OH NO! טעויות נפוצות בשיפוץ הבית

מתחילים תהליך של שיפוץ בית? שניה לפני שאתם שוברים קירות ומפרקים אריחים, בואו ללמוד מטעויות שעשו אחרים

שיפוץ בית הוא עניין מורכב, ולפעמים מצריך יותר מחשבה והשקעה מאשר מעבר דירה. דברים קטנים שלא נלקחים בחשבן עלולים להתגלות בהמשך כטעות גדולה, ולגרום להרבה עוגמת נפש ולהוצאות כלכליות מיותרות. כדי לעבור שיפוץ בית בשלום, הנה כמה נקודות חשובות שחבל לפספס.

 

איפה התקציב ואיפה אנחנו

OH NO!

אתם מחושבים ואחראיים ובניתם תקציב מדויק ומפורט אבל OH NO! מסתבר שמדדתם לא נכון את שטח המטבח או גיליתם בעיה בצנרת, ואולי סתם נסחפתם עם הרכישה של גופי התאורה. עלות השיפוץ הולכת ומתרחקת מהתקציב שהגדרתם, ואיתה עולה גם מפלס החרדה שלכם.

OH YES!

העצה הכי טריוויאלית, ועם זאת הכי חשובה כאשר ניגשים לתהליך של שיפוץ בית, היא לקחת בחשבון הוצאות לא צפויות. ההמלצה הרווחת היא להיערך לחריגה של 20% מעלות השיפוץ. זה אומר שאם אתם מתכננים שיפוץ בעלות של 100 אלף שקלים, עליכם לשים בצד 120 אלף, ולהיערך נפשית למצב שבו אכן תיאלצו להשתמש במלוא הסכום.

עליות שיפוץ

עלות השיפוץ הולכת ומתרחקת מהתקציב שהגדרתם

עלות השיפוץ הולכת ומתרחקת מהתקציב שהגדרתם

יכולנו לוותר על זה

OH NO!

בשיפוץ בית, אנשים חושבים בדרך כלל על כל הפונקציות שהם יכולים להוסיף לדירה, אבל כמעט שלא מקדישים מחשבה לדברים שעליהם ניתן לוותר. כך קורה שפינת האוכל שנפתחת אחת לשבועיים ממשיכה איתנו גם לבית המשופץ, ומרפסת השירות החנוקה עדיין תופסת מקום יקר. חללים לא מנוצלים פוגעים בתנועה ובזרימה בבית, ומקשים עלינו להשקיע במה שחשוב באמת.

OH YES!

שיפוץ בית הוא הזדמנות לבדוק אם כל חללי הבית מנוצלים היטב. פעמים רבות יש לנו בדירה דברים שנראים טוב על הנייר כמו חדר ארונות או שירותי אורחים, אבל בפועל לא מממשים את הפוטנציאל שלהם. ביטול של חדר הארונות יכול לאפשר לנו להרחיב את חדר השינה או את האמבטיה, וביטול של שירותי האורחים יכול לסייע לנו להגדיל את החלל הציבורי של הבית. באופן דומה, אם מוותרים על מרפסת השירות אפשר לרווח את חדר הרחצה או את המטבח, וגם את פינת האוכל אפשר לזנוח ולהסתפק במקומה בדלפק מרווח במטבח או בקונסולה קומפקטית שנפתחת לשולחן ארוך.

סלון

במקום פינת אוכל, דלפק גדול במטבח

במקום פינת אוכל, דלפק גדול במטבח
צילום: עידן גור | עיצוב: אורית לביא,
חדר שינה

ארון בגדים במקום חדר ארונות

ארון בגדים במקום חדר ארונות
צילום: יואב גורין | עיצוב: : גיא סירוטה

מותק החשמל התפצל

OH NO!

אנשים רבים מנצלים את שיפוץ הבית כדי לטפל בתשתיות ולהחליף את המזגנים, אבל רק מעטים מבינים ששיפוץ זאת גם הזדמנות לתכנן מחדש את נקודות החשמל. כך קורה שבסופו של התהליך, יש בית חדיש ומעוצב, אבל מכל פינה מבצבצים מפצלים וכבלים מאריכים.

