מקבלים את השנה החדשה: 6 עיצובי שולחן חג לראש השנה

מארחים את המשפחה או חברים בערב ראש השנה? הפתיעו את האורחים עם עיצוב חגיגי ומיוחד לשולחן החג, שיוסיף צבעוניות, רעננות ויופי לארוחה שהכנתם. חג שמח!

בישול טוב הוא רק חצי מהאירוע המתרגש עלינו בחג ראש השנה. כשהארוחה מוגשת על צלחות חגיגיות ושולחן ערוך לעילא , החושים מתחדדים וההנאה העיצובית תורמת לא פחות מהמאכלים המושקעים. ביקשנו ממעצבות פנים, שעוסקות גם בניואנסים הקטנים של העיצוב, לשתף אותנו בעיצוב שולחן החג שלהן ובטיפים שלהן ליצירת שולחן בלתי נשכח.

חגיגיות ספונטנית בלבן וירוק

עיצוב שולחן החג לראש השנה נעשה מתוך רצון להפיק תחושה חגיגית ומשפחתית לסועדים. מפה מכותנה לבנה עם גדילים ומפיות כותנה לבנות מספקות רקע לבן צח ועם זאת טבעי בשל הטקסטורה שבהן, נתונות בחבקי עץ עדינים. כלי האוכל בקווים נקיים ובצבע אבן וסכו"ם שחור לשבירת ההרמוניה וקו מקשר לסביבת השולחן. מרכז השולחן הורכב ממעמד עץ מלבני המשלב אגרטלים קטנים שטובלו בירק טבעי לצד פרחי ליזיאנטוס טריים (אפשר גם בזרי פרחים מיובשים, שנשארים הרבה אחרי החג ומייפים כל פינה בבית).

אחד ממעמדי העוגה מעץ הוסב להגשת רימונים לברכה המזוהה עם החג, על מצע אקליפטוס מהגינה לעיטור והדגשת הירוק. לבסוף, גרפיקה ירקרקה על בסיס עץ מקדמת כל אורח בברכה.

טיפ המעצבת לעיצוב שולחן חג: "כדי להכניס נגיעה של טבע אני ממליצה ללקט בגינה או בשולי הדרך ענפי עלים ירוקים בגדלים וטקסטורות שונים, למשל אקליפטוס או הדסים, ולשלב אותם באותה ואזה".

ואזות עם ירק טבעי

ואזות עם ירק טבעי

ואזות עם ירק טבעי
צילום: אורי פישמן | עיצוב: אורי פישמן
מעמד עוגה

מעמד עוגה הוסב להגשת רימונים

מעמד עוגה
עיצוב: אורי פישמן

עשה זאת בעצמך ובסטייל

שולחן חגיגי עם גוונים ומוצרים טבעיים ורעננים מסמלים התחלה חדשה לשנה. בד כותנה עם פסים בהירים, שנרכש לפי מטר מוזיל עלויות לעומת רכישת מפה. מעליו ראנר כותנה בגוון שמנת טבעי ופלייסמטים משעם להדגשת המראה הטבעי. כדי לא ליצור סטים של צלחות נבחרה צלחת קרמיקה בצורה אמורפית ועליה הונחה צלחת מנה ראשונה עם קריצת צבע, בהתאם לפלטת הצבעים הטבעיים שנבחרה.

את הסנטר פיס הכינה המעצבת, שרכשה מוט עץ בלזה באורך המתאים, חוררה אותו בעזרת מקדחה, ובחורים נעצה נרות ומבחנות זכוכית. את המבחנות מילאה מים והניחה בתוכן תפרחות של גיבסנית לבנה וצחה כמו ראש השנה.

על בולי עץ קטנטנים מחנות יצירה הוטבעה חותמת עם ברכת ראש השנה – "לשנה טובה תכתבו ותחתמו", ועיטור גיבסנית משלים את המראה המעוצב של השולחן.

טיפ המעצבת לעיצוב שולחן חג: "מומלץ להתחיל מצבעוניות של שלושה גוונים, לא יותר. ברגע שבוחרים פלטת גוונים, הרבה יותר פשוט להמשיך משם. זו יכולה להיות צבעוניות המפה ולפעמים מגוון הצלחות, ורצוי שתהיה חזרתיות של שלושת הצבעים כדי לאפשר מעין סגירת מעגל".

ראנר כותנה בגוון שמנת טבעי

ראנר כותנה בגוון שמנת טבעי

ראנר כותנה בגוון שמנת טבעי
עיצוב: לימור אורן
בולי עץ

בולי עץ מחנות יצירה עם כיתוב לשנה החדשה

בולי עץ
עיצוב: לימור אורן

בהשראת עין טובה

העין הטובה, המוכרת גם בשם עין הדג, ידועה גם כעין למזל טוב ובתרבויות מסוימות ידועה גם כבעלת סגולה נגד עין רעה. הצבעוניות השלטת היא של כחול וכסף, והיא אומצה לעיצוב שולחן החג: מפה וכלי חרסינה בלבן כסמל לטוהר, כחול כסמל למלכות, כסף כסמל למידת החסד, האהבה והנתינה וכסמל לעושר. כוסות היין וכוסות השתייה מזכוכית שקופה, ועל השולחן שוקולדים בעטיפות כחול וכסף, ביניהם צורות של דג, כדי שנהיה לראש ולא לזנב וכדי לסמל מזל טוב, פריון, שגשוג וכמובן לעין הטובה.

