ואף על פי כן לבן: טיפים של מעצבות לשימוש בצבע הלבן

גם אם המשיכה הטבעית שלנו היא לשלב את הצבע הלבן בבית, לא כדאי "לזרוק" אותו וזהו. יש לעשות זאת תוך מודעות עיצובית וחיבור לשאר המרכיבים בסביבה. טיפים מהמקצועניות

את הבחירה בלבן בארכיטקטורה ובעיצוב נמצא בעיקר אצל אדריכלים ומעצבים, אם בתוך הבית ואם מבחוץ. הוא מהווה מצע נוח להוספת צבעים וטקסטורות, משדר חדשנות, והם גם יודעים איך לבחור את הלבן הספציפי שלהם מתוך שפע הנגיעות של גווניו. ביקשנו להתוודע למערכת השיקולים שלהם לבחירה בצבע הזה, כדי להבין אם גם אנחנו יכולים לעשות זאת אצלנו.

 

רקע טוב למשחק


אני ולבן במטבח: מעצבת הפנים שרון דוד מתייחסת ללבן כאל צבע בסיסי, ולכן בעיניה מטבחים לבנים הם הבסיס הטוב ביותר למשחק. "כדי שלא כל מטבח ידמה לשני, אני בוחרת לעניין אותו בהכנסת צבע. מטבח לבן יכול לקבל כל צבע כטאץ' נוסף, אם זה בכיסאות, במקרר או בקלאפה שונה. מבחינתי בחירה בלבן במטבח מאירה את החלל, מרווחת אותו ומסמלת ניקיון וסגנון מודרני מאוד. אם ארצה להפוך מטבח לבן לכפרי, אכניס כיסאות עץ וקרמיקה מצוירת, ואם ארצה להפוך אותו למודרני, אשתמש במתכות ובצבעים קרים".

 

 מקרר כחולמטבח שעוצב עבור אולם התצוגה של מטבחי גל במודיעין. צילום באדיבות שרון דוד

 

 

מרחב באמצעות שמנת


אני ושמנת במטבח: גם שמנת היא מקבוצת הלבנים, וגם היא תורמת לתחושת גודל ואוורור של החלל. מטבח בעל ארונות בגוון צהבהב ומסגרות בצבע ונגה היה בהיר ברובו, אך החלוקה של פסי המסגרות הכבידה מאוד על החלל. מכיוון שגוף ארונות המטבח היה שלם, תקין ויציב, החליטה המעצבת סיון לבנה חכים לצבוע מחדש את כל החזיתות במצבעה בגוון שמנת בהיר, כדי להעניק תחושה של מרחב. במסגרת השיפוץ הוחלפו האריחים בין משטח השיש לארונות, ובמקום חיפוי מטבח חום כהה הותקנו אריחים בגוון שמנת התואם לחזיתות. באריחי השמנת שולבו גם אריחים מאוירים כדי לתת קריצת צבע ולהוסיף עניין, ונגיעות אחרונות נוספו בתחום האבזור, כמו ידיות עדינות כסופות בעלות אבן לבנה, אשר התכתבה עם שאר החומרים. כמו כן, הוחלפו זכוכיות בארונות ובדלת לזכוכיות סבתא, הותקנו שלוש נברשות חלביות, ועל השיש הוצבו פריטים בגוון שמנת וזכוכית שקופה.

 

מטבח בעיצוב שנות ה60עיצוב: סיון לבנה חכים. צילום: הגר דופלט

 

 

סטנדרט כתפאורה 


אני ולבן באמבטיה: דירות קבלן וקבלני שיפוץ מספקים היום סטנדרט לבן בקירות, והמעצבת שרון דוד בוחרת לזרום עם הלקוחות ולא להיכנס להוצאות מיותרות. "מבחינתי לבן באמבטיה מסמל ניקיון, טוהר, אור ומרחב. חדרי האמבטיה לא גדולים בדרך כלל, וכל צבע כהה מחשיך אותם. לכן אני נוהגת להשתמש בקרמיקה לבנה על הקירות כצבע רקע, כאילו הקירות נשארו לבנים. רק הריצוף מקבל נגיעה צבעונית, קריצה מעוצבת ואולי עוד קיר אחד כדי לצאת מהשבלונה של הסטנדרט". גם הכלים הסניטריים הם לבנים, כי לבן בעיניה הוא צבע טהור ונקי והכי מתחבר לה לאמבטיות, בהן אנו מתנקים כל יום. "גם פה, באמבטיה לא גדולה, נבחר לבן לקירות כדי ליצור תחושה של מרחב ואור עם נגיעה בריצוף ובשני הקירות הנגדיים כדי להכניס עניין וצבע נוספים".

