הפלא ופרח: רעיונות מלבלבים לעיצוב קיצי בפרחים

מי שאוהב פרחים, יאהב אותם בכל צורה – כשהם על הראש או מעטרים רהיטים וגם כשהם עשויים מנייר. קבלו כמה רעיונות והשראה - כאלה שאולי לא חשבתם עליהם

אפשר לאהוב אותם, אפשר לסלוד מהם, אבל בלתי מתקבל על הדעת להתעלם מנוכחותם של פרחים במרחב הסביבתי והביתי שלנו. לא כולנו מסתדרים עם הדבר האמיתי, אבל תחליף אפשר למצוא בלי סוף וליהנות ממנו במשך כל השנה – מלאכותי, מצויר, רקום, תפור ואפילו מיובש ותלוי בבית. מצאנו כמה צורות לא שגרתיות ואמנותיות להתפעל מנייר, החל מגזירים בכל מיני צבעים ועד זרים לעיטור רהיטי הגינה והראש.

שער הפרחים


נייר הוא לכאורה משטח לבן סיבי ודק, המשמש לכתיבה ודפוס, אך למעשה אפשר לברוא באמצעותו עולמות. אצל תמי ורדי מ"מניירות – paper art" המשיכה היא לצבעוניות העזה שהנייר מציע ולתלת ממדיות שניתן להגיע אליה בעזרת מניפולציה פשוטה: "המעבר מגיליונות נייר שטוחים, שמונחים זה על גבי זה, ליצירה תלת ממדית מקסים אותי כל פעם מחדש".

פרח מניירפרח ענקי מנייר, "מניירות – paper art". צילום: רעיה אלטמן

ורדי עובדת עם כל סוגי הנייר, מבריסטולים רגילים המוכרים מבתי ספר וגני ילדים ועד נייר איטלקי משובח, מנייר משי דקיק ועד קארד סטוק במשקל 220 גרם, מניירות חלקים ועד מודפסים. כשניגשה לתכנון אובייקט גדול כמו שער פרחים, בדקה תחילה באיזה קנה מידה עליה לעבוד – האם יהיו אלה פרחים ענקיים, גדולים מהחיים, או שכדאי שתיצור הרבה פרחים קטנים – וכן האם הפרחים יהיו פנטסטיים או כאלה המדמים פרחים מן הטבע. לבסוף היא קבעה מה תהיה פלטת הצבעים, שהיא המתקשרת ראשונה עם עינו של הצופה.

עיצוב פרחים מניירשער פרחים של "מניירות – paper art". צילום: רעיה אלטמן

פרחי שולחן 


עם יתרון משמעותי של פרח מנייר, שאינו מצריך מים ולכן ניתן להניח אותו בכל מקום, יצאה לדרך נורית גרינברג, בעלת המותג PaPelo – Festive Paper Flowers. במסגרת הפקה שעשו, יצרו המעצבות רעות זגוני וסיוון גולץ שולחן צבעוני במיוחד בניחוח צועני אירופאי, ושילבו את פרחי הנייר של גרינברג בהתאם לצבעוניות. כדי ליצור את הפרחים נעזרה גרינברג במפיות רקומות שניתנו לה, ומהן דגמה את הצבעים, כך שהאווירה תישמר והחיבור בין כתמי הצבע שייווצרו על השולחן יהיה הרמוני ומשלים. מעבר לצבעוניות הותאמו הפרחים להנחה ישירות על השולחן, לעיטור הכלים וגם על פרחים שיציצו מתוך האגרטלים וישולבו עם פרחים אמיתיים.

עיצוב שולחן עם פרחיםעיצוב שולחן: זגוני גולץ. פרחים: PaPelo. מקום: אביגדור. צילום: אסף רביבו

חיבור נוסף, מתבקש, נעשה עם חנות הנייר Yooletta, שחלון הראווה שלה עוצב עם זר נייר מעוגל בשלל גוונים ירוקים.

פרחים ניירעיצוב: PaPelo – Festive Paper Flowers. צילום: באדיבות Yooletta 

הדפסים מלאי חיים


עיצוביה של קרוליין גווין, ציירת ומאיירת, מוגדרים כשמחים ומלאי חיים, ואין זה פלא כשאת ילדת פרחים משנות ה-60 עם מקורות בדרום אפריקה, אירופה וקנדה, כשהאחרון הוא מקום מגוריה היום. עבודותיה, הנעשות בעזרת גואש, צבעי מים, דיו ועוד, מושפעות מנסיעותיה, מפאטרנים וצבעים אקזוטיים וכמובן מפרחים. את כל אלה היא מדפיסה על נייר, בדים, כלי בית וספרים.

