פותחים דלת לתעשייה: האמנית שמכניסה חיים שלמים לתוך אותיות

יעל מן מלקטת מיניאטורות ותמונות ומסדרת אותן בתוך אותיות מאירות מפרספקס שקוף. מדונה עוד לא יודעת את זה, אבל בקרוב גם לה תהיה אות משלה

מי אני: יעל מן גרגו, 44, נשואה לאלון ואם לבן ובת. מתגוררת בשיכון ל' תל אביב. מדוושת מדי בוקר על אופניה דרך הים עד לסטודיו שלה בניצנה 9 שבמתחם נגה היפואי, שם היא יוצקת מיניאטורות לתוך אותיות מפרספקס, ודרכן מספרת סיפור חיים של אדם, ארגון או עסק. בפני מכריה היא נקראת "מלכת האותיות" על שום אובססיית האותיות אליה נתפסה עוד בזמן לימודי תקשורת חזותית באוניברסיטת פרסונס, ניו יורק. "היה לי מורה שבחן אותי מדי  שבוע על זיהוי של פונטים וגרם לי להבין שלאן שלא אסתכל בחוץ, אראה אותיות מאחר שהן מושתתות על משולש, ריבוע ועיגול ולכן נמצאות בכל מקום. התחלתי לצלם אותן בדלתות, מדרגות, בעננים, בחלונות ראווה, והתאהבתי", אומרת יעל.
#banner#
 
