המדריך לעיצוב מטבח

כל הסודות שחייבים לדעת לפני עיצוב מטבח
מאת טלי בן אבי

בעיצוב מטבח חייב להיות איזון בין פונקציות של שימושיות ומראה. לכל אחת משתי הפונקציות מצטרפות גם העדפות אישיות. לכן, חייבת להיות התייחסות מדוקדקת לאלמנטים רבים, כגון: רצפה, תקרה, צבעוניות, הריהוט, מכשירי חשמל, תאורה ומקומות אחסון רבים. כשכל אלה מותאמים לסגנון חיי הדיירים המטבח יהפוך למרכז הבית.

חשוב לפני שמתחילים להחליט על סגנון העיצובי של המטבח (ניתן להציץ במדריכים העיצוב שלנו) לאחר שהחלטתם על סגנון העיצוב, חשוב לשים לב לכל הדברים המופיעים במדריך זה וכך תקבלו מטבח איכותי, עמיד, מתוכנן ומעוצב נכון.

כל ההשראה לעיצוב מטבח כאן>>

01

רצפה

ההחלטה על רצפת למטבח היא מאוד משמעותית, שכן היא לא רק משפיעה על מראה העיצוב, אלא גם צריכה להיות עמידה ופרקטית מותאמת לפעילות המתבצעת במטבח. לפניכם רשימה מפורטת של המלצות להן כדאי לשים לב לפני שבוחרים את רצפת מטבח:

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: יקירה בן אפרים. צלם: עידן גור

עמידות

המטבח הוא אזור עתיר תנועה המועד לפורענות, כמו, כלים שנופלים וחלקם נשברים, רטבים ומשקאות שנשפכים וכדומה, לכן ריצפת המטבח חייבת להיות עמידה במצבים שונים ובלתי צפויים. החומרים שיכולים להתאים לכך הם: אריחי קרמיקה או גרניט פורצלן, פרקט למינציה, עץ קשה או בטון, הידועים בעמידותם.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: אביה אלתר סובלמן. צלם: אלעד גונן

תחזוקה

שיטות אחזקה שונות מותאמות לסוגי הריצוף השונים. יש חומרים להם נדרשת תוספת של שכבת איטום, פעולות הברקה או מוצרי ניקוי מיוחדים. כשאתם בוחרים את הרצפה שנראית לכם כמתאימה למטבח שלכם, קחו בחשבון את רמת התחזוקה אותה תהיו מוכנים להשקיע ברצפת המטבח כדי שתמיד תראה במיטבה.

המדריך לעיצוב מטבח
מעצב: בן רזניאלי. צלם: אורן עמוס

סגנון ואסתטיקה

רצפת המטבח היא חלק מסגנון העיצוב שנבחר. לפיכך, בבחירת הרצפה, תתייחסו לצבעוניות, דוגמת האריחים והמרקם. שיתאימו לחזית הארונות, למשטחים ולאלמנטים אחרים במטבח.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: בזלת אדריכלים. צלם: אלעד גונן

תקציב

תכנון ועיצוב המטבח מהווה גורם משמעותי ויקר במסגרת תקציב שיפוץ, בנייה או עיצוב מחדש. לכן, בבחירת הרצפה ,תחשבו מראש את החלק היחסי שלה במרכיבי התקציב.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: נילי חביב. צלם: מאור מויאל

התקנה

חשוב לדעת מה אופן ביצוע הריצוף, יש אריחים או חומרי ריצוף אחרים הדורשים עבודה מקצועית שעלולה ליקר את התהליך. על אחת כמה וכמה, אם אתם מתכננים לרצף את המטבח בשיטת עשה זאת בעצמך.

המדריך לעיצוב מטבח

חימום תת רצפתי

אם אתם מתכננים להתקין חימום תת רצפתי שימשך גם מתחת לרצפת המטבח, ודאו שהרצפה שבחרתם מתאימה למערכת חימום. לדוגמה אריחי קרמיקה או גרניט פורצלן, מתאימים היטב לשימוש מעל חימום תת רצפתי.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: לייה סלה, צלם: שי אפשטיין

דוגמאות ובדיקות

לפני קבלת החלטה סופית, חשוב לקחת דוגמאות של הריצוף שאתם שוקלים, להניח את הדוגמאות במטבח ולראות איך הם מושפעים מתאורה שמשתנה. עוד דבר חשוב מאוד, היות ורצפת המטבח עלולה להיות רטובה, שימו לב שמרקם האריחים ימנע החלקה.

