הפרטים הקטנים: איך לקנות דירה מקבלן ולהישאר בחיים

החלטתם על אחד הצעדים המשמעותיים בחיים - לקנות דירה! איך מתנהלים מול הקבלן, איך בוחרים מעצב וכמה יעלה לכם כל שינוי? לגזור ולשמור

בשעה טובה ומוצלחת החלטתם לקנות דירה חדשה ולהשקיע בה את מירב כספכם – מזל טוב! לא תאמינו כמה מהר החוזה נחתם, ומגיעה שיחת טלפון מטעם הפרויקט, וכולם מתחילים להלחיץ אתכם בנוגע לתכניות בנייה, חשמל, אינסטלציה, מיזוג אוויר, פריסות לחדרי רחצה… ופתאום מגיע הרגע בו צריך לבחור מטבח, ריהוט, תאורה, כיורים, ברזים אסלות, והכל תחת לחץ של זמן, עם בוס וילדים על הראש. איך יוצאים מזה? מאיפה מתחילים? לפני שאתם קונים את הנכס המשמעותי הזה, קחו נשימה עמוקה ותקראו.

 

קצת לפני


כשהחלטתם לקנות דירה, קיבלו אתכם יפה, והראו לכם מצגת מדהימה על השכונה, הפרויקט, הבניין והדירה. חשוב לזכור, שהדירה שהראו לכם שם היא לא הדירה שלכם, כי בשביל להגיע לדירה כזו תצטרכו להשקיע הרבה מאוד זמן וכסף. המרחבים הגדולים בסלון, מרפסת השמש הענקית עם הדק, הלובי המפואר – הם הדמייה יפה ומקצועית, שלא תמיד תואמת את המציאות.

 

דירה דרמטית שחור לבן הדמייה של דירה – תמיד שונה מהמציאות

 

מרפסת ענקית מעץ כדי להגיע לכזאת מרפסת תצטרכו להשקיע הרבה כסף. תכנון ועיצוב: אודליה ברזילי, צילום: יונתן כהן מגורי

 

שלב אחר שלב


בעולם אוטופי, הקבלן בא לקראתכם בכל הנוגע לשינויים. אבל במציאות, מרגע שחתמתם על החוזה, אתם "לקוחות שבויים של הקבלן", ולכן חשוב לעבור על כל החומר (המשעמם אך חשוב) שלהלן:

1. התייעצו עם עו"ד שבקיא בתחום – נכון שהקבלן נותן לכם עורך דין מטעמו, אבל עורך דין מטעמכם ייצג את האינטרסים שלכם בלבד. תנו לו לקרוא את החוזה שהקבלן מציג לכם, לתקן אותו ולבדוק כל מה שקשור להיתרים, זכויות בנייה, מיסוי וכדומה.

2. בקשו תכניות מכר – קחו ממשרד המכירות תכנית דירה בקנה מידה של 1:50, הכוללת מידות של כל חדר בדירה ומידות כלליות של הדירה.

3. בררו את עיקרי המפרט הטכני – החוק כיום מחייב את הקבלן לצרף לחוזה הרכישה את הפירוט הטכני של כל האביזרים והכלים, אותם הוא מתחייב להתקין בדירה. במקרים רבים, הקבלן גם מחויב לפרט לכם את מחירו של כל פריט וכל שדרוג, וכמה זיכוי תקבלו במידה ותחליטו להחליפו.

4. בדקו את התכנית היפה והצבעונית שבידכם. לעיתים אין בה מידות, והריהוט לרוב מוקטן – מה שגורם לדירה להראות גדולה יותר.

 

תכנית דירה ללא מידות תכנית דירה ללא מידות. גורמת לדירה להיראות גדולה יותר

 

דגשים למשא ומתן מול קבלן


1. לגיטימי לבקש הנחה. כולנו ישראלים אחרי הכל.

2. לפני חתימת חוזה, נהלו משא ומתן על הוספת לפחות עוד 30 נקודות חשמל ותאורה; הזזת נקודות חשמל (שקעים ומפסקים) בחינם; הזזת נקודות אינסטלציה; התקנת אריחים בגודל לא סטנדרטי ללא תוספת תשלום.

3.בקשו אחוז הנחה על מחירון שינויים, למשל 20% הנחה. בדרך זו,  אם סך השינויים שתבקשו  לעשות יסתכמו בכ-40,000 שקלים, תחסכו סכום משמעותי של 8,000 שקלים (בדיוק הטלוויזיה 60 אינץ' שחלמתם עליה). לחילופין, תוכלו לסכם מראש את העלות של סך השינויים שהקבלן "סופג".

