מחיצות מעוצבות: יחלקו את החלל לבון ובוניירה

הן לא לגמרי שלמות, לעיתים מחוררות ולא היו אמורות לעמוד במקום שבו הוצבו, אבל למחיצות יש ערך ויזואלי ותפקיד רב משמעות בכל אזור שבו הן ממוקמות. מציצים מעבר למחיצה

פתרון זמין ומיידי לחציצה בין שני אזורים בחדר, שכולנו מכירים, הוא מחיצה ניידת הניתנת במאות שקלים בודדות, אותה מעמידים בחדר ומניחים בצד כשלא מעוניינים בה. לעומתה, מחיצה קבועה, המתוכננת לפרטי פרטים כחלק מעיצוב הפנים של החלל, היא פרט מובנה ומרובה מחשבה, עם צרכים ספציפיים ושימוש לא טריוויאלי בטכניקות וחומרים ישנים וחדשים.

ההפתעות העיצוביות שהכינו האדריכלים והמעצבים, מבהירים את יכולתה של המחיצה לייצר יש מאין – מצד אחד היא מעין קיר חלקי ולכאורה לא שלמה, אולם מצד שני היא הופכת חלל גדול לשניים, שומרת על פרטיות ללא קירות ופתרונות אקוסטיים ולעיתים אפילו יוצרת אשליה של מרחב גדול יותר.

בין הכניסה למטבח: קיר מחופה סרגלי עץ


ביתו של זוג מבוגר המארח נכדים לרוב, הינו בעל מרחבים גדולים, פתחי אור גדולים וחיבור חוץ ופנים דומיננטי. כדי לשדר חום לצד סגנון מודרני שולב בבית עץ, פעם כתוחם את הסלון ופעם כקיר סרגלים, שחוצץ למעשה בין המטבח לכניסה. מכיוון האי במטבח הוא משמש לטלוויזיה ואחסון, ומצד שני כתפאורה אלגנטית למבואת הכניסה, הנראית מכל אזור בקומה.

 

קיר מחופה סרגלי עץ עיצוב: עינב גלילי. צילום: אביב קורט

בין הסלון לפינת משפחה: קורות עץ אנכיות


הקו העיצובי שנבחר לבית המשפחה הוא מודרני עם נגיעות רטרו, צבעוניות מתונה ואלמנטים מעץ ליצירת חמימות. בתכנון החלל נפתח האזור הציבורי כדי להאיר אותו, אולם פינת העבודה של בעלת הבית נתחמה כדי ליצור תחושת פרטיות ועדיין לשמור על קשר עם שאר החלל. קורות העץ האנכיות משמשות כמעין קיר לא חוסם, שמכניס דרכו אור, והאלמנט הוכפל באזור המדרגות בבית כדי ליצור קשר עיצובי.

בין המדרגות לסלון: משרבייה ממתכת


בבית פרטי שבו החלל הציבורי פתוח ואוורירי עדיין מתקיימת הגדרה בין הפונקציות השונות, למשל בעזרת משרבייה החוצצת בין הסלון לגרם המדרגות שמוביל לקומת המגורים. המשרבייה, המהווה אלמנט פונקציונלי וסוג של FOCAL POINT מעוצב, נשארת נאמנה לקונספט הפתוח ועדיין מאפשרת יצירת פרטיות לצד עושר צורני. דוגמת המשרבייה ממתכת  תוכננה במיוחד עבור הפרויקט ונחתכה ב-CNC. צבעה האפרפר נגזר כחלק מפלטת הצבעים המונוטונית של החלל הציבורי.

חוצה שקוף עיצוב: ניצן הורוביץ. צילום: עודד סמדר

בין החדרים לאזור הציבורי: ספרייה ניידת


בחלל מרווח ומודרני מוקמה ספרייה שחורה וניידת, היוצרת הפרדה ויזואלית בין החלל הפרטי של הדירה לאזור הציבורי. קונספט הדירה שאוב מעולם התיאטרון, ממנו מגיע המעצב, כשלצד פריטים דרמטיים שולבו אלמנטים בצהוב כדי לשדר שמחה ואופטימיות. הספרייה מתכתבת עם בר עשוי מתכת ששולבה בו דלת צהובה של מכונית ישנה, ובו מדפי זכוכית ועץ ולצידם מוטו הבעלים: Design Your Persona.

ספריה ניידת במשרדעיצוב: ירון יפתח בן גרא. צילום: שי אפשטיין

בתוך גן ילדים: פתחי משחק והצצה


מחיצה מלוחות סנדוויץ׳ ליבנה (בירץ׳) ממוקמת בין שני אזורי פעילות בגן ילדים בחיפה. במחיצה נפתחו פתחים עגולים בממדים שונים ובסידור אקראי לכאורה, ואלה מהווים אלמנט משחקי המאפשר לילדים להציץ, לזחול ולטפס דרכם בכל עת. "זו אומנם מחיצה, אבל היא מחברת בין החללים לא פחות משהיא מפרידה ביניהם", אומרת האדריכלית רונית ברקול, "עיגולים מהווים מוטיב חוזר בעיצוב הגן וקיימים בו במגוון שימושים, חומרים וממדים".

פתחי משחק בגן ילדים תכנון: SaaB ארכיטקטים. נגרות: נגריית הארמון. צילום: לוסיאנו סנטנדראו

מרכזית
2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משרביה מאלומיניום
אשמח לדעת מי החברה שמבצעת חיתוך של משרביה ממתכת ב CNC?

רעיונות ממש טובים. תודה

בודק...