שליכט דקורטיבי לקירות חוץ: המדריך המלא

סוגים של מערות טיח, אופן היישום, מערכות הגמר השונות ועוד. כל מה המידע הרלוונטי והחידושים בתחום השליכט הדקורטיבי

יח"צ
בארץ מקובל לחשוב על שליכט כעל מוצר של ציפוי גמר דקורטיבי (שליכט אקרילי) ועל טיח כמוצר אבקתי אשר ניתן ליצור אותו באופן עצמאי בעזרת תוספים כגון חול ודבק או לחלופין להשיגו כמוצר מוכן מהחברות המשווקות. למעשה, הטיח משמש כשכבה מקשרת בין הקיר לבין שכבת הגמר – בין אם זו שכבת צבע או שליכט, ויש לו גם תפקיד בבידוד ואיטום המבנה.
את הטיח מיישמים על קירות ותקרות פנימיים וחיצוניים של מבנים. הטיח מיושם על גבי התשתית (בטון, בלוק בטון , בלוק איטונג, בלוקי גבס) כחלק ממערכת, ותפקידו ליישר את פני הקיר, לשמש כתשתית לצבע או לכל חומר גמר או חיפוי אחר (אריחי קרמיקה, פסיפס וכדומה) ולהגן מפני  חדירת מים דרך הקירות.

סוגים של מערכות טיח 


הטיח פועל כמערכת המורכבת בדרך כלל משלוש שכבות, ובמקרים מיוחדים משתי שכבות בלבד.
• שכבת הרבצה תחתונה בעובי 6 – 4 מ"מ
• שכבה מיישרת בעובי 30 – 8 מ"מ [מעל 50 – 30 מ"מ עובי נדרשת רשת חיזוק עשויה פלדה  מגולוונת אשר מחוזקת  ב- 9 ברגים למ"ר]
• שכבת גמר שכבה בעובי 2 -1 מ"מ
בישראל יש תקן  ישראלי לטיח ת"י 1920, חלק 1 המפרט את סוגי הטיח ותקן 1920, חלק 2 המפרט כיצד יש ליישם את הטיח באתר. קיימות הבחנות נוספות בין סוגי הטיח, לפי פרמטרים שונים כגון מקום הייצור, מיקומו במבנה או תכונות מיוחדות.
בהתייחס למקום הייצור מבחינים בין שלושה סוגי טיח עיקריים: טיח מוכן באתר – תערובת שכל רכיביה מעורבבים באתר הבנייה; טיח מובא מעוכב – טיח שמגיע לאתר ומוכן לשימוש; טיח יבש מוכן מראש – תערובת ייבשה שמכינים במפעל ומביאים לאתר הבניה בשקי נייר או בצובר. באתר מוספים לתערובת היבשה מים (בלבד) על מנת להפכה למוכנה לשימוש.
בהתייחס לסוגי מערכות הטיח לפי מיקומם במבנה נהוג להבחין בין טיח פנים, טיח חיצוני לסביבה רגילה, טיח לסביבה ימית (עד 1000 מטר מקו המים) המצריך עמידות מיוחדת וטיח תשתית לאריחים. בנוסף, קיימת הבחנה בין סוגי טייחים המיועדים לשימושים מיוחדים, כגון טיח תרמי לבידוד, טיח אקוסטי לבידוד אקוסטי וטיח גבס המיועד לשימוש פנימי בלבד.

אופן היישום 


את הטיח ניתן ליישם באופן ידני בעזרת סרגלים וכף טייחים, או לחלופין ניתן ליישמו באופן מכאני באמצעות מכונת התזה לטיח המונעת על ידי חשמל או דיזל. בעת יישום מערכת הטיח חובה להמתין לפחות 24 שעות בין שכבה לשכבה. בנוסף, חובה לדאוג לאשפרת הטיח (להרטיב במים) למחרת היישום ובמשך שלושה ימים לפחות.
הכנות לפני טיוח – לפני יישום שכבת ההרבצה (השכבה הראשונה) חובה לנקות היטב את הקיר במים בלחץ גבוה על מנת להסיר לכלוך, אבק, שמן, וכל חומר אחר אשר עשוי לפגוע בכושר ההידבקות של הטיח לתשתית.
דגשים חשובים
• יש להקפיד וליישם אפי-מים בכרכובים ובספי החלונות.
• יש לאטום את הקורה התחתונה שבאה במגע עם הקרקע בחומר איטום על בסיס צמנט.
• על מנת להבטיח תוצאה איכותית מומלץ לרכוש מערכות טיח המיוצרות במפעל ידוע ובעל תו תקן.
כאמור, בתקן 1920 חלק 2 מפורטות הוראות בקרת האיכות של יישום טיח באתר, ויש להקפיד ולבצע את העבודה בהתאם להוראות.