 

02

תקרה

כאשר מעצבים או משפצים מטבח, התקרה היא מרכיב חשוב שיכול להשפיע באופן משמעותי על המראה, האווירה והתחושה. לפניכם כל מה שצריך לדעת על תקרת מטבח המעוצבת בפרופרוציה נכונה לשטחו של המטבח. עיצוב התקרה נועד להשלים את עיצוב המטבח.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: ליאת הראל. צלם: אלעד גונן

תקרות שטוחות

תקרה שטוחה היא האפשרות הנפוצה והרב-תכליתית ביותר. תקרה שטוחה מקנה מראה נקי ומינימליסטי, שמאפשר לאלמנטים עיצוביים אחרים לבלוט ולהשפיע.

 

צריכים השראה לעיצוב מטבח? לחצו כאן>>

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: מורן בר אור. צלם: אודי גורן

צבע לתקרה

צבע התקרה משפיע על האווירה אותה אתם רוצים שתהיה במטבח. תקרה לבנה, או צבועה בגוונים בהירים, תשרה במטבח תחושה של מרחב וקלילות. לעומת זאת גוונים כהים יצרו במטבח סצנה של דרמה ואווירה אינטימית.

המדריך לעיצוב מטבח

קורות חשופות

אם רוצים להעניק למטבח מראה כפרי ואפילו תעשייתי, אפשר לשלב בתקרה קורות. הקורות שמוסיפות עניין יכולות להיות עשויות מחומרים שונים, כמו: עץ טבעי. עץ צבוע, או ברזל. הבחירה תעשה בהתאמה לסגנון שנבחר.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: ריזק יפרח. צלם: עודד סמדר

אקוסטיקה

נושא מאוד חשוב במטבח שלא מרבים לחשוב עליו. אחד מהאלמנטים שמשפיעים על אקוסטיקה היא התקרה. מניעת עוצמת רעשים, אפשר לחשוב על הנמכת תקרה במקרה שבחלל בו נמצא המטבח התקרה המקורית גבוהה. פאנלים אקוסטיים או מערכות תקרה תלויות עשויות חומרים בולמי קול, יכולים לעזור למזעור הדים וליצירת סביבה שקטה לעבודה.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: רויטל וולף. צלם: דרור מילר

חיפוי עץ

פרקט על התקרה? כן, אופציה ליצירת אווירה חמימה במראה עשיר. כל סוגי הפרקטים יכולים להתאים לחיפוי תקרה כולל עץ מלא.

המדריך לעיצוב מטבח

אוורור ותעלות

אוורור ומזגנים. לכך שתי אופציות. האחת תכנון מערכת אוורור ומיזוג נסתרת, המשולבת בעיצוב התקרה ו/או בארונות הגבוהים, מה שיעניק למטבח מראה חלק ואחיד. האופציה השנייה שתשווה למטבח אופי כפרי או תעשייתי, הם שרוולי מיזוג גלויים המוצמדים לאורכה של התקרה.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: שרון דוד. צלם: מאור מויאל

תחזוקה

תקרה גבוהה או מונמכת צוברת עם הזמן אבק ושומן שעולה מאדי הבישול. לכן, חשוב לבחור בחומרים שקל לנקות אותם והם דורשים תחזוקה מינימלית.

03

עיצוב תאורה

רמת החשיבות של תכנון תאורת המטבח גבוהה ביותר. בתכנון התאורה יש לקחת בחשבון את גודל המטבח, את גובה התקרה ואת המיקומים של משטחי עבודה, הכיור, הכיריים ומכשירי החשמל וגם פינות הישיבה. כי מעבר לתאורה אחידה וטובה לכל המטבח רצוי להוסיף נקודות אור בסביבת העבודה. למשמעות התאורה במטבח כמה היבטים: יצירת סביבת מטבח מסבירת פנים ופונקציונלית. זה נעשה באמצעות שילוב תאורה שכבתית, ניצול אור טבעי ושילוב תאורה ספציפית למשימות. וכמו כן, גורם משפיע על העיצוב.