OH YES!

לפני שאתם פותחים בתהליך של שיפוץ הבית, תבדקו איפה חסרות לכם נקודות חשמל. יכול להיות שיש פינה שהוסבה עם הזמן לפינת עבודה אבל אין בה מקום להטענת המחשב? ומה לגבי המטבח – כמה מכשירים חשמליים מצטופפים שם על אותה נקודה? אחרי שהבנתם את הצרכים שלכם, התייעצו עם חשמלאי ותכננו עוד כמה נקודות. אמנם מדובר בהשקעה כספית, אבל אתם עוד תודו עליה כל יום.

תוכניות אדרכיליות

אנשים רבים מנצלים את שיפוץ הבית כדי לטפל בתשתיות

אנשים רבים מנצלים את שיפוץ הבית כדי לטפל בתשתיות
מוצרי חשמל

כמה מכשירים חשמליים מצטופפים שם על אותה נקודה?

כמה מכשירים חשמליים מצטופפים שם על אותה נקודה?

איך משיגים אריח כזה?

OH NO!

שיפוץ בית הוא הזדמנות להעניק לו מראה ייחודי, ואחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי בחירה של מרצפות ואריחים לא שגרתיים. הבעיה היא שמוצרים כאלה הם לרוב יקרים מאד, ולכן יש אנשים שמוותרים על רכישה של עודפים וקונים בדיוק את כמות האריחים הדרושה להם כעת. זה אולי נראה כמו החלטה כלכלית נכונה, אבל במרוצת השנים לפעמים קורה שצריך לחפות או לרצף אזור מסוים מחדש. כיוון שמדובר במוצרים ייחודיים, קשה מאד ואולי אפילו בלתי אפשרי להשיג אותם שוב, ואז יש להתפשר על אריחים שונים – דבר שפוגע מאד בנראות של הדירה.

OH YES!

כאשר מגדירים תקציב לריצוף ולחיפוי, יש לגלם בתוכו גם את העלות של האריחים העודפים. לעיתים עדיף להתפשר על אריח זול יותר, אבל לא לוותר על האקסטרות כי מדובר בביטוח חשוב שיכול להוכיח את עצמו בעתיד. כמובן שגם יש לאחסן את המרצפות והאריחים העודפים במקום בטוח, כדי שלא תופתעו יום אחד למצוא אותם שבורים.

חדר רחצה

חדר רחצה

חדר רחצה
צילום: אורית ארנון | עיצוב: מיכל גרינברג פוקס
חדר רחצה

חדר רחצה

חדר רחצה
צילום: מאור מויאל | עיצוב: קארין פדר

צופרים לנו בסלון

OH NO!

פעמים רבות שיפוץ הבית כולל החלפה של דלתות הפנים. ברוח התקופה, אנשים מבינים כמה חשוב לבחור בדלתות שמבודדות מרעשים, ומוכנים להשקיע לא מעט בדלתות כאלה. הבעיה היא שהרעשים מגיעים לא רק מהחדרים אלא גם מהחוץ. גם עם הדלתות השקטות ביותר, עדיין נוכל לשמוע צעקות מהרחוב וצפירות מהכביש.

OH YES!

אם כבר שינסתם מותניים ויצאתם לתהליך מאתגר של שיפוץ הבית, ההמלצה שלנו היא לדאוג גם לבידוד של החלונות. אם מדובר בחלונות ישנים, ייתכן שיש צורך להחליף את התריסים כדי להבטיח סגירה מועילה. בנוסף, רצוי לוודא שהשמשות והוויטרינות עשויות מזכוכית בזיגוג כפול. אמנם מדובר בהשקעה לא קטנה, אבל אומרים שאין מחיר לשקט.

 

סלון מודרני
סלון מודרני
צילום: : אורן עמוס | עיצוב: ליטל נעים
חדר שינה ילדים
חדר שינה ילדים
צילום: אלעד גונן | עיצוב: אורנה פוריץ,
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...