נבחרי השנה 2022 : בחירת המערכת-  השיקולים והגורמים שניצחו

בפגישה סוערת בה לקחו חלק כל צוותי מערכת המגזין והאתר בקבוצת "בניין ודיור", נבחרו ארבעת המעצבים שזכו בתואר נבחרי השנה 2022 של המערכת. מצרפים עבורכם את השיקולים והגורמים שניצחו

במשך שעות ארוכות, הפרויקטים של נבחרי שנת 2022 עלו ושבו ועלו פעמים רבות. מעל קולות ניסיונות השכנוע של כל אחד מהמשתתפים בפגישה, ריחפה בחדר תחושה נהדרת של שמחה שנבעה מכך שכל הפרויקטים שהוצגו השנה בתחרות היו על רמה גבוהה. אחרי שעות רבות של העדפות, שכנועים והחלפת דעות,  נבחרו ברוב קולות ארבעת המעצבים שהגיעו למקום הראשון בכל אחת מהקטגוריות. באיחולים של המשך יצירתיות פורה, מעניינת ומרגשת לכל המשתתפים וברכות לזוכים הרי לפניכם נימוקי המערכת.

הזוכה בקטגורית בתים – ינאי פרישר גוטמן

בשכונת מגורים יוקרתית בה בתי הדיירים ממוקמים בשורה חזיתית מול הים, הבית שעוצב על ידי המעצב ינאי פרישר גוטמן בולט במראהו היוקרתי. בתכנון המרחבים הגדולים ניכרת לעין ההתייחסות גם לגובה המבנה, בחלוקה הנכונה לאזורים ניתן לזהות את סגנון חיי הדיירים. הירידה לפרטים הקטנים ביותר בכל אחד מהאלמנטים העיצוביים הביאה לתוצאה כללית מושלמת. 

סלון יוקרתי

סלון

סלון יוקרתי
צילום: אורי אקרמן | עיצוב: ינאי פרישר גוטמן

על רקע מראה המעטפת הפנימית המרשימה, בה ניכר השימוש בחומרים טבעיים, בולטת קשת גווני האפור בג' העדינה של הרהיטים ופרטי העיצוב השונים. את לב הבית, עיצב פרישר  גוטמן כקובייה שחורה שמקשרת את שתי הקומות ובכל קומה לקובייה פונקציה אחרת. חיבור העיצוב לאופיים של הדיירים מתבטא גם בחדרי השינה ובמיוחד בסוויטה של ההורים, בה חלק גדל מהעיצובים תוכננו ונעשו בהזמנה מיוחדת לפרויקט הספציפי הזה. 

חדר שינה מעוצב

חדר שינה

חדר שינה מעוצב
צילום: אורי אקרמן | עיצוב: ינאי פרישר גוטמן

הזוכה בקטגורית דירות – ארז חייט

בין הדברים שיכולים להעיד על כישוריו של מעצב, כלולים, התאמת הדירה לאופיים של הדיירים, חיבור הדירה לסביבתה ומציאת פתרון לצורת מבנה בלתי שגרתית. המעצב ארז חייט עמד בשלושת האתגרים. טעמם העשיר של הדיירים ואהבתם לעיר הקודש ירושלים מתבטא בכל פינה בדירה. החיבור לסביבה נעשה באמצעות שימוש בחומרים שמזוהים עם ירושלים והפתרון למבנה הצר והארוך של הדירה שנוצר מחיבור של שתי דירות, מתבטא בהתקדמות הדרגתית ומסקרנת.