המדריך לעיצוב מטבח

תאורת סביבה

מספקת תאורה כוללת וצריכה להיות מפוזרת באופן שווה בכל  המטבח. זה יכול להיות תאורה שקועה בתקרה או פסי תאורה וגופי תאורה מלבניים ומאורכים.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: דנה קולין. צלם: אביב קורט

תאורת משימה

היא למעשה תאורה שממוקדת באזורי עבודה ספציפיים בהם נדרשת תאורה בהירה וישירה, לדוגמא מתחת לארון, מעל הכיור, מעל הכירים ומעל משטחי העבודה. גופי התאורה יכולים להיות צמודים לקיר, לחלקו התחתון של הארון, תלויים או תאורה מתכווננת שקועה בתקרה.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: שרון מעין. צלם: עודד סמדר

אור טבעי

חלונות גדולים במטבח מועילים לאוורור המטבח מריחות הבישול וגם פתרון נהדר להכנסת אור טבעי שמשרה אווירה נעימה ומזמינה ואמצעי יעיל להפחתת הצורך בתאורה מלאכותית במהלך היום.

המדריך לעיצוב מטבח

סגנונות גופי תאורה

בנוסף לגופי תאורה טכניים, אפשר להוסיף גופי תאורה להשלמת סגנון העיצוב. בין אם מעדיפים תאורה אלגנטית, מודרנית, וינטג', כפרית או רטרו יש התחשב בגודל המטבח וברמת האחזקה שנדרשת לגופים אלה.

המדריך לעיצוב מטבח

תאורת לד

חשוב להשתמש בתאורת לד עמידות לאורך זמן, צורכות פחות אנרגיה ומפיקות פחות חום בהשוואה לנורות ליבון או פלורסנט.

04

צבע

בצביעת הקירות במטבח טמונה דרך יעילה וזולה יחסית לשינוי מראה המטבח, חידושו ויצירת אווירה רצויה. עם זאת, ישנם מספר גורמים חשובים שיש לקחת בחשבון בעת ​​צביעת קירות המטבח. הנה כל מה שאתה צריך לדעת:

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: טלי ופלורינה. צלם: איל תגר

סוג הצבע הנכון

חשוב לבחור את צבע שמוגדר כמתאים למטבחים הכלולים שמה שנקרא חדרים רטובים בהם הלחות גבוהה. שימו לב להנחיות המצוינות על גבי מכלי הצבע.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: ענבר קרפר. צלם: סוזי לוינסון

גימור הצבע

קירות המטבח חשופים להשפעה של אדי מים ושומן, לכן, חשוב שרמת הגימור בקירות המטבח יהיה חלק ככול האפשר. עדיף ומומלץ לבחור בגימור מבריק, חצי מבריק או סאטן. אלה עמידים בפני כתמים, אדים ושומן וקלים לניקוי.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: סתו סנד. צלם: תמיר רוגובסקי

בחירת צבעים

צבעים בהירים וניטרליים יכולים לגרום למטבח להיראות בהיר ומרווח יותר, בעוד שגוונים נועזים או כהים יותר יכולים להוסיף דרמה ועומק. כמו כן, בעת בחירת הצבע לקירות חשוב להתייחס לגורמים נוספים כמו: אור טבעי, צבעי ארונות, משטחי עבודה וריצוף .

המדריך לעיצוב מטבח

לבדוק את הגוון

לפני שמחליטים על גוון מסוים, חיוני לבדוק אותו על שטח קטן על הקיר. יש לצבוע ריבוע קטן של הגוון על הקיר במטבח ולהתבונן בו מכל הצדדים ובתנאי תאורה שונים. פעולה מקדימה זו תבטיח בחירה נכונה של הצבע לקירות.

05

ארונות מטבח

ארונות מטבח הם אחד ממרכיבי העיצוב הדומיננטיים ביותר במטבח, הן מבחינת מראה והן מבחינה פונקציונלית. הם שמספקים מקום אחסון לכל מה שנדרש במטבח, ובהם משולבים מכשירי החשמל. לפניכם רשימה של רעיונות ונקודות עליהם כדאי  לשים לב.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: שרית ואלעד גיחון. צלם: מאור מויאל

ארונות תחתונים

הכרחיים בכל מטבח ובכל סגנון עיצוב. ארונות אלה מותקנים על הרצפה ומהווים בסיס למשטחי העבודה, הכיור ולחלק מכשירי החשמל שנדרשים במטבח. בנוסף לכך הם מכילים מקומות אחסון רבים שמעוצבים כמגרות או מדפים.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: שרון מעין. צלם: עודד סמדר

ארונות עליונים וארונות קיר: שלב חשוב של עיצוב מטבח

ארונות עליונים מותקנים מעל משטחי העבודה והכיור. הם העיקר משמשים לאחסון פריטים קלים יותר, בהם לעיתים קרובות משולב קולט האדים, אך עם זאת אפשר לוותר עליהם אם נמצאים במטבח פתרונות אחסון אחרים.