 

אריחים שנות ה60עיצוב: שרון דוד. צילום: שירן כרמל

 

 

להקפיץ צבע אחר


אני ולבן בקירות: כאשר המעצבת מיכל צוקרמן מעצבת בלבן, היא משתדלת להעניק רקע בצבע שונה, אשר מבליט את הלבן. "כשאני ממקמת רהיטים לבנים ליד קיר, אבחר צבע ניטרלי או אחר, לא לבן, וכך גם בשימוש בחיפוי קיר לבן במטבח או בחדרי רחצה: צביעת הקיר תיעשה בצבע אחר. לבן על לבן הולך לאיבוד, בעוד שלבן על צבע אחר מקפיץ ומבליט אותו מיידית".

 

קיר בריקיםעיצוב: מיכל צוקרמן. צילום: אורית ארנון

 

 

עומק ליציאה מהשגרה


אני ולבן במרחב: הכלל הבסיסי שצבע בהיר נותן אשליה של יותר מקום בחלל – עובד, ולכן הבחירה בצבע לבן היא המשך טבעי לכלל זה, כך מסבירה מעצבת הפנים ליאת דביר-רותם. יחד עם זאת, היא חותרת לא ליצור עיצוב משעמם ולא ללכת על בטוח: "כאשר תכנון מערך הציוד והפונקציות מושלם, אני עוברת לטפל בצד האסתטי ומחפשת דרכים ליצירת עומק, דוגמה, שכבות של חומר וטקסטורות השומרות עליו אותנטי ומותאם ספציפית לאותו חלל". אחת הדרכים היא שימוש בתאורה במקום צר, ארוך וקטן כמו מסדרון. "לשום אלמנט אין את הכוח ליצור שינוי בחלל כמו לתאורה טובה ונכונה", היא אומרת, ועל ידי כך פתרה את עיצוב המסדרון והפכה אותו ממקום סתמי לחגיגה אסתטית ופונקציונלית.

 

מנורה קטנהעיצוב: ליאת דביר-רותם. צילום: ניצן הפנר

 

 

לבן וחומרים טבעיים


אני ולבן בחדר השינה: חדרי שינה לבנים משרים אווירה של רכות עם כותנה לבנה, מצעים לבנים, קירות, אריחים ורצפה לבנים. כדי שחדר השינה לא יהיה קר ומנוכר, משלבת מעצבת הפנים אסנת פריגר בין פריטי טקסטיל לבנים לבין פריטי עיצוב ורהיטים העשויים מחומרים טבעיים, כגון עץ אלון טבעי, קש ובמבוק. "טאץ' נוסף שמעניק לחלל תחושה חמימה וביתית הוא כריות בגווני פסטל רכים, מקבצי תמונות המשלבות אמירות משעשעות ופרטי טבע כגון עלים או אצטרובלים בשחור-לבן. התוצאה: חלל מעוצב, נקי ביתי ונעים לשינה".

 

כריות במיטהעיצוב וצילום: אסנת פריגר 

 

 

טקסטורות וניגודיות


אני ולבן בחומר: שילוב בין מספר חומרים יוצר טקסטורות וניגודיות, וכך יצרה האדריכלית יעלה דגנית איבגי שילוב של הצבע הלבן יחד עם צבע משני נוסף. "הבטון הלבן יכול לשמש כחומר לאי במטבח כדי ליצור מראה מחוספס. לצידו אבחר בגרניט פורצלן למשטח, מכיוון שזהו חומר שמייצר רוגע, עומק וטקסטורה מעניינת". בנוסף, כדאי לעשות שימוש בזכוכית חלבית המעניקה תחושת קלילות ושקיפות.

 

שולחןעיצוב: יעלה דגנית איבגי. צילום: אלעד גונן

 

מרכזית
2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הודעה לצלמת - של השירותים
בפעם הבאה כשיש קרמיקה חומה והרובע תפסה גוון לבן - מהניקיונות צריך להרטיב את הרצפה - המים עושים טוב לרובע. הגוון החום חוזר לכמה דקות, בעל ניסיון....

כיסאות בר אפורים עם רגלי עץ
היי, מאיפה כיסאות הבר המקסימים? תודה רבה, ניר.

בודק...