עניין של צבע: 8 טיפים מועילים לצביעה

צבע מוסיף עניין לחדר במחי מברשת אחת. או שאולי במחי רולר? ואיך נבחר בדיוק את הצבע המתאים? והאם בערב הוא ייראה כמו בבוקר? ואיך נספיק את כל זה לפני ראש השנה? כל התשובות במדריך אחד

לצבע נוכחות משמעותית בחלל, ויש ביכולתו לשנות מראה של כל חדר או פינה. פח צבע, מברשת וידיים עובדות עשויים לחסוך לנו התלבטויות רבות בענייני ריהוט, טקסטיל וכמובן השקעה כספית לא מבוטלת, משום שבמחי יד אנו מוסיפים לחדר את הטאץ' העיצובי המיוחל.  לפני שניגשים למלאכת הצביעה, חשוב שנתייחס לכמה פעולות שיחסכו לנו זמן, כסף ותיקון טעויות מאוחר יותר.

 

מה שהלב אוהב


צבע יש לבחור לפי ההעדפות האישיות שלנו ולא לפי טרנדים. גם אם הרוז קוורץ נבחר לצבע השנה, אף אחד לא אמר שזה הצבע שצריך להיכנס לחדר השינה או לפינת האוכל. לכל אחד יש צבע אהוב, ובעזרת מניפת הגוונים אפשר להתחיל לקבל מושג מה אפשרויות הצבע הקיימות, עד כמה הם בהירים או כהים ולמה אנחנו הכי מתחברים. מי שאוהב כחול, סגול או צהוב, סביר להניח שגם יקום כל בוקר עם חיוך למראהו וייהנה לחיות לצידו.

 

קיר בצבע כחולעיצוב פנים: שירלי נחמנה. צילום: שי אפשטיין

 

 

חתיכה סבירה


דוגמאות הצבע הקטנות שבמניפה לא יספיקו לנו כדי לדעת איך הצבע ייראה על הקיר ואיזו הרגשה ייתן לנו ביום יום. בחברות הצבע קיימות אריזות קטנות יותר של צבע שניתן לרכוש לצורך ניסיון. לעיתים ניתן אף להזמין דוגמה של צבע על גבי משטח, שידגים את הצבע, רק ביותר גדול. זה עדיין לא קיר, אבל אם תציבו את הדוגמה מעל השולחן או באזור אחר שבו אתם רוצים ליישם את הצבע, תוכלו לקבל תחושה קרובה יותר מאשר פיסת נייר בגודל סנטימטרים ספורים.

 

זמנים שונים


הבאתם את הדוגמה הביתה? עכשיו בדקו כיצד היא נראית במשך היום. פעם בשעות הבוקר המוארות, פעם בשעות בהן השמש קופחת, פעם אחרת בשעות בין הערביים וגם לעת ערב. לצבע יהיה מראה שונה בכל פעם שבחוץ משתנה האור. אם אין הפתעות מרחיקות לכת – זה כנראה הצבע שלכם.

להכין את החדר


אין טעם לפרוס כיסוי על המיטה או הכורסה לפני הצביעה, אלא יש לפנות אותם לגמרי. את הרהיטים הצמודים לקיר יש להרחיק ממנו או פשוט לקרב למרכז החדר. על הרצפה יש לפרוס עיתונים ישנים, ואת הקירות – גם אם הם נראים נקיים – יש לנקות כדי להסיר אבק, לכלוך ואפילו כתמי ידיים שומניות. חורים בקיר יש לסתום, ורק אז לגשת למלאכה.

 

פרקט אלוןעיצוב פנים ואדריכלות: שרון אהרון. צילום: טל ניסים

 

 

כמות צבע מתאימה


אחרי שהחלטתם כמה קירות לצבוע, יש לחשב את שטחם ולרכוש כמות צבע שתתאים לשטח, כפול מספר השכבות הנדרשות ליישום. יש להביא בחשבון פרמטרים כמו צבע קיים שאותו יש לכסות (נדרשות כמה שכבות צבע כדי להסתיר צבע בורדו, למשל), האם דרושה שכבת יסוד, האם בחרתם בצבע עם אפקט מיוחד ועוד.

מברשת או רולר


לפני ההתלבטות, בואו נסכם ששניהם צריכים להיות נקיים למשעי. בלי שערות קופצניות ובלי אבק והפרעות אחרות שיציצו משכבת הצבע. ואז במה לבחור? תלוי בשטח, אבל אם אתם נאבקים בפינות, התחילו במברשת. יש מקומות שהרולר פשוט לא יגיע אליהם. את הכיסוי הנרחב יותר השאירו לעבודת הרולר, מה גם שבעזרתו תוכלו להסתיר את שכבת המברשת ביעילות. כלים חשובים נוספים שכדאי להצטייד בהם: מוט מאריך לרולר, סולם ואולי את בעל המקצוע שבסעיף הבא.

רגע, ומי צובע?


כחובבי DIY  ברור שאלה תהיו אתם, אבל אם מדובר בתיקוני קירות, בקירות גבוהים במיוחד, בקיר עם זוויות, נישות או בליטות רבות או כל בעיה שנראית לכם גדולה מדי עבור הידיים החובבניות שלכם, קבלו הצעה מצבַּע מקצועי.

 

צביעת קיר עם אפקטאפקט סהרה, "טמבור". צילום: שני כרם בריל

 

 

קישוטיות בקיר


מעבר לצבע חלק יש מבחר אפשרויות לצביעה של קיר מעניין, החל מאפקטים הכלולים במכלי הצבע שאתם רוכשים ועד טכניקות המשלבות שבלונות או מסקינגטייפ ליצירת דוגמאות גיאומטריות, פסים ועוד. ואם בכל זאת צביעה של קיר היא לא כוס התה הנוכחית שלכם, אפשר להכניס נגיעות של צבע על ידי צביעה של הכיסאות, השידות, המנורות, המתכת ואפילו של סלים וטקסטיל.

מרכזית
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...