איך קוראים את זה? המדריך להבנת תכנית חשמל ואינסטלציה

תכנית חשמל ותכנית אינסטלציה עלולות להראות מאיימות ולבלבל ולכן חשוב להבין מהם העקרונות לפיהם יש לקרוא אותן. המדריך שיעשה לכם סדר

תכניות חשמל ואינסטלציה נשמעות (ונראות) מאיימות מאד, וכלן רובנו מעדיפים לגלגל אותן מיד לידיהם של בעלי מקצוע. מעורבות של איש מקצוע היא אכן חיונית במקרה כזה, אבל תמיד כדאי שנבין גם בעצמנו במה מדובר כדי שנוכל להיות בבקרה על הנעשה בביתנו. בשביל לקרוא תכנית חשמל ותכנית אינסטלציה, כדאי להכיר את המאפיינים הגראפיים של תכניות הבנייה הכלליות, שכן הם תקפים גם כאן. מעבר למאפיינים האלה, יש מספר סימנים גראפיים נוספים החיוניים להבנת מערך החשמל והמים בבית. המדריך הבא ינחה אתכם צעד צעד כדי שגם אתם תוכלו לקרוא תכניות כמו מקצוענים.

תכניות חשמל


תכנית החשמל היא חלק חשוב מאוד במערך השרטוטים האדריכליים של המבנה, היא משמשת את האדריכלים והקבלנים על מנת להבין מה הן הנקודות השונות בחלל, הקשר ביניהן וההשפעה שלהן על החלל כולו. תכנית חשמל כוללת את המיקום של כל גופי התאורה השונים בחלל, המתגים המפעילים אותם, השקעים וכל התקני החשמל הנוספים.
תכנית חשמל
תכניות חשמל – עצמון ספיר אדריכלים
לכל תכנית חשמל חייב להיות מוצמד מקרא, המקרא משתנה בין האדריכלים והמעצבים השונים ולא קיים סטנדרט קבוע לביצוע המקרא, ולכן הנוכחות שלנו חיונית לצד של כל תכנית חשמל באשר היא. המקרא מציג את הסימון הגראפי של כל התקן חשמל על גבי התכנית, ישנם סימונים לגופי תאורה שונים כמו גופים צמודי תקרה, גופים יורדים, גופי תאורה לקירות, גופי תאורה לרצפה, גופי תאורה לחוץ וגופי תאורה מוגנים בפני מים.
אותם הבדלים קיימים גם לגבי שקעים, ישנם סימונים שונים לסוגים שונים של שקעים המייצגים הבדלים החל מסוגי מתח, גבהים שונים בחלל, שקעים תלת פאזיים ועוד. במקרא החשמל יהיו מוצגים אלמנטים נוספים כמו מערכות אזעקה, נקודות טלוויזיה, תקשורת, רמקולים, גופי חימום קבועים, מזגנים, ונטות, תריסים חשמליים ועוד.
מקרא תאורה וחשמל
מקרא תאורה וחשמל – אורי כהן אדריכלים
כל אחד מהאייקונים במקרא יופיע על גבי התכנית במיקום המתאים ולכל אייקון יוצמדו מידות המתייחסות לאחד מקירות החלל, המידות נועדו כדי לאפשר לחשמלאי המבצע למקם את אותן נקודות בחלל בצורה נכונה. יש לציין כי במקרים רבים חשוב לבצע פגישה נוספת במהלך הבנייה עם החשמלאי והאדריכל או המעצב ולוודא שכל הנקודות השונות סומנו כהלכה, על מנת למנוע בעיות בהמשך.
מיקום נקודות חשמל
מיקום נקודות חשמל – הנקין שביט אדריכלים

גובה של כל נקודת חשמל יהיה מתואר כבר במקרא אלא אם כן ליד אותה הנקודה מופיעה האות H  ולידה גובה עדכני המתייחס לאותה הנקודה בלבד. המתגים השולטים על נקודות התאורה ימוקמו בכניסה לחדרים וליד ספות או מיטות. על גבי תכנית החשמל יופיעו לרוב קווים קשתיים שיסבירו את הקשר בין כל מפסק לכל גוף תאורה בחלל, למרות שקווים אלו יוצרים עומס ויזואלי על גבי השרטוט, הם חיוניים ובלעדיהם לא ניתן לזהות מהן נקודות השליטה לכל התקן תאורה בחלל.

מיקום גופי תאורה
מיקום גופי תאורה – הנקין שביט אדריכלים

שיטה נוספת להצגת הקשר בין גופי התאורה למפסקים המתאימים להם היא על ידי מספור של גוף תאורה והצמדת המספר לכל מפסק מתאים. ישנם אדריכלים המשתמשים במספור של גופי תאורה המופיע בקטלוג נפרד בו מפורטים כל גופי התאורה בהם יהיה שימוש בעיצוב החלל.
פירוט חשמל מטבח
פירוט חשמל מטבח – אורי כהן אדריכלים

תכניות אינסטלציה 


תכניות ביוב ואינסטלציה הן לרוב תכניות פשוטות יותר מפני שהן מתייחסות רק לחללים הרטובים של הבית כגון המטבח, חדרי הרחצה והמרפסות או הגינות. תכניות אלו מתייחסות למיקומים של צינורות הביוב בכל חלל רטוב, נקודת התכנסות שלהם ונקודת החיבור למערכת הביוב של הבניין או למערכת הביוב החיצונית.
הפניות אינסטלציה
הפניות אינסטלציה – דוידי רוזין אדריכלות
בנוסף, כל תכנית אינסטלציה תכלול את המיקום של כל הברזים והתקני המים השונים במבנה, בשלב ראשוני מיקום זה הוא רעיוני ומתייחס לתכנית סכמאטית של החלל אך לאחר בחירה של הברזים, ראשי מקלחת, כיורים ואסלות ניתן לתכנן מיקום ספציפי בעל מידות המתייחסות לקירות בנויים, כדי למקם את כל התקנים אלו במיקום הייעודי שלהם בחלל.
אינסטלציה ופירוט מקלחות
אינסטלציה ופירוט מקלחות – דוידי רוזין אדריכלות
תכנית האינסטלציה צריכה לציין את אופי הברזים הנבחרים – ברזי קיר או ברזים המונחים על גבי משטח, בנוסף התכנית צריכה לציין את סוגי הניאגרות הנבחרות וסוגי ההתקנים הנוספים שנבחרו עבור כל חדר רחצה. מומלץ לבדוק בתכנית זו את מיקום מכונת הכביסה והמייבש והתאמת הצנרת הנדרשת לאזורים אלה. תכניות החשמל והאינסטלציה משלימות את סט השרטוטים הכלליים של כל מבנה, הבנה של תכניות אלו היא חיונית להבנת המבנה והתפקוד בו.
חשמל234
חשמל403
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...