המומחים מסבירים: טיפים לקראת שיפוץ דירה כללי

להפוך מגבלות ליתרונות, להתחבר לתחושות ולחשוב פרקטי - כך נהפוך אי נוחות והוצאת כספים גדולה לשיפוץ דירה כללי ומוצלח. אדריכלים ומעצבים משתפים בתובנות מקצועיות שיעזרו לכם לצלוח את התהליך בגבורה

אם חולפת בראשכם המחשבה על שיפוץ דירה כללי, אבל אתם ממשיכים לדחות אותה מתוך החשש, זו הכתבה בשבילכם. כל שיפוץ מתחיל בהכנה נפשית, הוא כרוך באי נוחות, בהוצאת כספים מרובה ואולי גם במעבר דירה. אספנו עבורכם מספר טיפים מנצחים ממספר אדריכלים שנדרשו לסוגיית השיפוץ כדי לנסות להקל ולפשט את ההיערכות והתהליך עד כמה שניתן

המדריך לשיפוץ כללי בדירה. טיפים שיעזרו לכם לתלוח את התהליך

מה עושים סדר בשיפוץ הדירה. מתחילים.

המדריך לשיפוץ כללי בדירה. טיפים שיעזרו לכם לצלוח את התהליך

"שיפוץ מתחיל בהגדרת התקציב", מסביר הילי לזרוב מסטודיו Other: wise. מתחילים בהכנת כתב כמויות ראשוני, עם כל הקטגוריות: שיפוץ רטוב, חומרי גלם, ריהוט, תאורה ועוד ומקבלים תמונה כללית של היקף העבודה במסגרת הכספית. "יש לקוחות שמבקשים שינוי מיידי באווירה ורוצים פרויקט גמור עד לפרטים הקטנים, במקרה כזה, עיקר התקציב יוקדש לבחירת ריהוט, תאורה והקפדה על רמת הגימורים של השיפוץ. לעומתם, יש אחרים שיעדיפו לבצע שינוי תכנוני ומבני, להפוך את הנכס על פניו, לשנות מטבח, תשתיות והנמכות תקרה, ואת הלבשת הבית ואביזרי הקצה לרכוש מאוחר יותר, כשיתפנה תקציב נוסף". רשימה ראשונית זו מספיקה כדי להתחיל את תכנון הנכס תוך חלוקת המשאבים וסדרי העדיפויות.
התפתחות ולמידה תוך כדי תנועה אמורים להוות קו מנחה בתהליך התכנון של שיפוץ דירה כללי", סבור אדריכל פרופ' יוסי פרידמן, "הכרת חומרים וטכנולוגיות חדישות וחשיבה מחוץ לקופסה, מייצרים פתרונות שלא הכרנו בעבר. "גם ב-2022, כשנדמה שכבר ראינו הכול בתחום העיצוב, עדיין אין גבול לחדשנות", אומר פרידמן. "אין גבול ליצירתיות בתכנון עצמו ובשילוב אלמנטים חדשים. הטכנולוגיות החדישות מביאות לכך, שכיום ניתן לבצע שילובים ייחודיים בין חומרים טבעיים, ברמת ביצוע יוצאת מגדר הרגיל, ובכך להמשיך וליצור עיצובים מסקרנים ומעוררי השראה, העונים על צרכיו המדויקים של כל פרויקט".

בתכנון שיפוץ כללי כתב כמויות הוא ההתחלה

חשוב לערוך רשימת רצונות ולתעדף על פי חשיבות

בתכנון שיפוץ כללי כתב כמויות הוא ההתחלה

לא להיאבק במגבלות
במהלך העבודה מתמודדים אדריכלים עם אלמנטים רבים שעשויים להקשות על תהליך התכנון. "נדבכים כמו תוואי השטח, תוכנית המתאר, תנאי אקלים וכיווני אוויר מהווים בחלק גדול מהמקרים אתגרים רציניים", אומר האדריכל ירון בייקר, אבל גורס שניתן להפוך את המגבלה למתנה "לא להיאבק בה אלא למצוא פתרונות יצירתיים שבסופו של דבר מתבררים כמאפיינים הטובים ביותר בבית". כך, למשל, מספר בייקר על שיפוץ בית ותיק, בו התגלו עמודים קונסטרוקטיביים רבים: "מבחינתי עמוד זה שמחה. אפשר בקלות להחליט שנעזרים בקונסטרוקטור ש'יעלים' את העמודים, אבל רתימת העמודים לתכנון והפיכתם לאלמנט פרקטי ועיצובי הם הדרך האמיתית להתמודד עם האתגר שהם מהווים".

להפוך את המגבלה ליתרון עיצובי

פתרונות יצירתיים ופתיחות מחשבתית הם שם המשחק

להפוך את המגבלה ליתרון עיצובי

לדייק את הרצונות:
חשוב להיות ער לרצונות ולמאוויים של הדיירים, ולדייק זאת עוד בתחילת העבודות בדירה. "קיים פער בין הפנטזיה למציאות", מסבירה מעצבת הפנים ורד שני, "לא פעם, תוך כדי התהליך, יכולה להתגלות תמונה שונה ממה שהוגדר בתחילה. כדאי לשאול מה רוצים שהדירה תשדר ולהיות קשוב לרחשי הלב המדויקים של הדיירים, ואז לאזן ולכוון בין הרצונות לבין מה שנכון לפרויקט". כדי להסתנכרן עם בעלי הדירה בצורה מיטבית, כדאי להציג לאורך הדרך כיצד ייראו שילובי החומרים הנבחרים, כיצד תיראה הצבעוניות לאחר שיגורו בבית וכיצד החומרים ישתלבו בקונספט של הבית.

