הכה את האדריכל – מיכל יוקלה: משלבת תכנון עירוני עם הקהילה ביחד עם עיצוב מרשים

החלטנו להתחיל בפינה חדשה - הכה את האדריכל. זו ההזדמנות לשאול כמה מן האדריכלים המובילים את השאלות שמעניינות אותנו, את קהילת העיצוב שעוקבת אחרי עבודותיהם באדיקות. הראשונה שעמדה באתגר היא האדריכלית מיכל יוקלה

דה האז 14-16, תל אביב

דה האז 14-16, תל אביב. שבירת החזרתיות בעזרת שימוש דינאמי בשני חומרים: טיח לבן תל אביבי וחיפוי דמוי עץ

 

מיכל יוקלה בעלת סטודיו מיא (MIA) שנמצא בתל אביב פועלת שנים רבות בארץ בתכנון מגורים ובתכנון עירוני על ידי יצירת גישה יוצאת דופן להתחדשות עירונית. לאחרונה זכה הסטודיו בפרס "אות האדריכלות הישראלית" על תכנון ההתחדשות העירונית ברובע א' שבאשדוד. במקביל היא גם מרצה ומנחה סטודנטים בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון.

 

 

מיכל יוקלה

1. הפרויקט שהכי אהבתי לתכנן: 

הפרויקט שהכי אהבתם לתכנן: שניים שמייצגים שני 'גלגולים' בחיי המקצועיים. הראשון – מלון פלאזה ניו יורק. ב2005 ו2006 גרתי בניו יורק וניהלתי את צוות התכנון של אחד מבין חמישה משרדי אדריכלים ששיתפו פעולה בחידוש ושיפוץ המלון ההיסטורי. אתגר מקצועי וחוויה מקצועית ואישית חד פעמית כראש צוות תכנון ומנהלת הסניף הניו יורקי של 'רני זיס אדריכלים'. השני – התחדשות רובע א' באשדוד, כחלק ממחקר בראשות ד"ר מירב אהרון גוטמן שנעשה עבור משרד הבינוי והשיכון. בפרויקט הראינו כיצד ניתן לתכנן התחדשות עירונית תוך שילוב ערכים חברתיים ועירוניים ותוך יצירת פתרונות אדריכליים ותכנוניים ישימים, מורכבים ואיכותיים. הסטודיו זכה השנה בפרס אות האדריכלות הישראלית עבור פרויקט זה.

 

מלון פלאזה ניו יורק
תכנון השיפוץ במלון פלאזה בניו יורק – חוויה מאתגרת וחד פעמית לעבוד על פרויקט בקנה מידה בינלאומי

2. פריט עיצובי קרוב לליבי: 

עגלת שתייה ישנה שרכשתי בשוק הפשפשים, שיפצתי וחידשתי והיום עומדת במטבח שלי בפריט ייחודי. מסמלת עבורי גם חופש ברמה האישית.

 

שכונת נווה אליעזר

מתחם תקוע שבשכונת נווה אליעזר שבדרום מזרח תל אביב: התחדשות עירונית של מבני שיכון על ידי שימוש באיכויות הקיימות בשכונה

 

3. אדריכל / מעצב נערץ: 

כל מי שמצליח לראות מעבר לDesign גם את האדם שישתמש במרחב המתוכנן, את הרגליו, צרכיו והעדפותיו. במיוחד כל מי שמתייחס/ת גם להשפעות ותוצאות התכנון שלו/שלה על הסביבה החברתית והעירונית.

 

חלופה עירונית לעומת הפינוי בינוי הסטנדרטי, רובע א' באשדוד: תכנון בעזרת הקהילה הוביל את הסטודיו לתכנון מנצח

 

4. טרנד השנה מבחינתי: 

השתרשות וביסוס השיח החברתי / תחבורתי / נופי. ההיבט החברתי היה, מאז הקמת הסטודיו, מוטיב מרכזי בעשייה ובתכנון. כיום אנו מתכננים כמה תהליכי התחדשות עירונית שמבוססים על תהליכי שותפות עם התושבים ומתחילים את תהליכי התכנון בסדנאות שיתוף עם תושבים ובעלי עניין.

