מדריך: כך תקראו שרטוטים אדריכליים

שרטוטים אדריכליים הם עולם ומלואו של אינפורמציה ועלולים להיות מרתיעים ולכן חשוב להבין מהם העקרונות הכלליים לפיהם הם עובדים. קבלו את המדריך המלא לקריאת שרטוטים

לפני שניגשים לקרוא שרטוטים אדריכליים, חשוב להבין את עיקרון קנה המידה, מושג זה מתאר את הגודל היחסי של הנתונים המודפסים על גבי נייר ביחס לגודל האמיתי שלהם במציאות. ישנם מספר קני מידה מוסכמים המשמשים בשרטוטים וככל שקנה המידה גדול יותר כך הוא מציג פחות פרטים ושטח גדול יותר, ככל שקנה המידה קטן יותר הוא מציג שטח קטן יותר וכמות גדולה יותר של פירוט ונתונים. לפי עיקרון זה בקנה מידה 1:100 כל 1 מטר במציאות יופיע כ-1 ס"מ על גבי הנייר. חשוב לציין שלקרוא את קנה המידה בצורה נכונה ניתן לעשות רק על גבי שרטוט שהודפס בצורה נכונה ומותאמת לקנה מידה.

כל שרטוט יכלול פס מידע הכולל את פרטי האדריכל, פרטי בעלי הנכס, כתובת, סוג השרטוט, קנה המידה והערות כלליות נוספות. בנוסף, כל שרטוט יכלול מקרא סימנים הרלוונטי לאופי השרטוט, מקרא זה עוזר להבין מהם האלמנטים השונים המוצגים. אינפורמציה נוספת המוצגת על כל שרטוט היא חץ הצפון העוזר להבין את האוריינטציה של המבנה ומידע כללי המסביר את המפלס המוצג בשרטוט הנתון.

תכנית 


תכנית היא שרטוט דו ממדי המציג את הצורה האדריכלית התלת ממדית ממבט על, סוג זה של שרטוט הוא הנפוץ ביותר והחשוב ביותר להבנה של החלל. התכנית מציגה את המרחב בנקודת גובה המקבילה לקרקע ובה אנו רואים את כל האלמנטים הקיימים מתחת לאותה נקודת גובה. ישנם סוגים שונים של תכניות וכולם חיוניים להבנת המבנה האדריכלי: תכנית סביבה, תכנית בנייה, תכנית שלד, תכנית חשמל, תכנית אינסטלציה, תכנית העמדה ועוד.

העיקרון הראשון לקריאת תכניות הוא ההבנה כי לכל חלק בגרפיקה המוצגת יש סיבה ומטרה שנועדה להדגיש אלמנטים מסוימים. למשל, ישנה חשיבות לאופי הקו המוצג ביחס למיקומו בתוכנית, קווים שנמצאים במישור החיתוך יהיו עבים יותר ואילו קווים הנמצאים במבט ממישור החיתוך יהיו דקים יותר בהתאם להיררכיה של חשיבותם והקרבה שלהם למישור החיתוך. דוגמה נוספת היא השימוש בקווים מקווקווים שנועדו לסמל חלקים הנמצאים מעל מישור החיתוך ויכולים להיות חשובים לתכנון כמו הנמכות תקרה.

אלמנט נוסף של גרפיקה הלוקח חלק חשוב בתוכנית האדריכלית הוא סוג המילוי של קיר מסויים, ברוב התוכניות יופיע מקרא המסמל את הגרפיקה המייצגת כל חומר בתוכנית, למשל קירות גבס יקבלו דוגמה מנוקדת, קיר בלוקים דוגמה של קווים אלכסוניים ויציקת בטון תופיע ככתם צבע שחור ודומיננטי. סוגי הגרפיקה יכולים להשתנות משרטוט לשרטוט ולכן תמיד חשוב להצליב את המידע מול המקרא הקיים. בנוסף, חשוב לקחת בחשבון שכל סוג של קיר יופיע בעובי שונה בתוכנית בהתאם לעובי הבנייה של אותו הקיר.
תכנית בניה

תכנית בנייה: הנקין שביט

חשוב לשים לב למיקום החלונות והדלתות בשרטוט, לפתחים אלה יש סימון מוסכם המופיע בכל התוכניות. דלת מופיעה כפתח בקיר, מלבן צר הניצב לקיר וסימון של רבע עיגול המסמן את הכיוון של פתיחת הדלת. חלון מסומן בדרך כלל כחיתוך בקיר המקורי הממוסגר בקווים המייצגים את מסגרת האלומיניום וקו אמצעי המייצג את הזכוכית. הבנה של סימנים אלה יכולה לעזור לכם להבין את חלוקת החלל ואת מיקום הפתחים בו.

תכנית בנייה
תכנית בנייה: עצמון אדריכלים

כל תכנית אדריכלית מלווה במידות חיצוניות ומידות פנימיות, הבנה של ההבדלים בין מידות אלו והחשיבות שלהם היא חיונית להבנת המבנה הסופי. המידות החיצוניות מתייחסות לחלקו החיצוני של המבנה ובדרך כלל מחולקות לשלוש שורות בכל אחת מחזיתות המבנה. קו המידה הקרוב ביותר למבנה מסמל את מיקום הפתחים השונים ביחס לחזיתות. הקו האמצעי מסמל את גודלם של הגושים ובדרך כלל מתייחס לנפחים וחללים הממוקמים במישורים שונים אחד מהשני, ואילו קו המידה השלישי והרחוק ביותר מהמבנה מתייחס לגודל הכללי של החזית כולה.