מערכות הגמר 


כיום מקובל ליישם אחת משלוש מערכות עיקריות כשכבת הגמר למבנה:
מערכת רב גמיש
מערכת צבע חיצונית המצטיינת בגמישות ובכושר התארכות גבוה – מתאימה לגישור על סדקים עד 2 מ"מ בהתאם לת"י המחמיר לציפוי חוץ 1731 דרגת גישור 2 מ"מ. המערכת מורכבת משני חומרי מילוי לטיפול בסדקים לפני יישום שכבת הגמר הדקורטיבית:
מרק גמיש ומילוי גמיש, וביסוד בעל חדירות מצוינת לתשתיות בעייתיות – רב גמיש יסוד קושר.
המערכת פועלת  כממברנה הפוכה, כלומר אינה מאפשרת חדירת מי גשמים מבחוץ לתוך הבית אך מאפשרת שחרור אדי מים מתוך החלל הביתי. באופן זה נמנעת הצטברות אדי מים בתוך החלל הביתי, דבר המעודד בית יבש ובריא יותר. המערכת מונעת חדירת גזים רעילים התוקפים את מוטות הזיון של הבטון הגורמים לקורוזיה המחלישה את חוזק המבנה. המערכת מכילה חומרים נגד עובש ופטריות השומרים על בניין נקי לאורך זמן. בזכות השימוש בטכנולוגיה מיוחדת, למרות היותה מערכת גמישה המערכת אינה דביקה ואינה תופסת לכלוך, דבר התורם גם הוא לשמירת המבנה נקי לאורך זמן. למערכת רב גמיש מבחר רחב של מרקמים. חלקם ניתנים ליישום ברולר לקבלת טקסטורה עדינה במיוחד, והיתר ניתנים  ליישום בהתזה בלבד. על מנת ליהנות מכל היתרונות של מערכת רב גמיש יש להקפיד על הוראות היישום והעוביים המומלצים על ידינו (המופיעים על גבי אריזות המוצרים ובעלונים הטכניים). את כל המרקמים ניתן לקבל בכל גווני מניפת טמבור. שימוש בפיגמנטים עמידים בתנאי האקלים הישראלי מבטיח שהגוון אינו דוהה לאורך זמן.
כניסה לבית פרטי

שליכט אקרילי גמיש

מערכת בעלת מראה כפרי אותנטי בטקסטורה מחורצת ומגורגרת. מתאימה לשימוש חיצוני ופנימי לקבלת מראה דקורטיבי מיוחד עם יכולת גישור על סדקים עד 1 מ"מ לפי ת"י 1731. המוצר מבוסס על פולימרים מיוחדים המקנים גמישות ויכולת לגישור על סדקים ללא גרימת דביקות העלולה להקשות על עיבוד החומר בעת יישום.
המוצר מותאם לעמידות לאורך זמן במזג האוויר הישראלי. שליכט אקרילי גמיש ניתן ליישום במגוון טכניקות, תוך שימוש במלג' נירוסטה ליישום החומר ומלג' פלסטיק לעיבוד הטקסטורה.
המוצר מופיע במבחר רחב של מרקמים, ביניהם – חופית – מרקם מעונן במראה מינרלי עדין, מרקם 30TM מרקם עדין מחורץ, וכן מרקמים בינוניים, מגורגרים וגסים (TM40, 50TM, 70 TM, TM 80 ו- 90 TM). על מנת ליהנות מכל היתרונות של השליכט האקרילי יש להקפיד על הוראות היישום והעוביים המומלצים על ידינו (המופיעים על גבי אריזות המוצרים ובעלונים הטכניים). את כל המרקמים ניתן לקבל בכל גווני מניפת טמבור. שימוש בפיגמנטים עמידים בתנאי האקלים הישראלי מבטיח שהגוון אינו דוהה לאורך זמן.

שליכט מינרלי

טיח מינרלי מבוסס על חומרים טבעיים כגון סיד מעושן וחולות, המאפשר לקירות לנשום ולהקטין את כליאת האדים בתוך הבית. טיח מינרלי מתאים לשימוש חיצוני ופנימי, ומומלץ במיוחד ליישום במבנים לשימור – על מנת לשמר את המראה ההיסטורי והאותנטי. מונוטקס הינו טיח  מינרלי אבקתי, הניתן ליישום בעוביים של 5-20 מ"מ בשכבה אחת ישירות על טיח לאחר אשפרה ולהגיע למרקמים אותנטיים כגון 'מגורגר' ו'פצוע'. " למונוטקס 16 גוונים ייחודיים שהותאמו במיוחד לנופים הארץ-ישראליים.

כניסה לבית פרטי

רוקה  -שליכט מינרלי רטוב – מוכן לשימוש. לרוקה 19 גוונים ייחודיים בעלי אופי כפרי. מרמורינו ותיאודוריקו הינם שליכטים מינרלים בעלי מראה עדין במיוחד, האחד חלק-מט והשני מכיל נצנוצי ברונזה.

טרנו – החידוש האחרון בתחום השליכטים! זהו מוצר המשלב את התכונות המנצחות של השליכט האקרילי (עמידות גוון, קלות ונוחות עבודה) עם המראה האותנטי האופייני לטיח המינרלי. הטרנו זמין בשלושה מרקמים (עדין, בינוני וגס) ובכל גווני מניפת הספקטרום והמונוטקס.
 כניסה לבית
(אדום אדריכלים)
234shlicht
748shlicht
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...