ארון קיר שמתוכנן על קיר שלם מרצפה עד תקרה, נותן פתרון לשפע של מקומות אחסון. חלקו יכול לשמש כמזווה, ארון שירות, ובהם גם משולבים מכשירי החשמל.

המדריך לעיצוב מטבח

חזית ארונות המטבח

חזית הארונות יכולים להיות עשויים מסוגי עץ שונים, כשהנפוצים הם: אגוז אמריקאי, אלון, מייפל, דובדבן, ליבנה ואורן. גוון העץ, עמידותו בתנאי לחות ומחירו מהווים גורמים חשובים בעת הבחירה. לחזית ארונות המטבח אפשר לבחור גם בחומרים מתועשים, כגון חיפוי למינציה, פורמייקה וכמובן צבעים עמידים שמותאמים למטבח.

המדריך לעיצוב מטבח

ידיות

הידיות הן חלק מעיצוב חזית הארונות. יש עיצובים שהידיות מהוות חלק מעיצוב החזית, הן משולבות בצורה ואינן בולטות. בכל מקרה, גם כשמחליטים על ידיות בולטות שצורתן מותאמת לסגנון העיצוב, חשוב לזכור שארונות המטבח נפתחים ונסגרים פעמים רבות ולכן הן חייבות להיות נוחות ופונקציונליות.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: דנית רוטמן. צלם: אורן עמוס

צירים ומסילות

במטבח של היום החלק החשוב ביותר בארונות המטבח הם הצירים והמסילות של מדפים ומגירות. גם צירי הדלתות חייבים להיות איכותיים וחזקים. על תתפשרו על איכות הצירים זו השקעה בטוחה לטווח ארוך שתבטיח לכם נוחות מרבית. בנושא מסילות המיועדות למגירות, חשוב להקפיד על מסילות בטיחותיות להן סגירה איטית.

המדריך לעיצוב מטבח

חלוקה במגירות

אבזור שחוסך מקום ושומר על סדר מופתי במגירות הם תוספות שמחלקות את פנים המגירה לתאים המיועדים לכלים שונים, כמו סכו"ם, צלחות, תבלינים, כלי הגשה, סירים, מכסים וכדומה.

המדריך לעיצוב מטבח

מערכות נשלפות

פנים הארונות יכולים להיות למעשה מערכות נשלפות. מערכות כאלה מתאימות לארונות גבוהים מהם נשלפת מגירה גבוהה מחולקת לתאים משני הצדדים. יחידות פינתיות שנשלפות החוצה, כמו כן פחי אשפה ומחזור.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: דקלה פנירי. צלם: מאור מויאל

אי המטבח

לאי במרכז המטבח או בהמשכו תפקידים רבים: לא בכדי הוא הפך לאלמנט מרכזי בעיצוב המטבח. אם מחשבים נכון את שטחו של המטבח, ניתן לשלב אות האי גם במטבחים קטנים כל עוד נשמרת זרימת תנועה נוחה סביבו. באי ניתן לשלב מקומות אחסון נוספים, הוא משמש כתוספת למשטחי עבודה קיימים, האי מתאים לארוחות יומיומיות ובהעדר פינת אוכל אפשר לעצב אותו גם לארוחות חגיגיות ובמקרים רבים האי משמש כיחידת אירוח שמתקשרת לסלון.

06

משטחי עבודה כחלק מעיצוב המטבח

משטחי העבודה שיכולים להיות עשויים מחומרים שונים, מעבר להיותם חיוניים ומותאמים להיקף העבודה המיועדת למטבח, יש להם גם השפעה גדולה על העיצוב. כמה דברים שחשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה

המדריך לעיצוב מטבח

גרניט

אבן טבעית פופולרית הידועה בחוזקה, בדוגמאות הייחודיות שלה ובעמידותה בפני חום ושריטות. רק יש לזכרות שמידי תקופה רצוי ומומלץ לחדש את שכבת האיטום.

