בדרך אל הכפר פותחים תריסים

אף אחד לא מגיף את התריסים, על טרנד תריסי העץ הישנים למען שמירה על הסביבה וכאלמנט דקורטיבי. גם במראה חדש הם חלק מעיצוב הבית

 

לפני ההיסחפות העיצובית אחרי המראה הסקנדינבי, ניצחו בגאון טרנד המראה כפרי, השאבי שיק והרבה DIY לנשמה. אחד מהסממנים שנראו בבתים, במשרדים, במסעדות ובאדריכלות היו תריסים מכל סוג וצורה, גם ישנים ומפורקים וגם חדשים ומהונדסים, שהחזירו עטרה ליושנה במראה מהוקצע. חובבי התריסים יכולים למחות את דמעות הפרידה, משום שהתריסים מסרבים לעזוב, והם עדיין חלק בלתי נפרד מבתים מעוצבים רבים.

תריס עץ כמחיצה פנימית

תריסים ישנים משמשים כמחיצה הנעה על מסילה

תריס עץ כמחיצה פנימית
צילום: שירו כרמל | עיצוב: הילה אייזנברג

למי שטרם התחבר או כבר שכח, נזכיר כי תריסים אינם מיועדים רק לחלון, וכל תריס כמעט – ובמיוחד הישנים והמפורקים – יכול להוות דקורציה מושכת עין בבית, אם כדלת לארון, כתמונה על קיר או כראש מיטה בחדר השינה. שימושים נוספים הופכים את התריס לחלק מהארונות והדלתות, ומעניקים מראה נוסטלגי כפרי, ויש גם מי שמאמץ את גישת הקיימות, כפי שבחרה המעצבת הילה אייזנברג: "בשל אילוצי מקום בחרנו בדלתות הזזה לחדר השירותים הצמוד ליחידת ההורים, אבל מתוך ראייה אקולוגית ההחלטה נפלה על תריסים ישנים שנקנו בשוק הפשפשים".

תריס עץ ישן צבוע בירוק

תריס עץ ישן הפך לדלת כניסה לחדר הרחצה

תריס עץ ישן צבוע בירוק
צילום: קארין פדר | עיצוב: קארין פדר

 

לספר סיפור בעזרת תריסים

אצל ליאורי אלון, בעלת סטודיו Touch & Wood, מדובר בסיפור אהבה של שנים שמתגלגל בינה לבין תריסי העץ הישנים. "אני אוהבת להציץ להם בין השלבים ולדמיין סיפור של בית שהיו בו פעם. בסטודיו שלי אני פוגשת את טקסטורות העץ המיוחדות, את שכבות הצבע הרבות ואת חלקי הפרזול המקוריים של תריסי העץ, ומחליטה לאן פניו של תריס העץ ומה יהיה ייעודו החדש – מוסיפה אדנית פורחת לתריס עץ ישן, משלבת מראה בתריס העץ או בונה פרגוד ממספר תריסים. הזכות לשמור את הקיים ולשמר מראה נושן מפעם מנחים אותי, ובתוצאה הסופית מתקבל ערך מוסף של שיק ונוסטלגיה".

תריס עץ ישן כיצירת אומנות

תריס עץ ישן כפריט סטייליניג

תריס עץ ישם כיצירת אומנות
צילום: גאיה שטיינברג | עיצוב: לאור אלון

 

 

 

המטבח הותאם לתריסים

תריסי העץ במטבח שעיצבה ליאת עברון נקנו בשוק הפשפשים החיפאי הרבה לפני שתוכנן המטבח החדש, ולפיהם נקבע גודל היחידות המרכיבות אותו – חנייה לעגלה וארון אחסון מימין, ומזווה מגירות משמאל. התריסים נמסרו לנגר, שטיפל בהם בהתזת חול, הוסיף טיפול נגד תולעים ומרח בלכה, ולאחר מכן התקין בהם צירים פנימיים מודרניים כדי לאפשר פתיחה קלה, וציר חיצוני כדקורציה בלבד.

תריסים ישנים כחזית ארון במטבח

המטבח עוצב לפי התריסים הישנים ששופצו

תריסים ישנים כחזית ארון במטבח
צילום: איתי בנית | עיצוב: ליאת עברון

 

שילוב בפריטי ריהוט

מראה התריסים אומץ גם לתעשיית הרהיטים, ופריטים כמו ארונות ושידות מיוצרים עם דלתות תריס. שידת תריסים היא מוצר הדגל של "עיונה" ואחד הרהיטים הראשונים שעוצבו עם פתיחת הנגרייה הדרומית בקיבוץ בארי. "השידה נעשתה בעבודת יד מעץ ועוצבה בהשראת רהיטי הווינטג' של שנות ה-50 שהיו נפוצים באותה תקופה", מספרת מובילת הסטודיו יונת אור, שהתחילה את דרכה משיפוץ רהיטים ישנים בהם תריסי העץ המקוריים היו חלק אינטגרלי מהרהיט. "כשהתחלתי לעצב רהיטים חדשים, היה מאוד טבעי להמשיך ולשלב בהם תריסים כדי לשמר את הגעגוע לאותה תמימות ונוסטלגיה שלא תחזור".

שידת עץ בעיצוב קלאסי

שידה שעוצבה בהשראת תריסים ישנים

שידת עץ בעיצוב קלאסי
צילום: יהל בטיטו

 

בחדר שינה בקיבוץ ארז נבחר תריס כאלמנט שמכניס עניין בבית שכולו אקלקטי עם נגיעות כפריות. "אני מאוד אוהבת לשלב תריסים בחלל הבית. הם מכניסים ערך מוסף ובמקרה זה הופכים את מראה הארון לעשיר ומעניין יותר", מסבירה המעצבת מירית פיש את עמדתה.

חדר שינה הורים

תריסים משולבים בחזית ארון הבגדים

חדר שינה הורים
צילום: אורית ארנון | עיצוב: מירית פיש

 

אם מצאתם תריסים ישנים, דבר שרואים פחות ופחות משום שכולם מבינים שיש בהם ערך עיצובי, תוכלו לשמור על אופיים על ידי ניקוי יסודי ומריחת צבע או לכה, להניח אותם נשענים על קיר או לתלות אותם בחדר. גם עליהם עצמם האפשרויות מגוונות: שיבוץ תמונות או דברי דואר בחריצים, תליית עציצונים עם צמחים או עשבי תיבול בצנצנות, משקפי שמש, מפתחות ופריטים קטנים אחרים. ניתן להפוך תריס גדול ל"קיר" בו תולים מסננות וכלי מטבח אחרים או מגבות ואביזרי אמבטיה, או להשתמש בו כפלטה עליונה לשולחן – הכול כיד הדמיון.

חדר ילדים לבן

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

חדר ילדים לבן
צילום: אסף ברנר | עיצוב: חיה חנן

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

גם בחדר הילדים שולב אלמנט התריס

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מקסים, יש אפיון מוגדר לבית, בית שנעים לגור בו. הסלון נראה כייפי הצבעים עדינים וחמימים. לא כל כך אהבתי את שילובי הצבעים במטבח, רצפה חומה כהה ודומיננטית עם ארונות בורדו דומיננטיים, נראה כמלחמת צבעים, שאין הרבה קשר ביניהם. אני בעד צבע אחד שולט והאחרים נשלטים.

איפה אפשר למצוא את הפרזול ועליו נוסעת הדלת-תריס בתמונות הראשונות?

int(0) cat: 607prof: 0
המלצות נוספות
בודק...