חג האסיף: הכירו את האנשים שמחזיקים באוספים הכי מיוחדים שיש

תמיד רציתם להתחיל אוסף, כזה שתאספו בלהט וסבלנות אין קץ, אבל לא ידעתם מה ואיך? הכירו את בעלי האוספים הייחודים ביותר שיעוררו בכם השראה להתחיל

יח"צ

כמעט לכל אחד מאיתנו יש איזה שהוא ג'וק חינני, האחד אוהב מכוניות מירוץ, השני חובב צעצועים והשלישית מיניאטורות, אבל חלקנו לוקחים את החיבה הזו צעד אחד קדימה, ומחזיקים באוספים שהם מטפחים שנים, ומשקיעים בהם את רוב מרצם. קבלו הצצה לארבעה כאלה.

אורי סגל, מייסד ומנכ"ל אפליקציית המוסיקה החברתית Mugo – Music on the Go, מחזיק באוסף פריטים בנושא סיינפלד 


 כמה פריטים יש באוסף ?

האוסף מכיל מאות פריטים, ביניהם תמונות חתומות מכל מי שהופיע בסיינפלד כולל שחקני משנה וסטטיסטים. את האוסף התחלתי בשנת 2013 מתמונה בודדת של ארבעת שחקני הסדרה חתומים עליה, ובכל חודש אני מוסיף פריטים נדירים שאני מוצא/קונה במדינות שונות בעולם.

 אוסף פריטים בנושא סיינפלד המשרד של אורי, שלל צילומים ופריטי אספנות נדירים מהסדרה המיתולוגית. צילום: יח"צ

מדוע התחלת לאסוף ?

תמיד אהבתי את הסדרה, לפני מספר שנים פתחתי עיתון וראיתי כתבה המלווה בתמונה של אחד מחברי הכנסת יושב ליד ג'ייסון אלכסנדר (ג’ורג קוסטנזה). מכיוון שבאותם הימים בנינו לאותו חבר כנסת אפליקציה, פניתי אליו ושאלתי האם הוא יוכל לסדר לי פגישה עם ג'ייסון, הוא חזר אלי תוך 5 דקות ובאותו היום פגשתי את ג'ייסון במלון דן בתל אביב למשך חצי שעה. הבאתי איתי עטיפה של אחד מה DVD וביקשתי שיחתום עליה, ומשם הכל התחיל. חלק מהאוסף נמצא אצלי במשרד (לצערי נגמרו לי הקירות והחדרים), חלק ממנו אצלי בבית וחלק מפוזר במקומות שונים שמעוניינים להציג פריט כזה או אחר. כל מי שרואה את האוסף נשאר נפעם, מיד מחייך, מבקש להצטלם עם הפריטים ומתחיל לדקלם משפטים מהסדרה.לפחות פעם בשבוע מגיעים אלינו למשרד אנשים שמעוניינים לראות את האוסף מבלי קשר לפעילות הרגילה שלנו וזה מחמם את הלב.

 מה הפריט האהוב עליך באוסף ?

זה כמו לשאול הורה מי מהילדים שלו אהובים עליו יותר. לכל פריט יש סיפור מעניין מאחוריו ובכל זאת אני חושב שהחולצה של הסופ נאצי היא האהובה עלי ביותר.

 ספר עם הקדשה שג'רי סיינפלד העניק לאביו בסדרהספר עם הקדשה שג'רי סיינפלד העניק לאביו בסדרה כמתנה ליום האב. הגיע לידיו של אורי מפריטי העיזבון של השחקן. צילום: יח"צ 

 אירית ווהל, עוסקת בהום סטיילינג והלבשת בתים, אוסף בתים מיניאטוריים


האוסף קיים יותר משמונה שנים, וכולל כ 40 בתים מיניאטוריים. חלק מהבתים עשויים קרמיקה, פורצלן עץ וגם קרטון. האוסף מוצג בסלון הבית במגירות ממוחזרות שנצבעו על ידי אירית. "כל השנים אהבתי לראות בתים ובניינים, גם בארץ וגם בחו"ל. הייתי תמיד מצלמת וכותבת עליהם, על צבעים ובניה וארכיטקטורה מעניינת." אומרת אירית, "אז חשבתי לעצמי למה שלא אאסוף בתים במדינות שאנחנו מבקרים בהן, ומבית אחד נהיה אוסף של כמעט 40 בתים .תחום העיסוק שלי, הום סטיילינג והלבשת בתים, מחבר אותי באופן טבעי לאוסף הזה. למעשה זו ההשראה שלי לנסיעות התכופות לחו"ל"

מה מקור ההשראה שלך?

אני אוהבת גיוון, צבע, יצירתיות, חדשנות וארכיטקטורה ייחודית. את כל אלה אני מוצאת בבתים המגוונים שיש באוסף הבתים שלי, שעשויים קרמיקה,פורצלן עץ וגם קרטון ןקרמיקה. אנשים שרואים את האוסף לראשונה מאד מתלהבים, נראה שמעט אנשים אוספים בתים. חברי יודעים שאם ירצו לשמח אותי זה יהיה בבית חדש שיביאו לי.

מה הפריט האהוב עלייך באוסף?

אני אוהבת את כל הבתים שברשותי, אבל אחד נגע לליבי והוא הבית של שבט המסאי בזנזיבר. בית פשוט עגול עשוי מבוץ וגללים של פרות. מצאתי בית כזה, פשוט ועשוי מקרטון ומעט צבע, והגג עשוי מקש. פשוט ונאיבי כמו האנשים שם.

