OUT – IN: טרנד שיעוף וטרנד שיישאר

מתכות ופליז, ספות מודולריות, קירות דומיננטיים והדפסים על הקירות, אודליה ברזילי מסבירה כדי שנבין, איזה טרנדים כדאי לאמץ ועל איזה כדאי שנוותר

בעוד שסצנת עיצוב הבית רק הולכת ומתעצמת, מותגים ומעצבי על עושים לילות כימים כדי להביא אלינו את הדבר הגדול הבא, תוך שהם מתבססים על הלך הרוח הציבורי והעדפותיו בשנים שחלפו. בתוך כך, סגנונות שהצליחו פחות, עתידים לפנות את מקומם, לפחות עד הפעם הבאה, לצורות חדשות. כי ככה זה בעיצוב פנים "One day you're IN and the next day you're OUT"!

 

מטבח יוקרתי עם פרקט פישבוןשילוב של חומרים מעניינים. עיצוב פנים: אושרי אבירם ודנה קושמירסקי. צילום: עודד סמדר

 

מתכות ופליז הכי IN


הצבעוניות הדרמטית של שחור ולבן עתידה לפנות את מקומה לטובת שילוב של אלמנטים טבעיים שעתידים שיחממו את החלל ויצקו בו נדבכים ורבדים נוספים. העולם עייף מחללים מינימליסטים נטולי ייחוד, וחובבי העיצוב מחפשים כיום מגמות עשירות ומתוחכמות יותר, המשלבות בתוכן אלמנטים נוספים. בשנים האחרונות, אנחנו רואים פחות שימוש בצבע, ויותר שימוש בחומרים טבעיים בעיבודים שונים. מגמה זאת הולכת להישאר אתנו גם בשנים הקרובות. כך למשל המתכות ובפרט הפליז, מקבלות היום מקום של כבוד בתכנון הפנים ואכן הן מאוד נוכחות בקולקציות החדשות לשנת 2019.

 

משטח למינם.חברת איילמינם, יבואנית משטחי למינם. צילום: יח"צ חול

 

ועל מה נשב השנה?


החומרים הטבעיים ימשיכו לשלוט בתפיסת העיצוב בשנה הקרובה: שיש, בטון וקרמיקות – כולם יהוו מרכיב מרכזי בבניית המעטפת ויוסיפו עניין בחלל. לצד זאת, בכל הקשור למערכות ישיבה, המגמה ברורה: יותר ויותר בוחרים להיפרד ממערכות ישיבה קונבנציונליות של 2+3 וניתן לראות יותר פתיחות מחשבתית והעזה בתכנון חלל הסלון ויותר נטיה לבחון מערכת ישיבה ארוכה או מערכות פינתיות, שיוצקות מימד אחר, יצירתי ומעניין בסלון.

 

בעוד שעד לא מזמן נטיית ליבם של רבים היתה להותיר את קירות הבית עירומים (או במקרה הטוב מחופים בטפט), הרי שתפיסת העיצוב המודרנית, דוגלת בהפיכתם לאלמנט מרשים ועוצמתי.  ב-2019 מגמה זו תמשך ואת הקירות הבהירים, נטולי הטקסטורה והמשעממים, תופסים קירות אדריכליים מחופים חומרים וגימורים המאפשרים תחזוקה קלה ויעילה. כך למשל הנטייה כיום היא לחפות באריחי גרניט פורצלן מדוקקים, הידועים כעמידים וניתן לנקותם ללא חשש בחומרים כדוגמת אקונומיקה, הם אינם נשרטים, אינם סופחים ועל כן הם  100% אנטיבקטריאלים. בזכות טכנולוגיות הדפסה מתקדמות ניתן לשוות למשטחים טקסטורות ודוגמאות במראה מרען וטבעי שנראה כאילו נלקחו מהטבע כדוגמת אבן, עץ טבעי, מגוון מתכות ושיש בצבעוניות אותנטית. את המשטחים אגב ניתן להתקין גם על גבי רהיטים, כדוגמת ארונות קיר ומטבח, ובכך לבנות מארג מוקפד ומדויק בחלל שמדבר באותה שפה.

 

קיר מרכזי בבית מחופה באריח גרניט פורצלןקיר מרכזי בבית מחופה באריח גרניט פורצלן. תכנון ועיצוב: אודליה ברזילי, צילום: עינת דרל

 

גם בטקסטיל רואים היפוך מגמה, את מקומן של הדוגמאות הטיפוגרפיות שכיכבו בשנים האחרונות, תופסים פאטרנים ארציים ואותנטיים ובעוד הקירות ופרטי הריהוט הופכים לפחות צבעוניים ויותר ניטרליים, זאת תתפרץ במלוא עוצמתה על גבי הבדים השונים. לקראת 2019, הנטייה היא לבחור בבדים מאוד קריאטיביים, שיוצקים תוכן וסיפור בחלל. כך למשל, אנחנו רואים קולקציה שלמה בהשראת צעצועי ילדים קלאסיים ועיצוב אתני שמאפיין תרבויות רחוקות ומרתקות. אלה מונצחים בשילובים מסעירים של פאטרנים, דוגמאות, טקסטורות וצבעוניות נועזת ומסעירה שקשה להתעלם ממנה".

 

קיר כוח יצרתיאין גבול ליצירתיות ולצבע, חיפוי קיר מעשה ידייה של ורד פיק-צור, העשוי מדפי מדריך פרחים. צילום: ורד פיק צור

 

וממה נפרד השנה? מהצבע הצהוב, ובשמחה!! 


עוד בגזרת הצבע והחומרים, הצהוב, ששלט בסצנת עיצוב הפנים בשלוש השנים האחרונות לגמרי OUT אותו יחליפו החומרים הטבעיים שהם לגמרי IN. בנוסף יצטרפו השנה הצבעים הירוקים והאדומים, למגמה הזאת נחשפנו כבר בתערוכת SALONE DEL MOBILE באפריל האחרון במילאנו ומסתמן שהיא עוברת איתנו גם לשנה הבאה. האדום מסמל חושניות ודרמה והירוק נתפס אצל המעצבים כצבע פרשי, רענן ורב גוני. שניהם עתידים לככב כצבע לקירות, בטקסטיל ובריהוט.

 

ומה בגזרת המטבח?


בגזרת המטבח,  את המשטחים החלקים במטבח כבר לא נראה ב-2109, אותם יחליפו משטחים מחומרים טבעיים, או בעלי מראה טבעי וטקסטורלי. לצד משטחי אבן, בוצ'ר. הכלים הנאים חוזרים למרכז הבמה ונרצה להראות אותם. זאת ועוד, העובדה שהמטבח המודרני משמש לכל כך הרבה פונקציות ואנחנו הישראלים שוהים בו המון, הוליד שילובים של אי אליו מחובר שולחן או דלפק עם רגליים – mix and match, של פונקציות ישיבה ועבודה. המגמה החמה היא לבחור במשטחים טקסטורליים, החל ממשטחי בוצ'ר טבעיים וכלה במשטחים עשויים גרניט פורצלן, שיוצרו בטכנולוגיה המקנה להם תחושה ומראה של חומר טבעי.

 

משטח למינם עיצובימשטח למינם עיצוב, יעלה דגנית איבגי. צילום: אלעד גונן

אודליה טרנדים 553
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...