מילאנו 2019, התעלפנו וקמנו כדי לספר

המטבח המזמר של איקאה, קדחת הזהב, השתלטותם של גופי התאורה, ריהוט ניאון, הביתן הישראלי, החגיגה האפריקאית בביתן של ארתורו אלוורז וכמובן מעצבי העל שהתאחדו סביב התערוכה הנוצצת והמרהיבה של לואי ויטון האגדי, טליה כהן אבוטבול לוקחת אותנו למסע שקשה לתאר במילים, ובכל זאת

חברת selletiצבעוניות מרהיבה והמון המון הומור בחסות חברת selleti

 

ימי התערוכה במילאנו הם הימים הכי אהובים עליי בשנה. נכון שיש תערוכות אחרות של עיצוב במקומות אחרים בעולם, אך זו של מילאנו, המשלבת תערוכה מסודרת בעיר התערוכות, את תערוכת salone de mobile שהתקיימה בו בפעם ה-58 וחגיגות עיצוב בכל רחבי העיר המכונים  FuoriSalone "מחוץ לסלון", הופכים את הביקור במילאנו בימים האלה למרתקים. והשנה תאורה וחללי עבודה היו ההיילייטס.

 

חברת artea design
עיניכן רואות נכון, חיתוכי cnc באבן של חברת artea design

 

זה מתחיל עוד על המטוס, עם מפגשים מסעירים באנשי מקצוע מתחום העיצוב. יש כאלה שמגיעים כל שנה ועדיין מתרגשים מן הבאות, ויש  את אלו שזו הפעם הראשונה שלהם והם רק יכולים לדמיין.

חדשים כותיקים, כולם נרגשים לגלות את הטרנד הבא, מצפים בכיליון עיניים להפתעות האפנתיות שיקבעו את הטון בשנת העיצוב הבאה. קשה לסכם חוויה כל כך עמוסה, אינטלוקטאלית, ריגשית, צבעונית ומקצועית ברשימה אחת, ובכל זאת, הנה נגיעה ממה שהלך במילאנו אהובתי.

 

moooi  
עיצוב בבדי ג'ינס Denim בביתן של moooi  

 

סמטאות מילאנו
חברות ריהוט מפתיעות בסמטאות מילאנו | רובע ברירה

 

מבקרי היריד מתחלקים לשניים, כאלה שמצטיידים במפה מדוייקת, אשר תוביל אותם לחברה או למעצב הספציפי אליו הם נושאים עיניים וכאלה שדווקא מחליטים לשחרר, ולתת לתערוכה להוביל אותם גם אל שבילים פחות מוכרים, ובתוכם מעצבים חדשים, לא פחות מעניינים.
השנה העדפתי את האופציה השנייה.
אי אפשר להספיק לראות את הכול.
התחלנו בביתני הריהוט

הכניסה לגני התערוכה של מילאנו מרגשת, נחלים של אנשים נוהרים מהרכבת התחתית לכיוון ביתני התערוכה.
המעברים בין ביתן לביתן בין חברה לחברה, כשכל אחד מספק חווית עיצוב שונה מצליחים לייצר אווירה מושכת. כולם פועלים על כל החושים.
מוסיקה, תאורה, לוחות השראה תלויים, או מונחים, בדים, טקסטורות, גוונים, חומרים למישוש רק תגיעו, תשבו ותתרווחו.
קליגריס
בדי קטיפה, גווני פסטל ואדום בוהק שחוזר לאופנה בחברת קליגריס
חברות הריהוט התגאו בבדי ריפוד שונים. חלקם התאפיינו שוב בבדי קטיפה, צבעי פסטל מעודנים, עם זריקות צבע חזקות לתיבול.
אדום עז חוזר לקדמת הבמה בנגיעות קלות. חלקם בבדים גסים יותר וצעקניים.
נגיעות נוסטלגיות תמיד עושות את זה. אם זה בפריט שמזכיר לנו את בית סבתא ומקבל על עצמו טוויסט טרנדי, אני מתחברת.
עיצובים של et al
סימטריות  מינמימליזם וצבעוניות מאופקת |  בעיצובים של et al
missoni
הביתן של missoni | עולם שלם סרוג בצבעוניות מקסיקני 