אומץ מוטיב של ישן וחדש – השולחן קושט בפרחים וענפים מיובשים מהשדה, כסמל לפרידה מהשנה החולפת לצד ענפים ירוקים ורעננים לכבוד השנה החדשה. מעל כל צלחת הונח כרטיס ברכה אישי לכל סועד עם ברכה לשנה החדשה שתבוא עלינו לטובה.

טיפ המעצבת לעיצוב שולחן חג: "תהיו יצירתיים: חפשו בארונות בבית כלים מיוחדים, מזכרות ואפילו תכשיטים ושלבו אותם או ככלי הגשה או כמוטיבים בעיצוב שולחן החג. תעשו סיבוב בגינה השכונתית ותקטפו ענפים ירוקים או מיובשים, תניחו אותם בכלי זכוכית או בתפזורת על השולחן והקדישו משהו אישי מכם לכל סועד. זה פותח את הלב לקבל את השנה החדשה".

עיצוב שולחן

מוטיב של ישן וחדש

עיצוב שולחן
עיצוב: טלי גולד

משחקי שחור-לבן

שולחן החג התבסס על דברים שהיו בבית: מפה לבנה שמעניקה אווירה חגיגית ומעליה ראנר במרכז השולחן, בעל טקסטורה גיאומטרית בשחור-לבן. לכדים שחורים, אחד מזכוכית ואחד ממתכת, הוכנסו פרחים מזר שנשלח למשפחה והופרד לכמה כדים שנתנו את הצבע לעיצוב כולו. שני סטים מעורבבים של צלחות שימשו בשולחן החג, האחד שחור חלק והשני עם טקסטורה של כתמים בשחור-לבן, והם הונחו לסירוגין: צלחת גדולה חלקה ועליה צלחת למנה ראשונה עם טקסטורה או להפך. כוסות לשתייה קרה מזכוכית שחורה עדינה מחמיאה לכוסות היין העדינות שלידן.

טיפ המעצבת לעיצוב שולחן חג: "לא לפחד לערבב טקסטורות, שכן אלה שמחמיאות זו לזו יוצרות שולחן מעניין יותר. בבדים אפשר לשלב בין מפה אחת חלקה ועליה מפה עם טקסטורה, ובכלי האוכל בין צבע חלק לאותו צבע עם דוגמה. וכמובן, צמחייה פראית או עציצים קטנים במרכז השולחן מחיים אותו ומכניסים צבע".

עיצוב שולחן

טקסטורה של כתמים בשחור-לבן

עיצוב שולחן
צילום: לילך וואנו בן יצחק | עיצוב: לילך וואנו בן יצחק

בהשראת הטבע

העיצוב הורכב ממפה לבנה, פלייסמטים מקש, צלחות לבנות, בקבוקונים קטנים ליד כל צלחת עם פרח לבן וגביעי יין. מפיות בצבע אפור עכבר וסכו"ם מוזהב הונחו על הצלחות. מרכז השולחן בנוי מבקבוקים מלופפים עם חוט רפיה ובהם גיבסניות.

טיפ המעצבת לעיצוב שולחן חג: "מפה לבנה וצמחים תמיד יעשו את העבודה, וזה יכול להיות ענפים, פרחים מהגינה או עציץ מהמשתלה".

עיצוב שולחן

צמחים עושים את העבודה

עיצוב שולחן
עיצוב: שמחה רודיק

פריחה והתחדשות

כיאה לחג שפותח את השנה ומסמל רעננות, שולבו בשולחן אלמנטים בירוק, שמשתלבים עם הירוק הנשקף מבחוץ ואף נגיעות בצהוב, שהתאימו לכיסאות האירוח. לבסיס נבחרו מפות בגווני אפור בהיר שנמצא ברצפה, גוון שנבלע היטב ולא נותן את הטון. מאחר שהיו מוזמנים רבים ולא מספיק כלי אוכל, נבחרו כלים חד פעמיים מבקבוק, שהשתלבו בקונספט השולחן ותאמו את רוח האקולוגיה.

גם כוסות השתייה מנייר מתכלה בגווני צהוב ופודרה, שילוב שמכניס עדינות ולא מאפשר לצהוב להשתלט. חמניות במרכז השולחן משלימות את האווירה, ומסביב פוזרו נרות ריחניים כדי להוסיף את חוש הריח.

טיפ המעצבת לעיצוב שולחן חג: "כשמתארחים הרבה אנשים, חשוב לדאוג שגם השולחן המתקפל שמוסיפים לשולחן המרכזי יהיה מכוסה באותה מפה, וכך לכל מפה יש אחות קטנה. גם העיצוב זהה כדי שמי שיושב בשולחן הנוסף, לא ירגיש ש"נזרק" הצידה, וסידור הכיסאות לעולם יהיה רק במקום, שנוח לשבת ולא דחוס מדי כי גם לאכול ולשבת צריך בנוחות".

עיצוב שולחן

לכל מפה יש אחות קטנה

עיצוב שולחן
צילום: ענבר מנגד | עיצוב: ענבר מנגד
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...