 

שני כיורים התאמות כאלו תצטרכו לעשות בעצמכם. תכנון ועיצוב: אודליה ברזילי, צילום: יונתן כהן מגורי

 

בחירת מעצב/ת 


התכנון שמוצע על ידי הקבלן אמור להתאים לכמה שיותר קונים. ייתכן והדירה המוצעת תתאים לכם כפי שהיא, וייתכן שתרצו לעשות בה שינויים.ם כן, תהליך תכנון ועיצוב דירה דורש זמן! זמן להכיר, לתכנן, ללכת לחנויות, לבחור ולקבל החלטות חשובות שישפיעו על ההתנהלות שלכם בבית לאורך שנים רבות. אל תיזכרו ברגע האחרון – הקדימו את בחירת המעצב ככל האפשר.

 

1. בחרו מעצב שמבין עניין – כזה שישב אתכם על התכניות, יברר את הצרכים שלכם, יסביר לכם על תהליך העבודה, ימצא עבורכם פתרונות יצירתיים וחדשניים, יחשוב מחוץ לקופסא  ויתאים  לכם את הדירה כמו כפפה ליד.

 

פופים מקושקשים עיצוב: אודליה ברזילי, צילום: שירן כרמל

 

2. חשוב שתהיה איתו כימיה – אתם הולכים לבלות איתו שעות רבות. אתם צריכים ליהנות מהתהליך.

3. ניסיון, היכן רכש את השכלתו, כמה שנים הוא בתחום, האם עבד בעבר על פרויקטים כאלו – כל זה חשוב מאוד.

4. סגנון עיצובי – בקשו לראות אתר ותיק עבודות, ותראו אם אתם מתחברים לסגנון העיצובי שלו.

 

סלון מעוצב אלגנטי עיצוב: אודליה ברזילי, צילום: שירן כרמל

 

5. המלצות – דברו עם מספר לקוחות ולכו לראות בתים (אין טוב ממראה עיניים).

6. דרשו הצעת מחיר מפורטת – שמכילה הסבר מלא על העבודה והתוצרים של המעצב.

 

סלון מעוצב אלגנטי דירת קבלן שעברה מהפך. תכנון ועיצוב: אודליה ברזילי, צילום: יונתן כהן מגורי

 

ספקים, שדרוגים ושינויים 


בכל פרויקט בנייה שתי פונקציות מהותיות – היזם והקבלן המבצע. ישנם מקרים בהם היזם הוא גם הקבלן המבצע. אתם קונים את הדירה מהיזם ואילו הקבלן ייקבע את המחירים לשינויים בדירה. הקניה הטובה ביותר היא במודל בו היזם הוא גם הקבלן המבצע, מהסיבה הפשוטה שהוא עושה את כל העבודה ורוצה מאוד לשמור על שמו הטוב.

 

חברות הבנייה משלבות בפרויקטים ספקי מטבחים, חדרי רחצה וריצוף טובים מאוד, אך מבחר האופציות המוצעות להתקנה קטן יחסית, ואם תתקינו את הריצוף שבסטנדרט, כנראה לא תקבלו את בית חלומותיכם. כדי לקבל אותו תצטרכו לשדרג כמעט הכל. רוב הקבלנים מאפשרים הזזת קירות ושינויים פנימיים בתוך הבית, פרט לממ"ד, עמודים תומכים, מיקומים של אסלות ושינויים בגודלם של  החלונות.

 

תיק הדייר שלכם מכיל תכנית אדריכלית, תכנית חשמל, אינסטלציה, מיזוג אוויר ועוד. כמו כן, רשימת הספקים שדרכם תוכלו לרכוש חומרים ומחירון שינויים. לכל תוספת יש מחיר – אפילו על התקנת ריצוף בגודל אחר, ובנוסף על כך תשלמו "דמי אחריות" (על האריח הגדול והיקר שקניתם למשל).

 

מטבח עץ ולבן המטבח הוא ממש לא הסטנדרט של הקבלן. תכנון ועיצוב: אודליה ברזילי, צילום: יונתן כהן מגורי

 

במקרים רבים, עלות הקבלן עבור השינויים כל כך גדולה, ועלות הזיכויים כל כך קטנה, שלקוחות מעדיפים לעשות את השינויים לאחר קבלת מפתח עם קבלן פרטי מטעמם. למשל, הזיכוי שתקבלו מהקבלן על מטבח הוא כ-4000 שקלים, לעומת מטבח חדש שיעלה לכם קרוב ל-50,000 שקלים.

