לבלוט מעל כולם: משחקי גובה שיוצרים עניין בחלל

לא רק רהיטים או ארכיטקטורה מעניינת יוסיפו נופך ייחודי לבית. גם משחקי גובה, שקעים ונישות יכולים לעשות את העבודה ואף לשמש ביעילות את המתגוררים בו

 

דרכים רבות מייצרות עניין בחללים, וזה מתחיל במעטפת הבית ובפתחי החלונות המכניסים את הנוף והאור הטבעי וממשיך בעיצוב הפנים והלבשת הבית. אחת הדרכים המייצרות את המתח העיצובי היא הבדלי הגובה ברצפות והשיקוע בקירות. פעמים משמשת דרך זו בעיצוב הפנים כהגדרה ותיחום של חלל פתוח, ולעיתים יש לה צורך פונקציונלי, כפי שנראה כאן:

 

דינמיות במטבח


כשהמטבח הופך לחלל המרכזי והמושקע בבית, בוחרים לשלב בעיצובו אלמנטים בולטים ויצירתיים כדוגמת משחקי אשליה בין צורות וממדים. מטבח במראה נקי, דינמי וייחודי בנוי משלושה גושים מרכזיים: החזית הגבוהה מהווה את מרכז המאסה ומשמשת כציר אחסנה, בה מוטמעים גם מוצרי החשמל, כשהחזיתות בגוון לבן-אפרפר. מעל משטח העבודה המצוי בניצב אליו קיר בגוון כחול תכלכל, בו אשליה של קוביות בקומפוזיציה רנדומלית – חלקן שקועות, חלקן בולטות וחלקן במישור הקיר. בשקועות שולבו קלאפות צבועות בתנור בגוון הקיר, המשמשות לאחסון נגיש של צלחות, כוסות וכלי הגשה.

 

מטבח תכלת אדריכלות: קורין לוי בשיתוף "מטבחי דקור". צילום: עמית גושר

 

 

לשקוע בג'קוזי


אגף ספא תוכנן כחלק מבית בהרצליה פיתוח, כשהוא ממוקם בחלל תת קרקעי המגובה בחצרות אנגליות שמכניסות אור טבעי ויוצרות אשליה של חלל מעל פני השטח. התכנון במפלסים מייצר תחימה בין הפונקציות השונות, וכך למרות שהן צמודות עדיין נשמרת התמצאות ותחושה בה לכל אחת מקום משלה. באזור הג'קוזי תמהיל מגוון של פרטי ריהוט בצורניות גיאומטרית ואמורפית, המייצרת תחושה של דינמיות ועניין. במרכז החלל הג'קוזי עצמו, שנראה מעט מרחף בשל הבדלי הגוונים והחומרים בינו לבין האלמנטים הסובבים אותו, העשויים עץ.

 

ג'קוזי בתוך בית  תכנון ועיצוב: טל תמיר. צילום: עודד סמדר

 

 

להשקיף אל הנוף


חדר רחצה, הצמוד ליחידת הורים בבית מפנק ורחב ידיים, פונה לנוף של הר החרמון. החלון הונמך עד המינימום האפשרי (ביחס לשכן) וכדי לקבל תצפית מקסימלית על החרמון, בעודך שוכב באמבט, הוגבהה האמבטיה. מאחר שהיא עצמה free standing נוצר אלמנט עיצובי המדגיש את הפינה. מעל נתלתה תמונה של אמן צ'כי, ובה שחייניות המשתקפות במים. התמונה מוסיפה רוגע, והצבעוניות ה"מעושנת" בהלימה עם העננות הממסכת את הנוף. חדר הרחצה מרוצף באריחי פורצלן גדולים מאוד בגוון בטוני, קירות החדר צבועים בלבן, ורק אזור המקלחון מחופה באריחים לבנים. קונספט ראשוני ומינימלי כדי לאפשר לנוף לבלוט.

 

אמבטיה עם מגן זכוכית אדריכלות: ישכיל קמרי אדריכלים. עיצוב: נירית פרידמן. צילום: סוזי לוינזון

 

 

אינטימיות בחלל פתוח


במרכז לופט, ששופץ לאחר ששימש מחסן, סלון שהונמך מגובה הרצפה על ידי מדרגה רחבה. פינת האירוח והמושבים שלה נבנו בדוגמת האות U ועליהם כריות וינטג' רכות. גם בקצה הבית מצוי חדר שקוע, המיועד לצפייה בטלוויזיה והלנת אורחים. הפרש הגבהים, שיוצר תיחום ויזואלי, מאפשר לפינת האוכל הצמודה לסלון לקבל מרחב משלה ועדיין ליהנות המחלל הפתוח המקיף אותה.

 

גומחת קריאה מזמינה


גומחה אובלית בספריית בית ספר יסודי נבנתה מתחת לגרם מדרגות, ומאפשרת לילדים להיכנס אליה, לשחק ולשבת על מזרן גדול. החזית אמורפית, הכריות ותאורת הקריאה מדמות את המיטה בבית ומזמינה את הילדים להיכנס אליה. פלטת צבעים פסטלית מרמזת על גילאי המשתמשים ומשדרת עכשוויות רעננה.

 

פינת ישיבה בצורת ביצה עיצוב: מיכל מטלון ושרון בן משה. צילום: אורית ארנון

 

 


 

 

 

 

 

מרכזית
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...