קווי המידות הפנימיים מתייחסים לפנים המבנה ונותנים מידה מפורט לאורך ורוחב של כל אחד מחללי הבית, בנוסף, קווים אלה נותנים מידע לגבי החלוקה הרעיונית של אזורים פתוחים והיא מסמלת את המיקום של כל הקירות ומחיצות הפנים ואת עובי הקירות עצמם.(תמונה 03)
תכנית בנייה
תכנית בנייה: עצמון אדריכלים

כדי להבין את הקשר בין התוכנית לחתך חשוב להבין איפה בדיוק החתך עובר, לשם כך מסומן סימן מוסכם על גבי כל תכנית המסמל את מישור החיתוך ואת כיוון המבט, סימן זה מופיע בצורה של משולש קטן המחובר לקו המופיע משני צדי המבנה ומסמל את הקו בו התוכנית נחתכת, הכיוון אילו קודקוד המשולש מצביע מסמל את כיוון המבט בחתך עצמו.
תכנית בנייה
תכנית בנייה: אורי כהן אדריכלים

חתך 


החתך הוא שרטוט דו ממדי המציג היטל של אזור מסוים בתוכנית בניצב לקרקע, השרטוט המתקבל מציג את נקודת המבט שמתגלה מאותה נקודה לאותו כיוון המבט. החתך נותן מידע משלים לתוכנית לגבי הגבהים של חלקי השרטוט, ועוזר לנו להבין אינפורמציה נוספת לגבי התוכנית, לרוב בנושאים הקשורים לאלמנטים המפוזרים בגובה שלא ניתן לראות את המיקום המדויק שלהם על גבי הקירות בתכנית. גם בחתך עקרונות הגרפיקה נשמרים וניתן להבין את הקרבה של החלקים השונים לפי עובי הקו שלהם ולפי סימונים גראפיים שונים.

הגבהים של כל האלמנטים בחתך יהיו מסומנים על ידי משולש הפוך שבקדקודו מופיע קו אנכי, הגובה הנתון מצוין בחלק העליון של המשולש, בצורה זאת יופיעו הגבהים של כל הפתחים והנמכות התקרה השונות על גבי החתך. קווי המידה בחתך יתייחסו רק לנתוני גובה של החללים.
תכנית בנייה

תכנית בנייה: דוידי רוזין אדריכליות

 

חזית 


שרטוט דו ממדי המציג את חלקיו החיצוניים של המבנה, שרטוט זה נותן מידע לגבי העיצוב החיצוני של הבית ומיקומו ביחס למפלסי הסביבה, החזיתות יקראו לפי הכיוון אליו הן פונות.שרטוטי החזית נועדו כדי להסביר על העיצוב והפיתוח של חלקו החיצוני של המבנה, הן מסמלות את הכיוון של הבית כפי שהוא נצפה מהרחוב ואת מאפייני פיתוח החוץ הכוללים את סוג התקרה, סוגי החלונות, מעקות, פרגולות ואלמנטים נוספים היוצרים את החזית.תכנית בנייה
תכנית בנייה: דודי רוזין אדריכליות

שרטוטים נוספים 


תכנית גגות  נועדה לתת מידע על חלוקת הגגות ועל אופן הביצוע שלהם, בסוג תכנית זה יופיעו קווים אלכסוניים החוצים את הגגות ומסמנים את קווי השיפוע שיעזרו לשמור על ניקוז תקין בימים גשומים. בנוסף, בתוכנית זאת מסומנים נקודות הניקוז.
תכנית בנייה
תכנית בנייה: עצמון אדריכלים

מטרת  תכנית הסביבה היא להסביר את הפיתוח של השטח כולו, לספק הבנה לגבי מאפייני אדריכלות הנוף והעמדת המבנה ביחס לקוי המגרש. תכנית זו תופיע בדרך כלל בקנה מידה גדול יותר המאפשר צפייה של נתונים רבים.

תכנית סביבה

תכנית סביבה: דוידי רוזין

תכניות וחתכים של פרטים מהתכנית הכללית נועדו לספק אינפורמציה נוספת ומפורטת יותר לגבי האלמנט הנתון, פרטים יופיעו בקנה מידה קטן יותר ויכילו כמות גדולה של מידע ופרטים הכוללים את סוגי החומרים, אופן הביצוע ותוספות חשוב למבצעים. מקומות עיקריים בתוכנית האדריכלים המקבלים פרטים חשובים לביצוע הבנייה הם מדרגות, חלונות ודלתות, חדרי מקלחת וכל אלמנט ייחודי נוסף.

תכנית בנייה
תכנית בנייה: עצמון אדריכלים

תכנית ריהוט  או תכנית העמדה, נועדה לתת אינפורמציה מדויקת על המיקום של כל הריהוט בחלל, תכנית זאת מתייחסת לרוב לעיצוב הפנים של הבית ותפקידה לעזור לכם להבין את סוגי הריהוט, הצורה שלהם והמיקום שלהם בחלל.
תכנית ריהוט
תכנית ריהוט: עצמון אדריכלים

בעזרת כלים אלה תוכלו להבין כמעט כל שרטוט אדריכלי שיוצג בפניכם, חשוב לציין שכדי להבין היטב את המבנה התלת ממדי יש צורך בסט שלם של שרטוטים המוצגים יחד ויוצרים את התמונה השלמה.

שרטוט234
שרטוט403
1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיוחד. באמת.

בודק...