 אוסף של בתים מיניטורים אירית והבתים. צילום יח"צ

 מיני בתים מפורצלן, קרטון וקרמיקה כ40 בתים מפורצלן, קרטון וקרמיקה. האוסף של אירית. צילום: UKAN STUDIO

אבי פדהצור, אוצר מוזיאון. אוסף אוסף דגמי מכוניות


באוסף  כ150 פריטים, בהם דגמי מכוניות גרמניות, אמריקאיות, איטלקיות, ג'יפים, הסוסיתא הישראלית, מגוון סוגי אופניים, ואוטובוסים של פעם.

מתי התחלת לאסוף?

לפני מעל 20 שנה, לאחר שסיימתי קריירה צבאית, אספתי כתחביב מכוניות קלאסיות עתיקות מקוריות, ביניהן יגואר משנת 57, טריומף אדומה משנת 1967, מיני קופר ופיאט והן אוכסנו במוסך בגינה וטיפלתי בכל תהליך השיפוץ והשחזור שלהן . הייתי ידוע כחובב מכוניות עתיקות וחברים שהיו טסים באותן שנים לחו״ל היו קונים לי דגמים ייחודיים, וזה הפך למה שזה היום. מדובר בדגמים בקנה מידה מדוייק של 1:18 שיצרניות הרכב מאשרות את איכותם, אלו דגמים למבוגרים, ותואמים את הרכב במאה אחוז ולכן לא מוצאים אותם בחנויות צעצועים אלא בחנויות מיוחדות.

אוסף מכוניות צעצוע התחיל לאסוף בשנות ה90. האוסף של אבי. צילום יח"צ

האוסף מוצג בסלון ביתי, בשלוש ויטרינות שנקנו במיוחד עבורו. האוסף צבעוני ומדליק ומושך תשומת לב מכל מי שנכנס אלינו הביתה. אנשים אוהבים מכוניות, וכשרואים את הדגמים של פעם, בצבעים מיוחדים הם ממש נהנים. גם הנכדים מתים על האוסף והאתגר הוא לשכנע אותם שזה לתצוגה בלבד ולא למירוצי מכוניות בסלון. היום עם אופנת הווינטג' פונים אלי לפעמים בבקשה לקבל דגמים לטובת סטיילינג ועיצוב פנים ואני תמיד מופתע מחדש שהקלאסיקות רלוונטיות גם היום. הפריט האהוב- פרארי ספורט אדומה ממודל 1957. הדגם 3335 ספיידר S. הרכב המקורי הזה נמכר ב 32 מליון יורו בפריז ולכן גם הדגם שלו נדיר מאד.

אוסף מכוניות צעצוע אוסף של כ150 פריטים. צילום יח"צ

אור (8) ואלה (6) הירש, תלמידות בית ספר, אוסף כדורי שלג


אור ואלה רכשו את כדור השלג הראשון שלהן לפני 4 שנים בזמן חופשה משפחתית ביוון. מאז צברו האחיות כ-60 כדורים, כל אחד מעיר אחרת בעולם ובעל מאפיינים הייחודיים למקום ממנו הגיע. כך למשל, כדור השלג מוונציה מחובר למעמד גונדולה דמוי עץ ואילו כדור השלג מסרילנקה מחובר למעמד מיוער עם פילים מקומיים. את אוסף כדורי השלג מציגות הבנות בכוורת עץ מיוחדת, התלויה בפרוזדור שבין חדריהן, אליו מגיעות החברות הטובות ואורחים בכדי להתרשם. לדברי אור ואלה כבר מכדור ה-שלג הראשון הן אהבו את הכדורים ובעידוד הוריהם, מירית ועופר, החל תהליך רכישה של כדורים מטיולים נוספים אותם עשתה המשפחה במדינות שונות. הדבר היפה ביותר הוא לראות כיצד המשפחה המורחבת וחברים נרתמים גם הם לרכישת כדורי השלג, כך שבכל פעם שמישהו יוצא לטיול בעולם הוא דואג להביא להן כדורים חדשים. אור ואלה דואגות לנקות את הכדורים עם מטלית לחה פעמיים בשבוע, בזהירות ובעדינות.

מה הפריטים האהובים במיוחד באוסף?

הבנות מאוד אוהבות לשחק עם כל הכדורים באוסף, אבל אלו אותם הן רכשו בחו״ל בעצמן, הם האהובים ביותר, כי הם מביאים איתם זיכרונות מיוחדים. לפעמים נוצר קשר מיוחד בין האוסף לחיים האישיים של הבנות, כך למשל למדה אור על התרבות הסינית וחודש לאחר מכן קיבלה במתנה כדור שלג מסין והתרגשה מאוד.

אוסף של כ60 כדורים מערים שונות בעולם
אוסף של כ60 כדורים מערים שונות בעולם. האוסף של אור ואלה. צילום: עופר הירש

אוסף של כ60 כדורים מערים שונות בעולם
אור ואלה עם האוסף. צילום: עופר הירש 

553
2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אוסף צפרדעים
משך עשרות שנים אני אוספת צפרדעים / חפצים המעוצבים הצפרדעים , מכל העולם ומכל חומר. כיום מונה האוסף כ-6000 פריטים. אשמח לשתף דבורה הדר ??

של המכוניות מדליק ממש

בודק...