 

מפגש שהתקיים לאחרונה עם תושבי רהט לקראת תכנון פרויקט התחדשות עירונית בעירם, בהובלת עמותת מרחב – התנועה לעירוניות בישראל

5. מה מאפיין את העיצוב שלי: 

תכנון ששם מול עיניו את האנשים ואת העיר. אנחנו תמיד מתחילים מהצרכים של המשתמשים הישירים והעקיפים, של השכונה ושל העיר. בכל פרויקט התחדשות עירונית, לדוגמא, אנחנו עורכים ניתוח חברתי כלכלי של השכונה בה אנו פועלים כדי להציע תמהיל דיור, שימושים וערכים נוספים שייתנו מענה לצרכי האוכלוסייה הוותיקה והחדשה ויתרמו לשכונה המתחדשת. אנחנו פוגשים את התושבים והאוכלוסיה המקומית כדי לשמוע מהם מה הם צריכים ורוצים. זוהי נקודת המוצא של תהליך התכנון שלנו.

 

 דיור ציבורי לגיל הזהב

 דיור ציבורי לגיל הזהב במרכז העיר לוד. הבסיס לתכנון הוא התושבים והעיר בה הם מתגוררים

6. מי עיצב את הבית בו אני גרה:

אני. שיפוץ דירה ישנה שנבנתה בשנות ה- 70 בתל אביב, בדיוק לפי החלומות והצרכים שלנו. לאחרונה רכשנו כמה פריטי אמנות שמשלימים את העיצוב. ממליצה להיחשף ליצירתה של הציירת המוכשרת ניצן פוקס.

 

7. פרויקט מהלימודים שלצערי נשאר על הנייר:

התחדשות כיכר מוגרבי בתל אביב. פרויקט הגמר שלי שעסק בהתחדשות הכיכר הנטושה. לצערי מזה 20 שנה לא השתנה דבר בכיכר. הפרויקט זכה, אגב, בפרס ליאון רייסקין.

 

פרויקט הגמר של יוקלה

פרויקט הגמר של יוקלה – התערבות בכיכר המפורסמת שהובילה לזכייה בפרס רייסקין 

 

8. למה בחרתי במקצוע: 

בחרתי במקצוע 'בטעות', וזאת הייתה אחת משלוש הבחירות הכי חכמות בחיי. אני לא יכולה לדמיין את עצמי עוסקת בשום דבר אחר, ורואה זכות גדולה בללמד את דור האדריכלים הבא (מרצה בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון) ולעשות הבדל במרחב הפיזי והחברתי שלנו לשיפור החיים שלנו ועתיד ילדינו.

מתחם תקוע משלב בתוכו מגוון של דירות בגדלים שונים על מנת לאפשר לאוכלוסיות שונות לגור במתחם

 

9. איך החלטתי איפה ללמוד: 

בזמני היו רק שתי אפשרויות לתואר אדריכל: הטכניון ובצלאל. חיפה תמיד הייתה עיר אהובה עליי, ועכשיו (עם ראש העיר החדשה שלה) וודאי תצליח סופסוף לממש את הפוטנציאל שלה.

 

10. ולסיום, המלצה לאדריכלים ומעצבים בתחילת דרכם: 

לכו אחרי ליבכם, שימרו על עקרונותיכם והאמת שלכם, התייחסו למקצוע בכבוד שאתם רוצים שאחרים יתייחסו אליו, זיכרו כי למעשים התכנוניים שלכם משמעויות חברתיות, קחו אחריות! תמציאו!

 

שיפוץ מלון פלאזה

שיפוץ מלון פלאזה. יוקלה שימשה כראש צוות התכנון ומנהלת הסניף הניו יורקי של 'רני זיס אדריכלים'

 

מיכל יוקלה שער
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...