סטודיו מעוצב בסטודיו. צילום: לימור קלר
אוצרת אמנות שידעה על אובססיית האותיות שלה, ביקשה ממנה להכין אינטרפרטציה אמנותית לתרופה, ואז היא יצרה את אות הפרספקס הראשונה שלה מהאות Q, אליה הכניסה עשרות כדורי תרופה. תגובות חיוביות דחפו אותה ליצור אותיות נוספות, שאותן העלתה לפייסבוק, ומשם החלו להגיע ההזמנות. כבר שלוש שנים שהיא מנהלת את העסק ומוכרת את האמנות שלה לאנשים מגיל שנה ועד 90, לחברות ולארגונים מוכרים בארץ ובעולם.
יצירה כובע
מוצר הדגל: אותיות של החיים – אות מפרסקפס שבה מיניאטורות ותמונות שיעל אוספת, בונה ומכניסה בסידור ובדיוק מוקפד ובעל משמעות, ומשמשת גם כגוף תאורה "כדי להאיר את הנשמה של האות".
מה רצית להיות כשתהיי גדולה: "תמיד חשבתי שתהיה לי חנות לפיצ'פקס, וכבר בספר מחזור כתבו לי שאלמד בחו"ל ואהיה מעצבת גרפית מצליחה. תכל'ס, מה שיש לי זו חנות פיצ'פקעס".
עיצוב צבעוני חלון הראווה של הסטודיו הפונה אל הרחוב, עם סמל ה"דאבל הפינס" בסינית 
הצ'אנס הראשון ניתן לי: "לפני שנתיים, על ידי התוכנית 'האח הגדול', שם ביקשו ממני לייצר אותיות, המבוססות על חייהם של שביעיית המתמודדים של הגמר. האותיות הוצגו בתוכנית ופתחו לי דלת. וגם משה דבי, איש תקשורת שהזמין לאיש העסקים הישראלי-אמריקאי חיים סבן את האות H לגיל 70, ובתוכה הכנסתי את כל סיפור חייו. המפגש הזה פתח בפניי את ז'אנר העילית בעולם".
ההורים שלי תמיד אומרים: "להאמין בעצמי ולהיות סבלנית. כל רגע משבר שאני חווה מזכיר לי לראות לאן הגעתי עד היום".
יצירה צעצועים יצירה עבור חברת הצעצועים האמריקאית Safari
הדבר הראשון שאני עושה כשאני מגיעה לסטודיו: "אומרת בוקר טוב לבועה, על שם הבועות שיצרתי מפרספקס ותלויות על התקרה כשבתוכן אותיות חתוכות בצבעים שונים. אני מנקה אותו, מבשמת אותו, שותה קפה ומתחילה לעבוד".
כך נראה שולחן העבודה בסטודיו שלי: "הכול מסודר ברמות שאין לתאר. יש עליו את הדבק הסודי שלי, רמקולים למוזיקה חובה, קרש חיתוך מפלסטיק, סרגל מימי הלימודים, שהוא הכי מדויק בעולם, גומי לחיתוך העבודות, מיליון מגירות, כלי עבודה ולוח שנה".
משתדלת לא ללכת לאיבוד בין ההזמנות בעזרת: "שני יומנים, אחד תלוי לי מול הפרצוף ושני במחשב עם תאריכי ההזמנות".
יצירה לחנות צעצועים סמל אינפיניטי
את ההשראה שלי אני מוצאת: "אצל אנשים. כל אחד הוא השראה בפני עצמו. כל אהבה של מישהו היא ההשראה שלי".
השיעור החשוב שלמדתי מאז שהתחלתי את העסק: "לא לשפוט אנשים לפי המראה שלהם או איך שהם נשמעים. כל אחד מקבל אותו יחס טוב, בין אם הוא מוכר ובין אם לא. לצורך העניין, חיים סבן ישלם בדיוק כמו מי שנכנס הרגע לסטודיו והחליט לקנות".
הכי קשה בלהיות אדון לעצמך: "אין לי חיים פרטיים. אני עובדת 12 שעות ביום, כמעט לא רואה חברות, וכל מי שרוצה לראות אותי חייב לבוא לסטודיו. גם הילדים שלי, שמפרגנים לי עד השמיים, באים אליי לסטודיו ועוזרים לי".
עיצוב יצירה לוגו חברת הצעצועים הבינלאומית M4
כמעט התייאשתי: "כשאומרים לי שאני יקרה. חושבים שאני עושה מיליונים, כי העבודות שלי יקרות, אבל הן עצמן עולות לי הרבה. אני מוגבלת בכמות היצירות שאני יכולה לעשות בחודש בגלל המחקר, מקורות החיפוש והאנרגיות שאני משקיעה. לפעמים גם 12 שעות ביום לא מספיקות לי, כולל ימי שישי, והמשכורת שלי הזויה. אני נשברת מבפנים כשאומרים לי כזה דבר. הרווח שלי אפסי וקשה לראות שאין תמורה כלכלית. כאן ההורים שלי נכנסים לתמונה, מעודדים ועוזרים כשצריך".
לא יודעים עליי, אבל: "יש לי לא מעט 'דאונים'. אמא שלי קוראת לי 'סאנשיין' ואבא שלי אומר 'כמה שאת מדוכאת, ככה האמנות שלך תהיה יותר חזקה'".
בעוד חמש שנים: "אצור לגוגל עבודה של 2 מטרים, שלמענה אני גם מוכנה לעבור לגור בחו"ל. גם למארק צוקרברג בטח תהיה אות שלי, ואני מקווה שמדונה תקבל אות שלי בגיל 60 שלה, כי אני במחקר עליה כבר שנה. במישור האישי אסיים את ההלוואות שלי לעסק ואהיה בריאה. הכי חשוב".
עיצוב יצירה יעל מן
הייתי נותנת אות במתנה: "למייקל ג'קסון אם היה חי, ולאריק קלפטון, שהשיר שלו Change The World הוא הצלצול שלי בטלפון. אלה שני אנשים שהייתי מכינה להם אות באהבה".
מרכזית
6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נחמד...

יעל מן היא כישרון בלתי נדלה ,מעיין נובע
מכיר אותה רבה שנים וסוף סוף היא מצאה את הייעוד שלה, אישה ברוכת כישרון מעצבת דגולה ויוצרת יופי מאותיות ותמונות ,ומעבר לזה גם אדם סופר מיוחד

מיוחד
אומנות מיוחדת... תצליחי!

My Sistre
Family is the most important thingy you'll ever know. It challenges you, supports you, annoys you and most importantly it acts as the north does to a campus to your soul. Yale my not so little sister anymore possesses a lot of soul and soul "stuff" and sitting here at my desk in a little costal town in Australia, I wander how bright will her loving and thoughtful creations shine! Well I must confess, they are shining bright enough to exit the Mediterranean see and all the way past the Pacific ocean and worm up the cockles of my heart. From Salvador Dali to Absolute vodka I love you little sister and thoroughly look forward to continue seeing your impressive journy. Stevie

יצירה מדהימה
כשראיתי את היצירה שלי הייתי המומה כל רגע גיליתי עוד ועוד פרט זה היה מרגש ברמות וישאר איתי עד ליום שאוכל להראות גם לנכדים שלי

מקסים!

בודק...