קיר בריקים בבית: כמה זה עולה לכם?

אם בעבר הלבנים שימשו כחומר בנייה מסיבי, כיום הן משמשות בעיקר כחומר חיפוי שמוסיף אלמנט עיצובי של צבע וטקסטורה לחלל. אז כמה עולה לכם לשלב בריקים בעיצוב הבית?

טרנד חזק ובולט בשנים האחרונות בתחום העיצוב הוא השימוש הנרחב בבריקים, או בשמן העברי – לבנים, לחיפוי קירות ואלמנטים בנויים בחללי הפנים השונים. הלבנים מצטרפות למגמה של חזרה לחומרים טבעיים, שמשרים אווירה חמה וביתית עם ניחוח נוסטלגי, וכן לבחירה להשאיר את חומרי הבניין לא מחופים ולחשוף את הטקסטורה והאופי הטבעיים שלהם. אך. במיוחד למי שרוצה לשלב לבנים בעיצוב הבית, ערכנו את הכתבה הבאה, שתכיר לכם את התחום יותר לעומק ותפרט עבורכם כמה מתוך התקציב שלכם עליכם להקדיש לחומר החיפוי העשיר הזה:

קצת על בריקים  

הלבנים הן חומר בנייה שנמצא בשימוש כבר אלפי שנים ונחשב לאחד מחומרי הבנייה העמידים והחזקים ביותר. הלבנים המקוריות עשויות מחרס, אך כיום ניתן להשיג אותן במגוון חומרים, צבעים וגדלים, כאשר תהליך האפייה שלהן מקנה להן את גם חוזקן וגם את האופי המיוחד שלהן. כדי להכיר את התחום ואת האופציות השונות שהוא מאפשר בעיצוב הפנים, פנינו אל חברת קרן סטון שמתמחה ביבוא לבנים עתיקות מאירופה.

לפני שקונים

חשוב לדעת שהלבנים מתחלקות לשני סוגים – לבנים עתיקות מפירוק ולבנים בייצור חדש. הלבנים העתיקות למעשה מפורקות מאתרים שונים כמו בתים עתיקים וטירות באירופה ומיובאות לארץ. יש לקחת בחשבון שאם אתם מעוניינים בתחושה המלכותית שמלווה את הלבנים ובעבודת המיון הקפדנית שלהן המחיר יהיה מעט גבוה יותר בגלל עלות היבוא והטיפול הדרוש. את הלבנים החדשות ניתן לייצר במגוון רחב של צבעים, טקסטורות, גימורים וגדלים וכן ניתן לעבד אותן כך שיראו מיושנות ויקנו לחלל את התחושה העשירה שנלווית למראה הזה.

בריקים
עיצוב: ענבר מנגד, צילום: שגב צלמים

טיפים עיצוביים 

בגלל המגוון הרחב שקיים בתחום, חשוב להגדיר מהו הסגנון שאתם מחפשים ואיזו אווירה אתם רוצים ליצור בחלל – למראה אותנטי ועשיר מומלץ לבחור בלבנים עתיקות מפירוק, למראה כפרי וביתי תוכלו לשלב לבנים בגוונים חמים ובהירים ולמראה מודרני מומלץ לבחור בלבנים במראה מתועש בגוון אחיד ובגימור פחות מחוספס.

בריקים
צילום: איתמר שיקלר

מחירון 

מחירי הלבנים נעים בין 200-400 ש"ח בממוצע למ"ר, כאשר המחיר תלוי בסוג הלבנים וגודלם. במקרה של רכישת כמות גדולה לפרויקטים המחיר למ"ר יהיה זול יותר. כמו כן ניתן גם להשיג עודפים, כלומר סחורה שאינה ממוינת במחירי מציאה של עד 50% הנחה. על עלות המוצר יכולה להתווסף עלות נוספת במקרה שנדרשים חיתוכים מיוחדים כמו חיתוכי פינות ספציפיים או חיתוך לשם הצרת הלבנים.

בריקים

עיצוב: גלי סילס וענת זמורה, צילום: יניב בן יהודה

התקנת הבריקים

את הלבנים ניתן להתקין על קירות פנים וכן על קירות חוץ בשתי דרכים – הראשונה היא ע"י הדבקה של הלבנים לקיר הקיים והשנייה היא שיטת בנייה שורה לאחר שורה. אופן ההתקנה נקבע בדרך כלל עפ"י מידת מיומנות הקבלן המבצע ואין הבדל במחיר ביניהן.

כדי להתקין לבנים על קיר קיים, הקבלן מתחיל מניקוי הקיר משאריות צבע ישן ומהסרת הפאנל שבחלקו התחתון. לאחר מכן הוא מוודא שהקו ממנו הוא מתחיל את ההתקנה הוא ישר ואז מתחיל את בניית הקיר מהרצפה כלפי מעלה.
בריקים
עיצוב: טלי גואטה, צילום: עוזי פורת

טיפים להתקנה

שימו לב שעבור קירות גבס אופן ההתקנה הוא מעט שונה מקירות בלוקים או בטון ועל כן יש להשתמש בחומרי הדבקה מתאימים עבורם. מעל פתחים או בקירות גבוהים יש להתקין חיזוקים מתאימים כדי למנוע קריסה של החיפוי. בחללים רטובים כמו מטבחים או חדר אמבט מומלץ ליישם סילר, חומר איטום שקוף המונע ספיגת מים. מלבד עלות החומר, לא תהיה תוספת במחיר ההתקנה.

בריקים
עיצוב: לימור שרהבני גרגיר, צילום: עדי בן שושן

מחירון התקנה

מחיר להתקנת לבנים נע בין 200-300 ש"ח למ"ר בממוצע. עבור חיפוי אלמנטים מיוחדים כמו עמודים או אזורים קטנים יותר תהיה תוספת של בין 50-150 למטר אורך,  בגלל שאלה דורשים עבודה מאד מדויקת וחיתוכים רבים יותר לחומר הגלם.

223salon
748salon
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...