מעקה למדרגות מפואר

מעקה למדרגות מפואר

מעקה למדרגות מפואר
צילום: עודד סמדר | עיצוב: ארז חייט

העיצוב של ארז חייט, גרם לדיירים להם בתים רבים ברחבי העולם, להתאהב בדירתם החדשה שנמצאת במרחק הליכה מעיר דוד. הנוחות שהם חשים בה והעיצוב שחיזק את הקשר להם לירושלים, הפך את הדירה הזאת לפייבוריט שלהם והם מרבים לשהות בה. העיצוב שמתפתח בהדרגה יצר דרמה מעניינת שמגלה את המרחב החברתי כשכבה אחרי שכבה. שני אלמנטים מהווים את גולת הכותרת של הבית, גרם המדרגות בכניסה ובריכת השחייה שגולשת אל תוך נוף ירושלים

בריכת גלישה

בריכת השחייה שגולשת אל תוך נוף ירושלים

בריכת השחייה שגולשת אל תוך נוף ירושלים
צילום: עודד סמדר | עיצוב: ארז חייט

הזוכה בקטגורית דירות קטנות – אורון מילשטיין

היכולת להכיל בשטח מצומצם של 70 מ"ר שלושה חדרים מרווחים, הכוללים את כל הפונקציות הנדרשות לדירת מגורים קבועה ועם זאת שתשרור בדירה תחושה של מרחב גדול, היווה אתגר למעצב אורון מילשטיין והוא עשה זאת בהצלחה גדולה באמצעות שימוש מדויק ומבריק של גלוי ונסתר. במקום קירות בנויים, החלוקה מחדש של דירה ישנה בשכונת פלורנטין בתל אביב, נעשתה באמצעות מחיצות פונקציונליות מסקרנות שברובן מסתירות את המתקיים מאחורי החזית שלהן.

מחיצות פונקציונליות

מחיצות פונקציונליות מסקרנות

מחיצות פונקציונליות מסקרנות
צילום: אלעד גונן | עיצוב: אורון מילשטיין

הפתרונות המקוריים לקיר בסלון  ולארונות המטבח הנראים כקיר חלק נבעו מהרצון של מילשטיין להעניק כמה שיותר מרחב באזור האירוח, מכך גם נבע הרעיון של הוצאת פינת האוכל למרפסת שהפכה לחדר אוכל. מבחינה עיצובית, מילשטיין נתן תשומת לב יתרה לעיצוב חדרו הפרטי של הדייר בו יצר מראה דרמטי. לחדר הארונות, שוב באמצעות הסתרה,  הוא נתן פרוש נוסף של חדר לינה לאורחים.

חדר בעיצוב מנלימסטי

חדר בעיצוב מנלימסטי

חדר בעיצוב מנלימסטי
צילום: אלעד גונן | עיצוב: אורון מילשטיין

הזוכה בקטגורית עסקים – גיא סירוטה

בעיצוב פנים של מסעדה בפני המעצב ניצבים אתגרים גדולים, הוא חייב ליצור אווירה של חוויה מיוחדת, לדאוג לכיסו של הבעלים ביצירת מקומות ישיבה רבים ועם זאת לשמור על מרחבים שיאפשרו מעברים נוחים, לתכנן מקום למטבחים ולהתאים את העיצוב למסר הקולינרי. באתגר כפול מכך עמד בהצלחה גיא סירוטה שתכנן מתחם קולינרי דו קומתי בו יש גם מסעדה בקומת קרקע וגם לאונג' יוקרתי בקומה עליונה. כשבין הקומות קומת שירות לאורחים.

מסעדה מעוצבת

מרחבים שיאפשרו מעברים נוחים

מסעדה מעוצבת עם מרחבים שיאפשרו מעברים נוחים
צילום: יואב גורין | עיצוב: גיא סירוטה

באתגר החיבור בין כל אתגרים מולם עמד סירוטה בהצלחה,  מתגלה הטריגר שהוביל אותו להתאמת  העיצוב לאיזון הקולינרי המדויק שמזוהה עם מנות הגורמה של השף משה שגב הבעלים של המסעדה היפנית הכשרה  ניהון נו-בה. כל שולחן במסעדה זכה להתייחסות פרטנית, הטבע שמהווה חלק בתרבות היפנית שולב בעיצוב בצורות שונות, והוא זה שהנחה אותו בעיצוב קומת הביניים שמקשרת בין שתי הקומות ובה תכנן ועיצב את שירותי האורחים.

שולחן אירוח

כל שולחן במסעדה זכה להתייחסות פרטנית

כל שולחן במסעדה זכה להתייחסות פרטנית
צילום: יואב גורין | עיצוב: גיא סירוטה
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...