חלון לים התיכון: שיפוץ דירה יפואית אמנותית מול הים

עבודות אמנות ישראלית ופרטי ריהוט שנאספו במשך השנים באים לידי ביטוי בדירה היפואית שלפניכם, שתוכננה במטרה להחדיר פנימה אור טבעי, נוף ים ובריזה

120 מ"ר
שי אפשטיין
ציפי יעבץ חן, סטודיו MyTemastudio    

הדיירים: זוג + שלושה ילדים שמגיעים הביתה בחופשות
המקום: יפו

בשנת 1933, מול בית החולים דונולו שביפו, נבנה הבניין שלפניכם על ידי דוקטור פואד איסמעיל דג'אני במטרה לשמש כמגורי רופאים. הדירה הנוכחית בבניין משתרעת על קומה שלמה, והיא כללה חלוקה של חללים פנימיים שמנעו חדירת אור טבעי. היה ברור שיש לה פוטנציאל אדיר, אבל תכנונה מחדש נתקל במספר אתגרים – להחדיר אור ובריזה, לרסן את הקרינה והסינוור מצד מערב, ליצור בידוד טרמי והגנה מפני צינת החוף, ולפתוח את הבית לנוף. אתגר נוסף היה לייצר מרחב פתוח רב שימושי, כזה שמאפשר פרטיות במצבים בהם המשפחה מתאספת והילדים הבוגרים מגיעים. חשוב היה לתכנן ברוח המקום והעיר, להקצות מקום נכבד ליצירות האמנות – וכל אלה בתקציב מצומצם ומוגבל.
העיצוב החדש שם דגש על חשיבה אקלימית, זרימה של אור, בריזה, נוף ויצירת מרחב. לצורך כך פורקה הדירה כליל. הקירות והתקרות הכפולות הוסרו, כל התשתיות הוחלפו ולמעשה נותרו בה רק הקורות והעמודים. על הדרך נוסף גם ממ"ד, ובשל הקרבה לים הותקנה מערכת חימום תת ריצפתית. החלונות הוחלפו בחלונות אלומיניום אטומים מזוגגים בזכוכית בידודית, ובנוסף הותקנו רפפות פנימיות ותריסים ליצירת בידוד תרמי.
בשונה מהתכנון המקורי שהיה אופייני לשנות ה-30, כיום חוצים את החלל המרכזי בדירה שני צירים שניצבים זה לזה. בהם שולבו מערכות המיזוג והאחסון, כך שהם מהווים קירות מכילים. הציר עליו תלוי ציור של שי אזולאי נותק מהקורות על ידי מחיצת זכוכית, וכך נשאר החלל חופשי ומקורי. התקרה, בגובה 3.5 מטר, נראית כמרחפת, ומאפשרת מעבר אור. בנוסף, התכנון הצירי אפשר חלוקה לשני אגפים המקנים את אותה פרטיות והרגשת המרחב, גם כשהילדים הבוגרים ובנות זוגן מגיעים לביקור.
דלת הכניסה נצבעה בצידה החיצוני בירוק ובצידה הפנימי בלבן, כך שכל פתיחת דלת מחדירה עוד פרץ של צבע לשלל הגוונים בבית. החללים הציבוריים מוקמו אל מול נוף הים המרהיב, ואילו חדרי השינה והרחצה מוקמו בחלק האחורי. בקירות הפנימיים נפתחו פתחים אנכיים המאפשרים זרימה של אוויר טבעי, אור ונוף אל החדרים האחוריים, כאשר כמעט מכל פינה רואים את הים.
בית צבעוני מעוצב ביפו
בית בעיצוב צבעוני
קשת הצבעים נעה בין ירוקים-תכולים לכחול-ים, כאשר ארונות המטבח נצבעו בתכלת מעושן, ומעליהם משטח שיש קררה ומדף ארוך עם אוסף של כלים צבעוניים משנות ה-50. שולחן האוכל משנות ה-20 היה שייך לסבתא, והכיסאות נצבעו בצבעים שונים. מעל מכתבה שיוצרה בשנות ה-50 נתלה ציור של דני טבק.
כיסאות צבעוניים
מטבח צבעוני בצבע תכלת
שולחן אוכל וכיסאות צבעוניים
בפינת הישיבה הונח שזלונג משנות ה-30 לצד ספה מרופדת משנות ה-50, זוג כורסאות בסגול, ספת Togo אפורה ומנורה כתומה משוק הפשפשים. במקום טלוויזיה הותקן בתקרה מקרן המקרין בשעות הערב על מסך גלילה. אותו מסך משמש גם כווילון לדלת היציאה למרפסת.
החלוקה החדשה והרחבת הפתחים אפשרה כניסת אור מדרום, שהיה חסום בתחילה, ומשב בריזה נהדרת בכל שעות היום ממערב וצפון, שחוסך בעלויות חשמל ומיזוג. האור משתנה במשך שעות היום ומשנה את הגוונים בחלל. בשקיעה, השמש האדומה והדקלים משתקפים במחיצות הזכוכית. על קיר הסלון מעל הספה האדומה נתלה ציור של גיל שני, לצידו עבודה  של רפי לביא ומימין עבודה של גל וינשטיין ושתי עבודות של דוד עדיקה.
ספה ורודה לסלון
סלון ורוד
יפו בשקיעה
במבואה ניצב שולחן משנות ה-50, ששולב בתוך ספרייה מודרנית. הספרייה תוכננה בהזמנה ממדפי עץ ומוטות פליז שנמתחים מרצפה לתקרה. פתיחת המעבר אפשרה את סיפוח החדר האחורי לחלל הציבורי. הדלתות הישנות הותאמו לתכנון, שופצו ונצבעו בלבן, ושובצו בזכוכית ישנה משנות ה-50.
ספרייה בבית

