוכננה ועוצבה כפינה שקופה אשר דרכה חודרים אור טבעי ונופה של החצר הגדולה. במפלס התחתון, הסלון כולו שקוף וחשוף לגינה למעט שני חלקי קירות, אחד קיר חיצוני ועליו ספרייה ומקום למסך הטלוויזיה, והשני קיר שגובל עם חדר המשפחה, עליו ממשיכה הספרייה. בקיר החוצץ בין הסלון לחדר המשפחה נקבע קמין דו כיווני המחמם את הסלון ואת חדר המשפחה בו זמנית.
סלון ביתי מרווח
ספרייה מול סלון ביתי
חלל מרכזי בבית פרטי
חלל בית מרכזי מעוצב
סלון ושולחן אוכל מעוצב
פינת אוכל שולחן עץ
ויטרינה שקופה
הפינה השקופה שנועדה להחדיר הרבה אור ואוויר אל תוך הבית חוזרת גם במפלס העליון, ביחידה הפרטית של ההורים. מגרם המדרגות העולה מהמפלס התחתון, פונים ימינה לחדרי הילדים ובפנייה שמאלה יש שלוש מדרגות נוספות וגשר קטן המוביל לדלת גבוהה המגיעה כמעט עד התקרה. הכניסה המרשימה ליחידת ההורים שמשתרעת על שטחה של מחצית הקומה, מחלקת את היחידה לשניים, מימין אזור חדר הארונות וחדר הרחצה, ומשמאל אזור השינה הבנוי משני קירות שקופים הפתוחים למרפסת רחבת ידיים ואל צמרות העצים.
חדר שינה עם חלונות שקופים
חדר רחצה
חדר רחצה מודרני
פרוגלת כניסה לבית
חצר בית פרטי

 

553
12 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נהדר!

הספות בסלון
מאיפה הספה? הבית מאוד יפה בעיני כל הכבוד!

אוהבת!
טוב טעם, נינוח וגם ירוק!

בית מקסים אלגנטי עם קווים נקיים
שילוב מיוחד של עיצוב הפנים והחוץ

יפה מאד

כיסאות
מאיפה הפינה אוכל הכיסאות אפשר להשיג אותם.

ככה צריך להראות בית
בית חם ויפיפה. מזמין לגור בו בכיף. ניצול מושלם של האור

מדהים .קו נקי מלא טעם .

בית מקסים!
איך שהחוץ נכנס פנימה ומורגש בכל פינה בבית. השימוש הנכון בעץ והתאורה הטבעית גורמים לבית להיות וואו! כל הכבוד (-:

מושלם שאפו על העיצוב

יפה מאד!-בכל כתבה יש את זה שכותב שהבית נדוש..
כי הוא ראה לפי זמן קצר בית בסגנון דומה

מקסים
שילוב הירק שבגינה מוסיף הרבה לעיצוב היפה של הבית. סוף סוף בית שנעים לחיות בו!

בודק...