המדריך לעיצוב מטבח

קוורץ

אבן מהונדסת עשויה מקוורץ כתוש מעורבב בשרף. הוא מציע מגוון רחב של צבעים ודוגמאות, אינו נקבובי ואינו דורש איטום.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: ליאת שעיה. צלם: קרין רבנה

אבן טבעית או משטח יצוק

אבן טבעית בעלת מראה יוקרתי, אך בניגוד לגרניט זה חומר סופג ורך יותר ולכן נוטה יותר להכתמה. חשוב לזכור לאטום אותה לעיתים קרובות ולהקפיד על תחזוקה שמומלצת על ידי הספק.

משטח יצוק חומר סינטטי העשוי מתערובת של אקריליק, פוליאסטר ושרפים אחרים. הוא עמיד, לא נקבובי, מוצע במבחר גוונים וניתן לשלב אותו בצורה חלקה עם כיורים.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: מיכל אנגל. צלם: עומרי הכט

בוצ'ר בלוק

עשוי מעץ, בדרך כלל מייפל, אלון או אגוז, וגם במבוק. משטח זה מספק מראה חם וטבעי. אך בשל רגישותו לכתמים וחום הוא דורש פעולות אחזקה קבועות

המדריך לעיצוב מטבח

נירוסטה

למשטחי נירוסטה מראה של מטבח מודרני עד תעשייתי. עמיד בחום, אינו רגיש לכתמים, קל האחזקה עם כי רגיש לשריטות. משטחי נירוסטה יכולים להגיע עם כיורים משולבים.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: חני חכם. צלם: רונן קוק

עלויות עיצוב מטבח

משטחים עלות המשטחים משתנה בהתאם לחומר הנבחר, יש לבדוק את המשטח המתאים ביותר משלוש בחינות: עיצוב, פרקטיות מותאמת לפעילות המיועדת וכמובן, מחיר.

07

פתרונות אחסון

ככל שהיו יותר מקומות אחסון חיוניים במטבח, כך ישמר בו מראה מאורגן ונקי. בתכנון מקומות האחסון מתחשבים הן במראה והן בנוחות הגישה והתפעול.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: יסכה סטו בורנשטיין. צלם: אורית אלפסי

ארונות ומגירות

חשוב להשתמש בסגנונות שונים של ארונות, מגירות וארגוניות כדי למקסם את שטח האחסון עבור כלי בישול, כלים ופריטי מזווה, חשוב לדעת יש היום פתרונות רבים לחלוקה נכונה של מגירות וארונות.

המדריך לעיצוב מטבח

מזווה ומדפים פתוחים – אלמנט מוביל של עיצוב מטבח

אם המקום מאפשר, אזור מזווה עם מדפים ויחידות אחסון בשפע עבור מוצרים יבשים, שימורים, בקבוקים וכמו כן כלים.

כדאי לשלב מדפים פתוחים להצגת פריטים דקורטיביים או פריטים בשימוש תכוף, תוך הוספת פונקציונליות וסגנון כאחד.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: אורן וייץ. צלם: אורי אקרמן

אי המטבח ועגלות

במידה וניתן כדאי הוסיף אי במטבח או בנוי או על גלגלים ומעבר לנוחות הישיבה סביבו ניתן כמובן לנצל אותו עבור אחסנה נוספת למטבח.

המדריך לעיצוב מטבח
עיצוב: אירנה קנצוקר. צלם: איתי בינת

פסים מגנטיים ווים ומסילות

חברו פסים מגנטיים לקירות או בתוך דלתות הארונות לאחסון סכיני מטבח וכלי מתכת.

השתמשו בווים או במסילות לתליית כפפות לתנור, מגבות ופריטים אחרים בשימוש תכוף.

המדריך לעיצוב מטבח

מתלים

אם רוצים לחסוך מקומות אחסון בתוך הארונות, אפשר לתכנן מתלים חיצוניים לסירים, מחבתות, וכלי בישול, המתלים יכולים להיות קבועים על אחד הקירות או מתקן דקורטיבי מעל משטח העבודה, האי או הכיריים.