בראש מורם: 5 שימושים מפתיעים לתקרה סטנדרטית

בפעם הבאה שאתם מזמינים את איש המקצוע לסייד את התקרה, תעצרו רגע. אולי תמצאו כאן את הרעיון המדליק הבא שיעזור לכם לנצל אותה ביעילות ובצורה מעוצבת פי כמה וכמה

התקרה היא לכאורה המקום הכי פחות מנוצל בבית, ולרוב נבקש מהצַבַָּע לכסות אותה בסיד לבן ונשכח מקיומה. אבל יש מי שמנצל את המקום העילי כמקור לדקורציה, כמשטח נוסף לשחק בו עם העיצוב או ממש כדי למקם בו פונקציות שבאופן רגיל היו מוצאות את מקומן על הקרקע. דגמנו חמישה שימושים מועילים לתקרה, שלא תמיד חושבים עליהם:

 

בד מרחף


בכוחם של הבדים, על שלל הדוגמאות והטקסטורות המוצעות כיום, לתת הדגשים משמעותיים וליצור את אופיו של החלל. בד יכול ליצור מראה דרמטי, תיאטרלי, נועז או מרוכך, הכול תלוי בבחירה נכונה שלו בהתייחס לקונספט העיצוב שנרצה ליצור. "בשל איכויותיו האלסטיות והמשתפלות", מסבירה מלבישת הבתים אדית בן ארי, "ניתן ליצור בעזרת בד תחושה של רכות ואוורירית בחלל. כך, למשל, התקנת בד מרחף מהתקרה משווה לחלל מראה מרוכך ומוסיפה ממד חדש ומפתיע בחלל". לפני שמחליטים לתלות בד כזה או אחר, חשוב לבחון את פרופורציות החלל, כלומר את הפתחים, את גובה התקרה והמטראז׳ הכללי, כדי לבחור את פרופורציית הבד הנכונה. בן ארי מציעה גם לבחון את התאורה הטבעית והמלאכותית כדי לבחור גוון בד ודוגמה שלא יאפילו עליו ויגרמו לו להראות קודר. ועצה פרקטית אחרונה שלה: לבד יש נטייה לצבור אבק, ולכן חשוב להתקין אותו תוך מחשבה, ולאפשר אופציה של הורדתו בקלות לצורכי תחזוקה.

 

בדים נעימיםמראה תיאטרלי. צילום באדיבות אדית בן ארי

 

 

להפליא בצבע


באמצעות צבע וקרניז שהותקן בתקרה ב"בית הילה" טושטשה מדרגה בתקרה, וכך הוענק מראה אחיד לתקרה כולה. צבעוניות נתנה את המצע לעיצוב החדר, שהיה חלק מקונספט כולל לפרויקט גמר של בית הספר "סקולה לימודי הום סטיילינג", שדיבר על "חיים". כדי להדגיש את ערך השמחה בחיים, נבחרה צבעוניות ססגונית המשדרת עוצמה ולצידם הדפסים עם צורניות מעוגלת ורכה, המעלים חיוך. כדי להעצים את השמחה נוצר גם ראש מיטה גדול המושפע מצורתה של מיטת מלכות.

 

תקרה בצבעעיצוב: איילת דהן ורויטל לירז. צילום: יוגב וענונו 

 

 

יצירה אישית


יצירות בעבודות יד הם אחד האמצעים העומדים לרשותנו כדי להכניס רגש, אופי, אישיות, אומץ ותעוזה לבית. היצירות אינן חייבות להיות יקרות או גדולות – הן צריכות להשתלב בחלל בצורה נכונה. הדבר החשוב ביותר הוא להימנע מהגזמה ולשמור על מינון נכון ועל איזון. הדיאלוג הנוצר בין אלמנטים משולבים של ישן-חדש, זול-יקר, גבוה-נמוך מייצר עניין רב בחלל ועושה אותו למפתיע ומרענן. ניתן להשתמש בתמונות אישיות ובחפצים ישנים שייעודם שונה, ובכך להפתיע ולחדש, ובעיקר ליצור ייחודיות שאין במקום אחר. ההשקעה הניכרת בתקרת החדר הזו מפתיעה בשימוש שהיא עושה בקולאז' אישי, המבוסס על אוסף תמונות.

 

תקרה קומיקסעיצוב: אנדראה סולטר, מתוך הספר של אורלי רובינזון, "כוחו של הסטיילינג"

 

 

לפסל במנורות


מעצבי מותג התאורה האיטלקי ALDO BERNARDI רתמו את המנורות עצמן כדי לייצר מונומנטים פיסוליים בחלל. דווקא עיצובם המינימליסטי וההרמוני מייצר חלל מלא עוצמה ובעל אמירה עיצובית מובהקת, ומותיר מקום של כבוד לאלמנטים נוספים שאינם מתחרים בו. המראה הרומנטי והרך נוצר בזכות שילוב מאוזן של צינורות מתכת מעוקלים בצורות גיאומטריות עם נורות חשופות המפיצות אור נעים. המראה הסמי-תעשייתי הופך ל-Focal point בחלל, ושילוב כבלי המתכת האדומים יוצר יחד עם הצבע השחור והלבן צבעוניות קלאסית מעודנת.

 

מנורות מעוצבותמראה מינימליסטי, להשיג ב"קמחי תאורה". צילום: יח"צ

 

 

יחידות תלויות


ההגדרה הטריטוריאלית המטבח מתרחבת בזכות פיתוחים טכניים והמצאת פטנטים לאחיזה ולתלייה של יחידת תקרה מרחפת. לא עוד מטבח עם ארונות גבוהים ותחתונים, אלא איים וחצאי איים הצפים בחלל ומשחררים את הקירות והרצפה. יחידת התקרה TOP VARIO של המותג הגרמני LEICHT מציעה נגישות דו כיוונית לאחסון ומאפשרת ליצור מחיצות בחלל הפתוח, כשהיא קבועה בתקרה. אפשר לתלות כך יחידות מגוונות עם דלתות מתקפלות, תריסי גלילה ויחידות מדפים ישרות ופינתיות המסתיימות במרחק הרצוי מהרצפה.

 

יחידת אחסון תלויה מהתקרה במטבחיחידה מהתקרה, LEICHT ישראל. צילום: יח"צ

 

 

מרכזית
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...