חברת selleti

חברת selleti ספת הנשיא העצלן, פנסי רחוב שהתעקמו, חתולים שחורים עם חיבור ל usb ,  קופים ועכברים
משטחי שיש, בטון, וזהב המון זהב

שולחנות אוכל במראה כבד אך ססגוני, אופנה שכבר ניתן לראות בארץ, לצד פלטות השיש וחיפויי הבטון, שאנחנו כבר מכירים, עדיין ממשיכים להיות דומיננטים. אבל מעל הכל, הזהב שככל הנראה קשה להיפרד ממנו, חוזר וקורץ אלינו מכל פינה ובעיקר בתערוכת התאורה הגדולה של euroluce.
תערוכת Euroluce
שובו של הזהב, שמככב גם השנה, בגופי התאורה בתערוכת Euroluce
גופי תאורה נתלים, עומדים, קיריים בסגנונות שונים. בתחום הזה לא היו הפתעות רבות מהטרנדים המוכרים לנו, גם כאן, נגיעות זהב, תאורה ליניארית, גופי תאורה שחורים, מינימליסטים, שימוש בתאורות לד מתחלף ומערכות חכמות בתצוגה של חברת Artemide המובילה.

חברת BUZZY
גופי התאורה מרשימים בצורניות ובחומר | חברת BUZZY

הביתן המרשים והבולט ביותר היה של המעצב ארתורו אלוורז שהיה נראה יותר כמיצג מוזיאוני. דמויות אפריקאיות מוארות, מעץ, גבס ורשתות שחורות.
אין ספק שזה הביתן שסיפק את ההצגה הכי טובה בתערוכה. משחקי אור וצל – רשתות שחורות.
הביתן של אלוורז
 מבקרים נעמדו מול הביתן של אלוורז ולא הפסיקו לצלם
ביומיים הנוספים שהיו לנו יצאנו לשוטט ברבעים, לא לפני שביקרנו במקדש העיצוב של רוזאנה אורלנדי. מעצבים מתחומי שונים, צעירים וותיקים, תחת קורת גג אחת מקבלים חשיפה במבנה הכל כך מיוחד הזה.
רוזאנה אורלנדי
הכירו את המקדש של רוזאנה אורלנדי
הגשם לא פסק במילאנו אך זה לא עצר אותנו.
גם לא התור של 150 איש לאורך המדרכה שחיכו להכנס לתערוכה הנוצצת והמרהיבה של לואי ויטון האגדי.
לואי ויטון
נבחרת החלומות של לואי ויטון, דופקים שואו בכל הכוח
לואי ויטון אירח השנה מעצבי על מובילים שהפכו חלל אחד לאחד המרשימים ביותר בתערוכה כולה.
מרסל וונדרס, פטרישיה אורקליה, האחים קמפאנה ועוד.

האחים קמפאנה 

ריהוט ניאוני – קלוע עם נגיעות אפריקאיות | האחים קמפאנה 
תקרת החלל הענק כוסתה כולה במנורות עששיות לבנות של מרסל, פריטי ריהוט מופלאים של האחים קמפאנה, פטרישיה הציעו שילובים וטכניקות חדשות של קליעה ושילובי צבעי ניאון חזקים.
לואי ויטון
מייצג התאורה המהפנט של מרסל וונדרס, עומס ועדינות מלכדים יחד | מתוך הביתן של לואי ויטון
הפריטים של המעצבים הונחו זה לצד זה בחלל סלון ענק וההרמוניה שהתה בחדר באופן קסום ממש. אחרי שנרשמה התעלפות ממקדש העיצוב של רוסלנה ולואי ויטון היה קשה לאחרים להתחרות.

פטרישיה אורקליה

הכורסא של פטרישיה אורקליה, טכניקת קליעה
המשכנו משם לרובע טורטונה שם נכנסנו לביתן של איקאה. איקאה שיתפה פעולה עם חברת sonos וסיפקה חווית חושים העובדת בעיקר על השמיעה. ביתן עם המון הומור, בנו מטבח שאפשר היה לתופף עליו וכל פעולה שעשינו במטבח לוותה בצליל. לוקרים שנפתחים עם זמרי אופרה שרים "ikea" מסכי מגע וחדרי שמע.
הביתן הישראלי | גאווה ישראלית