חדר השינה מופרד מהחלל המרכזי באמצעות דלת מתקפלת מיוחדת שנפתחת כלפי פנים, ובכך אינה יוצרת בזבוז של מקום ומאפשרת את מראה הנוף גם ממערב. חדר הרחצה, שהדלת אליו הותקנה על מסילת הזזה, נשקף משני צדי ארון בגדים, ואילו במראה הגדולה משתקפים העצים ובתי השכונה. ממול על הקיר נתלה ציור של יורם קופרמינץ, "אוהב אותך".

תמונה שחור לבן

ארונות לבנים
דלת פנים לבנה
כל חדרי הרחצה חופו בפסיפס צבעוני והם מכילים חלונות גדולים לכיוון מזרח המחדירים את אור הבוקר, ואילו ניתוקי הזכוכית מחדירים אור דרומי.
כיור עם מדף עץ

מקלחת עם פסיפס

ההחלטה על ריצוף לוותה בהתלבטות רבות בין ריצוף אבן או עץ, לבין התחושה שמעניק ריצוף הטראצו – חם, פשוט לא מתיימר, מעין גינה ירוקה. ריצפת הטראצו הירוקה שנבחרה הוזמנה על פי דוגמה, שנלקחה מן הרצפה המקורית משנות ה-30, ועברה חריצה וליטוש להשגת מראה אחיד. גם במרפסות הצרות המקיפות את הבניין רוצפו באותם אריחים, ונשתלו בהן שלל עציצי גרניום צבעוני.

הדירה לפני השיפוץ:

 לפני השיפוץ
תוכניות הדירה לפני:
תכנון בית
תוכניות הדירה אחרי:
תכנון בית
רשימת ספקים חלקית:
אמנות: עינגע גלריה לאמנות עכשווית
קונסטרוקציה: מהנדס  סמואל טומבק
קבלנים: לואי ונאהל קוזמאר Quzmar
ספה Togo: הביטאט
נגרות: נגרית יעקב גנדי מעפולה
ספרית הפליז: אברהם רומנו
גופי תאורה ושיפוץ גופי תאורה: שוקי פוגל
ריצוף טראצו, ברזים וכלים סניטרים: אלוני
דלתות: דלתופ'אז דלתות יפו.
אלומיניום: חתוקה אלומיניום
553(1)
56 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קסם של דירה
ייחודית, מלאת אופי, הרמונית ועם נוף חלומי.

מקסים, נעים ושלו.
תהנו ??

מרשים ואיכותי
לא מתיימר, לא מתייפייף. שימוש מושכל בחומרים ומינון מדויק שלהם וביניהם הביא לתוצאה מרשימה ולא טרנדית. כל הכבוד!

טעם משובח וחשיבה מקורית - כולי קנאה בדיירים

אהבתי מאוד!

דירה מהממת
מקסים, יד אומן! פינה לנפש ובעיקר הצבעים הללו שמשלבים את השקט והצורך לצבע בחיים, כל הכבוד!

מהממת. הטרצו נותן אופי. טוב טעם.