איור של פרחיםאיור: Carolyn Gavin. להשיג ב-www.ecojot.com

פריטים בגינה


אהבתן של ג'ואנה ואליזבט מסטודיו "Johanna & Elizabeth Event Design" לפרחים ולאווירה שהם מחוללים הביאה אותן לפריצת גבולות האגרטל ולשילוב של פרחים לא רק בפינות הבית או על השולחן, אלא גם במקומות אחרים. ספסל ישיבה בגינה קושט לכבוד אירוע מיוחד בפרחים ששורדים בלי מים, אבל אם מעוניינים בפרחים שאינם טריים, הן ממליצות להשתמש בפרחים מיובשים כמו לוונדר, או פשוט לתלות אותם בתוך צנצנת. גם את נדנדת הילדים אפשר לקשט בפרחים, להפוך אותה לחלק מהעיצוב ולהעניק בעזרתה תחושה של יום מיוחד וחגיגי.

עיצוב פרחים לחתונהספסל מקושט של Johanna & Elizabeth. צילום: דניאל ישר 

עיצוב חופה לחתונהגם הנדנדה מעוטרת. עיצוב: Johanna & Elizabeth. צילום: דניאל ישר

DIY: קשת לראש


כשאנו בוחרים פרחים לאגרטל, האגרטל עם המים עומדים לנו לעזר. אולם פרחים שישמשו כזר לראש יצליחו להיראות טוב רק מספר שעות ללא מים. לכן, שושן דגן מ"שושנ'ס" ממליצה על  פרחים טריים, שגם יצליחו להתייבש בצורה יפה: לימוניום, פרחי דולפיניום בודדים, ציפורן בטרפליי מיני, ניצני סביון, עלי שרך, פרחי הורטנזיה בודדים, אסטר שורש, סולידגו, עלי מרווה, פרחי לוונדר, ורדים, ליזיאנטוס, הלבורוס, נץ חלב, עלי דרדר קטנים, ענפי רוזמרין ועוד. כדי להכין זר, יש לדאוג ל:

קשת מפלסטיק, סרט כותנה/סאטן ברוחב של כ-1 ס"מ, מזמרת פרחים, סיכת תפירה קצרה או דבק מגע וכמובן פרחים, עלים וניצני פרחים חתוכים עם גבעול קצר באורך של כ-2 ס"מ.

קשת לראשבהכנה. עיצוב: שושנ'ס. צילום: רון חיימוב

אופן ההכנה:

1. מכינים ערימות של פרחים חתוכים קצר לפי סוג הפרח. מומלץ לבחור שילוב של סוג אחד של עלים, עם שני סוגי פרחים לפחות.

2. מחזיקים את קצה הסרט, ומתחילים ללפף את הסרט בחפיפה על גבי הקשת, עד לנקודה שבה רוצים להתחיל להוסיף פרחים (כ-7 ס"מ מקצה הקשת).

3. בנקודה זו לוקחים עלה ומניחים אותו על החלק המלופף, ומלפפים מעליו את הסרט, כך שיחזיק את הגבעול. חוזרים לנקודה הסמוכה וממשיכים עם פרח, ושוב מלפפים את הגבעול לנקודה הסמוכה. לכל אורך הקשת מוסיפים עלה, פרח ועוד פרח עד לנקודה המקבילה שבה התחלנו.

4. אחרי שליפפנו את הפרח האחרון, ממשיכים ללפף כלפי סוף הקשת.

5. על מנת לסיים את הסרט, חותכים את הקצה בצורה חדה ונקייה. את הקצה ניתן להדביק עם נקודת דבק מגע, או עם סיכת תפירה קצרה שחודרת מתחת לליפופים הקודמים.

6. בימי הקיץ ניתן לשמור את הקשת עם הפרחים במקרר לילה אחד.

7. על מנת לייבש את הזר, יש לתלות הפוך במקום חשוך וקריר.

זר פרחים לראשהזר מוכן. עיצוב: שושנ'ס. צילום: רון חיימוב

מרכזית
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...