מכירים את זה שנורא כיף לפגוש ישראלים בחו"ל? אז כאן זה אפילו יותר. זה מלווה בגאווה גדולה. בביתן הישראלי פגשתי שלוש מעצבות בולטות במיוחד. המכנה המשותף לכולן הוא שבעבודתן ניכר השילוב של טכניקות מסורתיות עם טכנולגיה מודרנית.
גנית גולדשטיין, בוגרת בצלאל, מעצבת אופנה בתלת מימד ומשלבת דיספלינות שונות בעבודתה. את פריטי האופנה, הביגוד והנעליים מעצבת גנית במחשב. כולל הצבעוניות. בשיתוף חברת stratasys מציגה גנית נעליים ועליוניות מחומרים גמישים בתוספת של רקמה שהיא רוקמת בעצמה, אחרי ההדפסה.
גנית גולדשטיין
גנית גולדשטיין בטכניקת אריגה מיוחדת במראה מטושטש, את צביעת החוטים עושים לפני האריגה
"זה שילוב של טכנולוגיה וגם עבודת קראפט" מספרת גולדשטיין "אני שואבת השראה מהתקופה בה שהיתי ביפן בחילופי סטודנטים, בה הכרתי טכניקת אריגה מיוחדת במראה מטושטש שנקראית Ikat, את צביעת החוטים עושים לפני האריגה."
הקולקציה השנייה החדשה שנולדה לפני שבועיים לפני התערוכה, משלבת הדפסות וגם עבודה מסורתית של סריגה בהן החלק העליון מודפס ישירות על העור. גנית גם יוצרת בשיתוף פעולה עם סברובסקי.
יוצרת נוספת שפגשתי, לורין באשא, בוגרת שנקר ,מעצבת טקסטיל / בדים. לורין קודם מציירת את התבנית על הנייר ואחרי זה סורקת למחשב. מכונת הלייזר חותכת את הבד. הבדים מיועדים גם לעיצוב פנים וגם לאופנה. באותה טכניקה היא מייצרת תמונות למיסגור.
לורין באשא
לורין באשא בטכניקת ציור, סריקה, לייזר וחיתוך בד, משמש גם לאופנה וגם לעיצוב פנים
"נעשו המון ניסיונות כדי למצוא את החום הנכון כדי שהבד לא יישרף ויתפרק", מספרת לורין. יצירתה פורטת על השילוב בין געגוע לעבודת יד, עבודה מסורתית ושילוב של טכנולוגיה כשהיא שואבת את ההשראה שלה מהטבע ומבעלי חיים.
יוצרת מפתיעה נוספת והמורה של לורין מציגה בשכנות לתלמידתה היא מריה זברין מרצה בכירה בשנקר בתחום הטקסטיל.
מרינה זבריןמרינה זברין, סריגה ופיסול בסרטים של הקלטות
מרינה רצתה לאחד את הסיפור המשפחתי שלה. אספה מכולם את קלטות הוידאו המשפחתיות ויצרה סיפור חדש שמסופר דרך סריגה ופיסול בסרטים של הקלטות.
קינחנו בביתן חברת moooi. האוירה שייצרו שם גרמה לאנשים לרצות להישאר יותר מכמה דקות פס קול אדיר ומרגיע בחלל מושלם. ספות רביצה מפנקות ומזמינות, בדי ריפוד בג'ינס, טפטים ואהילי תאורה בנגיעות צורות גיאומטריות. ואף סיפקו הצצה לתהליך העבודה.

moooi  רמקולים ותאורה באווירת אפריקה בביתן של moooi  

טליה כהן אבוטבול

צילומים וכתיבה: טליה כהן אבוטבול, מעצבת פנים מומחית לתאורה, בעלת משרד עצמאי לתכנון ועיצוב פנים ותצוגה בקיבוץ הראל לגופי תאורה

 

 

מילאנו 553
4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יופי של סקירה. תודה

מעצבים ישראלים בתצוגה של לואי ויטון
חבל שלא הוזכר ששניים מהמעצבים שעיצבו עבור לואי ויטון, הם שי אלקלעי ויעל מר. (נמצאים בתמונה שם) זוג ישראלים שעובדים עימו כבר כשש שנים

כתבת סיכום תערוכת מילאנו
קצר ולעינין.. תמונות נפלאות. מעביר את ההתרגשות.

לא נפלתי מהכסא

בודק...