כוחו של הצבע: השפעת צבע הקירות על מצב הרוח

לפני שאתם צובעים את הבית, כדאי להחליט איזו תחושה אתם מעוניינים להעניק לחלל? הרמוניה ושלווה שמיוצגים על ידי הצבע הכחול או מרץ ואנרגיה כמו בכתום? הכל על צבע

מזל טוב, נולד לשכנים תינוק? תינוקת? ניחוש אחד יספיק כדי לדעת מה יהיה צבע הקיר שבו יבחרו הוריו לחדרו. כחול, צבע מרגיע, ישדר לרך הנולד: תתחיל להרגיע. ורוד, צבע הזוגיות והאהבה, ישדר לרכה: קבלי אהבה, רצוי בשניים. האם יש חשיבות לצבע הקירות הסובב אותנו? ואיזו השפעה יש לו עלינו?

לכל צבע אנרגיה משלו

"לכל צבע יש תדר ששולח אנרגיות, אלא שהאדם לא יכול לקלוט אותם בחושיו הרגילים", אומרת סמדר לרר, מטפלת בצבעים ומחברת הספר "ריפוי ב-7 צבעים", "אותן אנרגיות הן שמשפיעות על מצב הרוח שלנו. אם בחרת צבע מסוים, בחרת אותו בתת מודע שלך, משום שאתה זקוק לצבע הזה ולאנרגיה שהוא משדר לך".

 חדר ילדים ורוד

צילום: שי אפשטיין, עיצוב פנים: שלי פפל ולירונה מנדל

בטח יצא לכם להיכנס לחדר, סלון או מסעדה ולחוש מיד משיכה או רתיעה מהמקום. מה שגורם לנו לתחושות כאלה, מתחיל בסך הכל בצבע שעל הקיר או במילים אחרות: נעים מאוד, הגעתם לפסיכולוגיה של הצבעים. חלקם ירגיעו אתכם, חלקם ימריצו אתכם, חלק יחדדו את מחשבותיכם, ואחרים יגרמו לכם לנוע בעצבנות. אז לפני שאתם צובעים את הבית, עצרו וחשבו איזו תחושה אתם מעוניינים להעניק לחלל. צבעים עמומים ורכים, כמו כחול וסגול, ירגיעו את המקום. לעומת זאת, צבעים חמים או בהירים כמו כתום וצהוב יגרמו לנוכחים להרגיש נמרצים.

"לילד פעיל במיוחד, שקם כל הזמן ממקומו ולא מתרכז, לא יתאימו קירות כתומים, גם אם החדר שלו מקסים", מסבירה לרר. "הכתום אומנם חם אך גם מניע לפעולה. לחדר של ילד כזה הייתי ממליצה על קירות בתכלת, שהוא צבע מרגיע. מצד שני, ילד חולמני יתפקד טוב יותר עם צבעים כתומים סביבו".

 חדר ילדים ים כחולצילום: שי אפשטיין, עיצוב פנים: אורנית וסרמן

מחקרים שבוצעו במשך השנים, אישרו שכל צבע מעורר תגובה מיוחדת במוח האנושי ומשפיע על רגשות, על מחשבות וכן, גם על מצב רוח. ההשפעות על הבחירה נולדות מדפוסים בבית, מהאופי או מדברים שמתאימים לנו בתקופות מסוימות. כמו המסר הלא מודע שהורה מבקש להעביר לרך הנולד בבחירת הצבע לחדרו, כך יכולה נכדה, שמתגעגעת מאוד לסבתה שנפטרה, לבחור גוון קיר שמזכיר לה את בית סבתא. "הבית הוא הנשמה, לשם נכנסת האנרגיה של הדיירים", אומרת לרר. "אם בני זוג בוחרים לחדר השינה צבע שאחד מהם לא מחובר אליו, זו תחילתה של בעיה. חדר זוגי אמור להיות רומנטי, חושני ולהביע שיתוף. גם אם אחד מהם מותיר את הבחירה בידי בן זוגו, הוא כמו מצהיר שאין לו אמירה בבית הזה".

מה הצבעים המומלצים לקירות הבית?

הצבעים המתכתיים, האפורים, קרים ואינם מניעים לפעולה, ולכן אינם מומלצים למטבח. מי שבחר בהם, כדאי שיוסיף לבית צבעים באמצעות תמונות, וילונות ועציצים.

הצבעים החמים כמו אפרסק, אדום, כתום וצהוב, מעניקים שמחת חיים, עוטפים, וטובים לסלון ולמטבח. הם נחשבים לממריצים של מיצי העיכול, וזו הסיבה שתראו אותם הרבה במסעדות.

לחדרי טיפולים מומלצים צבעים מרגיעים כמו סגול, שמכניסים אנרגיה נשית.

לחדר ילדים כדאי לבחור בצבעים עזים כמו אדום וכחול, כדי לחשוף אותם לגירוי ומידע. אבל לא כדאי להגזים עם את הצבעים החזקים ולא כדאי למקם אותם ליד המיטה. כדאי לחלק את החדר לאזור שינה עם צבעים כמו ירוק, תכלת או סגול לוונדר, ובמקום מרוחק יותר של גירוי ומשחק בצבעים חזקים יותר.

אגב, אם בחרתם לבן לקירות, בחרתם שלא לבחור, כי על פי לרר, הלבן, שמכיל את כל ספקטרום הצבעים, הוא צבע של הכלה ופתיחות, הקשבה וחשיבה חיובית, אבל הוא גם סוג של קיבעון, משום שהאדם לא נוגע בצבעים שבתוכו, בנועזות, בתשוקה, באינטואיציה.

חדר טיפולים מעוצב
צילום: עודד סמדר, עיצוב פנים: יונית לאונר עדי

הנה כמה עובדות שלא ידעתם על צבעים

* ורוד מסטיק, שידוע כמרוקן אנרגיות, משמש להרגעת אסירים בבתי סוהר.

* מוצרים בצהוב ואדום בחנויות ייטעו בקונים רגשות חיוביים ומן הסתם את הרצון להשקיע בהם.

* לבן מגביר כאבי ראש ולעיתים עלול לגרום לבחילות. אז מי שגר בבית שכולו, כדאי שיבדוק את הנקודה.

* כחול יחדד לכם את הזיכרון וידכא את התיאבון.

* מרגישים לחוצים? עברו לחדר שאין בו אפור. 

מדריך בסיסי: מה משדר כל צבע?

כחול: הרמוניה, שלווה, חופש ומרחב, מאפשר זרימה וטוב נגד נדודי שינה.

לבן: ניקיון ותמימות, שלווה וטוהר. מרפא ומפתח יכולת פיזית ואנרגטית.

שחור: קשיחות ורצינות, כניעה והיעלמות. משדר גם צורך בהגנה.

ירוק: רעננות, שחרור, צמיחה ותקווה. מרגיע, מחדש ומאזן.

צהוב: שמחת חיים ויוקרה אך במינון מוגזם מעורר כעס ותסכול.

אדום: מרגש ואינטימי אך גם מעלה לחץ דם ומאיץ דופק.

כתום: ממריץ אנרגיה ומעורר התלהבות, מיניות ויצירתיות לצד למידה והתנסות.

חוםתמיכה ויציבות.

סגול: רוחניות, הרגעת פחדים. טוב למערכת העצבים.

ורוד: נתינה, שפע, קבלה, מזמין זוגיות ואהבה.

חדר ילדים בצבע כחול וירוק

יח"צ איקאה

טרנדים-2012-להשתלב-בזרם234
טרנדים-2012-להשתלב-בזרם403
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...