להתחשב בתחושות
"גם לתחושות של בני הבית יש מקום לפני שמתחילים שיפוץ" מסבירה האדריכלית רחל סלע. "למשל, זוג שחלק מצרכיו האישיים הם דירה עם תנועתיות ועוצמה המשולבות עם רכות. היא רוקדת והוא טייס, ועיצוב באפורים או בפסטלים היה מרדים או משגע אותם", אומרת סלע. "בהתאם לתקציב, בחרתי בשינוי צבעוני ומעט שינוי בריצוף. המלצתי על גוון אדום עמוק התקבלה תחילה בחשדנות, ואחר כך בהבנה, משום שהוא מעניק את התנועה, לא משאיר אותך אדיש, והוא בהחלט עוצמתי. ריצוף מצויר עם קווים רכים ועץ צבוע ענו על הצורך ברכות, וגוון ירוק אפור רגוע הוסיף את הצבע המשלים".

צבעים, צורות וגוונים משפיעים על התחושה בבית ועל כן צריכים להלקח בחשבון בעת תכנון השיפוץ

בחירת צבעים היא חשובה. בחירת המינונים חשובה עוד יותר

צבעים, צורות וגוונים משפיעים על התחושה בבית ועל כן צריכים להלקח בחשבון בעת תכנון השיפוץ

לבחור חומרים על זמניים
"בעת בחירת קונספט וחומרים לשיפוץ הכללי בדירה, ההמלצה היא לבחור גוונים וחומרים שלא יימאסו גם בעוד עשור", מייעצת אדריכלית יעלה דגנית איבגי. "אם בכל זאת יהיה צורך לרענן, יהיה פשוט וקל לשדרג ולשנות את הפריטים הקטנים, בלי להיכנס להוצאות כבדות. אם למשל דייר מעוניין במטבח בצבע מיוחד ויוצא דופן כמו צהוב או כחול, אציע לו להוסיף אותם על ידי אקססוריז, אמנות או פריטים קטנים, ולהשאיר את המטבח בצבעים ניטרליים". באופן כללי סבורה איבגי, כי עדיף לעבוד עם חומרים ברי קיימא כמו עץ, מתכת ואבן, שהוכיחו את עצמם כעל זמניים וכאלה שמשתלבים בכל סגנון וקונספט, כמובן בכמויות והשילובים הנכונים.

להכין תרחישי תאורה
בדירות שעוברות שיפוץ כללי, ישנה נטייה להשקיע את רוב התקציב בריהוט, קרמיקה וחיפויים ולעיתים מזניחים את התאורה. מעצבת הפנים סלי צ'פרק ממליצה לחשוב על תרחישי תאורה, המאפשרים למעצב "לחלק" את הבית לאזורים שונים, המוארים באופן שונה בשעות היום, לפי הפונקציונליות של אותו אזור. מדובר בתאורה טבעית אך גם בתאורה נסתרת בתקרה ובקירות, שבעזרתן יודגשו פינות שונות בבית, יובלטו יצירות אמנות ועוד.

 

לא לשכוח לתקצב את התאורה

לא לשכוח להשאיר מקום בתקציב לתאורה

לא לשכוח לתקצב את התאורה

לזכור את הפרקטיקה
"חשוב לשמור על הרמוניה וסינרגיה בין עיצוב אסתטי לבין תכנון פרקטי. בחלק מהמקרים יש נטייה לא להתייחס לאחד מהאספקטים מה שפוגם בתוצר הסופי" אומרת מעצבת הפנים ענבל ברקוביץ', "יש לתת דגש על פתרונות אחסון נאותים, הקפדה על ארגונומיה, פרופורציות נכונות במכלול החלל ועוד, מאחר שתכנון מוקפד ומדויק הוא המפתח ליצירת עיצוב חלל מוצלח". מעצב הפנים אורון מילשטיין מקפיד על מבחן הפרקטיקה, ונותן דוגמא: "דייר שביקש רצפת שיש, אבל תחזוקה של רצפה כזו היא בעייתית במיוחד כשיש בבית ילדים קטנים, ולכן עדיף לבחור גרניט פורצלן במראה משויש ובגודל אריח גדול כדי לטשטש את החיבורים וליצור מראה אחיד. כך גם חזיתות מבריקות של ארונות מטבח הן פחות נוחות לתחזוקה, מכיוון שהן נשרטות ומתפוצצות עם הזמן אם הצביעה לא מבוצעת כהלכה".
לסיכום, נשמו עמוק. אין צורך להלחץ. שיפוץ כללי לדירה לא חייב להיות מפחיד. עם תוכנית מפורטת, הכנה והקפדה על כמה כללים אפשר בהחלט לצלוח את האירוע בהצלחה רבה וללא חריגות כלכליות ולרוויח דירה שכיף לחזור אליה בסוף יום ארוך.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בודק...