 

במידה והחלטתם לרכוש מטבח אצל נגר או חברת מטבחים אחרת, שהקבלן לא מציע לכם, תצטרכו לחכות עד לקבלת מפתח, ואז להתקינו. כמו כן, לא תקבלו את אחריות הקבלן על העבודה, כך גם המצב לגבי כלל הספקים.

 

 

מי מפקח על הבית שלי?


אחרי שישבתם עם המעצב/ת שלכם ולאחר כל השינויים שעשיתם, תגיעו לפגישה עם מתאמת השינויים מטעם הפרויקט, שתקבל את כל הדרישות שסיכמתם עליהם ותכין לכם הצעת מחיר עבור כל השינויים.

 

בשלב הבא, התכניות עוברות למנהל העבודה בשטח. בפרויקטים גדולים אין לכם שליטה על איכות הבנייה. כמובן שחברות הבנייה מחויבות לבנות לפי תקן אבל יש גם סטיית תקן, ולפעמים היא אפילו משמעותיות מאוד. הקטנת גודל החדר לעומת התוכנית, שיפועים ברצפה, קרמיקות עקומות ועוד הרבה. רוב הקבלנים לוקחים אחריות ומתקנים, אך אחרים יגידו לכם שזה מקובל.

 

מטבח מודרני שחור מט עיצוב: אודליה ברזילי, צילום: שירן כרמל

 

מה עם ביקורים באתר? לא בכל שבוע קורה משהו בדירה שלכם, וגם לא בכל חודש. מנהלי העבודה לא יאהבו שתסתובבו להם בין הרגלים, וזהו תפקידו של המעצב שלכם להיות בקשר עם הפרויקט.

 

בדק בית – חשוב? צריך? 


רגע לפני קבלת המפתח מתרחש תהליך "מסירת הדירה". בנקודת זמן זו הדירה מוכנה ונקייה, ויש לבצע סקירה מלאה של התוכניות (כולל השינויים). הקפידו להגיע לשלב זה עם המעצב, עם חברת בדק בית שבחרתם ועם מנהל העבודה מטעם הפרויקט, ובדקו שכל התכניות יושמו ושכל האביזרים הותקנו. יש לוודא כי אין שריטות ומכות, בדקו רטיבות  בתקרה ובקירות, ובקשו מהמעצב להוציא מכתב ליקויים לקבלן. גם חברת בדק הבית תמציא דוח מסכם בעניין ליקויי הבניה והערכה כספית עבור עלות התיקונים.

 

אי אוכל מעץ ליד מטבח עיצוב: אודליה ברזילי, צילום: שירן כרמל

 

ועכשיו מה? פתחו את הדלת, הכנסו לדירה הריקה – ותתחילו למלא אותה. התהליך הארוך והאינטנסיבי הזה יביא אתכם לבית שתאהבו ושיהיה לכם כייף ונעים לחיות בו עוד שנים רבות.

 

הכתבה באדיבות אודליה ברזילי, מעצבת פנים ומתכננת עם ניסיון של 15 שנים בתחום. מלווה פרויקטים משלב התכניות, דרך ליווי לבחירת חומרים, פיקוח, סטיילינג, ועד לכפית שבמגירת הסכו"ם. 

 


 

553
8 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דירה יפהפיה
תענוג לראות. יצירתי והרמוני. שאלה למעצבת/בעלי הבית - מנין השולחנות שבסלון ? תודה

אודליה ברזילי
מאוד מוכשרת. מלבד הכתבה - חשיבה יפה על תאורה מעניינת ועל שימוש יפה בעץ עם גווני אפור וגם עם תכלת. אהבתי את שולחן הנשען על האי, את מסגרת הברזל של שולחן האוכל, את כונניות הספרים. רק המראות העגולות באמבט לא לטעמי. הן מופיעות בכל בית, אז דיי בבקשה. חוץ מזה, יותר מאשמח להמליץ עליך.

דירה יפיפה
היי מהיכן הפופים (לבן שחור) והשטיח שעליהם הם מונחים?

מאיפה הספות?

עיצוב מאד יפה.

עבודות נאות

כתבה מצוינת ויעילה
כתיבה מרתקת ועניינית

מאיפה המזנון טלוויזיה?
מאיפה המזנון טלוויזיה?

בודק...