מקסים מקסים
השארת הריצוף יפה מאוד

מקסים

דירה יפה ומיוחדת
מדהים, מאיפה התאורה בפינת האוכל ובחדר השינה?

דירה יפיפיה
דירה יפיפיה' נעימה וחכמה. כל הכבוד ציפי.

מדהים טעם קלאסה איכותי. שיק אדיר
והנוף הנוףףףףףף

סך הכל יפה מאד. 2 דברים שפחות אהבתי
כסאות בצבעים שונים הוא טרנד עיצובי שצריך לעבור מן העולם. אבל דירה יפה.

דירה מקסימה וכבוד לנוף!
הדירה ממש בטוב טעם והייתי גרה שם בשמחה. הרצפה קצת פחות לטעמי אבל היא יפה לדירה (למרות הצד החיובי של הנסיון לשחזר סגנון ישן, הוא לא חביב עלי) . אומנות מקסימה וריהוט מעניין. כל הכבוד.

מהממת. הטרצו נותן אופי. טוב טעם.

בינגו .הצליח להם -תהנו

הכי יפה

התאורה
גופי התאורה נרכשו בשווקי יד שניה. בארץ ביפו, וחלקם בארהב

סוף סוף דירה יפה בעיצוב מקומי מנומק
אוסף יפה של ריהוט חדש וישן עם אישיות, אמנות טובה על הקירות, הרבה טעם ובמיוחד אישיות ונופך מקומי - לא אורבאני ולא ניו יורק - יפו כמו שיפו צריכה להיות. כל הכבוד על שמירת רצפות הטרצו המקוריות בצבע המיוחד.

מהמם
מהמם :)

ל- 10
מסכימה עם כל מילה שלך!!!

יפהפה. השארת הריצוף
רק תורמת לאווירת הפשטות והיופי. נוף משגע!

תבחרו אתם ת'כותרת :)
הצבעוניות בדירה, למרות שלא חסכו בה (וטוב שכך), מצליחה לשמור על רוגע. הצבעים לא יוצרים תחושת התנגשות. ההיפך הוא הנכון. יש תחושת רכות נעימה.. יש זרימה נפלאה, הרמוניה. ואז בסלון - בום. ורוד עז. נעלמה הרכות ויש פתאום צבע, שלי לפחות, קשה לשאת. צבע מתנגד, צבע מרדן, נועז מידי, אגרסיבי. אז חוץ מהורוד העז בסלון, דירה פשוט יפהפיה. אחת היפות שראיתי לאחרונה.

קסם של דירה, בטוב טעם

עם נוף כזה, הכל טוב!!
דירה יפיפייה, נעימה עם נוף שכל אחד היה רוצה. תהנו!!

טרצ'ו
חוץ מהיותו חומר מקסים, הוא גם חומר טרמי טוב, הקונוטציה הרווחת והשיוך שלו למרצפות ה 30X30 לא עושה עמו חסד אך טיפול נכון מידות קטנות או פלטות גדולות ליטוש, והחומר בהחלט ראוי.

תודה מאוד אני מעריכה את הלבביות,הפרגון והביקורת

הולכת על המים
השימוש בחומרים טבעיים ופשוטים, ופלטת הצבעים, יוצרת מרחב מזמין ומתוחכם . זו יצירה ים תיכונית של אהבה, המכניסה את הים והמכחול לתוך הבית. שלמות!!!

תבחרו אתם ת'כותרת :)
הצבעוניות בדירה, למרות שלא חסכו בה (וטוב שכך), מצליחה לשמור על רוגע. הצבעים לא יוצרים תחושת התנגשות. ההיפך הוא הנכון. יש תחושת רכות נעימה.. יש זרימה נפלאה, הרמוניה. ואז בסלון - בום. ורוד עז. נעלמה הרכות ויש פתאום צבע, שלי לפחות, קשה לשאת. צבע מתנגד, צבע מרדן, נועז מידי, אגרסיבי. אז חוץ מהורוד העז בסלון, דירה פשוט יפהפיה. אחת היפות שראיתי לאחרונה.

דירה מיוחדת צבעונית

אהבתי!!

בית דירה יפו
דיקה מדהימה ביופיה מיוחדת בשל הצבעוניות והאוירה של להכניס את הבחוץ לבפנים כחלק מהבית הרגשה של חופשה מי צריך יותר מזה חוויה לעין תהנו .

יפה מאוד! אערה אחת
הגופי תאורה תלויים לטעמי גבוהה מידי

דירה מדהימה. מכירה אותה מקרוב:)

סוף סוף תכנון חכם קשור למקום

צבע קיר
מהו הגוון שנבחר עבור הקיר בחלל הציבורי?

עשו טעות גדולה שהשאירו את הרצפה. ממש מאכזב

מקסים

ריצפת הטארצ'ו תשובה למיכל
הרצפה,מכבדת את דעתך, הרצפה לא הושארה היא הוחלפה בחומר דק יותר וקל יותר לליטוש. חוץ מהיותו חומר מקסים, הוא גם חומר תרמי טוב, ומאחר והותקנה מערכת חימום תת ריצפתי הוא חומר השומר על החום בנוסף הוא גם יותר אקולוגי שכן מדובר בשבבים ולא בחציבת אבן. הקונוטציה הרווחת והשיוך שלו למרצפות ה 30X30 לא עושה עמו חסד. אך טיפול נכון מידות קטנות, או פלטות גדולות ליטוש, והחומר בעייני ראוי. בכל מקרה תודה על התגובה.

תשובה למיטל
מס הצבע ow421p blue vision

דירה ייחודית
הדירה הינה ייחודית בעל ת עיצוב בטום טעם. מתאימה לנוף הארץ ישראלי החיפאי. לייק!!!

יפיפה
הדירה הכי יפה שראיתי

דירה יפה ריצוף נוראי
הריצוף הזה נוראי בעיני, ולא הסוג שלו, אלא הצבע שלו, שמזכיר לי חדרי ניתוח באיכילוב. הדירה עצמה מדהימה!!!

טרצו - כן, ריהוט midcentury - לא
ראשית - התכנון האדריכלי - חכם ומעורר השראה. שאפו. ועכשיו - לעיצוב: לגבי הטראצו - הצילום (מחד גיסא) והזכרונות שלנו (מאידך גיסא) - לא עושים לו חסד. בפועל, ראיתי טראצו כזה במספר מקומות, והוא פשוט נעים וחם למרות האפרוריות לכאורה. לגבי בחירת ריהוט ה- midcentury מעץ - בהמשך למה ש-10 כתב/ה: יש תחושה של "דלות החומר", ולאו דווקא במובן החיובי. רהיטי העץ שנבחרו הם "דלים" מדי. למרות שיש כאן אמירה עיצובית מאד מהודקת, אין בהם עושר של חומר טוב. יש בהם בעיקר חזרה ל"משעול הזכרונות" של שנות ה-50, ולטעמי - לא כל כך מוצלחת. הספה והכורסאות לעומת זאת - מתחברים לי טוב יותר... אם אתם רוצים לראות חדר עם ריהוט ברמה שאליה אני מכוונת: להלן הקישור : http://vipsottica.com/15321/mid-century-living-room-ideas/mid-century-living-room-ideas-photo-of-79-mid-century-living-room-fresh-and-modern-best

דירה משגעת. הרצפה מושלמת

וואוו וואוו ועוד פעם וואוו
ודווקא הרצפה מיוחדת

אחת הדירות האמיתיות שנראו כאן
דירה שנראית כאילו באמת גרים בה. המון צדדים נעימים. אהבתי במיוחד את גוף התאורה בצבע פליז בחדר שינה. דבר אחד לא ברור לי - למה הצילומים בכזאת איכות ירודה?

דירה מקסימה וחמימה

ספרים
סוף סוף דירה שרואים בה מקום לספרים. נפלא

מקסימה, כיפית ומיוחדת !
בכיף הייתי גרה פה

הטרצו הירוק חם, מקורי, מאופק אך צבעוני
גם אם לא תשפצו, הבית, המיקום, הנוף.... חדר האמבט מהיפים שראיתי והנגרות יפיפיה

בית מהמם !

הבית הכי מושלם שראיתי בחיים
מאיפה התמונה המושלמת הגדולה ?

עבודות אמנות , גלריה עינגע

עיצוב מדיוק הן בחינת צבע וגימורים ,נראה שדירה
מאד התחברתי לסגנון שיש בו זיקה לטבע קליל עם מודרניות מדהימה רואים שככל הנראה הדירה עוצבה עבור משפחה צעירה שמחבבת מאד ספרות...

דירה מהממת
אהבתי מאוד. עיצוב שמתאים את עצמו לסביבה באופן מדוייק. שילוב הישן והחדש מקסים.

בודק...